بانک سپه در سمت راست صفحات داخلی
تاريخ انتشار: 24 ارديبهشت 1400 - 15:18
نگاهی به خبرهای هفته‌ در «هفته‌داد»:

داد خبر؛ درخواست دوستداران طبیعت همراه با اشک/ پرواز مرغی که بال ندارد از سفره مردم/ آیا منع تردد بین شهری باعث کنترل کرونا شده‌است؟/ کاهش فوتی کرونا در کشور و استان/ نگاهی به نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری...

از اشک دوستداران طبیعت تا پرواز مرغی که بال ندارد و انتخابات

 

داد خبر ـ اسفندیار فتحی: در هفته‌ای که گذشت، اخبار کشوری و استانی کاملا متفاوت بودند. اخبار کشوری از ثبت‌نام چهره‌های مطرح سیاسی برای ریاست جمهوری، و اخبار استانی از آتش‌سوزی کم‌سابقه در کوههای گیسکان دشتستان و کمبود مرغ در استان خبر می‌داد. اخبار مشترک نیز علاوه بر عید سعید فطر، خبر تکراری منع تردد بخاطر بیماری کرونا بود.

 

درخواست دوستداران طبیعت همراه با اشک

از بامداد شنبه 18 اُم اردیبهشت، کوههای گیسکان به جهنم تبدیل شد و آتش‌سوزی که هنوز دلیل آن مشخص نشده‌است، منابع عظیمی ازطبیعت بکر آن منطقه را سوزاند.

این آتش‌سوزی در حدفاصل کوه های مشرف به منطقه چاهرود (چه‌رو) و لرده بود که باعث نابودی بسیاری از درختان بادام کوهی(الوک) و پرندگان و جانواران شد.

ازساعات اولیه این آتش‌سوزی این کوهنوردان و دوستداران طبیعت بودند که داوطلبانه وارد میدان شدند و با تمام توان و لوازم اولیه‌ای که تقریبا دست خالی بود، به جنگ آتش رفتند.

در همان روز اول ازمرکز استان چرخ‌بالی برای کمک فرستاده شد که فقط قابلیت حمل افراد را به محل حادثه داشت.

آتش‌سوزی در ساعت 16 روز یکشنبه مهار شد ولی خسارتی که بر طبیعت وارد کرد قابل تخمین نیست و در این خشک‌سالی‌های پیاپی، سالها ترسالی‌ نیاز است  تا جبران خسارت شود.

عکس و فیلمهای منتشر شده از این اتفاق چنان ناراحت‌کننده بود که اشک دوستداران طبیعت را درآورد.

در این میان کمبود شدید امکانات در استان برای مواجهه با اینگونه اتفاقات کاملا مشهود بود و با توجه به آتش‌سوزی‌های بسیاری که در این سالها رخ داده‌است، خواسته‌ی همه‌ی مردم از مسوولان «هلیکوپتر آب‌پاش» برای استان است.

 

پرواز مرغی که بال ندارد از سفره مردم

از روز یکشنبه زمزمه کمبود مرغ در استان شروع شد و مرغ در مرغ‌فروشی‌ها چنان نایاب گشت، که قیمت آن بشدت افزایش یافت. مسوولان مشکل را خروج مرغ از استان دانستند و استاندار دستور جلوگیری از خروج آن را صادر کرد و به گفته او، تا روز جمعه ـ که امروز باشد ـ به حالت طبیعی برمی‌گردد!! اما متاسفانه گویا همچنان این مشکل وجود دارد و این مرغ تنبل دیگر برای خودش عقابی شده‌است.

 

آیا منع تردد بین شهری باعث کنترل کرونا شده‌است؟

از روز سه‌شنبه بار دیگر منع تردد بین شهری آغاز شد. ورودی و خروجی شهرها با ترافیک سنگینی روبرو گشت که باعث اعتراض بسیاری از مردم گردید.

سوال اکثر مردم: در صورتی که خیابانهای شهر شاهد ترافیک سنگینی از ماشینها و مردم می‌باشد، چگونه با منع تردد بین‌شهری، ویروس کرونا قابل مهار است؟

آیا برای مقابله با ویروس بهتر نیست تمرکز دولت بر تهیه‌ی بیشتر و حداکثری واکسن باشد؟

 

کاهش فوتی کرونا در کشور و استان

خوشبختانه آنگونه که آمار نشان می‌دهد فوتی‌های کرونا در کشور و استان رو به کاهش است. اما متاسفانه همچنان شاهد مرگ هم‌وطنانمان هستیم. در این هفته 2325 فوتی در کشور و 26 فوتی در استان داشتیم که در استان نسبت به هفته گذشته 12 نفر کاهش داشتیم.

 

نگاهی به نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری

سه‌شنبه 21 اردیبهشت با شروع منع تردد، ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری نیز شورع شد که در روز اول 57 نفر نام‌نویسی کردند.

روز دوم محمود احمدی‌نژاد با حاشیه‌های فراوان وارد وزارت کشور شد و بعد از نام‌نویسی نیز با سخنرانی جنجالی دوباره حاشیه‌سازشد.

احمدی‌نژاد در سخنرانی خود گفت: در صورت ردصلاحیتم ضمن اینکه از هیچ کسی حمایت نمی‌کنم، اعلام می‌کنم در انتخابات شرکت نمی‌کنم. 

او در قسمتهایی نیزافزود: به نام نظارت استصوابی و آن هم بعد از ۴۲ سال از انقلاب برای مردم تصمیم می گیرند و هر روز تفسیر جدیدی از این نوع نظارت ارائه می‌دهند و حتی قانونگذاری هم می کنند. 

تا کنون چهره‌های مطرحی که نام‌نویسی کرده‌اند عبارتند از: محمدحسن نامی، سعید محمد، حسین دهقان، رستم قاسمی، صادق خلیلیان، محمود احمدی نژاد، محمود صادقی، علی مطهری، محسن مهرعلیزاده، رامین مهمانپرست، محمد عباسی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، محمدحسن قدیری ابیانه، حسن سبحانی، زارع فومنی و قدرتعلی حشمتیان

 

اسفندیار فتحی

جمعه  24 اردیبهشت 1400

 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار