طراحی سایت
تاريخ انتشار: 25 مهر 1394 - 08:34
دبیرکل حزب ندا در نشست با خبرنگاران بوشهر:

دات نیوز؛ مجید فراهانی تصویب برجام در مجلس و سپس شورای نگهبان را نشانه ای از فضایی در ارکان حاکیمت می داند که حل مشکلات جامعه را در گروه تعامل و وحدت همه گروههای فعال در کشور می داند، از این رو بسیار خوش بین هستیم همین فضا در انتخابات هم متبلور باشد، هرچند پیشگو نیستم.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان معتقد است به دلیل سنگ اندازی و موانع مجلس کنونی بر سر راه دولت منتخب مردم و همچنین شور و نشاط انتخاباتی که کشور دمیدن گرفته، اکثریت مجلس آینده در اختیار اصلاح طلبان و نیروهای حامی دولت خواهد بود.

به گزارش «خلیج فارس»،  مجید فراهانی که برای حضور در نشست اعضای حزب ندا در بوشهر به این استان سفر کرده بود، پنج شنبه شب در نشستی خبری در خانه معلم شرکت کرد؛ نشستی که با حضور تنها سه خبرنگار برگزار شد.

حزب ندا که در سطح کشور با نام "صادق خرازی" شناخته می شود از زمستان گذشته فعالیت رسمی اش را آغاز کرد. در بوشهر نیز عباس برزگرزاده از مدرسان دانشگاه و فرزند رباب عبیدی عضو اسبق شورای شهر ریاست شعبه آن در استان را برعهده دارد.

پیش بینی وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس

مجید فراهانی در پاسخ به «خلیج فارس» درباره ارزیابی اش از وضعیت اصلاح طلبان برای انتخابات اسفندماه خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی مجالس گذشته نشان داده در شرایطی که دولت دیدگاههایی برای حل مشکلات مردم پیشنهاد کرده اما مجلس مقاومت یا کارشکنی می کند، مردم در اولین فرصت انتخاباتی به گونه ای عمل می کنند که در مجلس تغییرات جدی به وجود می آورند، همانند اتفاقی که در مجلس چهارم و دولت اول آقای هاشمی رخ داد یا در مجلس ششم و دولت نخست آقای خاتمی شکل گرفت.

فراهانی افزود: اکنون هم شرایط جامعه به گونه ای برآورد می شود که در انتخابات مجلس آینده، آراء مردم در جهت همراهی مجلس با دولت به صندوق رای ریخته شود.

وی مسئله دوم را وجود شور و نشاط سیاسی و انتخاباتی در کشور دانست و گفت: پیش بینی ما برگزاری انتخاباتی با مشارکت بالاست و هرگاه این اتفاق رخ دهد اصلاح طلبان و حامیان دولت در اکثریت خواهند بود و اثری از تفکرهای تند در مجلس نمی باشد.

خوش بینی به تایید صلاحیت ها توسط شورای نگهبان

امیدواری جدی دبیرکل حزب ندا برای تغییر در ترکیب مجلس در شرایطی است که رویکرد شورای نگهبان برای تایید صلاحیت نامزدها نقش مهمی در پازل انتخاباتی ایفا می کند.

مجید فراهانی معتقد است «تصویب برجام در مجلس و سپس شورای نگهبان نشانه ای از پختگی ارکان حاکیمت است که حل مشکلات جامعه را در گروه تعامل و وحدت همه گروههای فعال در کشور می دانند، از این رو بسیار خوش بین هستیم همین فضا در انتخابات هم متبلور باشد، هرچند باید منتظر زمان انتخابات و شرایط آن زمان ماند.»

نقاط قوت و ضعف دولت یازدهم از نظر دبیرکل حزب ندا

وی در پاسخ به سوال خبرنگار «خلیج فارس» پیرامون نقاط قوت و ضعف دولت یازدهم طی دو سال گذشته هم گفت: روحانی وارث دولتی ورشکسته و جریانی بوده که منجر به ازبین رفتن استعدادهای کشور شده است که نمونه آن مشکلات پرداخت یارانه نقدی، خزانه خالی و ازبین رفتن زمینه های تعامل مثبت با جامعه بین المللی بوده است.

فراهانی با بیان اینکه دولت نیاز به فرصتی برای آوار برداری خرابی 8 سال دولت قبل دارد، ادامه داد: مهمترین نقطه قوت دولت یازدهم به سرانجام رساندن پروژه مذاکرات هسته ای با هنرمندی وزارتخارجه بوده است، ضمن اینکه در عرصه سلامت و همگانی کردن بیمه درمانی هم کامیابی هایی داشته است.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان افزود: البته در عرصه اقتصادی در شرایط رکود به سر می بریم و ضرورت دارد به شکل فوریتی و با هماهنگی ارکان حاکمیت، تلاش هایی برای خروج از این وضعیت شکل بگیرد.

وی افزود: از موارد دیگری که دولت باید به آن توجه داشته باشد جوانگرایی و جانشین پروری است، چون حرکتی در مسیر توسعه پایدار است که برای جایگزینی نیروهای جوان و کارآزموده برنامه داشته باشد که توقع می رود دولت تلاش هایی برای رفع این نقیصه داشته باشد.

واکنش به انتقادات از صادق خرازی

بخشی از نشست خبری فراهانی هم به حاشیه های صادق خرازی پدر معنوی حزب ندا و پرسش های خبرنگاران بوشهری در این زمینه اختصاص داشت.

خبرنگاری با اشاره به تکذیب اظهارات خرازی از سوی دختر شهید بهشتی مبنی بر دست دادن با زنان نامحرم توسط این شهید یا انتقادات گاه و بیگاه خرازی به جریان اصلاحات و احزاب قدیمی نظیر کارگزاران، پرسید: چرا حزب ندا این همه حاشیه دارد؟

دبیرکل این حزب گفت: من در مسائل دینی صاحب نظر نیستم که دیدگاه آیت الله بروجردی یا شهید صدر را درباره موضوع دست دادن و نظر دیگرانی که مقابل آن هستند درست یا اشتباه بدانم و اساسا به عنوان حزبی سیاسی این موارد در دستور کار ما نیست، ولی امکان دارد یکی از اعضای حزب ما به سوال خبرنگاری پاسخ دهد یا حرفی بزند که نمی توان آن را موضع حزب ندا تلقی کرد. البته برخی هم در جامعه سیاسی هستند که اظهارات دیگران را مثل فناوری نانو بررسی می کنند تا چیزی در آن درآمده و بازتاب دهند.

اصلاح طلبان به حزب ندا اعتماد ندارند؟

مجید فراهانی درباره سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا اصلاح طلبان به حزب ندا اعتماد کافی را ندارند، بیان کرد: ندا خود را حزبی اصلاح طلب می داند که هیچگاه شروع کننده انشقاق و اختلاف بین اصلاح طلبان نیست و حتی اگر گروهی هم به آن کم لطفی کند، رفتار ما در قبال اصلاح طلبان مدارا، تعامل و گفتگو است.

وی افزود:  اکنون ما در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که دبیرکل گروههای اصلاح طلب دیگر هم حضور دارند شرکت می کنیم و خود را در میان آنها بیگانه نمی بینم و اتفاقا به دلیل سوابق همکاری و دوستی های گذشته، اگر سوء تفاهمی هم باشد مرتفع شده است.

تصویری از مجمع عمومی حزب ندا در بوشهر

شرط ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون در انتخابات آینده

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چقدر احتمال دارد در انتخابات آینده اصلاح طلبان با اعتدالیون یا محافظه کاران سنتی ائتلاف کنند، تصریح کرد: در تعامل با سایر گروههای اصلاح طلب، اولویت ما معرفی بهترین ها از میان اصلاح طلبان به عنوان کاندیدا می باشد، ولی اگر به دلیل ردصلاحیت گزینه موردنظر اصلاح طلبان، در یک حوزه انتخابیه شرایط به گونه ای بود که نماینده تندروی آن عزم حضور دوباره در مجلس داشته باشد و طرف مقابلش نیز فردی است که افراط گری های طرف مقابل را نداشته، ترجیح ما این است که با حمایت از گزینه دوم مانع از ورود افراد تندرو به مجلس شویم.

عدم وحدت اصلاح طلبان و فاجعه ای که 8 سال طول کشید

وی در پاسخ به سوال خبرنگار «خلیج فارس» درباره میزان همگرانی کنونی اصلاح طلبان در آستانه انتخابات اسفندماه اظهار داشت: اصلاح طلبان از گذشته درش گرفته اند و خوب می دانند برای نیل به پیروزی در انتخابات باید وحدت داشته باشند و استراتژی حزب ندا نیز همراهی و همکاری با گروههای اصلاح طلب می باشد.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان تصریح کرد: تجربه تاریخی به ما آموخت اگر منسجم نباشیم، پس از دو دوره دولت اصلاحات فاجعه ای بر سر کشور می آید که به اندازه دو دولت حضور دارد و اقتصاد، فرهنگ، سیاست و همه عرصه ها را شخم زده و تحت تاثیر خود قرار می دهد.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان در قالب شورای عالی هماهنگی و همچنین مشاوران رییس دولت اصلاحات بر مسیر همگرایی گام بر می دارند، ادامه داد: قرار است کاندیدای اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس از سوی اصلاح طلبان هر حوزه انتخابیه تعیین شده و حرکتی از پایین به بالا داشته باشیم تا با حضور تاثیرگذار مردم شاهد ایجاد مجلسی باشیم که عصاره فضائل ملت بوده و محل تجمیع شایستگان باشد، نه جایی که بدترین ناسزاها و ادبیات چاله میدانی در آن مطرح می شود.

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان