طراحی سایت
تاريخ انتشار: 11 شهريور 1399 - 09:27
استاد محمدجواد فخرایی در لابه‌لای عکس‌ها

داد خبر؛ استاد محمدجواد فخرایی را در لابه‌لای عس‌ها جستجو می‌کنم.

هر کجا طبیعت است، هر کجا ردی از تاریخ است، هر کجا که جلسه و همایشی برای شناخت دشتستان است، حضورش چون نگینی بر حلقه‌ی این جمع می‌درخشد.

عکس‌ها راست می‌گویند

داد خبر ـ اسفندیار فتحی: شاید امروز با توجه به پیشرفت بشر و دنیای دیجیتال، ساده‌ترین کار ثبت یک تصویر باشد و هر فردی با موبایلی که در دست دارد و لمس یک نشانه، می‌تواند لحظه‌ای را به ثبت برساند که دیگر تکرار نخواد شد. اما عکاسی داستانی دارد و شاید اولین‌بار که انسان نقش خود را در آب دید و آرزوی انوشگی‌اش او را به این فکر انداخت تا در جهت ثبت این تصویر تلاش کند. و اینگونه شد که حجاران و پیکرتراشان ظهور کردند.

 

زمان زیادی گذشت تا حجاری با نظریه‌های دانشمندان زمان، از جعبه‌ی تاریک و با کشف نیترات نقره وارد دوره‌ی جدیدی شود و با شناخت تاثیر نور بر بعضی مواد شیمیایی، اولین عکس لیتوگرافی نوری توسط ژوزف نیسه‌فور نیپس فرانسوی در اتاق تاریک ظهور کند.

 

امروز اما آرزوی دیروز شاید حسرت امروز باشد که با دیدنشان همیشه غمگین می‌شویم و از ته دل آه می‌کشیم و «ای دااااادی» سر می‌دهیم. این آه و حسرت‌ها عمر رفته‌ی ماست که برنمی‌گردد.

 

استاد محمدجواد فخرایی را در لابه‌لای عکس‌ها جستجو می‌کنم.

هر کجا طبیعت است، هر کجا ردی از تاریخ است، هر کجا که جلسه و همایشی برای شناخت دشتستان است، حضورش چون نگینی بر حلقه‌ی این جمع می‌درخشد.

 

دیدن عکس شاید حسرتی را به دنبال داشته‌باشد. اما عکس‌ها راست می‌گویند. عاشقان را ماندگار می‌کند و آیندگان را وادار به تفکر. 

و محمدجواد فخرایی یک عاشق به تمام معنا بود. با بوی خاک مست می‌گشت و وقتی از منطقه و مردمش سخن می‌گفت، کلمات به رقص درمی‌آمدند. 

تاریخ‌شناسی که شاعرانه تدریس می‌کرد آنچه از تاریخ گرفته‌بود.

 

شاگردانه آلبوم عکس را ورق می‌زنم و خیام‌وار می‌خوانم:

یاران موافق همه از دست شدند

در پای اجل یکان یکان پست شدند

 

خوردیم ز یک شراب در مجلس عمر

دوری دو سه پیشتر ز ما مست شدند

 

با تشکر از عزیزانی که عکس‌ها را در اختیار ما قرار دادند
 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار