طراحی سایت
تاريخ انتشار: 31 ارديبهشت 1399 - 08:27

دادخبر؛ خلیج فارس: این رویداد در سال جاری نیز برگزار خواهد شد و پس از آن به‌صورت دوسالانه به کار خود ادامه خواهد داد.

برگزیدگان جایزه کتاب سال بوشهر معرفی شدند +تصاویر

به گزارش دادخبر و به نقل از خلیج فارس، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در این آیین گفت: قرار بود آیین اختتامیه نخستین جایزه کتاب سال بوشهر که برای نخستین بار در بوشهر برگزار می‌شود، در اسفندماه ۹۸ به‌شکل باشکوهی برگزار شود؛ اما به‌دلیل شیوع کرونا این آیین به تعویق افتاد و به‌دلیل جلوگیری از شیوع این بیماری ویروسی، در نهایت تصمیم بر این شد که برگزیدگان این رویداد امروز در آیینی مختصر و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی معرفی و تقدیر شوند.

 

 

فاطمه کرمپور ادامه داد: نویسندگان و صاحبان قلم کسانی هستند که همواره در طول تایخ افتخار آفریده‌اند و چراغ راه بشر هستند؛ اگرچه رسانه‌های دیگر نظیر مطبوعات، صدا و سیما، سینما، تئاتر و... از بدو پیدایش خود به رقابت جدی با کتاب پرداختند اما کتاب به‌‌دلیل غنا و اهمیتی که در فرهنگ و تمدن جامعه دارد، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است و نقش ماندگاری را در پرورش اندیشه، خردورزی، افزایش دانش و آگاهی ایفا می‌کند.

 

وی افزود: راه‌اندازی این جایزه فتح‌بابی برای تقدیر از صاحبان قلم و معرفی جایگاه آن‌ها در تعالی فرهنگ و هنر منطقه و آگاهی‌بخشی به جامعه است. از این‌رو، این رویداد در سال جاری نیز برگزار خواهد شد و پس از آن به‌صورت دوسالانه به کار خود ادامه خواهد داد.

 

 

کرمپور در خصوص معیارهای داوری جایزه کتاب سال بوشهر گفت: بدیع‌بودن موضوع کتاب، رعایت استانداردها در ساختار، فصل‌بندی، نگارش، دستور زبان و گزینش واژگان، رعایت استانداردها در ذکر منابع و مآخذ، بالابودن عیار علمی محتوای کتاب، بهره‌مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی، پاکیزگی و آراستگی کتاب از حیث حروف‌چینی، صفحه‌آرایی و چاپ، رعایت استانداردهای تصحیح و ترجمه در خصوص آثار ترجمه‌شده و تصحیح‌شده از جمله محورهای داوری این رویداد بود.

 

دبیر نخستین جایزه کتاب سال بوشهر در خصوص تعداد آثار ارسال شده به این دوره و داوری این آثار توضیح داد: در نخستین جایزه کتاب سال استانی بوشهر آثار در موضوعات ده‌گانه رده‌بندي دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان ارزيابي و داوري شد. در اين دوره، در مجموع 95 عنوان کتاب از سوی ۲۷ داور مورد ارزيابي قرارگرفت كه پس از داوري مرحله اول 10 عنوان کتاب به مرحله دوم راه يافت که از میان آثار یادشده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر از سوی حداقل دو نفر از داوران، 4 عنوان کتاب، «برگزیده» و 6 عنوان کتاب «شایسته تقدیر» شناخته شد. از ميان آثار برگزيده هر 4 اثر تأليف هستند. از ميان آثار شايستة تقدير، نیز هر 6 اثر تالیف هستند.

 

 

بر اساس این گزارش، شش اثری که از سوی هیات داوران این دوره شایسته تقدیر معرفی شدند به این شرح است:

علوم اجتماعی


اقتصاد: پولشويي و آشنايي با روش‌هاي مبارزه با آن،‌ تأليف مالك حكيم‌زاده، تهران: مؤسسة آموزشي تأليفي ارشدان، 1397.

هنر


هنرهای نمایشی: ۱) ادبیات نمایشی در بوشهر، تألیف جهانشیر یاراحمدی، بوشهر: دریانورد، 1397. ۲) بوشهر سرزمین آیین و مراسم، تألیف محمد مظفری، بوشهر: دریانورد، 1394.

 

ادبیات
نثر معاصر: باغ استخوان‌های نمور، نوشتة احمد آرام، تهران: نیماژ، 1396.

 

شعر معاصر: نهنگ سپید، سرودۀ غلامحسین دریانورد، بوشهر: دریانورد، 1396.

 

 

تاریخ و جغرافیا


تاریخ: روحانیت بوشهر و نهضت مشروطه، تالیف عبدالکریم مشایخی، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، 1393.

 

در نهایت از سوی هیات داوران نخستین جایزه کتاب سال بوشهر ۴ اثر به‌عنوان آثار برگزیده معرفی شدند که عبارتند از:

 

بخش هنر: هنرهای نمایشی: تعزیه و تعزیه‌خوانی در بوشهر، تالیف جهانشیر یاراحمدی، بوشهر: دریانورد، 1393.

 

 

بخش ادبیات: نقد ادبی: ترجمان صبح: بررسی اشعار شفیعی‌کدکنی بر اساس نقد عاطفه و همسویی آن با صور خیال، تألیف بشیر علوی، تهران: روزگار، 1397.

 

بخش تاریخ و جغرافیا: تاریخ: تاریخ خاندان آل‌مذکور: حکمرانان بوشهر و بنادر جنوب (دفتر اول) (1148ـ1268ﻫ.ق/ 1114ـ1231ﻫش)، تألیف علیرضا مظفری‌زاده، تهران: صفحه سفید، 1395.

 

بخش مستندنگاری: جلوه‌های نمایشی جنگ‮‬‏‫: با نگاهی به رفتار، گفتار و نوشتار رزمندگان (در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران)، تالیف غلامحسین دریانورد، تهران: سوره مهر، 1397‬‬‬‬

 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان