طراحی سایت
تاريخ انتشار: 07 تير 1399 - 07:51
شب کیارستمی در انجمن حافظ عسلویه +عکس

داد خبر؛ دبیر انجمن ادبی حافظ شهرستان عسلویه، از برگزاری شب عباس کیارستمی در نشست هفتگی این انجمن، در هفته گذشته خبر داد.

علی رضی: عباس کیارستمی سهراب سپهری سینمای ایران است

به گزارش «دادخبر»، در ابتدای این نشست که شامگاه سوم تیرماه برگزار گردید، علی رضی، دبیر انجمن حافظ، با اشاره به سالروز تولد عباس کیارستمی در اول تیرماه، او را سهراب سپهری سینمای ایران دانست و نگاه او را در سینما نگاهی ادیبانه برشمرد .

 

وی با اشاره به شروع فعالیت‌های هنری کیارستمی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این کانون را بستری مناسب دانست که شخصیت‌های بزرگی همچون کیارستمی را تحویل جامعه هنری دنیا داده است.

 

رضی همچنین به دوم تیر سالروز تولد صمد بهرنگی اشاره کرد و بهرنگی را که از نویسندگان و پژوهشگران بزرگ عرصه ادبیات و به ویژه ادبیات کودک بود؛ نویسنده ای توانا دانست که در عمر کوتاه خود؛ آثار بزرگی به یادگار گذاشت.

وی یاد این دو شخصیت بزرگ هنر و ادب کشورمان را گرامی داشت.

 

در ادامه و در بخش نخست این نشست و طبق سنت جاری، غزل یکصد و بیست و ششم دیوان حافظ شیراز با مطلع «سحر بلبل حکایت با صبا کرد / که عشق روی گل با ما چها کرد» قرائت و تک‌تک ابیات آن با مشارکت اعضای حاضر به شرح و بررسی گذاشته شد.


در بخش دوم این نشست نیز مریم علی زاده، از شاعران عرب زبان انجمن، به بیان شرح حال و احوالات کیارستمی در زندگی و هنر پرداخت که با مشارکت اعضا مباحث مختلفی در این خصوص مطرح شد. وی با اشاره به فعالیت‌های غیر فیلمسازی عباس کیارستمی از جمله در نویسندگی، عکاسی، گرافیک، نقاشی و موسیقی، شعر را نیز یکی دیگر از دغدغه‌ها و فعالیت‌های او در زندگی هنری خود دانست. علیزاده پس از یادآوری این نکته که کیارستمی در زمره سینماگران موج نوی سینمای ایران به شمار می‌آید، سادگی، استفاده از کودکان به عنوان نقش اول و قهرمان داستان، سبک مستندگونه، بهره‌گیری از فضاهای روستایی و شاعرانگی را مولفه‌های فیلمسازی او برشمرد. کیارستمی همچنین در اواخر زندگی کتاب‌ها و گزیده‌هایی از ادبیات کلاسیک ایران به نام‌های «حافظ به روایت عباس کیارستمی»، «سعدی از دست خویشتن فریاد»، «آتش در باد» و «آب و شب» را منتشر نمود.

 

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان عسلویه همچنین اعلام کرد به دلیل وجود فضای مناسب و باز سالن کتابخانه ی این کانون که امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را فراهم کرده، جلسات هفتگی انجمن حافظ با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی هر هفته در این مکان برگزار می گردد.

 

نشست‌های هفتگی انجمن ادبی حافظ هر هفته سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۰ در مرکز فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در میدان شهرداری نخل‌تقی، خیابان ساحلی، خیابان دکتر حسابی برگزار شده و حضور در جلسات آن برای عموم (با رعایت پروتکل‌های بهداشتی) آزاد است.


 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان