طراحی سایت
تاريخ انتشار: 16 مهر 1399 - 06:23
به‌مناسبت یکمین سال حضور در فرمانداری دشتستان

داد خبر؛ با گذشت یک‌سال از حضور فتح‌الله نوروزی در فرمانداری دشتستان سراغ او رفتیم تا آنچه باید بگوئیم را بگوئیم و باید و نبایدهای شنیدنی را بشنویم. در ادامه گفتگویی که حاصل دو ساعت و بیست دقیقه است را می‌خوانید:

گفتگو با فتح‌الله نوروزی فرماندار دشتستان +عکس

داد خبر ـ سرویس سیاسی: در نگاه اول بیش از آنکه در قامت یک فرد سیاسی باشد، اخلاق و رفتارش چون معلمی فرهنگی جلوه می‌کند ولی گرم صحبت که می‌شویم نشان می‌دهد سیاست را خوب می‌شناسد و اینکه بزرگترین شهرستان استان را فرمانداری می‌کند نشان از درایت او در این زمینه دارد.

 

پدر زاده‌ی روستای چهل‌زرعی عرب از بخش شبانکاره و مادر اهل روستای مکابری از بخش آبپخش و خودش در روستای مال محمود به‌دنیا آمده است. مدرسه را در گناوه و دانشسرای آبپخش تمام می‌کند. فوق‌لیسانس مدیریت برنامه‌ریزی دارد که بعد از مدیریت‌های مختلف در سطح استان، امروز بیش از یک‌سال است فرمانداری دشتستان را عهده‌دار است و این گفتگو به‌مناسبت یکمین سال حضور وی در این شهرستان صورت گرفته است.


آنچه مهم است در اول این گفتگو، ابتدا باید تشکر کرد از مهدی پایدار، زهرا رزم‌آزما، عبدالخالق عبدالهی، داریوش محبی و مهدی مظلومی   که ما را در این گفتگو همراهی کردند. شش نفر با سلیقه‌های متفاوت اما همراه، که از هر دری سخن می‌گویند و دغدغه‌های مردم دشتستان را بیان می‌کنند.


کارخانه سیمان دشتستان خط قرمز مسئولین


داد خبر: در این سال‌ها تمامی جناح‌های سیاسی شهرستان یک خط قرمز مشترک داشته‌اند؛ «کارخانه سیمان دشتستان». علی‌رغم اعتراضات بسیاری که توسط فعالان اجتماعی، مردم و حتی کارکنان این کارخانه داشته‌اند ولی این کارخانه به مسئولیت اجتماعی خود عمل نکرده و همچنان به کسی پاسخگو نیست. آیا مسئولین در برابر کارخانه سیمان نقطه‌ضعف دارند و اصولا موضوع چیست؟


فرماندار دشتستان می‌گوید: من از کنگان به دشتستان آمده‌ام و و شرکت‌هایی که در آنجا بوده‌اند نسبت به کارخانه سیمان اصلا قابل مقایسه نیست و این شرکت برای من به هیچ عنوان حالت آقازاده ندارد که بگویم کسی به آن ورود نکند.

سیمان دشتستان صنعت سبز نیست و من این موضوع را به مدیرکل محیط زیست هم اعلام کرده‌ و مطمئن باشید بحث آلایندگی کارخانه سیمان را طی گفتگویی که با مدیرکل داشته‌ام پیگیری می‌کنم. اما من می‌خواهم از این فراتر بروم و بگویم که اصولا سطح مطالبات ما از کارخانه سیمان پائین بوده‌است. ما چه بحث‌هایی با این افراد داشته‌ایم تا از یک عدد برای مقابله با کرونا بالاتر رفته‌اند! ما همراه با دکتر رضایی برای باشگاه ستارگان با شرکت سیمان بحث داشتیم و عددی که کمک کردند فوق‌العاده پائین است. البته قرار شد قسط ـ قسط کمک‌هایی را داشته‌باشند ولی آنچه مهم است و کاملا موافقم این است که شرکت سیمان باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل کند.


چرا نفت مسئولیت‌های اجتماعی خود را در دشتستان رعایت نمی‌کند؟


 در ادامه نوروزی خود موضوع دیگری را باز می‌کند و از مسئولیت‌های اجتماعی نفت در دشتستان می‌گوید: ما در جاهایی سطح‌ها را پائین آورده‌ایم. من جایگاه نفت را در اینجا از کارخانه سیمان هم بالاتر می‌بینم. چرا نفت مسئولیت اجتماعی‌اش را در دشتستان رعایت نمی‌کند؟ ما فعالین اجتماعی چقدر به این موضوع پرداخته‌ایم؟ درست است که الان شرایط اقتصادی خراب است. اما نفت باید بیاید و به مسئولیت اجتماعی‌ا‌ش عمل کند.

من چند سال است که در این کسوت هستم. از 85 درصد اعتبار داشته‌ایم تا پارسال که به 12 درصد تخصیص اعتبار رسیده‌است. با تخصیص 12 درصد اعتبار واقعا دست و بال ما بسته‌است.

من به‌عنوان فرماندار باید پیش‌قدم باشم و این کار را کرده‌ام. شما در کنار ما باشید. فعالان و روزنامه‌نگاران دست به قلم شوند، مانند اهرمی در کنار ما باشند و پیرامون موضوعات بنویسند. نفت باید مسئولیت‌های اجتماعی‌اش را در قبال دشتستان انجام دهد. باید مدیران را آگاه کرد که مسئولیت‌های اجتماعی‌شان را در قبال مردم دشتستان داشته‌باشند.


داد خبر: ما معتقدیم مطبوعات رکن چهارم دموکراسی و اینها هستند که نور به تاریکی می‌تابند. هرجا که مطبوعات پا گذاشته‌اند کار سیستم‌های نظارتی کمتر شده‌است و آن مسئول که ریگی به کفش داشته عدم امنیت کرده است. اما متاسفانه نگاهی که از طرف مسئولین به رسانه‌ها و فعالین مدنی وجود دارد، نگاهی ابزاری‌ست. ما نیاز به حمایت داریم. این «گرداب» چیست که به بچه‌های فعال هشدار می‌دهد؟ ما انتظار حمایت داریم تا قلممان در برابر نارسایی‌هایی که می‌بینیم تیزتر شود.


همیشه عادت دارم صادقانه با طرف مقابلم صحبت کنم و ممکن است حرف‌های من مورد قبول شما هم قرار نگیرد اما مسئله‌ای که شما مطرح می‌کنید را اگر سکوت هم کنم پیگیر آن هستم چون معتقدم اگر موفقیتی در کار خود داشته‌ام، نقش رسانه‌ها و فعالین اجتماعی در آن بسیار پررنگ است و قسمتی از موفقیت‌هایم را مدیون شما می‌دانم.

من معتقدم رسانه‌ها بال توسعه‌ی شهرستان هستند. در حمایت از همراهان و فعالین اجتماعی همیشه پیش‌قدم بوده‌ام ولی نیاز به تبلیغی در این‌باره نمی‌بینم چون من کاری که انجام می‌دهم کار دل است و برای دلم انجام می‌دهم. کسی هم که کاری برای دلش کند نیاز به تبلیغ ندارد. ما حامی مطبوعات بوده و هستیم.


رمز موفقیت و پیشرفت دشتستان


این شهرستان قبل از انقلاب فقط 18 فرماندار داشته‌است. پس من هم از اینجا می‌روم. ولی دوست دارم وقتی از اینجا می‌روم وجدانم راحت باشد که توانسته‌ام از ظرفیت‌ها درست استفاده کنم.

تا روزی که اینجا نشسته‌ام باید خدمت کنم. در بهترین نقطه‌ای که می‌توان به مردم خدمت کرد، با مردم بودن است. قطعا فاصله گرفتن از مردم برای کمک به مردم نیست. هرچند متاسفانه بخاطر کرونا فاصله‌ی فیزیکی زیاد شده‌است ولی همیشه دلم می‌خواسته با نگاه «در کنار مردم بودن» قدم بردارم.

من هرگز به یک‌طرف غش نکرده‌ام و نگاه من پیوستگی، انسجام، همدلی، تعامل و هم‌افزایی در سطح شهرستان است تا با توجه به شرایط کشور بتوانیم از تمامی ظرفیت‌ها بهره گرفته و برای مردم کار انجام دهیم.


قوانین بازدارنده نیستند


ما در حوزه معیشت مردم که متاسفانه روزهای سختی را سپری می‎‌کنیم، چندین جلسه برگزار کرده‌ایم. ولی باید بگویم که متاسفانه قوانین ما بازدارنده نیستند. یکی از مواردی که ما هم برآن تاکید داریم درج قیمت در مغازه‌هاست. ولی قانونی که در تعزیرات وجود دارد این است که اگر مغازه‌ای درج قیمت نداشت 50 هزارتومان جریمه شود. حالا سوال این است که کدام مغازه‌دار متخلف 50 هزارتومان برایش بازدارنده است؟!

در جاهایی واقعا قوانین ضعیف هستند. شاید این حرف مبتدی باشد ولی هرکجا که شما سراغ دارید با ورود من مشکل حل می‌شود و موضوع ملی نیست، شک نکنید ورود می‌کنم.


پل ورودی شهر برازجان از شیراز


در موضوع پل ورودی راه و شهرسازی می‌گوید بدون تقاطع کار شود و ما تاکید داشتیم که با تقاطع باشد و کمیته فنی استان نیز تقاطع را تائید کرده است.

مرحله اول انجام شد و با پیگیری‌هایی که داشتیم روشنایی آن نیز در فروردین نصب گردید. امسال مبلغی معادل چهار میلیارد تومان برای آن اختصاص داده‌ایم و قرار شده از اعتبارات استانی هم اختصاص دهند. اما همین چهار میلیارد هم که گذاشته‌ایم منوط به تخصیص است. و همانطور که گفتمپارسال 12درصد تخصیص اعتبار داشته‌ایم. ما منتظر تخصیص هستیم و بعد از آن باید یک‌سوم پول در حساب شهرسازی قرار بگیرد تا این پروژه به مناقصه برود و مناقصه برگزار گردد. متاسفانه این مسائل کار را سخت کرده است.


زمین‌خواری در برازجان/ اداره‌ای غیرقانونی کنار اداره برق


اگر عدد هم بخواهید می‌توانم عدد بدهم که نسبت به تخریب‌ها و جلوگیری‌ها اقدامات خوبی انجام شده‌است. اما این پاسخگوی خوبی برای حوزه برازجان نیست. یعنی کار انجام شده است اما برای مردم ملموس نبوده‌است.

در بحث بهسازی و پاکسازی حدود 1700 هکتار کار انجام شده است. در امور اراضی 37 هکتار از چند سال قبل به این‌طرف بوده که ده هکتارش فقط امسال صورت گرفته‌است. در حوزه منابع آب 1200هکتار و در راه و شهرسازی نیز آزادسازی داشته‌ایم.

اما یک نکته: امروز تخریب می‌کنند و فردا همان گروه می‌روند و ساخت می‌کنند.


داد خبر: خب دلیل این کار چیست؟ شما به‌عنوان رئیس شورای تامین دلیل این‌کار را چه می‌دانید؟

قانون‌های جزیره‌ای. در کشور ما تا زمانی که جزیره‌ای تصمیم گرفته‌شود واقعا تصمیم اصولی گرفتن سخت است. مثلا در حوزه دادگستری قاضی ویژه هم برای پرونده‌های زمین‌خواری مشخص شده‌است اما باز هم تکرار می‌شود. ضمن اینکه دادستان ورودش در این زمینه خوب بوده‌است.

آیا می‌دانید در چند سال اخیر تیم چهار ـ پنج نفره پیمانکاری بوده است که در کنار اداره برق کارها را انجام می‌داده است؟ یعنی اداره‌ای در کنار اداره برق کارهای خلاف انجام می‌داده است و این چهار ـ پنج نفر خیلی راحت برق می‌کشیده‌اند و کارهای خلاف انجام می‌داده‌اند.

در موضوع زمین‌خواری ما امور اراضی، منابع طبیعی و حوزه راه و شهرسازی را فعال کرده‌ایم و پیگیر هستیم. اما نگاه این نیست که همه‌ی کارها انجام شده‌است. ما با احترام به همه اما در چهارچوب قانون ثابت‌قدم هستیم و محکم موضوع را دنبال می‌کنیم.

راه و شهرسازی باید بیاید و محدوده‌ی زمین‌هایش را به هرنحوی که شده با تابلو و هشدارهایی که می‌دهد مشخص کند و با بنگاههایی که در این بخش کار می‌کنند برخورد شود. اینها مصوبات شورای تامین است که ما به راه و شهرسازی استان هم اعلام کرده‌ایم. برای موضوع زمین‌خواری هم در شورای تامین و هم در کمیسیون صنعت و اراضی ورود کرده‌ایم و به جد هم پیگیر هستیم.


موضوع آب و آنچه انجام شده و باید انجام شود


صادقانه بگویم؛ آب را روزانه چک می‌کردم و خدا را شکر امسال مشکل جدی نداشتیم. ولی باید آگاه باشیم اینها موقتی بوده و هرچند کار سختی‌ست ولی باید بتوانیم وابستگی‌مان را به خارج از استان کم کنیم تا ثبات آب داشته‌باشیم.

ما غیر از نوسازی شبکه در شهرهای برازجان، آبپخش، سعدآباد، شبانکاره، وحدتیه، دالکی و بخشی از روستاها داشته‌ایم و ده حلقه چاه را وارد مدار کردیم، عملیات اجرایی یک مخزن 15هزار مترمکعبی در شهر برازجان به‌زودی آغاز می‌شود ضمن اینکه برای شهر دالکی و کلمه در هفته دولت کلنگ‌زنی کردیم و کار را جلو برده‌ایم.

جانمایی آبشیرین‌کن برازجان در بوشهر انجام شده‌است و امیدواریم هرچه زودتر شاهد شروع بکار آبشیرین‌کن 17هزار مترمکعبی برازجان باشیم.

خط آبی داریم که باید از آبطویل به برازجان بیاید و نیاز به بودجه چند میلیاردی دارد. این خط لوله برای شهر برازجان بسیار حیاتی است چون هرچند ما در مقاطعی بصورت اضطراری می‌توانیم از خط کوثر استفاده کنیم ولی برای استفاده دائم از خط کوثر نیاز به این خط لوله داریم. آبشیرین‌کن برازجان و خط لوله آبطویل به برازجان دو پروژه شاخص در این زمینه هستند که پیگیر هستیم.

در مورد سد دالکی هم بالای 500نیرو درحال کار هستند و پیشرفت کار خوب بوده است که نگاه ما این است تا پایان دولت دوازدهم آب‌گیری صورت بگیرد.


ستارگان دشتستان

امروز بازی‌های قهرمانی هزینه دارد و سال به سال نیز هزینه‌اش افزایش می‌یابد. کسی که بخواهد باشگاه‌داری کند باید خودش هم بتواند بخشی از سهم آورده را داشته‌باشد و ما هم باید پشتیبانی کنیم. این یک واقعیت است که اگر ما خودمان بخواهیم صفر تا صد را کمک کنیم، خب خودمان تیم‌داری می‌کنیم که البته برایمان امکان‌پذیر نیست.

با این وجود خدا شاهد است نگاه ما به حفظ تیم ستارگان است. برای ورودی کمک کردیم و با آنها هم نشست داشتیم که هم از نظر مالی و هم معنوی حمایتشان کرده‌ایم و در ادامه هم قطعا حمایت خواهیم کرد.

بدون تعارف بگویم. امروز ستارگان دشتستان یک برند است و با اعضای شورا هم نشست داشتم و از آنان خواستم که به ستارگان کمک کنند ولی این نگاه را در کلام و رفتار شورا ندیدم. در هر صورت این تیم اگر می‌خواهد ادامه دهد باید دنبال اسپانسر باشد.

توضیح:

این گفتگو مربوط به هفته پیش بوده و بعد از انتشار جناب فرماندار طی ختماسی اظهار کرد: خوشبختانه شورای اسلامی شهر برازجان در حال حاضر به این موضوع ورود کرده و پیشرفت خوبی در این زمینه داشته‌ایم که امید است این مشکل مرتفع گردد. 


فرمانداری ویژه


برای فرمانداری ویژه پنج شاخص وجود دارد. اول، آمار مرکز شهرستان باید بالای 125هزارنفر باشد. دوم، جمعیت شهرستان باید بالای 250هزارنفر باشد. سوم، سابقه و قدمت شهرستان باید بالای 50 سال باشد. چهارم، فاصله آن تا مرکز استان باید بیش از 150 کیلومتر باشد و پنجم اینکه مساحتش باید بالای ده هزار کیلومتر باشد.

ما بعضی از این شاخص‌ها را نداریم ولی من با حوزه فنی تقسیمات کشوری صحبت‌هایی داشته‌ام که باید موضوع را جا بیاندازیم و موضوع را پیگیر هستیم.


استعفای خانم موسوی سرپرست محیط‌‌‌ زیست دشتستان


داد خبر: شنیده‌های مستند مبنی بر این است که آزمایشگاه دی و نوید بحث زباله‌های عفونی داشته‌اند و خانم موسوی نامه زده‌اند که باید روی جمع‌آوری، انتقال و دفن اصولی این زباله‌ها کار شود ولی انجام نداده‌اند و از جایی به خانم موسوی فشار وارد شده‌است که نامه شکایتش را پس بگیرد که ایشان نیز با تنگ دیدن عرصه استعفا می‌دهند که بلافاصله نیز استعفا مورد قبول قرار می‌گیرد.

 

ایشان استعفا دادند و گفتند استعفایشان بخاطرمسائل خانوادگی می‌باشد. این مطلب را من اولین‌بار است که می‌شنوم. قطعا پیگیری می‌کنم و برای احقاق حقوق ایشان صحبت خواهم کرد. معتقدم چنین افرادی باید تشویق شوند.

 

کاروانسرای مشیرالملک همچنان بلاتکلیف


در موضوع کاروانسرا همه چیز به‌عهده اعتبارات نیست. موضوع اوقاف است. چون مالک اوقاف است و میراث نمی‌تواند هزینه کند. مدیرکل اوقاف و میراث فرهنگی به فرمانداری آمدند. با تصمیماتی که گرفته‌شد تنها راه برون‌رفت این بود که درخواست دهند و به بخش خصوصی واگذار شود. یک‌بار هم آگهی داده‌شد ولی بخش خصوصی استقبال نکرد. اما تاکنون نگاه کلی به بخش خصوصی بوده است.


خانه جوان


تجهیزات وارد خانه جوان شده‌است و با نشستی که با آقای کمارج رئیس اداره ورزش و جوانان داشتیم قرار شد محل سمن‌ها شود و از همه‌ی ظرفیت‌هایی که سمن‌های وزارت کشور و اداره ورزش و جوانان دارند در آن استفاده شود.


معادنی که در حوزه راهدار و قراول‌خانه هستند


در این خصوص ما کارگروهی تشکیل دادیم که هم بازدید میدانی هم نشست با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان داشتیم.

معادنی که در این حوزه می‌باشند، تاکنون به وظیفه زیست‌محیطی خود هیچ توجهی نداشته‌اند و باید بیایند و به وظایف خود عمل کنند.

اقداماتی در حوزه زیست‌محیطی را به زودی تکلیف می‌کنیم و مسئولین معادن را موظف به انجام آن خواهیم کرد.

ضمن اینکه در دیداری که با اعضای شورای آن منطقه داشتیم. گفتیم که اصل منافع عموم مردم است و در این راه کوشا هستیم. 

در همان بازدید میدانی، تکالیفی را به آب منطقه‌ای و حوزه منابع طبیعی اعلام کردیم که در راستای تقویت توجه بیشتر به مردم دو روستا پیگیری خواهیم کرد.


داد خبر: دو نگاه به دشتستان و مردمش وجود دارد. یکی نگاه فتح‌الله نوروزی به‌عنوان شخصی حقیقی تا قبل از فرمانداری دشتستان و یکی هم نوروزی فرماندار، این دو نگاه را برای پایان گفتگو بیان کنید.


بدون شک سرمایه انسانی بزرگترین ظرفیت و پتانسیل شهرستان دشتستان است که ما به آن افتخار می‌کنیم و قطعا حضور تک ـ تک آنها به شهرستان کمک می‌کند.

به صراحت می‌گویم اگر دیروز نگاهم به شهرستان دشتستان این بود که مردمی خوب، صادق، همراه و قدرشناس دارد، امروز با قاطعیت بیشتر و ایمان کامل می‌گویم مردم فهیم دشتستان با کسانی که صادقانه در راستای کمک به شهرستان گام برمی‌دارند، همراه و صادق هستند و از همراهیشان به خود می‌بالم.

امروز فعالین اجتماعی، رسانه‌ها، جوانان و همه‌ی مردم دل در گرو توسعه شهرستان دارند. انشاالله که با همراهی این مردم طی مسیر خواهیم کرد و از خدا می‌خواهم که مرا شرمنده آنان نگرداند.
 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار