طراحی سایت
تاريخ انتشار: 14 مهر 1394 - 08:45
براساس اعلام رسمی یک نهاد دولتی؛

دات نیوز؛ کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی، سرانجام رسیدگی به پرونده زمین‌خواری را به اتمام رساند و نتیجه این بررسی‌ها تا یک ماه دیگر در صحن مجلس قرائت می‌شود. براساس نتایج اولیه این گزارش، بیشترین میزان زمین خواری در تهران گزارش شده است.

 

به گزارش دات نیوز؛ محمد پورمختار با بیان این‌که متقاضی زمین در تهران زیاد است، ادامه داد: همین موضوع زمینه ایجاد تخلف و تغییر کاربری بین متولیان زمین را فراهم کرده است که مجموع این اقدامات سبب شده تا نهایتا قیمت‌های چند ده برابری زمین در تهران رقم بخورد.

پیش از این سازمان جنگل‌ها و مراتع هم اعلام کرده بود، علاوه بر تهران، استان هالی آذربایجان شرقی، خوزستان و بوشهر رکورددار زمین‌خواری در کشور هستند.

به نوشته شهروند، بررسی تخلفات مربوط به زمین‌خواری، در یک ساله اخیر محور مشترک فعالیت‌هایی است که همزمان هم در دولت و هم در دستگاه قضائی و نیز در مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود. تلاش سه قوه برای برخورد با این پدیده و برخورد مصادیق زمین‌خواری در کشور درحالی است که پرونده‌های مربوط به زمین‌خواری که در ماه‌های اخیر رسانه‌ای شده به‌ویژه زمین‌خواری‌های مربوط به گردنه حیران، حواشی و بازتاب‌های بسیار زیادی داشت.

در این منطقه ٦ برابر حد مجاز ساخت و ساز، پروانه ساخت صادر شده بود. اعلام این جزییات درباره منطقه حیران درحالی است که مجلس شورای اسلامی هم در کمیسیون اصل ٩٠ بررسی کشوری درباره زمین‌خواری را آغاز کرده و قرار است گزارش نهایی تا یک ماه آینده در صحن علنی اعلام شود.

این نماینده مجلس با تأکید بر این‌که مباحث کلی درخصوص زمین‌خواری، عوامل آن و خلأهای قانونی موجود بررسی شده، گفت: در جریان این بررسی‌ها نهادهایی که موظف به پیگیری یا نظارت بر امور زمین هستند مشخص شده‌اند، از این رو سازمان‌ها و نهادهایی چون وزارت جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و منابع طبیعی، شهرداری‌ها و ادارات ثبت برای صدور اسناد به‌عنوان متولیان زمین‌خواری شناخته شده‌اند.

آمار و اطلاعات و اظهار نظرهای مسئولان درباره زمین‌خواری در کشور در ماه‌های اخیر بعضا بسیار تکان‌دهنده هم بوده است، مثلا رئیس سازمان امور اراضی کشور، همین چند هفته پیش در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این سازمان از طریق سامانه تلفنی ١٣١ هفته‌ای ٢ تا ٣‌هزار گزارش مردمی درباره زمین‌خواری دریافت می‌کند.

اخیرا هم مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر خبر داد: تعداد 5 هزار پرونده زمین‌خواری در محاکم استان بوشهر وجود دارد.

شریفی خاطرنشان کرد: در استان بوشهر با توجه به حضور شرکت‌های نفتی و مسیرهایی که خط لوله‌های نفت، گاز، آب، راه و برق می‌گذرد، شاید زمین‌خوارانی هستند که از این فرصت سوءاستفاده کنند و ما در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج می‌دهیم.

وی در همین خصوص اظهار داشت: در شهرستان دیر یک نفر با 44 پرونده علیه دولت اقدام به سندسازی کرده بود و پس‌ از اینکه ما متوجه این موضوع شدیم، به شدت اقدام کرده و موفق شدیم 600 هکتار از راضی تصرف‌شده را از وی پس بگیریم و به نفع دولت ضبط کنیم.

به هر روی، اگر در گذشته با طرح موضوع زمین خواری در استان بیشترین نگاه به سمت اراضی پارس جنوبی و شمالی می رفت، در این سالها این روند به سمت دریاخواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی تغییر یافته و جدی تر شده است، موضوعی که مدیرکل منابع طبیعی استان هم آن را تایید کرده است.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان