بانک سپه عکس
    طراحی سایت
تاريخ انتشار: 28 اسفند 1399 - 18:22

دادخبر؛ انجمن دیده بان زیست بوم برازجان در راستای اهداف و برنامه های ان انجمن، طرحی با نام درختیاری را از سال گذشته آغاز کرده است. این طرح شامل آبیاری نهال های کاشته شده در عرصه های طبیعی در دو فصل بهار و تابستان و نیمی از فصل پاییز است و تا زمان آغاز بارندگی ادامه دارد. هر نهالی که کاشته می شود برای اینکه به درخت تبدیل شود نیاز به مراقبت و آبیاری دارد و طرحی را که در دو سال گذشته در روستای سمل شمالی انجام داده ایم بسیار عالی و مپفقیت آمیز بوده است و این کار را در سال جدید در جاهای دیگر نیز ادامه خواهیم داد. 

بیست و پنجمین برنامه درختیاری انجمن دیده بان زیست بوم برازجان برگزار شد

به گزارش دادخبر، انجمن دیده بان زیست بوم برازجان در راستای اهداف و برنامه های ان انجمن، طرحی با نام درختیاری را از سال گذشته آغاز کرده است. این طرح شامل آبیاری نهال های کاشته شده در عرصه های طبیعی در دو فصل بهار و تابستان و نیمی از فصل پاییز است و تا زمان آغاز بارندگی ادامه دارد. هر نهالی که کاشته می شود برای اینکه به درخت تبدیل شود نیاز به مراقبت و آبیاری دارد و طرحی را که در دو سال گذشته در روستای سمل شمالی انجام داده ایم بسیار عالی و مپفقیت آمیز بوده است و این کار را در سال جدید در جاهای دیگر نیز ادامه خواهیم داد. 

باری! در فاز دوم کمربند سبز روستای سمل شمالی که با همت جناب مهندس محمدحسن غریبی و همیاری دهیاری و شورای اسلامی روستای سمل شمالی و انجمن دیده بان زیست بوم برازجان در هفته درختکاری انجام شد تعداد ۱۱٠ نهال کُنار بومی و کهور کاشته شد و برنامه درختیاری برای آبیاری و ایجاد مالچ به منظور حفظ رطوبت و همچنین ایمن سازی نهال ها که از گزند حیوانات در امان باشد آغاز شد و عصر روز سه شنبه بیست و ششم اسفندماه برنامه درختیاری با نام پسبن گاه عاشقی را شروع کردیم و تا آبان ماه سال آینده و آغاز بارش ها، این برنامه بصورت هفتگی ادامه خواهد داشت.

برنامه درختیاری شامل کارهای دیگری هم می شود که در سال نو و در زمان مناسب آگاهی رسانی خواهد شد. 

مهمترین برجستگی این برنامه، ماشت نهال ها و پلاک گذاری آنها بدست خانواده هاست و حضور سبز خانواده ها در این برنامه مایه امیدواری است. چنان شوق و اشتیاقی در خانواده دیده می شود که گویی نهال ها، فرزندان شان هستند و حتی بین هفته هم خودشان اقدام به آبیاری می کنند و چه زیباست وقتی ببینی که زن و مرد و پسر و دختر با این نهال ها سخن می گویند و دست نوازشان بر شاخه های نورسته می کشند و ایمان دارم که این نیروی مثبت سبب رشد چند برابری و شادابی نهال ها می شود و اینجاست که نام پسین گاه عاشقی را بر این برنامه گذاشتیم. 

در این برنامه به مناسبت همزمانی با جشن چهارشنبه سوری ضمن ساختن آتش و پریدن روی آتش، فلسفه پیدایش آیین چهارشنبه سوری و چگونگی برگزاری آن و همچنین به تغییراتی که در برگزاری این جشن شکل گرفته مانند ترقه بازی و... نیز پرداخته شد. این برنامه یکی از زیباترین و خاطره انگیزترین برنامه های انجمن بود و سپاس ویژه دارم از خانواده های ارجمندی که در این درختیاری حضور داشتند.

به امید روزی که دیگر شاهد تخریب طبیعت نباشیم. 

 

داریوش محبی

انجمن دیده بان زیست بوم برازجان

 

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار