طراحی سایت
تاريخ انتشار: 03 تير 1399 - 19:31
شایع‌ترین اورژانس روانپزشکی در جهان

داد خبر؛  آموزگاران ما باید در مدارس با آموزش مهارت های زندگی و خودمراقبتی به دانش اموزان و خود نیز با علم بر علائم خودکشی در دوران نوجوانی نسبت به رفتارهای پرخطر دانش‌آموزان حساسیت نشان دهند. 

آنچه باید درباره خودکشی بدانیم

داد خبر ـ فهیمه زنگنه: خودکشی (Suicide) اقدامی آگاهانه، عمدی و غیر موجه برای پایان دادن به زندگی و شایع‌ترین اورژانس روانپزشکی در جهان است که ممکن است موفق یا ناموفق باشد.

تقریبا ۹۵ درصد از کسانی‌که به خودکشی فکر می‌کنند دارای مشکلات روان هستند؛ اختلالات افسردگی بعنوان مهم‌ترین فاکتور روانی ۸۰ درصد، اسکیزوفرنی ۱۰ درصد و دمانس یا زوال عقل ۵ درصد از این آمار را تشکیل می‌دهند و به جرات میتوان گفت که حدود ۶۰ یا ۷۰ درصد از قربانیان در زمان مرگ افسردگی قابل توجهی را داشته اند.

 

 امیل دورکیم ( جامعه‌شناس فرنسوی) خودکشی را به انواع خودخواهانه، قدرگرایانه، آنومیک و دگرخواهانه تقسیم می‌کند.

در خودکشی خودخواهانه رابطه‌ی فرد با جامعه ضعیف بوده و دارای اختلال روانی ست.

در خودکشی دگرخواهانه یا ایثارگرانه فرد کار خود را نوعی خدمت به جامعه و وظیفه‌ی خود می‌داند مانند خودکشی زنان پس از فوت همسر یا خودکشی جاسوسی که دستگیر شده و قبل از افشای اسرار با کپسول سمی به زندگی خود پایان می‌دهد.

 

خوکشی آنومیک یا بی قانون ناشی از نابسامانی‌های اجتماعی ست و عموما با بحران‌ها‌ی بزرگ اجتماعی، اقتصادی یا سیاسی همراه است مانند شکست بازار بورس.

 

 خودکشی قدر‌گرایانه بیشتر در جوامع سنتی رخ می‌دهد که فرد تحت تسلط اجتماعی قرار دارد و همه چیز به‌شدت کنترل شده است. در این مواقع حق گزینش از افراد سلب شده و فرد تحت شرایط اجباری، نمی‌تواند اهداف و راههای رسیدن به آن‌ها را فراهم کند؛ در نتیجه آزادی را در مرگ دیده و دست به خودکشی می زند مانند فراوانی خودکشی در مناطق روستایی و سنتی ایران.

 

از عوامل خطرساز در خودکشی می‌توان به سن، جنس، شغل، نژاد، مذهب، وضعیت تاهل و عدم سلامت جسمی و روانی فرد اشاره کرد.

 

عوامل و زنگ خطرهای خودکشی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: عوامل محیطی مانند از دست دادن عزیزی و یا شغل یا منزلت، عوامل هیجانی چون کمبود خواب و عزت نفس پایین، عوامل کلامی مثل: صحبت از خودکشی و عوامل رفتاری مانند: نوشتن نامه و یا کارهای خیرخواهانه.

 

اقدام به خودکشی در زن‌ها چهار برابر مردان می‌باشد زیرا جمعیت زنان افسرده نسبت به مردان افسرده بیشتر است ولی  شانسِ خود‌کشی موفق در مردان بیش از زنان است.

 

علاوه بر جنسیت، به علائم اجتماعی مانند فرق گذاشتن ، سابقه داشتن و شاهد خودکشی دیگران بودن نیز می‌توان اشاره کرد؛ در واقع افرادی‌که مشکلات خانوادگی و کودکی سختی داشته‌اند دارای شکنندگی‌های روحی بوده و خیلی سریع‌تر  از دیگران در مقابل مشکلات از خود واکنش نشان می‌د‌هند یا خانواده‌های دارایِ سابقه ی خودکشی، باعث تاثیر مخرب روحی و الگو برداری در نسل بعد یا اطرافیان خود می شوند.

 

اگر بخواهیم به نقش مذهب در خودکشی بپردازیم می‌توان گفت با وجود اینکه مذهب، خودکشی را نفی میکند ولی احساس گناهِ ناشی از اعتقادات مذهبی نیز ممکن است یک عامل محرک در خودکشی باشد. آیین هایی نیز هستند که طبق اعتقاداتشان زمانی که گناهی مرتکب می‌شوند دست به خودکشی های گروهی یا فردی می زنند مانند خودکشی "شکم دری" سامورایی ها.

 

بهتر است بدانیم که اکثر افراد در طول زندگی خود حداقل یک‌بار افسردگی را تجربه می‌کنند؛ داشتن روان سالم شانس خودکشی را کم میکند ولی آن را به صفر نمی رساند؛ چنانچه به فردی که از خودکشی صحبت می‌کند برخوردید، با او مستقیم و روشن صحبت کنید و صریحا از او بپرسید که آیا قصد خودکشی دارد یا نه؟ آرام، معتمد و مراقبت کننده بنظر رسیده و با کمک متخصص بصورت حضوری یا غیر حضوری سریعا نسبت به درمان وی اقدام کنید.

 

بی شک نظارت دقیق‌تر بر سیستم آموزش و پرورش تاثیر زیادی در تغییر نرخ خودکشی خواهد داشت؛ آموزگاران ما باید در مدارس با آموزش مهارت های زندگی و خودمراقبتی به دانش اموزان و خود نیز با علم بر علائم خودکشی در دوران نوجوانی نسبت به رفتارهای پرخطر دانش‌آموزان حساسیت نشان دهند. همچنین ایجاد تفریح گاههای مناسب، باشگاههای ورزشی، گردش های مسافرتی، وفور کتابخانه ها، نمایشگاه ها و مراکز مشاوره در همه ی نقاط کشور و به کارگیری افراد متخصص و متعهد و خوش‌فکر در این زمینه به تزریق  امید و شادی در جامعه کمک می کند.

 

فهیمه زنگنه


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان