طراحی سایت
تاريخ انتشار: 29 اسفند 1398 - 13:48
دادخبر:

دادخبر: کرونا دیگر از حد اعلام خطر و هشدار، اضطرار و آماده باش گذشته و وضعیت قرمز پیش آمده و روند گرفتار شدگان و درگذشتگان کرونا روند افزایشی شدیدی در پیش گرفته است و اگر بانیان کار دیر بجنبند دیگر امیدی به کنترل و مهار نخواهد بود و باید اعلام همه گیری همگانی کرد و شاهد فاجعه انسانی بود.

 

دادخبر-داریوش محبی:بروز و نمود کرونا چیزی نیست جز بحران و برای رهایی از چنگال بحرانِ کرونایِ جهان گیر باید تصمیمات بزرگ گرفت و با کرونا نمی توان شوخی و آزمون و خطا کرد و ناگزیریم به بهره مندی و بکار بستن تجربه های موفق جهانی.

در هر بحران سه بخش مدیریتی ضرورت دارد:

 

۱- شناخت (بررسی پیرامون، وضعیت جغرافیایی، ساختار جمعیتی، امکانات و تجهیزات مورد نیاز، دسترسی ها و ....)

 

۲- ارزیابی، اولویت بندی و وزن دهی بر اساس شرایط، طرح ریزی، تدوین سناریوهای مقابله و  ....

 

3- اقدام و کنترل(اجرای برنامه ها، بازنگری رفتاری و بهبود فرآیندهای مدیریتی اجرایی)


 

آنچه را که در استان بوشهر شاهدیم هیچکدام از این موارد سه گانه رعایت نشده و یک سردرگمی مرگ آوری بر فضای مدیریتی استان سایه افکنده است. در بخش شناخت شاید گام هایی کوچک اما ناکافی برداشته شده باشد اما در بخش های ارزیابی، اولویت بندی و وزن دهی و اقدام و کنترل بسیار ناکارآمد و با کاستی های بسیار روبرو بوده ایم. اگر امروز در بخش سوم ناتوانیم چون در شناخت و ارزیابی و اولویت بندی، دقیق و علمی رفتار نکرده ایم و سناریو های هوشمندانه و حرفه ای را ترسیم ننموده و باید بدون رو دربایستی و شفاف سخن گوییم که اگر امروز در کنترل و پایش ورودی های استان ناکامیم و اراده ای بر این کار وجود ندارد برای این است که در شناخت و ارزیابی مشکل داریم. اگر آمارهای رسمی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر که روزانه منتشر می شود را به دقت واکاوی و بررسی کنیم خواهیم دید که بیشترین گرفتاران و دربند شدگان کرونا در استان ما درپی ورود به دیگر استانها به کرونا گرفتار شدند و این زنگ خطری جدی است و باید ورودی های استان به شدت کنترل شود. عکسها و فیلم هایی که در فضای مجازی و رسانه ملی پخش می شود که حکایت از آغاز موج سفرهای نوروزی دارد و پر ازدحام ترین راههای ایران، بزرگراه تهران قم است که برای نخستین بار از راههای شمال پیشی گرفته چرا که آمار گرفتار شدگان به کرونا در استان بوشهر کمتر از بخش های دیگر کشور است و آب و هوای خوب این روزهای استان و بازگشایی بازارهای کالاهای خارجی استان بوشهر، استان ما را اصلی ترین نقطه هدف مسافران امسال کرده و اگر با دستور ویژه و پافشاری استاندار ،راههای ورودی استان به صورت مطلق بسته نشود باید منتظر فاجعه انسانی در استان باشیم. این را هم بگویم که در روزهای گذشته بر ورودی های استان کنترل و پایش صورت گرفته اما بسیار ضعیف و غیر اصولی و تنها به شماره های برون استانی بسنده می کردند آنهم بسیار سطحی و شماره هایی که درون استانی بودند هیچ پایشی انجام نمی شد. پایانه های بار و مسافر و فرودگاههای عسلویه، امام حسن، بهرگان و خارک که جابجایی نیروهای صنعت نفت که غیر بومی هستند را عهده دارند، آیا پایش و غربالگری مسافران صورت می گیرد؟

 

 هنر و قدرت مدیریت در چنین روزهایی خودش را نشان می دهد نه در زمان های آرام و غیر بحرانی! مهمترین کاری که در این زمان می بایستی انجام می شد جلوگیری از گسترش و همه گیری ویروس کرونا بود که به لطف بازاریان و اصناف غیرتمند و شرافتمند و خودکنترلی مردم بزرگ استان بوشهر تا حدودی انجام شد ولی شوربختانه تصمیمات نابخردانه و غیر کارشناسی، مجموعه مدیریتی استان سبب شد تا در یکی دو روز گذشته موجب سرخوردگی مردم شود و شرایط به مرز قرمز رسید.

 

نمی دانم جناب استاندار و مجموعه مدیریتی استان اصولا با علم مدیریت بحران آشنایی دارند و آیا می دانند که مدیریت بحران هم ضرورت دارد یا خیر؟ جناب استاندار محترم لطفا هیچ کاری نکنید و فوری برای خود و مجموعه مدیریت استان و فرمانداران و مدیران کل و ... کارگاه آموزشی ۴۸ ساعته جلسه مدیریت بحران برگزار کنید سپس با فراگرفته های تان در آن کارگاه آموزشی به کنترل و مهار کرونا بپردازید! 

 

 جناب استاندار شما از نخستین ساعتی که با موضوع کرونا روبرو شدید می بایستی مجمع نمایندگان استان، وزیر نفت و تمامی مدیران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی های استان را به کاخ سرخ استانداری فرا می خواندید و آنان را ملزم به انجام وظایف و تعهدات شان در حوزه مسئولیت های اجتماعی می کردید. تکرار می کنم ایشان را ملزم و مکلف به انجام وظایف و تعهداتشان در حوزه مسئولیت های اجتماعی و گزارش هم می کردید و  همان چیزی که سالهاست حق مردم در این حوزه ستانده نشده و صدای کسی در نیامد اما امروز ماجرا به گونه ای دیگر است. شاید تا دیروز مردم در حوزه مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت در پی آموزش، اشتغال، رفاه و معیشت بودند اما امروز سخن از جان مردم است و چرا و تا کی می خواهید کوتاهی کنید؟ البته مجمع نمایندگان استان هم بسیار بد و ضعیف عمل کردند و چون از مجلس آینده وامانده اند دیگر مردم برایشان ارج و بهایی ندارند! صنعت نفت سالهاست در این استان دارد جولان می دهد و سرمایه های رو زمینی و زیر زمینی ما را می برد و به استان بوشهر همچون کارگاه می نگرند و شما باید زنگ بیدار باش برایشان می زدید. جناب والی محترم شاید در آستانه بازنشستگی و بی رمقی و بی تفاوتی تان در واپسین سال خدمت و همچنین مدیریت در سایه استان نتوانید آن کارآمدی را داشته باشید اما خواهشمندم در این ماههای فرجامین خدمتتان نامی نیک از خود برجای بگذارید و کاری که شایسته مردمان این استان است کنید و نگذارید بیش از پیش صنعت نفت و دولتها، نگاه کارگاهی به استان ثروتمند اما فقیر مانده استان بوشهر داشته باشند. 

 

جناب استاندار اگر برای جنابعالی در مقام استاندار پایتخت اقتصادی و انرژی که تأمین کننده بودجه کشور باشد و دانشگاه علوم پزشکی استان در نامه ای رسمی دست یاری به سوی نیکوکاران و مردمان بزرگ این استان برای تأمین لوازم حفاظتی برای کادر درمانی بیمارستان های استان بوشهر دراز کند، سخت و ناشایست نباشد اما ما مردم استان بوشهر آن را توهینی بزرگ به جایگاه و منزلت مردمان این استان می دانیم و خواهشمندم بر این همه بی عدالتی پایان دهید. 

 

جناب استاندار اگر مجموعه مدیریتی تحت فرمان جنابعالی ناکارآمد است اما این استان نه تنها به سرمایه های صنعتی و معدنی و دریایی و ... شناساست بلکه به سرمایه های ناب دانشی و مدیریتی بی مانند و یکتایش نامور است، فراخوان زنید و برجستگان و ممتازان و دانشوران استان را گرد آورید و از داشته های ارزشمد ایشان بهره مند شوید.

 

جناب استاندار، استان بوشهر از امروز شاهد سیل خروشان مسافران از استانهای آلوده به کروناست خواهشمندم شورای تأمین استان را بی درنگ برگزار کنید و متناسب با شرایط قرمز و ویژه ی موجود، تصمیمات بزرگ بگیرید که کمترین آن قرنطینه استان و بستن تمامی ورودی های استان از هوا و زمین و دریاست و بخاطر داشته باشید که مسئول مستقیم جان و سلامتی مردم استان بوشهر، شما هستید و اگر کوتاهی کنید باید پاسخگو باشید.

 

کنشگــــــر مدنــــی

 

داریـــــوش محبــــی


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان