طراحی سایت
تاريخ انتشار: 28 ارديبهشت 1399 - 08:01
گزارشی از انجمن دیده بان زیست بوم دشتستان +عکس

داد خبر؛ ما در انجمن دیده بان زیست بوم با آسیب شناسی کارهای صورت گرفته و پژوهشی در این حوزه، در برنامه نهال کاری انجمن بازنگری و روش کار را از درختکاری به درخت یاری و درخت داری تغییر دادیم ...

 درخت یاری و درخت داری مهمتر از درخت کاری ست

داد خبر ـ داریوش محبی: انجمن دیده بان زیست بوم که بیش از ۲ سال است در حوزه ی شهرستان دشتستان فعالیت های زیست محیطی خود را آغاز کرده و یکی از فعالیت های این انجمن، نهال کاری بوده است که در مدت ۲ سال گذشته چندین برنامه نهال کاری داشته، با توجه به اینکه نگهداشت نهال ها را از کاشت آن مهمتر و ارزشمند می دانیم روش کار انجمن در امر نهال کاری را دگرگون کرده، نهال داری و نهال یاری یا به بیان دیگر درخت یاری و درخت داری را بر درختکاری مهمتر دانستیم که اراده بر آن داشتیم تا درخت یار و درخت دار باشیم، نه درختکار.

 

هرساله در هنگام پاییز و زمستان آن گاه که هوا خوش و دشت و دمن، سرسبز است کنشگران زیست محیطی و دوستاران طبیعت با همراهی مسئولان در برنامه هایی تکراری و آمار ساز اقدام به درختکاری می کنند و سالانه مبالغ بسیاری در این برنامه ها هزینه می شود و صدها میلیون نهال کاشته می شود و شمار ناچیزی از آن زنده و در چرخه طبیعت می مانند.

 

 ما در انجمن دیده بان زیست بوم با آسیب شناسی کارهای صورت گرفته و پژوهشی در این حوزه، در برنامه نهال کاری انجمن بازنگری و روش کار را از درختکاری به درخت یاری و درخت داری تغییر دادیم و بنا بر این گذاشتیم تا ابزار و امکانات لازم برای این کار را فراهم نماییم و به یاری درختان و نهال ها بپردازیم و برنامه ای هدفمند و موزون که قابلیت اجرایی دارد را نگاشتیم که در یادداشتی جداگانه بدان خواهم پرداخت.

 

باری! در همین راستا برای رسیدن به این هدف با یاور، دلداده و دوستار راستین طبیعت جناب مهندس محمدحسن غریبی سملی که دانش آموخته منابع طبیعی و بازنشسته جهاد کشاورزی، زاده و ساکن روستای سمل شمالی است و عضو انجمن می باشد آشنا شدیم. چون به تنهایی و عاشقانه کارهای درخور و ارزنده ای در طبیعت انجام داده بود که یکی از آنها ایجاد کمربند سبز روستای سمل شمالی است، اراده بر آن کردیم تا به پاس مهرورزی ها و کنش های سبز این عاشق طبیعت به ندایش لبیک گفته و به یاری اش بشتابیم. در دو سال گذشته افزون بر ۲۵۰ نهال از گونه های بومی که سازگاری با اقلیم منطقه دارند را با همیاری انجمن دیده بان زیست بوم و شورا و دهیاری روستای سمل شمالی و پرچمداری مهندس غریبی که لقب عمو درختی را برایش برگزیده ایم کاشتیم و از هفته گذشته برنامه آبیاری نهال ها را بصورت هفتگی در دستور کار انجمن قرار دادیم و نخستین برنامه را دیروز جمعه بیست و ششم اردیبهشت ماه برگزار کردیم که تا پایان تابستان این برنامه بصورت هفتگی ادامه خواهد داشت.

 

افزون بر ۴۰ نفر از عاشقان طبیعت دیروز گردهم آمدیم و با زبان روزه در این هوای گرم و سوزان، کام خشکیده و تشنه نهال ها را سیراب، دلشان را خنک و شاد کردیم. 

 

حضور و همراهی بانوان، کودکان و نوجوانان در برنامه های انجمن از برجسته ترین و مهمترین کاری بود که انجام می گیرد چرا که باور و ایمان داریم که برای فرهنگ سازی باید از خانواده و مدرسه شروع کرد و این همراهی ها مایه دلگرمی و استواری اراده و گام های ما خواهد شد.

 

ما گرچه در زمین نهال می کاریم و آبیاری و نگهداری می کنیم اما مهمترین کار، نهادکاری است! آنچه در انجمن با همراهی کودکان و نوجوانان صورت می گیرد همانا کاشتن نهال مهرورزی و عاشقی با طبیعت در نهاد آنان است و خدای را بر این نعمت سپاسگزاریم.

 

نخستین برنامه به دلیل همزمانی با ماه مبارک رمضان و شرایط همه گیری کرونا که نخواستیم فراخوان عمومی دهیم و تنها به اعضای انجمن و شورا و دهیاری روستای سمل شمالی بسنده کردیم که استقبال بسیار خوبی داشتیم که جای امیدواری و نویدگر فرداهای بهتر برای طیعت است.

 

 از همه ی همباوران سبزاندیشی که در این همیاری سبز همراهی نمودند صمیمانه سپاسگزاری ویژه می کنم و فروتنانه بر دستان مهرگستر و گام های استوارشان با افتخار بوسه می زنم و خداقوت، دستمریزاد و آفرین می گویم.

 

فرجام برنامه سفره افطاری بود که در همان زمین و در میان نهال ها گسترده شد و پس از گشودن روزه نهال ها، روزه ی خود را گشودیم و برای داشتن جهانی آباد و سرسبز با مردمانی عاشق و خردورز دست به آسمان گشودیم.

 

به امید روزی که طبیعت دوستی، نگهبانی و پاسبانی از مادر طبیعت در نهاد یکان یکان ایرانیان جوانه زند چرا که ایرانیان به گواه تاریخ از سپیده دم و آغاز جهان تا به امروز همواره مردمانی دوستار و پاسبان طبیعت بوده اند.

 

 

        داریوش محبی

انجمـن دیـده بـان زیسـت بـوم

 بیست و هفتم اردیبهشت ماه

نظرات کاربران
جعفری حدود 9 روز قبل گفت:
گذشتگان کاشتند و ما بهره ها بردیم
شما بکارید و نگهدارید تاآیندگان بهره ها برند،


درود و سپاس
خدا قوت
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان