بانک سپه در سمت راست صفحات داخلی
تاريخ انتشار: 08 شهريور 1399 - 15:33
پاسخی کوتاه به نوشته ی دوست عزیزم محسن جان صدیق

داد خبر؛ فوتبال را با هیجانش می‌شناسیم و همین کل ـ کل‌هایش هم بر این هیجان می‌افزاید. مطلبی از محسن صدیق (استقلالی) در سایت منتشر شد و امروز شهرام قلی‌زاده (پرسپولیسی) بر آن جوابیه‌ای نوشته‌است که در ادامه می‌خوانید:

دوستان استقلالی با خودتان چند چندید؟

داد خبر ـ شهرام قلی‌زاده: فوتبال ایران سالم نیست. این موضوعی است که همه فوتبالی ها و همه طرفداران فوتبال می دانند و بارها گفته شده اما انگار اراده ای برای پاک شدن این اتمسفر وسیع وجود ندارد.

 

در یک فضای ناسالم همیشه آنهایی سود می برند که پشتشان گرم است. یا به بیانی دیگر آدمش را دارند. من و جناب صدیق و شمایی که این نوشته را در دادخبر می خوانید همه شهرستانی هستیم. از یک شهرستان کوچک در یک استان کوچک که در فضای ناسالم بیشترین ضربه ها را چشیده ایم. چند سال است در استادیوم شهر ما تیمی نیست که برویم بنشینیم و با حس غرور داشته های خودمان را ببینیم. دلخوش به پارس جنوبی و شاهین بودیم که حداقل از این استان هستند. تیم هایی که کل هزینه سالانه آنها به به اندازه 3-4 بازیکن تیم های متمول هم نبود. اما این ها هم در فضایی که همگان دیدند و همگان می دانند رو به نابودی رفتند.

 

حالا از تمام لیگ برتر یک داور داریم و چند بازیکن که اگر موفق باشند نوجوانان بیشتری ترغیب می شوند پا جا پای آنها بگذارند و اگر این ها هم در روابط ناسالم فوتبالی (همانند ماجرای انتخاب داور شهرآورد که دیدیم چگونه اعتبار نام داور را دستمایه ی سوءاستفاده برای رسیدن به اهدافشان قرار دادند) نابود شوند سرخوردگی بیشتری در فضای شهر بوجود خواهد آمد. همان سرخوردگی که می گوید در این شهر امکان پیشرفت نیست. بعد از بازی استقلال و سپاهان در دور رفت لیگ و تنها اشتباهی که داور همشهری داشت، قلم های فراوان آبی دوستان همشهری علیه داور خودی چرخید. اما این قلم ها که خودشان را منصف هم می دانند در بازی پارس جنوبی و استقلال (در همن دور رفت) که با چندین اشتباه مهلک تیم داوری، تیم پارس که باید برنده می شد بازنده از زمین بیرون آمد هیچ نچرخید و کسی به بی عدالتی و فساد اعتراض نکرد. یا در بازی برگشت استقلال و پارس. استقلال که چندین مصدوم داشت به بهانه کرونا به جم نیامد و بازی نکرد و زمانی که مصدومانش رسیدند آمد و با خیال راحت از تیم آشفته پارس امتیاز گرفت و رفت و کسی به اعتراض پارسی ها هم توجه نکرد. از این 6 امتیاز که حق مسلم پارس بود پارسی ها برای بقا فقط 3 امتیازش را نیاز داشتند.

 

شرح بیشتر این ماجرا در حوصله این نوشته نیست وگر نه می توان مثنوی ها نوشت.

 

اکنون بپردازم به نوشته ی دوست خوبم محسن جان صدیق.

 

محسن یک استقلالی است. از آن استقلالی هایی که همه می شناسندش و نیازی به بازگفتن ندارد. خصلت خوب محسن دست به قلم بردنش است. معتقدم هر کس که قلم می زند شایسته ی احترام است. چون کسی که می نویسد خودش را از خیل گسترده کپی پیستی ها جدا کرده و همین یک خصیصه حتی اگر بر مراد ما هم ننوشته باشد قابل احترام و تحسین است.

 

محسن در مطلبی نوشته: «دوستان پرسپولیسی با خودتان چند چندید؟» از متن یادداشت بر می آید که محسن برای تعدادی از پرسپولیسی ها آن یادداشت را نوشته اما تیتری که مفهومش کل پرسپولیسی ها را خطاب قرار می دهد به نظر جای تامل دارد.

 

در قسمت ابتدایی محسن جان نوشته اند (وات ساپی) که البته باید خدمتشان عرض کنم (واتس اپ) درست است. و در ادامه هم نوشته اند: (مزموم) که البته باز باید خدمتشان عرض کنم؛ (مذموم) درست است و واژه ای به نام (مزموم) نه در فارسی و نه در عربی نداریم.

بگذریم.

 

فرمودند کلمات قصار مربی و سرپرست.

 

ابتدا توضیح خدمتشان عرض کنم که اگر کانال های هواداری قرمز را هم دیده باشید بعد از سخنان نسنجیده ی آقای گل محمدی بیشترین حملات به ایشان از طرف هوادران تیم پرسپولیس بود و بیشترین پرسش این بود که آقای سرمربی! بازی در مشت شما بود و با گل دقیقه 88 پیش بودید شما نتوانستید نتیجه را حفظ کنید چرا بقیه را مسئول شکست معرفی می کنید. یا این پرسش که آقای سرمربی! کی به شما گفت دوتا از پنالتی زن هایتان را درست قبل از دقیقه 120 بیرون بکشید و به اوساگونا که هیچ شوت و پاس درستی در طول بازی نداشت پنالتی بدهید؟ جناب صدیق عزیز! مربی ما اشتباه کرد و از طرف هواداران هم به سختی زیر فشار است اما شما آبی دوستان عزیز، عالم و آدم را مقصر نتیجه نگرفتن تیمتان معرفی می کنید اما هیچ گاه سعی نکردید به اصلاح از درون تن در دهید.

 

سرپرست تیم گفت قانون 90 به 10. مگر اشتباه گفت؟ در تک بازی جام حذفی که پرسپولیس میزبان است و تمام هزینه های برگزاری بازی و هزینه اجاره ورزشگاه بر دوش این باشگاه است تیم مقابل بیاید و نصف سکوها را با شعارهای هواداری اش بپوشاند کجای انصاف و عدالت است؟ پیروانی گفت استارت 90 به 10 از همین الان زده شود. آیا پیشنهاد بدی بود؟ اگر در بازی قبلی هواداران سپاهان نصف ورزشگه را زرد می کردند شما اعتراض نمی کردید؟

 

نوشته اید: (آن ستاره جعلی که توسط بابایی ؟؟؟؟) بابایی؟؟؟ نمی توانم بپذیرم این ادبیات محسن صدیق باشد. محسن صدیقی که قلم به دست است بی احترامی در قاموسش نمی گنجد. نه. این قسمت را حتما من اشتباه خوانده ام و محسن ننوشته.

 

نوشته اید: (ستاره جعلی) محسن جان! خودت خوبتر می دانی که هیچ قانون نوشته ای برای ستاره زدن روی پیراهن نیست. بایرن مونیخ به تعداد قهرمانی هایش در اروپا ستاره روی پیراهنش می زند و در ایتالیا هر تیمی 10 بار در کالچو قهرمان شود یک ستاره می زند. من نمی خواهم بگویم ستاره های استقلال جعلی است و اصلا چنین قصدی هم ندارم چون بالاخره این تیم زحمت کشیده و دوبار قهرمان تورنمنت آسیایی شده. ولی اینکه ستاره ها را جزو لگو کرده اند و تیم والیبال استقلال یا تیم بانوان استقلال هم پیراهنی با همین لگوی دو ستاره ای بپوشد به نظر خودت یعنی چه؟

 

نوشته ای نتیجه سوپرجام یک هفته پیش از بازی اعلام شد. احتمالا فراموش نکرده ای که در جلسه هماهنگی پیش از بازی نماینده تام الاختیار باشگاه استقلال گفت در آن تاریخ بازی نمی کنیم. آن هم تاریخی که از ماهها پیش مشخص شده بود. و صدای نماینده باشگاه استقلال هم ضبط شده بود. به نظرت عجیب است وقتی باشگاه از برنامه قانونی تمرد کند بگویند در این صورت بازی سه هیچ به زیان شما می شود؟

 

گفتید فوتبالی که طی 7 سال تمام مهندسی می گردد. پرسشم از شما این است: قبل از این 7 سال هم مهندسی می شد یا نه؟

 

نمی دانم چرا هر موضوعی پیش می آید ماجرای طارمی و تیم ترکیه ای را پیش می کشید. محسن جان! در ماجرای طارمی که هم باشگاه و هم طارمی به سختی جریمه شدند. طارمی که ماهها محروم شد و پرسپولیس هم دو پنجره نقل و انتقالاتی را از دست داد تا در بهترین زمانی که می توانست قهرمان آسیا شود کمبود بازیکن گریبانش را بگیرد و به این افتخار نرسد. و حتما می دانی فشار سنگین بازی های پیاپی که بر دوش فقط 12 بازیکن بود باعث شد چند رباط پاره کرده روی دست تیم بماند و فینال را با چند نوجوانی بازی کرد که توان بازی در لیگ داخلی را هم نداشتند. تنها نفع پرسپولیس از دخالت دولت در ماجرای طارمی بخشیده شدن جریمه ای بود که پرسپولیس باید به باشگاه ترکیه ای می داد که این مبلغ هم می توان ادعا کرد نصف مبلغی بود که در همان مقطع زمانی استقلال به نیومایر و الحاجی گرو داد و با کیفیت پایینی که داشتند مجبور شد هم پولشان را بدهد هم آزادشان کند که بروند و جای آنها بازیکن جدید گرفت. راستی چرا دو خط به فسادی که در باشگاه استقلال بود اعتراض نکردید. نیومایر و گرو مجموعا 950 هزار دلار از استقلال گرفتند اما وقتی از استقلال رفتند تیم های بعدی هر کدام را فقط 50 هزار دلار خواستند. به نظرت این رقم فاحش تفاوت بین 950 و 100 از کجا تامین شده و چطور هزینه شده؟

 

نوشته ای استقلال تنها تیمی در دنیای فوتبال هست (است) که در یک فصل دو مربی آن هم در زمانی که به صدر نزدیک شد هر دو مربی بنا به دلایلی استعفا می دهند ...

 

محسن جان من یک تیم مظلوم تر هم سراغ دارم. یک تیمی بود که مربی اش سه بار قهرمانی پیاپی آورد و بجای اینکه این مربی را حلوا حلوا کنند پولش را ندادند تا مجبور شود برود. وقتی رفت هم کسی پشت سرش یک کاسه آب هم نریخت تا شگون داشته باشد و شاید روزی برگردد. همان تیم مربی بعدی اش را در حالی که تیم را قهرمان نیم فصل کرده بود فراری دادند و هیچ کسی هم نگفت چرا رفت. همین تیم وقتی سراغ یکی از فرزندانش رفت و بصورت کاملا طبیعی پول فسخ قراردادش را داد و فرزندش را آورد بالای سر تیم انواع تهمت ها را شنید که فساد در کارش بوده. و البته کسانی که دم از کار غیر اخلاقی می زدند حافظه شان یاری نمی داد که بدانند پرویز مظلومی با شاهین تمام کرد و تیم را هم تمرین داد اما به یکباره سر از استقلال درآورد و هیچ کس حرفی از کار غیر اخلاقی هم نزد. یا در وسط فصل، همین تیم، ارسلان مطهری که او هم مثل گل محمدی در تعهد باشگاه ذوب آهن بود را گرفت. اگر غیر اخلاقی است چه بازیکن، چه مربی، چه تدارکات فرقی نمی کند. آیا مرگ خوب است فقط برای همسایه؟

 

برادر خوبم محسن جان صدیق!

 

هواداری یعنی کل کل یعنی هیجان یعنی بهانه های بیهوده بعد از باخت.

 

یاد برانکو به خیر باد. وقتی پرسپولیس جلوی استقلال باخت آمد نشست و تاکتیکی که برای بازی چیده بود را شرح داد. و قبول کرد که تاکتیکش جوابگو نبوده اما یحیی گل محمدی بعد از یک هفته که تاکتیکش برای بازی را تمرین کرده دقیقه 15 متوجه می شود برنامه هایش اشتباه بوده و برمی گردد به همان روش های قبلی اما در پایان بازی این همه جوالدوز به همه می زند و حداقل یک سوزن به خودش نمی زند.

 

حرف ما همیشه همین است. دلایل شکست ها را ابتدا باید از درون مجموعه خودی جستجو کرد. اما شما بزرگواران استقلالی در مدت این 7 سالی که خودت می فرمایی و گل محمدی در مدت این چند روز پس از باخت نمی خواهید اصلاح را از درون آغاز کنید همان رازی که برانکو می دانست و با استفادده از آن موفق شد.

 

شاد و پیروز باشید.


نظرات کاربران
مسلم رویین 10 ماه قبل گفت:
درود بر قلم شیوای شهرام ادیب عزیز
مسلم رویین 10 ماه قبل گفت:
درود بر قلم رسای شهرام ادیب و عزیز
روزبه 10 ماه قبل گفت:
درود برشما
شهرام جان قلی زاده مثل همیشه قلم توانا و متینت آب سردی است بر آتشی که می تواند تر و خشک را با هم بسوزاند هر سخنی مقاله ای نامه و هر چیز مشابه باید براساس مستندات باشد البته که هواداری که تیمش در صدر است و آقایی میکند بر فوتبال ایران باید در اوج قدرت و با آرامش بنویسد قلم بزند و جواب بدهد
آرزوی خوب ترین ها
میلاد 10 ماه قبل گفت:
درود بر شهرام قلی زاده عزیز
جانا سخن از زبان ما می گویی
آنچه فرمودی را چند نوبت خواندم و هر بار بیشتر لذت بردم.
متاسفانه بی اخلاقی بد آفتی است که به جان جامعه و خصوصا جامعه ورزشی فوتبال افتاده.
کاش بسیاری از هواداران یاد میگرفتند که قلم را هر کسی میتواند بچرخاند ولی این قلم قداست دارد و ای کاش در دستان هر کسی نبود تا بیش از این به آن بی حرمتی نمیشد.

امیدوارم کسی که میخواهد حتی نقدی را روا دارد بداند که می بایست اخلاق و ادر را سر لوحه کار خود قرار دهد.
یا حق
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار