بانک سپه عکس
    طراحی سایت
تاريخ انتشار: 04 آذر 1399 - 17:23
در پی بازدید فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر از شرکت سیمان دشتستان

داد خبر؛ من افتخار آشنایی از نزدیک با شما را نداشته‌ام اما از  کسانی که واقعا حرفشان برایم سند است پیرامون فضائل اخلاقی شما بسیار شنیده‌ام. و تا جایی که به دوستی گفتم کاش ایشان را از نزدیک می‌دیدم و با هم هم‌کلام می‌شدیم.

سردار شما چرا؟!

 

داد خبر ـ اسفندیار فتحی: هدف اصلی انقلاب صنعتی که قرن هفدهم میلادی، اول بار در انگلستان رخ داد؛ رفاه، آسایش و پیشرفت فرهنگ مردم بود که البته آن دوره در ابتدا باعث بیکاری بیشتر، ازبین رفتن جنگل‌ها و محیط زیست و فقر و فلاکت شد ولی کم کم این انقلاب به‌سمت هدف اصلی خود پیش رفت و اکنون بعد از گذشت بیش از دو قرن و نیم، صنعتی شدن مهمترین راه گریز از بیکاری، فقر و فلاکت است.


درکل صنعتی شدن شاید برخی آداب و رسوم نوستالیژیک را تغییر داد، ولی هرجا پا گذاشت تولد مدرنیته و پیشرفت اقتصادی آن منطقه را به دنبال داشت.

این پیشرفت گاهی چنان چشم گیر بود که سیل مهاجرت را بسوی خود می‌کشاند و آن منطقه‌ی صنعتی را یک سر و گردن از دیگر مناطق بالاتر می‌برد. برای نمونه می‌توان از شهر آبادان در گذشته نام برد و امکاناتی که در آن شهر نسبت به دیگر شهرها وجود داشت را ببینیم. یا کار در همین شرکت آلمانی یا نیروگاه اتمی بوشهر که هنوز آثار فرهنگی، اقتصادی و عمرانی آن را از زبان پیرمردها می‌شنویم.


بگذریم...
قصد من در این یادداشت پاسخ به این سوال نیست که چرا عسلویه آبادان نشد یا چرا در نیروگاه اتمی و خارگ دیگر از آن خاطرات خوش گذشته خبری نیست. چرا که این یک مقوله‌ای جداگانه و نیاز به آسیب‌شناسی جدی توسط متخصصان امر دارد.


من می‌خواهم از شرکت سیمان دشتستان بگویم. شرکتی که سال‌هاست خط قرمز تمامی مسئولین سیاسی (چه اصلاح‌طلب و چه اصول‌گرا) بوده و اکثر مسئولین را نمک‌گیر خود کرده تا پوششی بر تخلفات و شانه خالی کردن زیر بار مسئولیت خود در قبال منطقه و مردم باشد.


شرکت سیمانی که به گفته جناب بیگی مدیرعامل آن، بعد از کارخانجات پتروشیمی در عسلویه، بزرگترین واحد صنعتی استان بوشهر است.


حال ببینیم نقش این واحد صنعتی بزرگ در پیشرفت منطقه چه بوده و در زمینه‌های ورزشی، فرهنگی و اجتماعی چه نقشی را ایفا نموده‌است؟!


فرماندار دشتستان صراحتا می‌گوید سیمان دشتستان صنعت سبز نیست و حتی داد این را دارد که در این شرایط سخت کرونایی، سیمان دشتستان توقع آنها را برآورده نکرده و کمکش بسیار ناچیز بوده‌است.


امروز محیط زیست دشتستان با تغییر مدیریتی که داشته‌است شاکی شرکت سیمان است و پرونده آن با جدیت در حال پیگیری‌ست.


سال‌هاست صدای فعالان اجتماعی و محیط‌‌ ‌زیستی دشتستان گوش فلک را کر کرده ولی مسئولین هیچ وقعی به آن نمی‌نهد.


تا صدای اعتراض مردم پیرامون کم‌کاری و تخلفات شرکت سیمان بلند می‌شود، خبر از استخدام برادر، خواهر یا برادرزاده و خواهرزاده فلان مسئول در کارخانه سیمان به گوش می‌رسد و گوش مسئولین برای صدای مردم کر می‌شود. این می‌شود که صدای اعتراض به دفتر هیچ مسئولی وارد نمی‌شود.


چه کسی این قدرت و جسارت را به مدیرعامل شرکت سیمان دشتستان داده است که بدون هیچ خبر و اطلاعی در جلسه شورای اسلامی شهر برازجان ـ که دعوت بوده ـ شرکت نکند و بعد مشخص شود در همان روز و همان ساعت، درجلسه‌ای توسط امام‌جمعه از او تقدیر می‌شود؟!


چند نفر هستند بدون اینکه سر کار بروند از شرکت سیمان دشتستان حقوق می‌گیرند؟ و رابطه اینها با مسئولین چیست؟


در بین مسئولینی که همیشه پشت شرکت سیمان بوده و پشتش را خالی نکرده‌اند نام امام جمعه برازجان و سپاه همیشه پررنگ بوده تا جایی که تصویری بسیار نامطلوب از اینها در ذهن مردم ساخته و پرداخته‌شده است.دیروز خبری از شرکت سیمان به دفتر پایگاه خبری ـ تحلیلی «داد خبر» رسید تا آن خبر کار شود و مزدش را بگیریم. از گفتگوی صورت گرفته جهت درج خبر می‌گذرم و به خبر می‌پردازم.


خبر پیرامون بازدید سردار رزمجو فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر از شرکت سیمان دشتستان بود و اینکه سردار در سخنانش می‌گوید: « اطلاع دارم بسیاری از پروژه های ملی مانند نیروگاه اتمی بوشهر و یا سد دالکی بدلیل کیفیت بالای سیمان تولیدی این کارخانه متقاضی سیمان دشتستان هستند و این موضوع باعث شد که در دوره تعمیرات سالیانه کارخانه، آن پروژه ها هم متوقف شوند چرا که به دلیل کیفیت بسیار بالای سیمان تولیدی این واحد علاقه ای به تهیه سیمان از سایر کارخانجات همجوار را نداشتند»

اما سردار نمی‌گوید چرا در استان با کمبود شدید سیمان روبرو هستیم؟


رزمجو در ادامه می‌گوید: «از جهتی دیگر نقش این واحد صنعتی در زمینه معیشت کارکنان خود به طور مستقیم و ایجاد اشتغال چند هزار نفر در کنار این کارخانه عظیم از برکات سیمان دشتستان است    .    »

اما وی از اعتصابات کارگری حرفی نمی‌زند! و اینکه به چه دلیل محیط زیست شاکی این شرکت شده‌است و پارکی که در اساسنامه این شرکت است چرا بعد از بیست سال هنوز ساخته نشده است؟!


 فرمانده سپاه امام صادق (ع) در هفته بسیج تاکید می‌کند: «سپاه استان همواره در کنار و همراه کارخانه سیمان دشتستان خواهد بود.»

 

سردار فرماندهی محترم سپاه امام صادق (ع)


یکی از خاطراتی که همیشه در ذهنم می‌باشد خاطرات دوران کودکی‌ست که روزشماری می‌کردم زودتر بزرگ شوم تا بتوانم به جبهه بروم و هنوز زیباترین لحظات برای من شنیدن خاطرات و رشادتهای رزمندگان و سردارانی چون شماست.


من افتخار آشنایی از نزدیک با شما را نداشته‌ام اما از  کسانی که واقعا حرفشان برایم سند است پیرامون فضائل اخلاقی شما بسیار شنیده‌ام. و تا جایی که به دوستی گفتم کاش ایشان را از نزدیک می‌دیدم و با هم هم‌کلام می‌شدیم.


من می‌دانم در زمانی که هر مسئول هزار آبدارچی و محافظ دارد شما هنوز خودتان خرید خانه‌تان را انجام می‌دهید.


من متوجه‌ام با توجه به روحیه تعامل‌پذیری که دارید، حضور شما در استان چقدر ارزشمند است و همین امر باعث شده‌است که شما را مخاطب قرار دهم.

 

سردار فرماندهی محترم سپاه امام صادق (ع)


اگر از مقدار سهام غدیر در شرکت سیمان و جلسه‌ی روز نوزدهم جهت تعیین هیئت‌مدیره این شرکت بگذریم؛ باید بگویم شما در هفته بسیج وارد کارخانه سیمان دشتستان می‌شوید و چنان خود را در کنار این شرکت نشان می‌دهید که احساس می‌شود دو روح در یک جسم‌اید.


بسیج تبلور اندیشه‌ی امام خمینی (ره) و عصاره‌ی فرزندان این مردم است. آیا شما به نگاه مردم پیرامون شرکت سیمان نظری انداخته‌اید؟


جوانانی که پیگیر موضوع شرکت سیمان هستند همین بسیجی‌های ما هستند. آیا جوانان این منطقه از عملکرد بزرگترین واحد صنعتی منطقه رضایت دارند؟


به نقل از اعضای شورای راهدار و قراولخانه، در بسیاری مواقع بخاطر گرد و خاک ناشی از آلایندگی شرکت سیمان، مردم حتی قادر نیستند لباسهای خود را در هوای آزاد آویزان کنند.


بیایید واقع‌بین باشیم و کاری نکنیم که خدایی ناکرده لباس نظامی که باید مامن و پشتیبان مردم باشد، به‌سمت نمادی از ترس و دلهره پیش رود و ناخواسته به ارتباط بین قوای نظامی و مردم خدشه وارد کنیم.

پس مواظب باشیم ناخواسته وارد بازی‌هایی نشویم که نتیجه‌اش نارضایتی مردم است؛ آن هم برای نهادی که مردم‌ آری بزرگترین ویژگی و هدفش بوده است.

در آخر شعری منتسب به مولانا را زمزمه می‌کنم:

 

عاقبت خاک شود حسن جمال من و تو 

خوب و بد میگذرد وای به حال من و تو    ... 

 

قرعه امروز به نام من و فردا دگری است 

میخورد تیر اجل بر پروبال من و تو    ... 

 

مال دنیا نشود سد ره مرگ کسی 

گیرم این کل جهان باشد از آن من و تو...  

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
حسین 6 ماه قبل گفت:
درود بر آقای فتحی. من نمی دانم چرا همه هوادار این شرکت هستند پس چه کسی هوادار مردم هست؟
سلام آقای فتحی، عالی نوشتید، قلمتان مانا، خدا رو هزار بار شکر میکنم که هنوز هستند کسانی که رسالت خبرنگاری خود را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنند، اینگونه چون علی (ع) حق گو بودن چیزی جز پیرو واقعی امیرالمؤمنین علی بودن و شجاعت حق گویی حسینی داشتن نیست، شما همانید که امام حسین گفتند، که آزاد مرد باشید، آزاد مردی مرامتان و حق گویی شیوه ی زندگیتان باد،
رضوی 6 ماه قبل گفت:
بسیارعالی جناب فتحی درود برشما
محمود 6 ماه قبل گفت:
دیواری کوتاهترازدیوارسپاه پیدانکرده اید؟ سپاه از تمام مراکزتولیدی حمایت می کندونهبطورخاص از کارخانه سیمان. آقای رزمجو فردمتواضعی است ولی این دلیل نمی شود شما سوء استفاده کنید. مطمئنا این پیام را درج نمی کنید
کامبیز 6 ماه قبل گفت:
درود بر جناب فتحی
منتظر واکنش دستگاه های امنیتی هستیم،امیدوارم این تلنگر کارساز باشد
شاهین 6 ماه قبل گفت:
درود بر شما جناب فتحی حرف دل مردم زدی
مهدی 6 ماه قبل گفت:
اینم یه جور مدیریت استالینی هست که مدیریت کارخانه سیمان خوب اجراش میکنه و موفق هم بوده
حمید 6 ماه قبل گفت:
با سلام
جناب فتحی از مزایای وجود کارخانه هم چشم پوشی نکنید و تعداد پرسنل و خانواری که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم ( راننده . پایانه . مغازه های سیمان فروشی ) که از وجود این کارخانه امرار معاش میکنند.
حمید 6 ماه قبل گفت:
جناب فتحی خود بهتر میدانید که از لحاظ الودگی هر چند کوتاه مدت و اتفاقی پیش می اید ، نظر محیط زیست الودگی سطح کارخانه است و چندین بار سطح شهر برازجان و روستاهای اطراف از نظر الودگی چک شده و هیچ الودگی متوجه اطراف کارخانه نبوده است
حمید 6 ماه قبل گفت:
جناب فتحی کمبود سیمان موضعی بعلت تعمیرات کارخانه بوده و همه کارخانه ها چنین تعمیراتی را سالانه دارند ، که بعد از تعمیرات جبران و روال عادی میشود همیشه
باسلام...تشکر و قدردانی از جناب فتحی که قطره ای از مشکلات و خسارتهایی که شرکت سیمان به منطقه وارد کرده به قلم کشیدید..و سیاستی که مدیر عامل کارخانه سیمان دشتستان بکار گرفته نه تنها بی احترامی به منتقدان و مردمی که اسیب دیدن بخاطر الایندگی شرکت..بلکه با شخصیت بزرگانی چون حجت ال اسلام مصلح و جناز سردار...چون که این عزیزان را وارد بازی میکنه که این عزیزان خبر ندارن که کارخانه سیمان تا حالا باعت شده جان بیش 10نفر از مردم روستای راهدار را بخاطر الاینگی بگیره..تمامی طبیعت و کوهای روستای راهدار را نابود کرده..هیچ کدوم از وظایفی که بر عهده داشته هم از لحاظ زیست محیطی و....را انجام نداده...سعی کرده با سیاه نمایی با هدیه کردن سیمان به مجموعهایی که باعث بشه درپوشی روی خلافهای که کرده براره..ولی تاکی..ماه زیر ابر نمیماند و همین عزیزان مثل سردار سپاه حق مردم را از شما میگرد جناب بیگی
حمید 6 ماه قبل گفت:
امام جمعه محترم و دیگر نهادهای شهرستان و نظارتی به همه مسائل تعمیراتی و ... واقف بوده و مثل شما یکجانبه فکر نمیکنند و تصمیم احساساتی نمیگیرند ، امیدوارم شما هم بعنوان یک رسانه و مسئولیت سنگینی که بعهده دارید ، باعث تنویر افکار عمومی نشده ، چون مردم اگاه هستند و همه مسائل را کنار هم میبینند و درک میکنند
با سلام ،،تشکرفراوان بابت حق گویی تان آقای فتحی عزیز ،،
آنچه را برای خود میپسندید برای دیگرانم بپسندید وآنچه رو
برای خود نمیپسندید برای دیگرانم نپسندید ،حضرت علی (ع)
جناب مصلح عزیز وسردارعزیز ما همواره پشتمان به امثال
شماها گرم بوده برای گرفتن حقمون ازکسانی که نه مردم
راهدار نه محیط زیست ونه هیچ چیزی الا پول براشون
مهم نیست ،،ولی گویا شما بدون اطلاع از این مشکلات فریب
بازی مسئولین کارخانه سیمان رو خوردید کافیه تحقیق بکنید
تا ببینید دراین چند ساله چند نفر در روستای راهدار براثر
سرطان مرده اند و چرا روستاهای همجوار آمار بسیار کمتری
دارن ،،،،،جناب سردار و جناب مصلح عزیز فریب بازی دوستان
رو نخورید ،،،باسپاس،،،،وشمامسئولین کارخانه سیمان بدانید
خدایی هم هست وباید در محضر عدل الهی پاسخگو باشید..
،،،،،،،،،،،هوای پاک حق مسلم ماست ،،،،،یا حق
حمید 6 ماه قبل گفت:
ضمن احترام برای نگرانی ساکنین مناطق همجوار کارخانه سیمان ، امیدوارم همه برای روشن شدن نتایج الودگی ها به ازمایشهای اداره محیط زیست رجوع کرده تا مطمئن شوند که خطری متوجه انها نیست
امیدوارم که همیشه سالم و تندرست باشید
جناب حمید بزرگوار، کسی منکر نقش صنعت در توسعه نیست ولی قرار نیست اشتغال و تولید و... حربه ای برای کارخانه سیمان شود تا از تعهدات الزام آور و مسئولیت های اجتماعی که قانون گذار برای فعالیت صنعتی مصوب کرده، فرار کند. صنعت سبز باید سرلوحه کار کارخانه سیمان باشد نه فعالیت در اوج آلایندگی.
جناب حمید
ما کنشگران محیط زیست با اصول و قواعد و قوانین محیط زیستی مترتب با فعالیت های صنعتی آشنا هستیم و متأسفانه کارخانه سیمان دشتستان هیچکدام از استانداردهای زیست محیطی را در برداشت از منابع، احیای منابعی که تخریب کرده، مسئولیت های اجتماعی و استقرار صنعت سبز و... رعایت نکرده است و ما شهروندان و کنشگران محیط زیستی هیچ چیزی جز رعایت قانون و تعهدات محیط زیستی و... که متعهد شده را نخواسته ایم و این به معنای مخالفت با صنعت نیست بلکه وادار کردن صنعت به پایبندی به قانون است و کارخانه سیمان دشتستان باید و باید و باید به قانون و حقوق مردم تمکین کند.
جناب حمید

کاش خود را معرفی می کردید تا بدانیم با کدام بزرگوار گفتگو می کنیم.
با سلام و عرض ادب و تشکر از دغدغه بجای رسانه داذخبر


در اینکه صنعت در جایگاه خود میبایست نقش اجتماعی را آن چنان که شایسته است برآورده کند شکی نیست و این تعریف طبق قانون به صراحت بیان شده است

اما در حوزه محیط زیست آیا سیمان همانگونه که میبایست باید باشد رفتار کرده است ؟
برای بنده اگر تمام دنیا را هم عوارض آلاینده کنند و به تمام روستاهای اطراف بدهند به اندازه یک درصد کاهش آلایندگی سیمان ارزش ندارد
ای کاش تمام سعی مدیران ارشد خصوصا مدیران شاکر دیروز و امروز، در حوزه کاهش آلایندگی بود

فراموش نکنیم
توسعه پایدار زمانی معنای حقیقی پیدا میکند که در آن محیط زیست به تحلیل و.انحطاط کشیده نشود

امیدواریم این موضوع در راس تیترهای رسانه های استان و شهرستان باشد
حمید 6 ماه قبل گفت:
بنده به نظر و تعهد شما بسیار احترام میگذارم، فقط میگم یک طرفه قضاوت نکنید و همه جوانب را در نظر بگیرید.
همه تعطیلی کارخونه ها تو بعضی از شهرها رو دیدیم و اتفاقات ناگواری که برای پرسنل و خانواده های ایشان می افتد.
هر کاری راهی داره بصورت قانونی و مسالمت امیز بقول شما ، بنده مطمئن هستم که شما یا هر دلسوز دیگری ، به ارگانی که نقد داره ، مراجعه و مثلا درخواست جلسه یا توضیح درباره موضوع مورد نظر بخواهد ، بعید میدونم مدیران یا مسولین ان نهاد جواب قانع کننده ندهند و برخورد مناسبی نداشته باشند.
پس چه بهتر که اصل ماجرا یا موانعی که موجود هست را از خود نهاد مربوطه جویا شده و جواب واقعی ( نه چیزی که در سایتها یا ... در حال چرخش است که ممکن است از سمت جریانی در حال بزرگ.نمایی است) بشنویم.
ارادمتند شما ...
امید 6 ماه قبل گفت:
درود بر جناب فتحی و آفرین بر قلمت!
اگرچه ممکن است این مطلب برای بعضی ناخوشایند باشد یا به جای چاره و پاسخگویی، داغ و درفشی در کار باشد، ولی احسنت بر شما که حقایق را گفتید.
حمید 6 ماه قبل گفت:
ظاهرا چند پیام اخر من حذف شده توسط سایت ، دلیلش رو نمیدونم....
جعفری رضا 6 ماه قبل گفت:
از معدود رسانه های نترس و دل جرات دار... دادخبر... مرسی که هستید
عدالت 6 ماه قبل گفت:
سیمانیان یاد گرفتند چگونه خرشان را جلو ببرند.. نه محیط زیست جوره شان می کند نه قانون
عادل 6 ماه قبل گفت:
کارخانه سیمان دشتستان یک صدم وظایف خود در مقابل مردم شهر برازجان و روستاهای اطراف را انجام نداده است .
در ماه های گذشته که سیمان در شهرستان کم یاب شده بود و مدیران کارخانه دلیل را نبود پاکت اعلام میکردند طبق اطلاعات از داخل کارخانه انبار پر از پاکت بوده است و دلیل فله فروشی سیمان بالا بردن صورت مالی به خاطر نزدیکی به تاریخ جلسه مجمع عمومی سالیانه بود ...
چه کسی هست که دیگر نداند کارخانه سیمان چرا خط قرمز مسئولین استان هست .
عيرضا 6 ماه قبل گفت:
سلام جناب فتحي شما توقع داريد كارخانه را تعطيل كنند تو اين شرايط بد اقتصادي 500 خانواده از هم بپاشند تا امثال شما راحت بشيد نمي دونم شما كي هستنيد قطعا از كارخانه سيمان سهمي يا امتيازي مي خواستيد كه بهش نرسيديد
روح الله 6 ماه قبل گفت:
آقای حمید یا در جریان نیستید یا خودت رو به اون راه می زنی. اول اینکه هیچ کس به دنبال تعطیلی کارخانه نیست. حرف ما این هست که کارخانه فعالیت کند اما بدون آلایندگی. کارخانه درآمدش به اندازه ای هست که در مخ من و تو نمی گنجد به اندازه ی سر سوزن از آن درآمد را باید بابت رفع آلایندگی و نصب فیلترها هزینه کند. پس فعالیت سبز کارخانه مد نظر هست نه تعطیلی. و اینکه چند روز قبل شورای شهر مدیرعامل را به جلسه بابت پاسخگویی به مردم دعوت کرد آقای فتحی گفتند. ظاهرأ همان روز برای اینکه داخل جلسه ی شورای شهر نیایند و پاسخگو نباشند امام جمعه را دعوت می نمایند به کارخانه در همان ساعت.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار