بانک سپه عکس
    طراحی سایت
تاريخ انتشار: 29 فروردين 1400 - 18:07
به قلم ارسطو قائدی:

دادخبر؛ در علم مدیریت شهری ،اولین اقدام برای تحقق شهر الکترونیک و مدیریت  یکپارچه شهری ،ممیزی املاک و معابر موجود در سطح شهر است .ممیزی یعنی تمیز دادن،تشخیص و جدا سازی و در اصطلاح برداشت، تفکیک و طبقه بندی آمار و اطلاعات از املاک و معابر شهر تعریف شده است.ممیزی جز لاینفک هر شهر بوده است...

داد خبر ـ ارسطو قائدی برازجانی(مدیر پسماند شهرداری برازجان): در علم مدیریت شهری ،اولین اقدام برای تحقق شهر الکترونیک و مدیریت  یکپارچه شهری ،ممیزی املاک و معابر موجود در سطح شهر است .ممیزی یعنی تمیز دادن،تشخیص و جدا سازی و در اصطلاح برداشت، تفکیک و طبقه بندی آمار و اطلاعات از املاک و معابر شهر تعریف شده است.ممیزی جز لاینفک هر شهر بوده است که در تصمیم گیری های شهری مغفول مانده است.

بر اساس  قانون نوسازی و عمران شهری،شهرداریها موظف به انجام آن در هر پنج سال هستند.

به طور کلی دستاوردهای این اقدام اساسی شامل امکان شناسایی منابع درآمدی،امکان دسترسی به اطلاعات مکانی و ثبتی  ،مدیربت بحران شهری،پیوند اطلاعات توصیفی به اطلاعات مکانی املاک و معابر در GIS خواهد بود.

 

بنابراین  داشتن اطلاعات دقیق و بروز و نقشه های متفاوت از وضعیت های مختلف شهر ،مسیر را برای تصمیم سازی و تصمیم گیری هموار می کند.

 

اما آنچه در این میان مهم و حیاتی به نظر می رسد نقش شورای اسلامی شهر است که می بایست ضرورت اجرای آن را با تصویب و مطالبه از شهردار وقت ضمانت کند و به بیان علمی تر،کارآمدی شورا در اصرار و پافشاری بر اجرای این مهم محک خواهد خورد. 

 

هر چند تلاش های زیادی از مدیران گذشته و فعلی شهری برازجان برای تحقق این امر صورت گرفته است اما تاکنون خروجی کار ، نتیجه مشخصی نداشته است. چرا که هنوز زیرساخت های لازم بنا به دلایلی فراهم نشده است .گواه این مدعا هم در تعدد و کثرت  مراجعت شهروندان در این روزهای کرونایی به واحد ساختمانی برای گرفتن فیش کسب و پیشه و اصناف است.در صورت تحقق شهرداری الکترونیک ،خیلی از فعالیت های شهرداری را می توان در سامانه های الکترونیک چه آنلاین و چه آفلاین طراحی نمود و از ازدحام مراجعه کننده کاست.

 

باور کنیم در نگاه کوتاه مدت هم می توان به آنچه که در دوردست ها به آن می اندیشیم دست پیدا کرد اگر عزم و اراده باشد و با تکیه بر برنامه و تجربه می توان بار و هزینه زیادی  از دوش شهروندان برداریم.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار