طراحی سایت
تاريخ انتشار: 22 مهر 1399 - 12:50
گزارشی از فاجعه‌ی زیست محیطی در برازجان +عکس

داد خبر؛ اداه محیط زیست کجای این قضیه قرار دارد؟ اداره آب و فاضلاب چه وظیفه‌ای دارد؟ جهاد کشاورزی چه نقشی ایفا می‌کند و شهرداری در این زمینه چه جوابی دارد؟

چه کسی جوابگوی این آسیب‌های محیط زیستی و انسانی‌ست؟ چرا مکانی اصولی برای تخلیه وجود ندارد؟

سرزمین سوخته با حضور سگ‌ها و سایه‌ی سنگین لاشخورها

داد خبر ـ سرویس محیط زیست: از شهر برازجان به‌سمت شیراز که می‌روی، قبل از مجتمع تالارها، راهی‌ست به سوی سایت پسماند شهرداری. این راه شما را به سرزمینی هدایت می‌کند که بیشتر به سرزمین سوخته شبیه است؛ گله‌های دام، گله سگ‌های بی‌سرپرست در محلی که فاضلاب خانگی تخلیه می‌شود و همچنین در محل سایت پسماند شهرداری برازجان می‌چرند و لاشخورها بالای سرت جولان می‌دهند. در قسمتی از آن، بوی منطقه چنان بد است که هیچ کسی توان پنج دقیقه ماندن در آنجا را ندارد.


در این منطقه هر نوع آشغالی موجود است. از نخاله‌های ساختمانی تا شاخ و برگ درختان، لاستیک ماشین، شیشه، مواد شیمیایی، زباله های بیمارستانی، پسماند کشتارگاهی و...


اما آنچه بسیار بد نشان داده می‌شود و وضعیت اسفناکی دارد فاضلاب خانگی است که آنجا ریخته می‌شود. جالب است که در  قسمتی از آن نیز کانالی تهیه شده است تا فاضلاب را در آن بریزند که جذب آبهای زیرزمینی شود! فاضلاب خانگی چرا باید این گونه در طبیعت رهاسازی شود؟  


در ادامه قسمتی را ضایعات مرغداری‌ها به خود اختصاص داده‌اند که امکان ندارد بدون ماسک مخصوص کسی توان پنج دقیقه تنفس را داشته‌باشد و حالش به‌هم نخورد.


منطقه سراسر نشان از سوختن ۲۴ ساعته ضایعات دارد و بنا به گفته های شاهد عینی که در آنجا با آن به گفتگو پرداختیم، بوی بد در آنجا کلافه‌شان کرده است.


بنا به این گزارش، شنیده‌ها حاکی از آن است که در یکی از معادن که در آن نزدیکی می‌باشد، کود مرغ دپو می‌شود و به فروش می رسد که بوی آن نیز مزید بر علت شده و حتی به محیط زیست نیز این موضوع گزارش داده‌شده است.


متولی کار کیست؟

اداره محیط زیست کجای این قضیه قرار دارد؟ اداره آب و فاضلاب چه وظیفه‌ای دارد و شهرداری در این زمینه چه جوابی دارد؟ شبکه بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی چرا خاموش و ساکت اند؟ آیا شورای سلامت در دشتستان وجود دارد؟

این وضعیت اتفاق جدیدی نیست و سالهاست که این رویه ادامه دارد و متأسفانه دستگاه‌های متولی جز توپ را در زمین دیگری انداختن هیچ کاری نکرده اند و گویا قرار هم نیست کاری و اقدامی صورت گیرد.


از ابتدای ورودی به این راه تا پایانش که سایت پسماند شهرداری است در اطراف راه تا خود سایت پسماند آنچنان وضعیت ناگواری وجود دارد که شاید در نوع خود بی مانند باشد . هر نوع پسماندی در سطح زمین رها شده و هیچ نظارتی هم نیست


در ادامه عکس‌ها را مشاهده می‌کنید که خود گویای همه چیز هستند:نظرات کاربران
رضا پرتوی سنگی حدود 13 روز قبل گفت:
بی معطلی باید کارگروه پسماند شهردرمورد ان تصمیم گیری نمایند
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار