بانک سپه در سمت راست صفحات داخلی
تاريخ انتشار: 10 تير 1400 - 19:47
علی‌رضا قاسمی

داد خبر؛ من کاری به این ندارم که بعضی از اعضا به چه روش رای را از مردم گرفته‌اند که این خود حدیث مفصلی‌ست، اما باید متوجه شوند این رای مردم بوده که آنان را به یک شخصیت حقوقی در این شهر تبدیل کرده‌است و باید به آن احترام بگذارند و با آنان مشورت کنند.

گپ و گفتی با منتخبین شورای ششم برازجان

داد خبر ـ علی‌رضا قاسمی: دیروز فرمانداری دشتستان صحت انتخابات شهر برازجان را تائید کرد و مردم بصورت کامل اعضای شورای ششم خود را شناختند.

انتخابات در شرایط سخت کرونایی برگزار شد. پس اول از هر چیز آرزو می‌کنم این انتخابات اولین و آخرین انتخاباتی باشد که کشور در چنین شرایطی قرار می‌گیرد.

 

اما بالاخره عزیزانی وارد پارلمان شهری شده‌اند و پیش از اینان نیز، به مدت بیست سال افراد مختلفی حضور داشته‌اند و امروز مردم عملکرد آنان را قضاوت می‌کنند.

از آنجایی که بعنوان یک شهروند دوست دارم وقتی قدم در شهرم می‌گذارم با فضای خوبی مواجه گردم، خواستم در این زمان آنچه از گذشته و این دوره از انتخابات را دیده‌ام با مردم و منتخبین آنان به اشتراک بگذارم شاید راهگشا باشد و بگویم که غیر از حضور در پای صندوق، نتیجه‌ی رای خود را نیز دنبال می‌کنم.

 

با نام شورا همه بیاد قسمتی از آیه‌ مبارک 38 از سوره شوری می‌افتیم که می‌فرماید: «وَ أَمْرُهُمْ‏ شُورى‏ بَيْنَهُمْ» آنچه از این آیه بر‌می‌آید آن است که در کارها مشورت کنیم اما آیه کامل اینگونه است که: «وَالَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَمْرُهُمْ شُورَىٰ بَیْنَهُمْ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ» 

ترجمه: «و آنان که امر خدایشان را اجابت کردند و نماز به پا داشتند و کارشان را به مشورت یکدیگر انجام می‌دهند و از آنچه روزی آنها کردیم (به فقیران) انفاق می‌کنند». 

وقتی که کمی در این آیه تامل کنیم متوجه می‌شویم که مشورت کردن در کارها از نظر اسلام چقدر باید ارزشمند باشد که در کنار عبادت خداوند بکار رفته است.

 

یکی از بزرگترین مشکلات شوراهای گذشته این بود که دودستگی و گاها چنددستگی در آنان بیداد می‌کرد. اینکه در جمعی اختلاف سلیقه وجود داشته‌باشد طبیعی است و اگر چنین نبود نیاز به شورا نبود. ولی اینکه دودستگی و مقابله نمودن در یک شورا وجود داشته‌باشد، همیشه باعث ضرر و زیان شده که امیدواریم در این شورا با مشورت واقعی اعضا با همدیگر و مردم، این مشکل برطرف شود. قسمت دوم این موضوع که مشورت با مردم است نیز متاسفانه در دوره‌های گذشته فراموش شده بود و همیشه این نقد بر آنان وارد بود.

 

من کاری به این ندارم که بعضی از اعضا به چه روش رای را از مردم گرفته‌اند که این خود حدیث مفصلی‌ست، اما باید متوجه شوند این رای مردم بوده که آنان را به یک شخصیت حقوقی در این شهر تبدیل کرده‌است و باید به آن احترام بگذارند و با آنان مشورت کنند.

 

در این انتخابات برای بعضی از ما که از نزدیک‌تر اتفاقات را رصد می‌کردیم، روشن شد که بعضی از عزیزان با هزینه‌های کلان و بعضی نیز با حمایت مردم و کارنامه خود به صحنه آمده‌اند. در هر صورت اکنون وظیفه‌ی ماست که مطالبه‌ی صحیح و به‌جا از تک تک اعضای شورا را داشته‌باشیم تا خدای ناکرده حق مردم این وسط ضایع نشود، زیرا اگر این وسط کوتاهی صورت گیرد و مطالبه‌ی صحیح انجام نشود، احتمال دارد بعضی از دوستان شورایی به خیال اینکه کسی بر آنان نظارت ندارد، شیطان وارد جلدشان شود و به‌جای ضوابط از روابط استفاده کند. که در آن صورت باید فاتحه‌ی پارلمان شهری را خواند و مهمتر از آن حق همه‌ی مردم شهر ضایع می‌شود.

 

ما باید سعی کنیم نگذاریم افراد شورا از کار جهادی، عمل انقلابی و خط رهبری جدا شوند و باید میانه رویی را سر لوحه ی کارهای خود قرار دهند، زیرا تجربه نشان داده است که تا کنون احزاب سیاسی چپ و راست چیزی جز به بازی گرفتن مردم نداشته‌اند و در آخر این عموم هستند که باعث سرخوردگی و دلسردی از نمایندگان شده‌اند.  حتی در این‌باره پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: «خیر الأمور أوساطها»

ترجمه: بهترین هر چیز و هر کار، حدّ میانه آن است.

 

اما نکته آخر این است که در این روزها خبرهایی به‌گوش می‌رسد بعضی از دوستان به اصطلاح مطالبه‌گر در کنار افرادی جمع شده بودند که تقریبا پیروزی آنان در انتخابات مشخص بود و اکنون مطالبات شخصی دارند که ازمعاونت‌های کلیدی در شهرداری هست تا منافع شخصی در شهر...

باید به دوستان شورایی گفت که شهر ما مشکل متخصص ندارد و کافی‌ست دست از دوست‌بازی و منافع شخصی و گروهی برداشته شود و متخصصین امر هر کدام در جایگاه خود قرار گیرند.

 

امیدوارم که هر چه خیر است برای مردم عزیزِ شهرم پیش آید.

والسلام علیکم و رحمت‌الله

علیرضا قاسمی


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار