طراحی سایت
تاريخ انتشار: 18 فروردين 1399 - 22:17
داریـــوش محبـــی:

داد خبر؛ اگر استان ثروتمند اما فقیر مانده و مظلوم بوشهر بدست استانداری قوی و مدیری برنامه محور و توسعه گرا و نمایندگانی همدل و همراه و خدمتگزار باشد چنین سخنانی هم از رییس جمهور شنیده نخواهد شد. 

پرونده سفید کرونا روی میز مدیران!

داد خبر ـ داریوش محبی: به دنبال پخش مصاحبه رییس جمهور محترم در سیمای ملی ایران و نام بردن از استان بوشهر به عنوان استان سفید و بدون مشکل در ماجرای کرونا موج سنگینی از اعتراضات مردم و مسئولان استان بوشهر را در پی داشت که هنوز هم ادامه دارد. اینکه رییس جمهور به عنوان رییس دولت و رییس شورای عالی امنیت ملی کشور چنین سطحی و بدور از نگاه کارشناسی این گونه نظر دهد که بلافاصله سخنگوی وزارت بهداشت به آن واکنش نشان دهد و آن را رد کند نشان از ژرفای فاجعه در مدیریت کلان کشور، نومید کننده و بیانگر روزهای سخت کرونایی پیش روست.

از این روی داستان بگذریم و به روی دیگر آن بپردازیم.

 

نخست اینکه اعتراض را حق شهروندان می دانم اما بر نحوه بیان آن سخن دارم . اینکه عالیترین مقام اجرایی کشور را با زشت ترین و سخیف ترین گفتار و نوشتار بکوبیم شایسته نیست و نباید جایگاه های کلان مملکتی این گونه لگدکوب شود و حریم و حرمت ها را باید پاس داشت و نا گفته نماند که خود صاحب منصبان نیز در پیدایش چنین رخدادهایی سهیم اند که با رفتارها و عملکردهای هیجانی و احساسی زمینه ساز این رفتارها در بدنه اجتماعی می شوند که آنان نیز باید پاسبان و پاسدار حرمت جایگاه و منزلت خویش باشند که گفته اند: " قدر المکان بالمکین " .....

 

اما چرایی بیان این سخنان از زبان رییس جمهور جای گفتگو دارد. نوع نگاه دولتها به هر استان بسته به عملکرد و مطالبه گری استاندار و نمایندگان آن استان است. استاندار نماینده عالی دولت در استان و به بیانی دیگر دولتِ استان است و کیفیت و سطح مطالبات و برنامه های استاندار و نمایندگان سبب نگاه ویژه دولت به هر استان می شود و اگر استان ثروتمند اما فقیر مانده و مظلوم بوشهر بدست استانداری قوی و مدیری برنامه محور و توسعه گرا و نمایندگانی همدل و همراه و خدمتگزار باشد چنین سخنانی هم از رییس جمهور شنیده نخواهد شد. رییس جمهور گناهی ندارد چون ستاد مقابله با کرونای استان با عادی جلوه دادن شرایط سبب به خطا رفتن رییس دولت شده اند و با صراحت بگویم که مردم استان بوشهر اشتباه کردند که رییس جمهور را مخاطب اعتراض خود قرار دادند و این بار نیز به کژراهه رفتیم. مردم استان بوشهر باید فریادشان را بر سر مسئولان ارشد استان و نمایندگانی که به مجلس فرستادند بلند کنند. وکلایی که عملاً وجود ندارند و در این چهار سال فرصت ها را هدر دادند و اینک هر کدام در اندیشه دوران پسا مجلس اند و به موکلان خود خیانت کرده اند و در حاشیه امن نشسته اند. اینان که سبب شده اند تا استان بوشهر حیاط خلوت دولتها باشد. فریادها را ای کاش بر سر خودمان بزدیم که گاه انتخاب یا قهر را پیشه می سازیم و یا قوم و منطقه گرایی و جناح و باند بازی را ! ما مردمی که عرصه ی انتخابات را همچون بازی شهرآورد می پنداریم و فقط به فکر پیروزی در بازی روز جمعه هستیم و روز شنبه برای مان مهم نیست و آرمان ما این است که بر جناح رقیب مان چیره گردیم و دیگر هیچ! ما سیاست زدگانی که از وکلای مان سیاسی بازی  و جناحی نگری خواهانیم. این رخدادها باید سبب ساز آگاهی و تلنگر و نهیب برای زیستنی هدفمند و هوشمندانه باشد نه میدانی برای ابراز احساسات و برونداد هیجانات! بیاییم بر سر خودمان و آنچه با خودمان کرده ایم فریاد زنیم! تا به کی باید با احساسات و هیجانات زندگی کنیم؟ آیا زمان آن نرسیده که احساسات را به مسلخ بریم تا منطق و خرد استیلا یابد که در سایه سار خردگرایی مان بیاساییم؟ ما که جوالدوز می زنیم سوزنی هم بر خود زنیم! انصاف داشته باشیم و در محکمه وجدان خویش به عدالت، داوری و دادگری کنیم!

 

آن گاه که وکیل مجلس که ناظر بر عملکرد دولت است وکالتش و نظارتش را رها و وکیل دولت بودن را بر وکیل مردم بودن بر می گزیند و ریاست ستاد انتخابات رییس جمهور در استان می شود و همه ی اهل قلم و فعالان اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و سازمان های مردم نهاد و ... زیر پرچمش سینه می زنیم باید چشم براه چنین رویدادهایی باشیم! اگر آنروز فریاد می کردیم امروز نیازی به شیون نداشتیم! بله شیون! آنچه امروز ما سر می دهیم شیون و سوگ است اما بر سر قبر بی میّت. وقتی استاندار از دولت و وزرای نفت و صمت و ... نخواهد و وقتی گزارش شرایط عادی می دهند رییس جمهور چه گناهی دارد؟ رییس جمهوری که از سوی استاندار و وکلای مجلس نه درخواست کمکی و نه دادخواهی و حق خواهی ندیده باشد چگونه باید تشخیص دهد که وضعیت قرمز است؟ وقتی متولیان امر شرایط قرمز را سپید نشان می دهند و از رییس دولت مطالبه ای در حوزه مبارزه با کرونا نداشته باشد، رییس جمهور مقصر است؟ استاندار که رییس ستاد مقابله با کرونای استان است وقتی قهر می کند و ناگزیر معاون سیاسی اش ریاست ستاد کرونا را عهده دار شود و ما مردم از آن بی تفاوت بگذریم چرا باید فریادمان را بر سر دیگری فرو آریم؟! استاندار قهر می کند که چرا دیگران به جای من تصمیم می گیرند؟ (و ناگزیر معاون سیاسی اش ریاست ستاد را عهده دار می شود) می دانی چرا؟ چون تصمیم نگرفتی برایت تصمیم گرفتند چون نگران جان مردم نبودی و توان تصمیم گیری نداشتی!  وقتی دبیر ستاد کرونای استان که متولی بهداشت و درمان و سلامت استان است بر وزیر بهداشت و درمان و دولت فشار نیاورد و مطالبه نکند کی مقصر است؟ چرا وقتی در شهرها برای امداد رسانی به ایستگاههای کنترل و پایش ورودی های شهرها و تأمین ماسک و دستکش و آب و خوراک شان دست به دامن کمکهای مردمی می شوند فریادگری و مطالبه گری نداریم و امروز چنین دلیر گشته ایم؟...

 

هم استانی های ارجمندم بیاییم از احساسات و هیجانات دوری کنیم و هوشمندانه به پیرامون مان بنگریم و خردمندانه تصمیم بگیریم و فریادمان را نخست بر سر خودمان و انتخاب ها و تصمیمات نادرست و نابخردانه و احساسی خودمان و بعد بر سر مدیران ارشد و وکلای مردم استان در مجلس فرو آوریم و این بدان معنا نیست که رییس جمهور بی تقصیر است بلکه از این باب است که سوراخ دعا را گم نکنیم و گم کرده راه، به کوره راه نرویم.

 

کنشگـــر مدنــــی

داریـــوش محبـــی


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان