طراحی سایت
تاريخ انتشار: 01 دي 1394 - 09:31

دات نیوز؛ مهجوریت رشته‌ی هنر و نبودن عرصه برای فعالیت، ثبت روز ملی هنر، وضعیت فارغ‌التحصیلان و تغییرات ظاهری دانشجویان دانشگاه هنر، بخشی از موضوع‌هایی بودند که با حضور رییس دانشگاه هنر تهران و معاونانش در ایسنا بررسی شدند.

  «هنرمندترین دانشجوی دانشگاه هنر» برگزیده می‌شود

به گزارش«دات نیوز» وبه نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا اکرمی - رییس دانشگاه هنر - در این نشست، با بیان این‌که تفاوت انسان با دیگر موجودات در هنر اوست، اظهار کرد: یکی از اشکال‌های اساسی در جامعه ما این است که هنر و هنرمند مهجور واقع شده‌اند. تمام ساخته‌های انسان با دخالت هنر، ارزش پیدا می‌کند. هنر در همه وجوه زندگی انسان وجود دارد و هیچ لحظه‌ای نیست که او بدون هنر زندگی کند.

 

وی صنایع دستی کشور را زاییده رشد هنر در میان مردم عادی دانست و گفت: وقتی به گذشته‌ی جوامع بومی مراجعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تمام وسایل را افراد خانواده با هنرمندی خلق می‌کردند. کم‌کم با توسعه این محصولات، صنایع دستی به‌وجود آمد که امروز به یک رشته دانشگاهی تبدیل شده است و به آن می‌بالیم.

 

او همچنین از دولتمردان خواست تا به مقوله هنر، نگاه تفننی نداشته باشند و ادامه داد: امیدوارم این موضوعات مورد توجه خاص قرار گیرند و دولتمردان به این مقوله‌ی ارزشمند توجه کنند، زیرا توجه به هنر در همه شئون انسانی امری ضروری است.

 

لزوم مراوده هنرمندان با دانشگاه

 

اکرمی هدف دانشگاه هنر را تربیت هنرمند برای جامعه دانست و بر لزوم مراوده‌ی دانشگاه با هنرمندان مطرح و پیشکسوت با هدف تحقق این هدف تأکید کرد.

 

او در این زمینه توضیح داد: هنرمند اگر بخواهد زکات هنرش را بپردازد، باید آن را نشر دهد. به همین دلیل، بسیاری از هنرمندان علاوه بر تدریس، به عناوین مختلف در دانشگاه هنر رفت‌وآمد دارند و ما شاهد ارتباط خوبی میان اعضای هیئت علمی، دانشجویان و مدیریت دانشگاه با هنرمندان کشور هستیم. به‌عنوان مثال، سال گذشته از علی نصیریان - بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون - برای عضویت در هیئت امنای این دانشگاه دعوت کردیم، او نیز این دعوت را پذیرفت.

 

اکرمی افزود: درهای دانشگاه هنر همواره روی هنرمندان و فارغ‌التحصیلان باز است و ما از این قبیل مراودات برای انتقال هرچه بیشتر هنر و تجربه استقبال می‌کنیم.

 

 

غلامرضا اکرمی

 

او همچنین اظهار کرد: یکی از خصوصیات دانشگاه هنر این است که این دانشجویان فعال هستند و براساس تبلیغات، به این دانشگاه نمی‌آیند، بلکه براساس استعداد و علاقه‌شان می‌آیند. از سوی دیگر، فعالیت‌های این دانشگاه قائم به دانشجو نیست و از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود. نمونه‌ی آن هم «جشنواره نهال» است که 14 سال در این دانشگاه برگزار شده است.

 

در این نشست، سیدمحسن هاشمی - معاون فرهنگی، اجتماعی دانشگاه هنر - نیز اعتبار این دانشگاه را متأثر از رفت‌وآمد هنرمندان به این نهاد دانست و اظهار کرد: ما اعتبارمان را از حضور هنرمندان خوب کشور مانند علی نصیریان کسب می‌کنیم، اما از سویی هنر مانند رشته‌های فنی نیست که هر کسی را که علم دارد برای تدریس دعوت کنیم، زیرا ممکن است یک هنرمند قادر نباشد در طول یک ترم برای دانشجویان مطلب بگوید. به همین دلیل، ما برای برگزاری ورک‌شاپ‌های متعدد از هنرمندان دعوت می‌کنیم.

 

او همچنین در این زمینه از برگزاری جشنواره «هنرمندترین دانشجوی دانشگاه هنر» خبر داد و تأکید کرد: جشنواره «هنرمندترین دانشجوی دانشگاه هنر» به نمره دانشجویان ربطی ندارد و هدف ما انتخاب هنرمند است نه دانشجوی ممتاز. این جشنواره به‌زودی راه‌اندازی می‌شود و اساتید درجه اول را برای قضاوت در این زمینه دعوت می‌کنیم.

 

چرا «روز هنر» نداریم؟

 

در ادامه، این پرسش مطرح شد که چرا در تقویم رسمی کشور روزی به نام «روز هنر» نداریم؟ اکرمی در پاسخ به این پرسش گفت: همه‌ی روزها، روز هنر است و من آن را با زندگی آمیخته می‌بینم.

 

رییس دانشگاه هنر افزود: «روز هنر» برای کسانی است که در سطح جامعه مطرح نیستند و من خیلی پیگیر این موضوع نبوده‌ام.

 

هاشمی نیز اظهار کرد: اگر یک روز مشخص را به نام «هنر» نام‌گذاری کنیم، 364 روز دیگر را از هنر محروم کرده‌ایم.

 

او در ادامه، با گلایه از نحوه‌ی نام‌گذاری روزهای تقویم ملی، گفت: گویا خیلی حال‌مان در زمینه نام‌گذاری روزهای تقویم خوب نیست، مثلا روزی که دانشجویان را کشتند، «روز دانشجو» می‌نامیم یا روزی را که شهید مطهری به شهادت رسید، «روز معلم» نام‌گذاری می‌کنیم.

 

به گزارش ایسنا، اکرمی هم درباره نقش دانشگاه در پیشرفت هنر، توضیح داد: توسعه شهری در کشور، بخصوص بعد از انقلاب، سرعت زیادی داشته است. هنرهای تجسمی نیز موضوع جدیدی به‌شمار می‌آید و با زندگی شهری درآمیخته است. از سوی دیگر، هنرمندان هنرهای تجسمی با این سرعت رشد نکرده‌اند، اما دانشگاه در حال انجام وظیفه‌اش است.

 

 

نشست رییس دانشگاه هنر در ایسنا

 

او ادامه داد: رشته‌های هنری محدود هستند و ما در این زمینه، فرصت تربیت دانشجو و هنرمند را به این سرعت نداشته‌ایم.

 

هاشمی بیان کرد: قبل از انقلاب به‌جز دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران که زیرمجموعه وزارت علوم بود، دیگر دانشگاه‌های هنر زیر نظر وزارت فرهنگ و هنر بودند. به این ترتیب، آموزش به اشتغال وصل می‌شد؛ اما وقتی دانشگاه‌های هنر به مجموعه‌های وزارت علوم تبدیل شدند، تحصیل و حرفه انقطاع پیدا کرد. آنچه می‌توانست این خلأ را پر کند، تأسیس انجمنی به نام «انجمن دانش‌آموختگان» است که دانشجو را به نحوی تا رسیدن به حوزه‌ی اشتغال دنبال کند. بررسی میزان اثربخشی دانش‌آموختگان دانشگاه هنر در سال 1382 نشان داد، 70 درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه با فاصله 10 سال، به بازار کار وارد شدند که این فاصله در کشورهای پیشرفته بین چهار ماه تا دو سال است.

 

او همچنین اظهار کرد: هنر با جسارت، و جسارت با سن رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل است که معمولا بهترین آثار یک هنرمند در جوانی او که جسارت بیشتری دارد، خلق می‌شوند. هنرمند موجودی است که به دیده شدن نیاز دارد و لازم است بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی تنها خواسته‌اش که داشتن فضای کاری است، محقق شود.

 

تغییر ظاهری برخی دانشجویان

 

در بخش پایانی این نشست، صحبت از تغییرات ظاهری و گاه عجیب دانشجویان رشته هنر به میان آمد که هاشمی در این‌باره معتقد است: در یک کشور جهان سومی مانند ایران، کمبود «جهان اولی دیده شدن» وجود دارد. در کشورهای توسعه‌یافته چنین سرو وضعی را نمی‌بینیم. اصولا هنرمند، انسان متفاوتی است هنرمند جور دیگری می‌بیند، اقتضای جور دیگری دیدن، جور دیگری رفتار کردن است، اما اگر قضیه را برعکس کنیم و بگوییم کسی که رفتار متفاوتی دارد، متفاوت هم فکر می‌کند، در اشتباه خواهیم بود.

 

اما اکرمی دلیل این تغییر را نبودن عرصه برای فعالیت هنرمندان دانست و اضافه کرد: کار هنرمند، یک کار هنری است و همه می‌خواهند کار او را ببیند، اما اگر عرصه را برای فعالیت هنری او فراهم نکنیم، عکس‌العمل نشان می‌دهد و به تغییر شکل و قیافه‌ی خود می‌پردازد.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار