طراحی سایت
تاريخ انتشار: 07 خرداد 1399 - 09:23
روحانی:

دادخبر؛ رئیس‌جمهور گفت: هم دوران دولت چهار ساله و کوتاه است و هم دوران مجلس؛ اما با همکاری دولت و مجلس می توانیم‌ برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم یادگار ماندگاری بجا بگذاریم.

با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگار ماندگاری برای مردم بجا بگذاریم

روحانی: اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی تا محقق نائینی تا امام راحل نهادی مشروع و قانونی بوده است. در مجلس شورای اسلامی از آغاز بزرگانی بر این صندلی ها نشستند و ادای وظیفه کردند؛ از شهید آیت الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و شهدایی نظیر باهنر و چمران؛ آنها در مجلس اول به وظیفه مهم قانون‌گذاری نشستند.

 

به گزارش دادخبر و به نقل از ایسنا، رئیس‌جمهور با بیان اینکه «دوران نمایندگی مجلس مانند دوره دولت ۴ ساله و کوتاه است» تاکید کرد: با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائم و ماندگاری برای دهه ها و حتی قرن ها برای مردم باقی بگذاریم و آن یادگار بزرگ قانون متقن، صحیح، کارآمد و مفید برای جامعه است.

 

روحانی خاطرنشان کرد: مجلس ها و دولت ها آمدند و رفتند اما می‌بینیم قانون مدنی کشور برای دهه ها در بیش از یک قرن به عنوان محکم ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای ایران و قانونگذاری ایران است. دولت و مجلس در همه زمینه ها می‌توانند با هم همکاری کنند، اما بهترین همکاری لایحه خوب از سوی دولت و تصویب آن از سوی مجلس است.

 

وی با تاکید بر اینکه امیدوارم در یک سال باقی مانده دولت دوازدهم و آغازین سال مجلس یازدهم بتوانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم، افزود: مبنای ما برای همکاری چارچوب قانون اساسی است و ما تک تک نمایندگان مجلس را از دیدگاه قانون اساسی در برابر همه مردم ایران مسئول می دانیم. همه فکر ها باید برای منافع، مصالح و امنیت ملی و مسائل ملی را بر مسائل حوزه های انتخابیه و جناح ها ترجیح دهیم؛ چرا که مجلس شورای اسلامی خانه ملت است و از آن مردم ایران است.

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز در مرحله سوم قرار گرفته‌ایم، گفت: خواست من از مجلس یازدهم این است که در سال پایانی دولت و سال آغازین مجلس یازدهم بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم؛ امروز در دوره ایستادگی و بردباری هستیم اما می‌توانیم با پیوند و هم افزایی در کنار هم بایستیم. به هیچ عنوان دنبال این نیستیم که مجلس از دو وظیفه خود به عنوان تقنینی و نظارت کوتاه بیاید؛ چرا که ما به‌دنبال مجلس کارآمد هستیم و همانطور که مقام معظم رهبری در پیام خود به مجلس یازدهم تاکید کردند به دنبال مجلسی هستیم که برای مردم امید و برای دولت تکیه‌گاه باشد. بدنبال آن هستیم که رابطه دولت و مجلس به گونه ای باشد که در سالی سخت که با تحریم دشمن و ویروس خطرناک کرونا مواجهیم، بتوانیم کشور را اداره کنیم و در مقابله با کرونا به موفقیت نهایی برسیم.

 

روحانی با اشاره به وضعیت کشور در زمینه مقابله با ویروس کرونا، تصریح کرد: در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده‌ایم و تقریبا در حدود بیست استان به مهار رسیده‌ایم و در یازده استان دیگر بسیار امیدواریم در هفته های پیش رو به مهار برسیم. البته بعد از دوران مهار کرونا فعالیت های اقتصادی با گشایش‌هایی مواجه خواهند شد اما همچنان دستورات بهداشتی باقی می‌ماند. همچنین  بدلیل آنکه ستاد ملی کرونا دولت را موظف کرده که خود را برای موج جدید بیماری در پائیز آماده کند، تمام امکانات لازم را برای آن زمان تامین و ذخایر لازم را فراهم نموده‌ایم.

 

وی گفت: هم در زمینه مبارزه با کرونا و هم در زمینه مبارزه در برابر جنگ اقتصادی آمریکا و اقدامات تروریستی او که اقداماتی هم تروریسم اقتصادی و درمانی است می‌توانیم در کنار همدیگر در برابر تحریم و تحریک آنها و بیماری کرونا باستیم؛ راهش همکاری و هم افزایی است؛ بی تردید مجلس شورای اسلامی کارش اجرا و مسئولیت های اجرایی و مسئولیت های قضایی نیست؛ استقلال قوا در قانون اساسی تبیین شده اما این استقلال به معنای تنازع قوا و در برابر یکدیگر ایستادن نیست، بلکه باید با حفظ استقلال قوا، تعامل قوا به گونه ای باشد که به اهداف نظام دست یابیم؛ مجلس، دولت، قوه قضاییه و نیروهای مسلح همه برای رفاه و آسایش مردم، نظم عمومی، عدالت و استقلال و همچنین حفظ و تامین منافع کشور فعالیت می‌کنند؛  بنابراین آن هدف را در ضمن اجرای وظایف خود نباید از یاد ببریم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: دولت دست خود را به سمت مجلس یازدهم دراز می‌کند؛ ما از مجلس اخوت را می‌خواهیم، همانطور که همه ما از رهبری بزرگوارمان ابوت را می‌خواهیم. مطمئنم هستم که در این سال سخت به مردم امید بیشتر و یأس بزرگی به دشمنان میدهیم و پیشرفت کشور را ادامه خواهیم داد.

 

روحانی خاطرنشان کرد: دولت ۱۰ لایحه مهم را به مجلس دهم تقدیم کرده بود که فرصت رسیدگی فراهم نشد، ان‌شاءالله این لوایح تقدیم مجلس یازدهم خواهد شد. ان‌شاءالله در تحقق اهداف بلندی که برای اقتصاد مردمی و عدم تصدی گری دولت و نهادهای عمومی در اقتصاد کشور که جزو دستورات مقام معظم رهبری است، بهبود فضای کسب و کار، مبارزه با فساد و نشاط علمی و گسترش آزادی در کنار هم خواهیم بود و می‌توانیم امید جدیدی را برای ملت بزرگ ایران بوجود آوریم.

 

وی با تقدیر و تشکر از نمایندگان، هیات رئیسه و رئیس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم تصریح کرد: دولت با همه وجود آماده است تا در کنار مجلس برای دستیابی به اهداف بلند مورد نظر نظام و رهبری همکاری خود را آغاز کند.

 

رئیس جمهور در پایان با اشاره به اقدامات کادر درمان کشور گفت: از مردم، کادر درمانی کشور و نیروهای مسلح به دلیل اقداماتی که در این دوران کردند تشکر و قدردانی می‌کنم. در این دوران توانستیم به نقطه ای برسیم که کار دولت در برابر این ویروس در جهان قابل ارائه است و بسیاری از کشورهایی که نه درگیر تحریم هستند و دارای شرایط مالی بهتری هستند، شرایط بسیار سخت‌تری را در برابر مردم خود قرار دادند. همچنین از رهبری به خاطر اختیارات ویژه ای که به ستاد ملی مقابله با کرونا دادند تشکر می کنم؛ بدون این اختیارات حل معضلات در این دوران سخت امکان پذیر نبود.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان