طراحی سایت
تاريخ انتشار: 18 تير 1399 - 08:22
مردم یا مسئولان؟

داد خبر؛ از دلایلی که این روزها کرونا به طرز عجیبی شیوع پیدا کرده و روز به روز بر آمار مبتلایان و فوت شدگان افزوده می‌شود؛ تناقض گوی‌های مسئولان، عدم اطمینان مردم به گفته‌های آنها و خودخواهی مردم است. این روزها مسئولان تصمیمات متناقضی را بدون پشتوانه اعلام می‌کنند که باعث سردرگمی مردم و در نتیجه شیوع کرونا می‌شود.

چرایی شیوع کرونا

داد خبر ـ امیر محمود حریرچی: ‪-:از دلایلی که این روزها کرونا به طرز عجیبی شیوع پیدا کرده و روز به روز بر آمار مبتلایان و فوت شدگان افزوده می‌شود؛ تناقض گوی‌های مسئولان، عدم اطمینان مردم به گفته‌های آنها و خودخواهی مردم است. این روزها مسئولان تصمیمات متناقضی را بدون پشتوانه اعلام می‌کنند که باعث سردرگمی مردم و در نتیجه شیوع کرونا می‌شود.

 

 مثلا در حال حاضر می‌گویند استفاده از ماسک اجباری است این گفته شان در شرایطی است که خود مسئولان، موضوع مهم ماسک زدن را رعایت نمی‌کنند. یا یک روز وضعیت کرونا را قرمز، روز دیگر زرد و یا سفید اعلام می‌کنند که خود این موضوع، کلافگی و سردرگمی مردم را در پی دارد. از سوی دیگر مردم واقعا کرونا را جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند شوخی است. یک باور غلطی وجود دارد مبنی بر اینکه اگر 60 درصد جامعه مبتلا به کرونا شوند در برابر این بیماری مصون می‌شوند. در حالی که اصلا اینطور نیست و این موضوع باید برای مردم ما روشن شود به ویژه برای جوانان که اصلی‌ترین عامل انتقال کرونا هستند. چرا که آنها فکر می‌کنند که قدرت ایمنی بدنشان به خاطر جوان بودن در برابر این بیماری بالاست. اگر هم چنین فکری دارند که کاملا غلط است باید به فکر عزیزان و سایر مردم باشند.

 

جامعه فقط ویروس کرونا را در اواخر اسفند و فروردین ماه جدی گرفته بود ولی الان این گونه نیست. بنابراین مسئولان باید این مهم و خطرات کرونا را برای مردم روشن کنند البته با پشتوانه. همانطور که می‌دانیم مردم مجبور هستند به سرکار بروند از همین رو دولت اگر قرار است محدودیت‌هایی را ایجاد کند باید از مردم حمایت کند.

 

وقتی این پشتوانه وحمایت نیست مردم هم کرونا را جدی نمی‌گیرند. از سوی دیگر مردم به گفته‌های مسئولان اعتماد ندارند مثلا گفته می‌شود که وضعیت تهران از لحاظ کرونا بحرانی است اگر اینطور است چرا ادارات و خیلی از جاهای دیگر را تعطیل نمی‌کنند! این سلب اعتماد از مسئولان در بسیاری از موارد زیاد دیده می‌شود. در حال حاضر مسئولان، ادبیاتی که در حرف زدن با مردم به کار می‌برند تشر گونه است. مثلا در جریان فوتبال، باشگاه استقلال اصرار بر این داشت به خاطر شیوع کرونا در اهواز، بازی در آنجا برگزار نشود اما نپذیرفتند و در حال حاضر تعدادی از بازیکنان این تیم مبتلا به کرونا شده اند.

 

وقتی جنبه‌های اجتماعی را در نظر نمی‌گیریم نتیجه‌اش می‌شود افزایش آمار مبتلایان کرونا. مسئولیت اجتماعی زمانی ایجاد می‌شود که آنهایی که مسئولیت در رابطه با کرونا دارند حداقل پشتوانه را برای مردم ایجاد کنند و صداقت بیشتری هم داشته باشند. البته این واقعیت هم وجود دارد که ما مردمی خودخواه هستیم و در همه موارد این خصیصه دیده می‌شود. به همین خاطر هم است که شاید سالها طول بکشد که کرونا از بین برود.

 

منبع: آفتاب یزد


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار