طراحی سایت
تاريخ انتشار: 01 آذر 1399 - 10:19
عضو شورای شهر برازجان:

دادخبر؛ المان ها و تندیس شهدا باید متناسب با جایگاه رفیع شهدا طراحی شوند به نحوی که شأن و منزلتشان حفظ شود.

به گزارش دادخبر، وحید مصدق عضو شورای اسلامی شهر برازجان طی گفتگو با دادخبر به انتقاد از کیفیت و ظاهر دو تندیس شهید قاسم سلیمانی و شهید فهمیده پرداخت که طی روز های گذشته توسط شهردای نصب گردیدند.

 

 

وحید مصدق اعلام کرد:

 

ساخت المان ها و تندیس های مفاخر بزرگ کشور راهی برای آگاهی مردم به مسائل فرهنگی می باشد.     


طی روز های گذشته المان های دو تن از بزرگترین شهدای کشور یعنی شهید قاسم سلیمانی و شهید فهمیده در شهر از سوی شهرداری نصب گردید که نتنها از کیفیت بالایی برخوردار نیستند بلکه به لحاظ زیبایی نیز چندان چشم نواز نیستند.


المان ها و تندیس شهدا باید متناسب با جایگاه رفیع شهدا طراحی شوند به نحوی که شأن و منزلتشان حفظ شود. حال آنکه لياقت و جايگاه شهدا بسيار فرا تر از چنين تنديس هايي است و زيبنده بود تنديس هاي با كيفيتر و باشکوه تری استفاده مي شد.

 

مصدق ادامه داد:

 

 

بارها و بارها به شهرداری گفتیم و حتی مصوب هم نمودیم که طراحی فضاهای شهری، المان ها، طراحی مجسمه و تندیس ها حتما از طریق فراخوان عمومی با اولویت هنرمندان بومی شهر انجام شود.

 

 

 

 

وحید مصدق با اعتقاد بر اینکه  برخی المانها و مجسمه ها در حد یک روستای کوچک هستند و نه شهر بزرگی همچون برازجان، تصریح کرد:

 

در طراحی المان ها، مجسمه ها و تندیس ها اصول زیباشناسانه در طراحی، فرم ، معماری و نمای مناسب و همچنین استفاده از المانها و مجسمه های بزرگ مقیاس بسیار تأثیر گذار خواهد بود.به عنوان مثال از لحاظ نمای مناسب، المان های میادین شهدا، المهدی و معلم چند وجهی هستند و از هر طرفی قادر به برقراری ارتباط با مردم هستند اما این المان شهید فهمیده که یک المان خطی یا صفحه ای محسوب می شود فاقد این ویژگی می باشد. متأسفانه در شهر ما خیلی از المانها و مجسمه ها در حد یک روستای کوچک هستند و نه شهر بزرگی همچون برازجان.

 

 

 

 

 

مصدق در انتها افزود:

 

با فراخوان عمومی و استفاده از ظرفیت هنرمندان، طرح ها از استقبال عمومی بیشتری برخوردار خواهند شد و از تصمیمات و تحمیل سلیقه های فردی بر شهر جلوگیری به عمل خواهد آمد. گاها طرحی با هزینه های بالا اجرا می شود اما می بینیم که مورد استقبال عمومی واقع نمی شود و یا اینکه همان طرح را خیلی بهتر با هزینه ی کمتری می شد انجام داد. 

 

روند انتخاب و طراحی فضاها ، المانها ، مجسمه ها و تندیس ها در شهرداری مشخص نیست و این سبب اجرای طرح های ضعیف و بی کیفیتی شده است.  


 

  


نظرات کاربران
حامد رحیمی 4 ماه قبل گفت:
ما که وقتی میریم داخل شهرهای دیگه کنار مجسمه هاشون عکس یادگاری می گیریم مجسمه های بزرگ و زیبا. اما اینجا از بس این مجسمه ها کوچیک و بد رنگ هستن اصلا نمیشه بهشون نگاه کرد.
این میدان شهید فهمیده قبلا داخل شهر کوچکی که در همین سال ها هم شهر شده اسمشم فیض آباد هست داخل مرز ایران و افغانستان این کار انجام شده. این شهر به اندازه دویره هست. اگه می خواهید کپی بزنید روی یک شهر بزرگ کپی بزنید.
برازجانی 4 ماه قبل گفت:
سلام خدمت همشهریان عزیزـ بنده سال۹۵ اوایل شهریور ماه مسافرتی داشتم به شهر فیض آباد نزدیک مرز ایران وافغانستان و المان شهید حسین فهمیده را که الان در میدان شهید فهمیده شهر برازجان نصب کرده اید دقیقا کپی کرده اید از المان این شهید در شهر فیض آباد استان خراسان شمالی

ازتون خواهش میکنیم که از المان های شهرهای ۸ تا۱۰ هزار نفری کپی نکنید
برازجانی 4 ماه قبل گفت:
این المان ها فقط توهین هست به خانواده آن شهید بزرگوارــ این المان ها را در روستاهای کوچک استفاده کنیدـ. مقام این شهید بالاتر از این المان هاست
باقر عابد 4 ماه قبل گفت:
چند تا مجسمه ی بزرگ و با ابهت بزنید که شهر جون بگیرد. همه ی مجسمه های شهر ما کوتوله هستند و اصلا در چشم نمی آیند.
سالار صادقی 4 ماه قبل گفت:
واقعا بعضی المان ها ادم نگاهش میکنه ترس برش میداره با عرض معذرت و پوزش میخوام دو تا المان که واقعا زشت درست شده اند بگویم . المان شهید صادق گنجی در پارک گنجی و المان مجاهد برازجانی در میدان مجاهد که واقعا شان این عزیزان حفظ نشده من به شخصه نظرم این هست که در ساخت المان باید از موادی استفاده شود که به راحتی شکل بگیرد و طبیعی نشان بدهد
سالار صادقی 4 ماه قبل گفت:
الان هم دو تا المان جدید نصب شده که واقعا جلوه ندارند بهتر بگم کج سلیقه گی شده
علی بازیار 4 ماه قبل گفت:
سلام

استفاده از ایده های مفاخر و بهره گیری از هنرمندان در جهت زیباسازی شهر امری ضروریست اما هیچ وقت از هنرمندان نظر خواهی نمیگردد . علارغم تاکید شما اقای مصدق چرا از هنرمندان بهره گیری نمیشود
محسن بحرینی 4 ماه قبل گفت:
این دو المان واقعا شایسته ی این شهیدان بزرگوار نیستند. ضمن اینکه این دو المان در حد و اندازه ی شهر برازجان هم نیستند. جایگاه این دو عزیز بزرگوار که یک جایگاه شاخص و بی المللی هست با این کارها افت می کند.جایگاه شهر هم همینطور...
مالک صداقت 3 ماه قبل گفت:
فیض آباد.فیض آباد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار