بانک سپه در سمت راست صفحات داخلی
تاريخ انتشار: 15 خرداد 1400 - 07:27

دادخبر؛ از آن جا که شهرداری، یکی از نهادهایی است که مسئولیت فرهنگ‌سازی و اصلاح رفتار شهروندان را بر عهده دارد، می‌توان فرهنگ‌سازی را مهمترین مسئولیت شهرداری دانست.

مهمترین مسئولیت شورا و شهرداری، فرهنگ سازی است

دادخبر _ محمد متقی‌نژاد: به گفته‌ی فیلسوف عالی‌قدر، مصطفی ملکیان، عوامل متعددی در توسعه‌ یافتن یک جامعه نقش دارند، اما علت‌العلل بهروزی هر جامعه، فرهنگ آن جامعه است.

 

فرهنگ، مجموعه‌ای از باورها، ارزش‌ها، آداب، سنت‌ها‌، دانش، زبان، جهان‌بینی، نگرش‌ها و نحوه‌ی زندگی مردم است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

 

تاثیر متقابل فرهنگ و معماری بر یکدیگر تا آن حد است که اگر بیست سال پیش ما می‌خواستیم فضای سبزی برای ورزش بانوان احداث کنیم، لازم بود اسم آن را پارک بانوان بنامیم و با ایجاد اختلاف ارتفاع یا محصور کردن آن، فضایی را ایجاد کنیم که مردان به آن دید نداشته باشند؛ چرا که در فرهنگ ما، دیدن بانوان هنگام ورزش کردن توسط مردانِ نامحرم نکوهیده بود. اما حالا فرهنگمان با تغییری که طی این سال‌ها پیدا کرده، اجازه داده است که با احداث جاده سلامتِ مختلط، به تفکیک جنسیتی برای ورزش کردن توجه نکنیم. 

 

از آن جا که شهرداری، یکی از نهادهایی است که مسئولیت فرهنگ‌سازی و اصلاح رفتار شهروندان را بر عهده دارد، می‌توان فرهنگ‌سازی را مهمترین مسئولیت شهرداری دانست.

 

اگر سواد حقوقی شهروندان پایین است، شورا و شهرداری باید پاسخگو باشند که برای آگاه کردن مردم نسبت به قوانین و حقوق شهروندی، چند پوستر در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

اگر موتور‌سواری وارد پیاده‌رو یا پارک می‌شود، شورا و شهرداری باید پاسخگو باشند که چند ویدیو جهت اصلاح این رفتار ساخته‌اند.

 اگر هنوز والدین، رفتاری خشونت‌آمیز و آزار‌دهنده با کودکان دارند، شورا و شهرداری باید پاسخگو باشند که چند تئاتر خیابانی مرتبط با تربیت فرزند برگزار کرده‌اند.

اگر دو شهروند بعد از تصادف، با کلماتی زشت یک‌دیگر را خطاب می‌کنند، شورا و شهرداری باید پاسخگو باشند که برای نکوهش این امر چند بیلبورد در سطح شهر نصب کرده‌اند.

اگر سرانه‌ی کتاب‌خوانی پایین است، شورا و شهرداری باید پاسخگو باشند که چند المان برای ترویج کتاب‌خوانی در شهر ایجاد کرده‌اند.

اگر سواد رسانه‌ای ما پایین است، شورا و شهرداری باید پاسخگو باشند که چند کارگاه برای آموزش سواد رسانه ای برگزار کرده‌اند.

اگر هر ساله آتش در مراتع اطراف شهر، درختان چندین ساله را می‌سوزاند، شورا و شهرداری باید پاسخگو باشند که برای ایجاد دغدغه‌ی حفظ محیط زیست چه کار کرده‌اند.

 

البته قدردان همه‌ی کسانی که تا کنون برای پیشرفت شهرمان تلاش کرده‌اند، هستم و معتقدم که تغییر فرهنگ، امری زمان‌بر و کند است و نیاز دارد شورا و شهردار و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری فرصت‌های مشارکت شهروندان را برای فرهنگ‌سازی ایجاد کنند و ضمن ارائه آموزش‌ها، مشارکت دیگر نهاد‌ها را در این امر جلب کرده و با آن‌ها همکاری کنند.

 

منابع: 

- مديريت شهري از احمد سعیدنیا، جلد یازدهم

- مبانی و اصول مدیریت آموزشی از دکتر غلامرضا شمسنظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار