طراحی سایت
تاريخ انتشار: 23 مرداد 1399 - 18:55
فرزانه علاسوند

داد خبر؛ مدیریت نکردن و نداشتن برنامه برای زمان خالی کودک آسیب‌های بسیار زیاد جسمی و روانی را برای کودک به همراه خواهد داشت. در واقع علاوه بر خانواده اینجا نقش آموزش و پرورش هم بسیار پررنگ است که باید همراه با ایجاد زیرساخت‌های آموزشی جامع آموزشی در اولویت کاری آموزش و پرورش قرار بگیرد.

 

مديريت زمان كودكان در كوويد ١٩ (قسمت سوم)

داد خبر ـ فرزانه علاسوند (روانشناس و مشاور خانواده): خانه نشینی بیش از ۶ ماه که اكنون در کشورمان به یک الزام برای حفظ سلامتی تبدیل شده است. هرچند که خانواده‌های زیادی به این توصیه هاي  مهم بی‌توجهی کردند، اما بسیاری از مردم هم این نکته را جدی گرفتند و در شش ماه اخیر جز برای موارد ضروری از منزل خارج نشدند. این در خانه ماندن چالش‌های زیادی را در خانواده‌ها ایجاد کرد. یکی از این چالش‌ها رفتار مناسب با فرزندان و به ویژه کودکان در شرایط کنونی است.

 

روانشناسان صاحبنظر كه با استفاده از نظريات انان اين مبحث ارائه ميشود، معتقدنددر شرايط بحران كرونا كه مي تواند تا حدي اسيب رسان باشد. باید توسط والدین جدی گرفته شودو براي ان برنامه ريزي زمان شود.

 

کودکان ممکن است به روش‌های مختلف به استرس‌ها واکنش نشان دهند. مثلا بیشتر از قبل به والدین وابسته می‌شوند، رفتارهای مضطربانه از خود نشان می‌دهند، گوشه‌گیری، عصبانیت و پرخاشگری و حتی شب‌ادراری می‌تواند نشانه‌های اضطراب کودکان باشد.

 

کمکی که در این شرایط قرنطینه اجباری می‌توانیم به کودکان برای مقابله با استرس کنیم این است که ابتدا واقعیت‌ها را درباره اتفاقات رخ داده به کودکان با زبان خودشان بگوییم. با استفاده از واژه‌هایی که برای سن آن‌ها قابل درک است به زبان کودکانه و با استفاده از روش‌های درست و مناسب بیان این وقایع، به آن‌ها بگوییم که دلیل این در خانه ماندن و تغییر سبک زندگی چیست.

 

اطلاعات واضحی درباره راه‌های کاهش احتمال ابتلا به این بیماری فراگیر را باید به کودک بدهیم تا هم از خطر آگاه شود، هم دلیل تغییر وضعیت را بداند و هم بداند که با رعایت نکات خطری او را تهدید نمی‌کند. به واکنش‌های کودک به روش‌های حامیانه پاسخ دهیم. به نگرانی‌های آن‌ها با دقت گوش کنیم تا بتوانند آن‌ها را بیان کنند. برای آن‌ها وقت بگذاریم و مهم‌تر از همه این که تا حد ممکن برنامه‌ریزی منظمی را برای شبانه‌روز کودک داشته باشیم.

 

برنامه‌ریزی منظم زندگی در قرنطینه

روانشناسان  با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی منظم برای زندگی در شرایط کنونی اظهار ميكنند : اگر برنامه منظمی نداشته باشیم این قرنطینه اجباری باعث می‌شود که بخش زیادی از زمان روزانه کودک خالی شود و به ناچار کودک به استفاده بی‌رویه از رایانه، تلفن همراه، تبلت و بازی‌های رایانه‌ای و حتی تلویزیون روی می‌آورد. این بی‌برنامگی حتی ممکن است به پرخوری بیش از حد منجر شود که اضافه وزن و مشکلات حرکتی را به دنبال خواهد داشت.

 

مدیریت نکردن و نداشتن برنامه برای زمان خالی کودک آسیب‌های بسیار زیاد جسمی و روانی را برای کودک به همراه خواهد داشت. در واقع علاوه بر خانواده اینجا نقش آموزش و پرورش هم بسیار پررنگ است که باید همراه با ایجاد زیرساخت‌های آموزشی جامع آموزشی در اولویت کاری آموزش و پرورش قرار بگیرد.

 

انجام بازی‌های خانگی

انجام بازی‌های خانگی با کودکان توسط والدین چقدر اثر گذار است : طراحی بازی‌های خانوادگی، حتي  بعضي ازبازي هاي سنتي ایجاد فضای شاد در خانه، پخش موسیقی، مدیریت بازی‌های مورد استفاده کودکان و نوجوانان و حتی واگذاری برخی مسئولیت‌های ساده روزانه به آن‌ها از راهکارهایی هستند که خانواده‌ها باید در این دوران بیشتر به آن‌ها توجه کنند تا کودک در شرایط روحی و روانی مناسبی این روزها را پشت سر بگذارد و دچار مشکلات رفتاری نشود.

 

 باید بپذیریم که این ویروس و درگیر شدن با آن بخشی از تاریخ زندگی ما در این قرن است و مطمئناً بالاخره این دوران تمام می‌شود. اما اگر والدین برنامه درستی برای این روزهای در خانه ماندن نداشته باشند، پیامدهای این خودقرنطینگی تا مدت‌ها در کودک و سایر اعضای خانواده دیده خواهد شد، و حتي سبك زندگي و اداب  و رسوم تغيير خواهد كرد.

 

خانواده ها بايد توجه خاصي داشته باشند كه انواع بازی‌ها، کتاب‌ها، برنامه‌ها و فضاهای رایانه‌ای وجود دارد. اما مهم‌ترین مسأله مدیریت کردن فضاها از جانب خود والدین است. باید برنامه ویژه این روزها را تدوین کنند و بر اساس آن پیش بروند.

 

قابل توجه: 

 کودکان و نوجوانانی که در این دوران سخت عزیزان‌شان را از دست دادن شرایط خاصی دارند که باید اطرافیان به آن‌ها توجه زیادی داشته باشند.

انتظار داریم که خانواده‌ها به این مسأله توجه بیشتری داشته باشند. چون بیشترین دغدغه ما روانشناسان و مشاوران دوران پساکرونایی است. حتی کودکان را باید با شماره‌های مشاوره آشنا کرد. از همه امکان‌ها باید استفاده کنیم که کمترین میزان آسیب به کودکان در روزهای خودقرنطینگی وارد شود.

 

قابل توجه خانواده هاي محترم : با رعايت كردن پروتكل هاي بهداشتي ، سلامتي خود ، خانواده و هموطنان را تضمين ميكنيد.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار