طراحی سایت
تاريخ انتشار: 16 شهريور 1399 - 17:40
به بهانه بیرون آمدن نسخه قاچاقی فیلم خرس

داد خبر؛ فیلمی که گفته می‌شود موضوع آن پیرامون جنگل خواری است و تنها نمایش رسمی آن در سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر می‌باشد. با توجه به مضمون حساس و حضور بازیگران مطرح، می‌شد احتمال موفقیت آن در گیشه را پیش‌بینی کرد، اما مسولان سازمان سینمایی در تمامی این سال ها ترجیح دادند از اکران آن جلوگیری کنند تا به قولی اذهان عمومی مورد تشویش قرار نگیرد.

توقیف یا توفیق!

داد خبر ـ حیدر صابری: صبح چهارشنبه 12 شهریور بود که فیلم سینمایی «خرس» ساخته خسرو معصومی با هنرنمایی پرویز پرستویی، فرهاد اصلانی (که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای این فیلم دریافت کرده‌بود) و مریلا زارعی محصول سال 90 در یوتیوب آپلود شد. اتفاقی که بیش از بینندگان، سازندگان آن را به شگفتی و حیرت وا داشت.

 

فیلمی که گفته می‌شود موضوع آن پیرامون جنگل خواری است و تنها نمایش رسمی آن در سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر می‌باشد. با توجه به مضمون حساس و حضور بازیگران مطرح، می‌شد احتمال موفقیت آن در گیشه را پیش‌بینی کرد، اما مسولان سازمان سینمایی در تمامی این سال ها ترجیح دادند از اکران آن جلوگیری کنند تا به قولی اذهان عمومی مورد تشویش قرار نگیرد.

 

فیلم خرس نه اولین فیلمی است که توقیف می‌شود و پس از مدتی نسخه قاچاقش بیرون می‌آید و نه مسلما آخرین آن ها که به جای پرده نقره ای سر از سر چهار راه و سایت های غیر مجاز و یا حتی مجاز برای دانلود رایگان قرار می‌گیرد.

از کمدی عرفانی «مارمولک» کمال تبریزی گرفته تا اجتماعی تلخ «سنتوری» داریوش مهرجویی که حتی توقیف آن تهیه کننده اش را دق داد (ایست قلبی فرامرز فرازمند پس از توقیف فیلم) و دست مسئولین وقت را غیر مستقیم به خون آلوده کرد.

 

فیلم های بسیاری که خوردن مُهر توقیف بر روی نامشان اعتبارشان را بالا برد و باعث بسیار دیده شدنشان در جامعه و عموم مردم شد. به راحتی می‌توان ادعا کرد کسانی که بالکل اهل سینما و فیلم دیدن نیستند «مارمولک» را بارها دیده اند.

«آشغال های دوست داشتنی» محسن امیریوسفی که هزار راه را رفت تا اجازه اکران بگیرد و اکران شد و آب از آب تکان نخورد. در جالب ترین حرکت نیز عزیزان «عصبانی نیستم» رضا درمیشیان را پشت خط اکران نگه داشتند نسخه بدون سانسورش را همه دیدند یک فیلم سیاسی ـ اجتماعی خوش ساختی بود پس از پنج سال که به نمایش درآمد یک فیلم عاشقانه خنثی که حتی سال ساختش را نمیشد از دیدنش حدس زد و آنقدر زیر تیغ سانسور رفته بود که فکر نمی‌کنم حتی بازیگرانش پس از دیدنش متوجه می‌شدند در این فیلم بازی کرده اند. 

 

متاسفانه مسولان ارشاد کشور تفکرشان در این حد مانده که اگر نگاتیو فیلم را در جعبه کرده و در آن را ببندند از دیدنش جلوگیری به عمل می‌آورند و کسی قادر به دیدن آن نیست اما همه آن فیلم ها بیرون آمد، دیده شد و هیچ اتفاق محیر العقولی جز اندکی آگاهی بیشتر مخاطبان رخ نداد.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار