طراحی سایت
تاريخ انتشار: 13 مرداد 1399 - 16:35
به قلم مهندس زهرا رزم‌آزما:

داد خبر؛    پسین آدینه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت 18 ، دوازدهمین برنامه درختیاری انجمن دیده بان زیست بوم در روستای سمل شمالی برگزار شد.

 

طبیعت نیازمند کاوه‌های عاشق است

داد خبر ـ مهندس زهرا رزم‌آزما: برنامه درختیاری به اهدافی که برایش متصور بودیم رسیده است. کاوه محمدزاده کودک ۳ ساله سر کار خانم هاجر غریبی سملی به همراه اعضای تیم آبیاری با شوق فراوان در میان سایر اعضای تیم با یک بطری کوچک در کنار ما شروع به آبیاری نهال ها نمود. کاوه با دستان کوچک و صورت معصومانه ی خود با هیجان کودکانه در حالی که هوا بسیار گرم و شرجی بود و طاقت را از همگان گرفته بود با انرژی تمام به سمت نهالها می‌رفت تا بطری آب را در کنار آنها قرار داده و در آبیاری نهال ها سهیم باشد. شگفتی اینجا بود که برای پر کردن بطری آب، نوبت را رعایت نمی کرد و بسیار اشتیاق داشت تا نهال های بیشتری را آبیاری کند. زمانی که در کنار نهالی قرار گرفت و خواستم عکس او را به عنوان کوچکترین آبیار گروه بگیرم ناخودآگاه دو انگشت خود را به علامت پیروزی بلند کرد و به طرف دوربین گرفت، کاوه با پیروزی نهالی را آبیاری کرد که به قد و قواره از خودش بزرگتر بود و یقین دارم کاوه هنوز به ۱۰ سالگی نرسیده باشد که این نهال ، درختی بزرگ میگردد که ما نیز به لطف دستان کوچک کاوه، در سایه سارش ساعتی را با خوشی در کنار یکدیگر سپری کنیم.

 

آنچه که توجهم را جلب کرد علامت دستان کاوه بود به معنای پیروزی و علاقه این کودک ۳ ساله و آبیاری نهال ها که به گفته دایی کاوه، مهندس محمد حسن غریبی سملی (عمو درختی مهربون) در روز بعد با دیدن ایشان با لحن کودکانه اش بیان داشته است که: دایی برویم درختان را آبیاری کنیم!

 

 آنچه که سرزمین ما ایران امروز به شدت به آن نیازمند است آموزش و فرهنگ محیط زیستی از پایه و از دوران کودکی است آموزش های محیط زیستی برای کودکان به عنوان اهرم حفاظتی مؤثر در مقابل تخریب طبیعت می باشد. آموزش به کودکان نیازمند زمان و توضیح اهمیت طبیعت و محیط زیست و زمینه علاقمندی کودکان از همان سنین خردسالی می باشد. حضور در طبیعت موجب پیشرفت احساسی اجتماعی و فیزیکی کودکان می گردد همان گونه که در کاوه کوچک دیدیم حس مسئولیت پذیری نسبت به آبیاری نهالهای کاشته شده که باعث یادآوری موضوع آبیاری در روز بعد به دایی خود گردیده و این نشان از درست بودن و به جا بودن آموزش فرهنگ محیط زیستی در حس مسئولیت پذیری آنها در قبال طبیعت پیرامونشان می باشد. طبیعت پیرامون ما حس  شگفتی، خلاقیت، نوآوری و کنجکاوی را در کودکان  تقویت می‌کند و باعث بروز توانمندی های مختلف کودکان در جنبه‌های  متفاوت می گردد.

 

دیگر کودک ۸ ساله همراه تیم آبیاری به نام محمد مهدی محبی وقتی که در سرعت آب رسانی نهال ها کمی تاخیر ایجاد گردید با ابتکار خویش و با سطل کوچکی، از درب بالای تانکر آب، اقدام به آبرسانی به سایر افراد نمود و این تلاش مضاعف و ایده خلاقانه، در حد و حدود سن کودک هشت ساله در دامن طبیعتی بروز کرده که جهت نجات جان نهالهای بی رمق، از ایشان سر زد و اینجاست که تاثیر طبیعت در خلاقیت و برانگیخته کردن زمینه توانایی ها و اعتماد به نفس کودکان را خواهیم دید.

 حضور در طبیعت این توانایی را به کودکان می دهد که حافظه و تمرکز خود را تقویت کرده و به طور معمول آن دسته از کودکانی که با فضای سبز طبیعت و محیط آزاد و باز تری در ارتباط بوده‌اند امکان رشد ذهنی بیشتر، سرعت حافظه، تمرکز بالاتر و فعالیت‌های فیزیکی بیشتری را فراهم کرده و تاثیر چشمگیر طبیعت بر رشد فیزیکی و رابطه رشد آنها و تیزهوشی نیز مستقیم و معنادار بوده است.

 

در سایه فعالیت‌های فیزیکی در محیط طبیعی، خلاقیت، مهارتهای اجتماعی، ریسک پذیری، نیاز به کشف وماجراجویی، مهارت های راهبری، اعتماد به نفس، حس ماجراجویی، وکنجکاوی کودکان نیز پرورش خواهد یافت و کودک سالم‌تری از لحاظ جسمی و روانی خواهیم داشت.

 

نتایج ارتباط بین کودک و طبیعت به صورت موردی به آن اشاره می گردد که به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم جهت ایجاد ارتباط بین کودک و طبیعت و رشد جسمی و سلامت روانی، کودک خود را با طبیعت آشنا کنید تا هرآنچه می آموزد را در برخورد با طبیعت به کار گیرد و بر خلاقیت و پرورش استعدادهای آنها افزوده گردد.

 

نتایج برقراری ارتباط بین کودک و طبیعت

1. باعث پیشرفت احساسی اجتماعی و فیزیکی او می شود

2. باعث تحریک و به کارگیری حواس پنجگانه کودک می‌شود

3.طبیعت می تواند به عنوان منبع الهام و خلاقیت در حل مشکلات عمل کند

 4. کودکان با خانواده خود در طبیعت ارتباط محکم تری برقرار می‌کنند

 5. ارتباط طبیعت و کودک باعث بهبود عملکرد آکادمیک او می‌شود

6.تعامل کودک و طبیعت باعث کاهش استرس می شود

 

 در نهایت باید گفت که تخریب و نابودی محیط زیست یک واقعیت دردناک در دنیای امروز است از سوی دیگر القای اهمیت طبیعت به کودکان و آگاه کردن آنها نسبت به ارزش‌های محیط زیست اهمیت بسیاری دارد چرا که محیط زیست امروز به شدت آسیب پذیر بوده و نیازمند توجه جدی می‌باشد.

ایران امروز به فرزندانی چون  کاوه های کوچک با فرهنگ محیط زیستی بسیار نیاز دارد. کودکان و نوجوانانی که با خانواده هایشان در برنامه درختیاری حضور یافته اند امروز یک پای ثابت برنامه ها هستند و در طول هفته روزشماری می کنند برای پسین گاه عاشقی با طبیعت ! و این یعنی نتیجه مطلوب.

 مهندس زهرا رزم آزما

 انجمن دیده بان زیست بوم

 برچسب ها:
زهرا رزم آزما

نظرات کاربران
شهباز حدود 1 ماه قبل گفت:
با سلام و عرض ادب
بسیار کار نیک و پسندیده ای بود ، امید است بر همتی عظیم جهت ارتباط هر چه بهتر انسان و طبیعت جهت احیای طبیعت از دست رفته
خدا قوّت
محمدزاده حدود 1 ماه قبل گفت:
پیروز و سربلند باشید، واقعا جای سپاسگذاری و تقدیر داره این کار نیک
زهره عرب حدود 1 ماه قبل گفت:
عالی
واقعا طبیعت و محیط زیست ما امروز نیازمند کاوه و کاوه هاست...
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار