بانک سپه در سمت راست صفحات داخلی
تاريخ انتشار: 26 مهر 1395 - 14:38
میزگرد هفتگی کانون هواداران استقلال در استان بوشهر

دات نیوز؛ دیشب «کانون هواداران استقلال در استان بوشهر» میزگرد هفتگی خود را پس از حسنعلی شادکام، این هفته ولید صفری سنگربان ملی پوش دهه شصت و از اعضای این گروه ورزشی اختصاص داده بود تا آقای صفری جوابگوی سوالات فوتبالی دوستان باشد.

«برگی از دفتر خاطرات» همراه با ولید صفری سنگربان ملی پوش دهه شصت

دات نیوز ـ محسن صدیق:


هزار نکته باریکتر ز مو این جاست
نه هر که سر بتراشد قلندری داند

فینال مسابقات تیم هفت نفره پارالمپیک است. فشارهای وحشتناک تیم اوکراینی یکی پس از دیگری با درخشش گلر ایران دفع میشود و گزارشگر بازی چند بار گلر بوشهری تیم ایران یعنی "بابک صفری" را مورد ستایش قرار میدهد.
نام بابک صفری ناخواسته مرا به یاد تعطیلات فروردین ماه سال۱۳۶۲ می اندازد. صبح یک روز بارانی می باشد و ورزشگاه پیر تختی برازجان و رقابتی دیگر بین فوتبال برازجان و بوشهر این بار فینال مسابقات آموزشگاهای استان در مقطع دبیرستانها ، دو تیم را دو تئورسین فوتبال استان هدایت می نمایند . تیم برازجان را رسول غفاری هدایت میکند که بازیکنان جوانی چون اسفندیار درودی ، اصغر قائدی ، عبدالله ریسی...همراهی میکنند. نسلی سرشار از استعداد و خلاقیت که سالها طلیعه دار فوتبال برازجان می شوند.

تیم بوشهر را عباس گشویی در کنار بازیکنان بزرگی چون، مسعود چکرازاده، صابر بوالخیری ، ولید صفری.... اما چیزی که بیشتر مورد توجه تماشاگران هست دروازبان تیم بوشهر می باشد. گلری با استیلی خاص و منحصر به فرد قد چندان کشیده ای ندارد اما فیزیک مناسب ، رفلکس های فوق العاده از او دروازبانی ساخته که میتوان به او لقب سلطان هیجده قدم داد.
گر چه ضربه کاشته اصغر قائدی قفل این گلر را در آن بازی شکست اما دیری نگذشت که روز به روز شاهد پله های ترقی این گلر بودیم.
از سنگربانی تیم ملی نوجوانان تا جوانان گرفته تا انتخاب در اردوی تیم ملی بزرگسالان گرفته تا پیشنهاد باشگاه استقلال تهران، اگر دیروز نام ولید صفری برای فوتبال دوستان آشنا بود شوربختانه امروز نام امثال صفری ها که خاک خورده فوتبال می باشند نامی فراموش شده می باشد.
پوشش سایه ای سیاه و سنگین از ورود غیر فوتبالی ها به فوتبال باعث گردید تا آسمان آبی فوتبال استان بوشهر هم مثل بیشتر استانها ابری سیاه و سنگین بپوشاند. هدایت و مدیریت فوتبال به دست این افراد نه تنها باعث رشد نگردید بلکه موجب شد تا هر روز شاهد زوال و انحطاط فوتبال استان باشیم. شاید سالها پیش اسطوره فوتبال ما زنده یاد حجازی این روزها را دیده بود که اعتقاد داشت آنچه عقاب را می کشد پرواز کرکس هاست! نه غم قفس! برای کسانیکه سالها با فوتبال زندگی کرده اند نیک دریافته اند که ستارهای کاغذی امروز هیچ جذابیتی ندارند. فوتبالی که دیگر کمتر آدم بزرگی در آن ظهور میکند!
گذشته چندان دوری نیست که بارها و بارها شاهد بودیم تیمهای منتخب تهران در لیگ قدس چه از نوع" الف "چه" ب" که استخوان بندی تیم ملی را تشکیل میدادند در مقابل فوتبال بوشهر سر تعظیم فرود می آوردند. بیشتر پیشکسوتان و بزرگان آن روزها یا از استان رفته اند یا به فراموشی سپرده شده! جهت تجدید خاطرات خوب و روزهای با شکوه فوتبال استان ، همراه می شویم با آقای ولید صفری مرد خوش اخلاق و دلسوز فوتبال استان بوشهر، جناب صفری ضمن سپاس بابت حضورتان لطفا یک بیوگرافی کوتاه از خود در گروه بگذارید. باسپاس
ولید صفری متولد 46/4/6کشور کویت هستم.
دارای لیسانس مهندسی فناوری صنایع شیلاتی
فعالیت باشگاهی:فرودگاه بوشهر،پاس بوشهر،ایرانجوان بوشهر،استقلال خرمشهر،ژاندارمری تهران
فوتبال ملی: تیم ملی نوجوانان ایران سال61و62ملی جوانان63و64ملی ارتش ایران65و66 و دعوت شده به تیم ملی بزرگسالان سال 68و 69
مربیان باشگاهی:مجید مشایخ،علی اکبر شمسا،داوودزمینی تهران،رسول حسن پور
مربیان منتخب بوشهر:جلال غریبی،عباش گشوئی،احمد رزمی
مربیان ملی:محمود بیداریان،مهدی دینوار زاده،مهدی مناجاتی،محمد برزمهری و علی پروین
مربیگری:ایرانجوان،شاهین،استقلال بوشهر،ژندارمری بوشهر،شاهین باغک در خدمت اساتید هستم...


مهدی پایدار: از تیم ملی نوجوانان هم دوره شما کدام به تیم ملی بزرگسالان رسید؟ و برای کدام مسابقات به اردوی تیم ملی بزرگسالان دعوت شدید؟ خاطرات خود را بفرمایید از آن سالها
ولید صفری: در تیم ملی نوجوانان آقای حسین عبدی اکنون مدیر تیم های پایه پرسپولیس هستند با من بودند. البته از بوشهر عباس تیشه همراه بنده در تیم ملی نوجوانان بودند.
در تیم منتخب جوانان و منتخب بزرگسالان بازی می کردم و در لیگ قدس دو باره بعنوان مرد هفته هفتم و نهم از سوی کیهان ورزشی انتخاب شدم و با این تفاسیر بود که آقای پروین در سال 68،69 بنده رابه تیم ملی بزرگسالان دعوت کرد برای اعزام به بازیهای پکن تا آخرین روز جزء نفرات بودم که متاسفانه در عین ناباوری خط خوردم.
حسن شادکام : آقای صفری تنها یک سنگربان نبود باور کنید یه بمب روحیه برای بازیکنان بود.
ولید صفری: البته اگر خودستایی نباشد در طول حضورم از زمان نوجوانان تا رده بزرگسالان دوران بسیار خوبی راپشت سر نهادم و این رو مدیون مربیان زحمتکش و عزیزم هستم زیرا در تمرینات تلاش بالای داشتم. سپاس از لطف شما جناب شادکام
مجید مشایخ : آقای صفری شما بنظرم دردروازه بانی به هرچه خواستید رسیدی اما در مربیگری نگذاشتند به عقیده من با همه توانی که داشتید به حقت برسی!
سلام و عرض بهترین های به آقای مشایخ استاد و پیشکسوت عزیزم که همیشه در ورزش یار و یاوربنده بوده اند...شما آقای مشایخ بهتر از من از احوالت مدیریت فوتبال در استان خبر دارید.

اسفندیار فتحی : آقای صفری حکایت دروازبانان همیشه شنیدنی است، چرا که بیشتر بازیکنان دوست دارند گل بزنند تا گل بخورند
اگر ممکن است بفرمایید چگونه شد که شما دروازبانی را انتخاب نمودید؟
ولید صفری : آقای فتحی بنده قبل از دروازبانی بیشتر در نوک حمله بازی می کردم....و اما دروازبانی ...یک روز داشتم از مدرسه به خانه بر می گشتم که تیم فرودگاه تمرین داشت و بنده با البسه ورزشی و کفش فوتبال مشکی چینی در کنار زمین ایستاده بودم که تیم فرودگاه برای شروع بازی یه دروازبان کم داشت که آقای خوشطینت یک مرتبه به من گفت حاضری بری تو دروازه ،بنده هم بی درنگ وارده دروازه شدم و روز بسیار خوبی را پشت سر گذاشتم و این آغازی برای بنده بود.
مرتضی مالکی: درود بر استاد مشایخ ولی بنده باید عرض کنم ولید صفری به آنچه که مستحقش مثل بقیه استعدادهای وقت استان چون مرحوم ماشالله ماهینی و دهها استعداد دیگر به آنچه که واقعا" حقش بود نرسید.
آقا ولید وقتی که شما دروازبان تیم ملی نوجوانان و جوانان بودید اگر اشتباه نکنم در همان مقطع احمدرضاعابدازاده هم ذخیره شما در تیم ملی جوانان بودند چه عاملی باعث شد که شما در سطح باشگاههای بوشهر ماندگار شوید همین سرنوشت را بازیکنان مستعدی چون عبدالرضا ملاح زاده عباس تیشه شهیدنسترن علی اصغرکامیاب غلامحسین دیلمی حسنعلی شادکام اسفندیار درودی و دهها بازیکن مستعد دیگر آن زمان داشتند چه راهکاری برای رفع و جلوگیری از رکود استعدادهای استان و مطرح شدن آنها چون بعضی از بازیکنان فعلی لیگ برتر از استان خودمان دارید؟
ولید صفری: آقای مالکی عزیز بی شک استان بوشهر سرشار از استعدادهای ناب در کل کشور هستش که برای استخراج و بارور نمودند آنها لازم است که فاکتورهای را رعایت کنیم ونیازها را برای معرفی آنها به فوتبال کشور فراهم کنیم....اما در این بین باید به ساختار مدیریتی فوتبال و نوع تفکرات آن توجه کنیم که فعلا از آن قابلیت برخورد نیست...فوتبال در بوشهر غرق در مجلاب ناپاکی و سیاست بازیهاست.
مجید مشایخ : ببینیدمتاسفانه دوست ندارم کسی رازیر سئوال ببرم ولی واقعیت اینکه جوی برفوتبال ما حاکم شده که باعث ازبین بردن استعدادهای مربیان خوب و زحمتکش وبا استعدادی چون آقای صفری ویا آقای دلگرم وکللی و فتحی ها ..شده
محسن صدیق : موافقم جناب مشایخ شما نحوه انتصاب آقای تار تار در پارس جنوبی جم را ببینید و چگونه با آقای دلگرم برخورد شد ضمن اینکه الان چه گلی به سر تیم زده اقای تار تار، یا احمدزاده در شاهین؟!
علی پیرمرادی : ولید آقای صفری بااخلاق چرا از وقتتان برای امور مربیگری تیم های جوانان استان استفاده نمی کنید الان هم خیلی از باشگاه های شهر بوشهر وحومه به افرادی مانند شما احتیاج دارند.

ولید صفری: با سلام و درود بر پدر و صاحب رسانه های ورزشی استان بوشهر جناب آقای پیر مرادی عزیز که قلمش عزت و اندیشه اش برای ورزش و ورزشکاران بالندگی و بزرگی داشته و دارد.
بنده فضای موجود را بسیار تاریک و مبهم می بینم....و چونکه با صراحت موضوعات رو بر زبان جاری می کنیم خود و خانواده ام بارها مورد تفقد دوستان فاسد و دلال قرار گرفته ایم و همه طور به ما عنایت داشته اند.
حاج سید حسن هاشمی : بنظر شما در چهارچوب زمین فوتبال از همه مهمتر کدام پست سخت تر است؟
ولید صفری: آقای هاشمی عزیز به اعتقاده بنده دروازبانی پست بسیار سخت و مهمی در فوتبال محسوب می شود.
رضا بزرگمهر : بهترین دروازه بان هم دوره شما از دشتستان چه کسی بود از نظر جنابعالی؟
ولید صفری: آقای توسلی
محسن صدیق: احتمالا منظور سعید متوسلی است ضمن اینکه منصور موسوی هم دوره ایشان بود و داریوش رنجبر و خسرو جمیری هم در اوج بودند و با تجربه تر
شادکام : واقعا آقای صفری به حقش در تیم ملی نرسید چون در دهه۶۰ بزرگترین شرایط حضور در تیم ملی باید در یکی از باشگاه های تهران بازی میکردی!

ولید صفری: آقای مشایخ فوتبال بوشهر همانطور که فرمودید،غنی و پر محتوا است.اما مدیریتهای چند دهه اخیر این عرصه را به جنگ های قدرت و کسب منافع غیر مشروع و از بین بردن انسانهای کاربلد و با دانش بوده است. فوتبال نیازمند رویکردی نو از اصالت واقعی خودش می باشد.
مجید مشایخ: آقای صدیق فوتبال بوشهر. درحال ازدست دادن شناسنامه واقعی خودش است. دریانوردان پارس جنوبی بوشهر قهرمان ایران میشه فقط گفته میشه پارط جنوبی ویا تیم پارس جنوبی جم بوشهر فقط گفته میشه پارس جنوبی. همین. مشخص است تارتارها به دنبال چپاول هستند نه خدمت
رضابزرگمهر : جناب صفری بنظر شما دلیل آفت فوتبال در استان بوشهر چیست ؟آیا منابع مالی و کافی نداریم یا افرادی در استان هستند که نمی خواهند فوتبال استان پیشرفت کند.
ولید صفری : افول فوتبال در استان در نبود مدیریت ،سازمان،نیروی متخصص و....می باشد....وقتی که پول هست سیاسیون دست بکار می شوند و پا افراد نااهل و یغماگر را به فوتبال باز می کنند....نمونه بارز آن تیم شاهین بوشهر

حسن شادکام : ولید جان فوتبال استان در رده نوجوانان و جوانان همیشه ستارگانی در تیم ملی داشته اند . چرا در رده بزرگسالان افت محسوسی میکنند
همانطور که اشاره کردم ما در پایه ها از غنای فوق العاده ایی برخورداریم اما فضای ناسالم و کثیفی در این میان وجود دارد که نمی خواهند بازیکنان بومی وارد این عرصه بشوند زیرا از ساخت و پرداخته شدن بازیکنان خودی چیزی عایدشان نمی شود به همین خاطر است که در بزرگسالان موفق نیستیم

مجید مشایخ: اعتقاد دارم فوتبال ما پویاست مربیان ما مانند اقای صفری ها توانمند استعدادهای فراوان. بازیکنی .اما باید تلاش کنیم از بومیها استفاده کنیم فوتبال برازجان وخورموج وگناوه را به گذشته برگردانیم انوقت بوشهر رادراوج خواهیددید اقای صفری نظرشما چیست؟
مجید مشایخ: باعرض معذرت باتوجه به اینکه از سیمای بوشهر برای ارتباط داوری برنامه ورزشی تماس گرفتند ازحضوردوستان مرخص میشم شب بخیر
ولید صفری: جناب آقای مشایخ بله بنده با شما موافقم...در گذشته تیم های منتخب استان با ترکیبی از بازیکنان دشتستان کبیر،دیلم،گناوه و....بود که فوق العاده بودند....اما اکنون این احوال وجود ندارد
ولید صفری: آقای صدیق عزیز مدیر محترم گروه از اینکه به بنده فرصت دادید بسیار ممنون و سپاسگزارم امیدوارم دوستان در خصوص کم و کاستی های بنده را ببخشند
رضابزرگمهر : جناب صفری آخرین سوال میتونم از شما داشته باشم؟ دوران بازی شما از کدام مهاجم ترس داشتید چه در بوشهر یا دشتستان یا کل از استان ببخشید کلمه ترس را بکار بردم
ولید صفری: در حقیقت بنده در فوتبال طوری زندگی کردیم که کلمه ترس برایم اهمیت نداشت....ولی مهاجمان بسیاری در استان وجود داشتن که از قابلیت های فوق العاده ایی برخوردار بودند...ابراهیم رفعت بوشهری ،غلام دیلمی،محمدرضا علوی و دو بزرگوار از برازجان بودند که متاسفانه در حال حاضر بخاطر نمی آورم در کشور هم مرتضی یکه ،کریم باوری و صمد مرفاوی

محسن صدیق : ضمن سپاس از حضور شما ولیدخان صفری و همه دوستان و همراهان آبی دل، پایان گفتگوی این هفته با تشکر....


نظرات کاربران
رحیم بيش از 5 سال قبل گفت:
آقا من نه استقلالی هستم نه پرسپولیسی چگونه میتونم تو این گروه ورزشی باشم
پاسخ: با سلام
شما می توانید شماره خود را بفرستید تا با شما تماس گرفته شود
سعیدی از بوشهر بيش از 5 سال قبل گفت:
کار ارزشمند آقای صدیق قابل ستایش است زنده کردن خاطرات گذشته و دوران پرشکوه فوتبال استان. آفرین برشما مقاله زیبای شما در خصوص آقای شادکام هم دیدم بعنوان یک شهروند بوشهری سپاسگزارم که از ولید صفری مرد سالم ورزش بوشهر نام برده شد
بوشهر بيش از 5 سال قبل گفت:
بسیار عالی واقعا گروه کانون هواداران استقلال در استان فعال هستند همچنین خدا قوت گفت به مدیران پرتلاش گروه جناب صدیق و مهندس بزرگمهر که زحمت این گروه را میکشند.
دات نیوز عالی
حسین بيش از 5 سال قبل گفت:
افرین بر این کانون
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار