طراحی سایت
تاريخ انتشار: 15 بهمن 1399 - 11:47

دادخبر؛  رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: تمهیدهای لازم برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی امسال در سطح یک میلیون هکتار در ۱۱ استان کشور پیش بینی شده‌است.

آمادگی مبارزه با آفت ملخ در یک سطح میلیون هکتار وجود دارد

به گزارش دادخبر، کیخسرو چنگلوایی روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح آمادگاه مدیریت ملخ صحرایی در بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: از ابتدای امسال با توجه به پیش‌ بینی حمله ملخ‌ها ۱۶میلیون هکتار از عرصه‌ها توسط یکهزار و ۵۰۰ گروه مورد رصد و پایش قرار گرفت و به محض بروز نخستین نشانه‌های این آفت، کار مبارزه انجام شد.

 

وی بیان کرد: امسال تاکنون کار مبارزه در سطح ۲۴۰ هکتار انجام شده اما پیش بینی می‌شود از اواخر بهمن امسال با هجوم چندین برابری این آفت نسبت به ۲ سال گذشته روبرو شویم.

 

چنگلوایی با بیان اینکه سازمان حفظ نباتات و روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی رصد و پایش آفت را انجام داده‌اند گفت: یکهزارو ۳۰۰ تن سم برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی نیاز است که با تمهیدات انجام شده کل این میزان سم تامین و در انبارها نگهداری و به لحاظ تنوع و میزان آن مشکلی وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه آفت ملخ صحرایی به هر چیزی که منشا گیاهی دارد، حمله می‌کند تاکید کرد: جنگل‌ها، مراتع، تالاب‌ها و محصولات سبزی و صیفی به عنوان سرمایه به شمار می‌روند و همه تلاش دست اندرکاران این است که اجازه ندهیم آفت به آنها آسیب وارد کند.

 

رئیس حفظ نباتات کشور گفت: ملخ صحرایی مخرب ترین آفت محصولات کشاورزی در طول تاریخ است و در بعضی از کشورها توانسته باعث ایجاد قحطی شود.

 

چنگلوایی اضافه کرد: این آفت پس از ۵۰ سال در سال ۹۷، ۹ استان جنوبی که ۳۴ درصد از تولید محصولات کشاورزی کشور را برعهده دارند مورد حمله قرار داد.

 

وی ادامه داد: در سال ۹۷، کار مبارزه در سطح ۷۵۰ هزار هکتار و در سال ۹۸ در سطح ۴۱۵ هزار هکتار انجام شد و اجازه داده نشد که این آفت به محصولات زراعی و باغی آسیب برساند.

 

چنگلوایی بیان کرد: اگر این مدیریت به موقع انجام نمی‌شد تنها در محصول گندم این آفت می‌توانست روزانه ۱۲میلیارد تومان خسارت وارد کند.

 

 وی در باره وضعیت سموم در کشور گفت: در زمان حاضر ۷۵ درصد سموم تکنیکال از داخل و ۲۷ درصد نیز از خارج تامین می‌شود.

 

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به اینکه ملخ صحرایی جزو آفت‌های عمومی است، وظیفه مبارزه با آن برعهده دولت است.

 

ایرنا


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار