طراحی سایت
تاريخ انتشار: 26 اسفند 1398 - 15:31
دادخبر:

دادخبر، پس از همه گیری ویروسِ جهانگیرِ کرونا در ایران، ستاد ملی مقابله با کرونا شکل گرفت و در پی آن ستادهای استانی و شهرستانی هم پدیدار شدند و قدری امیدوار بودیم به مهار این ویروسِ جانگیر و جهانگیر اما زهی خیال باطل! 

 

داد خبر _ داریــوش محبـــی:پس از همه گیری ویروسِ جهانگیرِ کرونا در ایران، ستاد ملی مقابله با کرونا شکل گرفت و در پی آن ستادهای استانی و شهرستانی هم پدیدار شدند و قدری امیدوار بودیم به مهار این ویروسِ جانگیر و جهانگیر اما زهی خیال باطل! این ستاد جای آنکه نقشه راهی داشته باشد و بر اساس آن گام بردارد دست به  رفتارهایی زد که بیشتر بر سیاق آزمون و خطا بود تا راهبردی.

 

یکی از مهمترین و پر چالش ترین کارهایی که کردند این بود که در حرکتی بسیار شتابزده و بدون کارشناسی و بررسی پیامدهای آن، اصناف را تعطیل و موج روانی سنگینی بر پیکره ی جامعه وارد و بر آشفتگی بازار و سردرگمی و حیرانی اهالی بازار دامن زدند. فلسفه تعطیلی بازار و اصناف این بود که باید جاهایی که فشردگی و انبوهی جمعیت هست را کنترل کنیم تا از گسترش کرونا جلوگیری شود که البته سخنی درست است اما چگونگی اجرای آن جای سخن بسیار دارد که به برخی از آن اشاره می کنم:

 

۱- اگر قرار بر تعطیلی است باید این تعطیلی همه جانبه و فراگیر باشد و نه گزینشی! تمامی فروشگاهها و اماکن تجاری را باید شامل شود جز مشاغلی که برای تأمین نیازهای ضروری مردم لازم است.

 

۲- چرا فروشگاههای زنجیره ای بزرگ و هایپر مارکت ها و مانند آنها که پر تراکم ترین مکانهای خرید است باید باز باشند اما خرده کاسبان باید بسته شوند؟ مگر هدف این طرح بستن اماکن شلوغ و پر جمعیت نبوده است؟ پس این یک بام و دو هوایتان برای چیست؟

 

۳- رستورانها و بیرون برها را باز و ساندویچی ها و فست فودی ها که همه در راسته ی پزندگان هستند را بسته اید، این چه تدبیری است؟ چرا باید بی عدالتی حرفه ای وجود داشته باشد؟ 

 

۴- بازاریان و اصناف مردانه از خود گذشتگی کردند و در بهار فروش خود یعنی آستانه نوروز، دکان های مالامال از جنس خود را که متناسب با نوروز خرید کرده بودند و در پسا نوروز دیگر فروشی نخواهند داشت را بستند و فداکاری کردند اما آیا همه جا را کنترل کردید؟ چرا ادارات و ورودی های شهرها را نبستید؟ 

۵- بستن اصناف و بازار در صورتی درست است و پاسخ نیک می دهد که شما در تهیه و رساندن معاش مردم تا درب منزل برنامه داشته باشید نه اینکه بازار و اصناف را ببندید و فروشگاههای بزرگ و پر رفت و آمد را که اتفاقا بزرگترین ضربه را بر پیکره اقتصاد بازار وارد کرده باز باشند و تمام سود بازار روانه جیب این غولهای اقتصادی شود. 

 

 ۶- یکی از بهترین راهها این بود که به جای اجبار در بستن اصناف و بازار، باز بودن مشاغل از ۷ صبح تا ۱۲ شب را اجبار می کردید و حتی با هماهنگی اتحادیه ها در همه مناطق شهر از هر صنفی مغازه کشیک شبانه روزی برقرار می کردید تا شهروندان برای خرید هجوم نبرند و هر کسی در هر موقع از شبانه روز و یا در ساعتهای خلوت شهر به خرید بپردازند نه اینکه همه شهر را ببندید و فروشگاههای زنجیره ای و هایپرهای بزرگ را باز گذاشته تا مردم برای تهیه معاش خود در شلوغ ترین جاها حضور یابند. تمرکز زدایی باید کرد نه تمرکز زایی! شهروندی که قرار است خانه گزین و خانه نشین باشد یا باید معاشش درب خانه تحویلش شود یا در کمترین زمان ممکن و در هر ساعت از شبانه روز بتواند به معاش دسترسی یابد. جناب استاندار به جای بستن بازار و اصناف دستور بر گشودن و بازماندن شبانه روزی دهید و دستور دهید بر سردر بازار بنویسند:

 

 " تا شکست کرونا، تعطیل ممنوع "

 

 کرونا بحران است و برای رویارویی با کرونا باید تدبیر کرد و درایت داشت و از آزمون و خطا باید خودداری کرد. مسئولان و متولیان از نخستین ساعات از مردم خواستند تا در خانه بمانند و ماندند، از بازاریان و اصناف آن هم در بهار بازار خواستند که تعطیل کنند و کردند، مالکان معازه ها و پاساژها از اجاره بها گذشتند، نیکوکاران و نیروهای مردمی و فعالان مدنی و نیروهای جهادی، همه و همه به ندای شما لبیک گفتند و فداکاری و از خودگذشتگی کردند و جانانه و مردانه بار همه ی نارسایی و کاستی ها را بر دوش کشیدند و کوتاهی نکردند و کرونا به این زودی ها رفتنی نیست و مردم نمی توانند مدت زمان زیادی خانه نشین باشند و باید برای در خانه ماندن تشویق شوند. بی انصافی است اگر بگوییم بازار و اصناف بسته و برای معاش خود ناتوان مانند و حقوق بگیران دولت در رفاه باشند و اینک که گاهِ از خودگذشتگی و رشادت و مردانگی است، بسم الله این گوی و این میدان و اینجانب از استاندار محترم خواهشمندم تا در یک حرکت انقلابی و جهادی همچون ملت بزرگ ایران، شما، معاونینتان و مجموعه مدیران کل استانداری و و دیگر ادارات کل استان و البته همه‌ی مدیران ادارات شهرستانهای استان حقوق اسفندماه خود را به حساب کاسبانی که کسب و کار خود را تعطیل کردند واریز کنند تا ایشان نیز تشویق شده و به بستن محل کار خود همچنان ادامه دهند.

 

جناب استاندار، عامل باشید نه آمر! حال که قرار و درایت و تدبیرتان بر این است که بازار و اصناف تعطیل باشد پس انصاف را تعطیل نکنید و با پرداخت حقوق اسفندماه خود به کاسبان، در عمل ثابت کنید که پای کار هستید. اگر قرار است کاسب، محل کسب خود را ببندد شما هم مهربانی فرموده جیب خود را ببندید و تا زمانی که بازار و اصناف تعطیل است از حقوق گرفتن خودداری کنید. اگر بازاری می تواند بدون درآمد زندگی کند به یقین کارمند و حقوق بگیر هم می تواند و باید چنین کنند. شما که برای پلمپ کردن مغازه ها توانمند و قادرید لطفا در پلمپ جیب خود در آستانه نوروز هم توانا باشید.

 

همیشه و در همه صحنه ها مردم از مسئولان پیشتازتر و جلو بوده اند و اینک که کرونا همبستگی آفرین گشته و ملت همدل و همراه و یکصدا گشته اند شما نیز همچون مردم، مشق فداکاری و همدلی کنید و از قافله عشق به نوعدوستی باز نمانید.

 

کنشگــــر مدنـــــی

داریـــــوش محبـــی


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان