طراحی سایت
تاريخ انتشار: 22 اسفند 1398 - 13:37
نه نکته بهمسئولین محترم استان بوشهر:

داد خبر؛  ولنگاری مدیریتی در سطح جامعه پیش آمده که بر دامنه گستردگی و همه گیری کرونا دامن می زند. تا آنجا که گفتار و نوشتار و بیانات آقایان تصمیم گیر از خود کرونا بدتر شده است. 

از نیروهای متخصص و فعالان مدنی با راهکارهایی علمی مبتنی بر تجارب جهانی بهره گیرید

داد خبر _ داریــوش محبـــی: اسفند در فرهنگ ایرانی نماد آرامش و شادی است و همواره در آستانه نوروز، مردم امیدوارانه برای آرامش در زندگی، پویا و کوشا بوده‌اند. اسفند همیشه برای ایرانیان عزیز و دوست داشتنی و فرح‌بخش بوده اما امسال ماجرا به گونه ی دیگر رقم خورد و اسفند سفیر نومیدی شد؛ مرگ آفرین و جدایی افکن!

 

حالا کرونا ویروس همه گیر شده و روزانه جان شماری از هم میهنان مان را گرفته و شماری دیگر را به خود گرفتار می کند به گونه ای که نومیدی و سرخوردگی، فضای جامعه را فراگرفته و همگان خود را در خانه دربند کرده‌اند و از یکدیگر روی گردان و گریزانند و بار روانی سنگینی بر جامعه پدیدار گردیده است.

همه ی این ها به یک سوی و از دیگر سوی مسئولان و متولیان و تصمیم گیران با رفتارهای پَـــت و مَــــت گونه ی خود بر سنگینی بار روانی حاکم بر جامعه می افزایند و چنان ولنگاری مدیریتی در سطح جامعه پیش آمده که بر دامنه گستردگی و همه گیری کرونا دامن می زند. تا آنجا که گفتار و نوشتار و بیانات آقایان تصمیم گیر از خود کرونا بدتر شده است و دردی مضاعف بر درد ویروس!! ظریفی می گفت: گر کرونا نکشد ما را، مدیران به یقین خواهند کشت! 

 

روز گذشته ستاد استانی مقابله با کرونا گرد هم آمدند و نشستند و گفتند و برخاستند و در پایان مصوباتی یا به بیان خودشان تصمیمات مهمی هم گرفتند که هر کس با خواندن دستاورد نشست‌شان گیج و آشفته می‌شود. 

 

تصمیمات مهم که دستوراتی به نهادها و ادارات و سازمانها برای کنترل و مهار ورودی های استان و ورودی شهر بوشهر بود و مصوب شده که ورودی های استان را کنترل و از مسافران تست گیری شود  و از هر موردی که توسط دانشگاه علوم پزشکی، "مشکوک" تشخیص داده شود به مدت ۲ هفته با هزینه خود فرد مشکوک قرنطینه شود و در صورتی که افراد مشکوک به کرونا مایل به قرنطینه نباشند اجازه ورود به استان نخواهند یافت و بر می گردند.

 

این تصمیم آنقدر برای آقایان مهم و افتخارآمیز بوده که در بوق و کرنایش کردند و در صفحات شخصی شان بار گذاشتند و بر خود آفرین ها گفتند و بسی فخر فروختند که بله چنین است تدبیر مدبرانه ی ما!

 

در این باب، چند نکته را لازم است بازخوانی کنیم:

۱- تصمیمات شگفتانه شما باید از روزهای نخستین گسترش کرونا گرفته می شد؛ همان زمانی که تمام ایران درگیر بودند و شما سرخوش از اینکه تنها استان سپید هستید و هر روزه و بارها در صدا و سیمای ملی گفته می شد و همزمان مسلسل وار از جاذبه های گردشگری استان بوشهر، برنامه‌ها به روی آنتن می‌رفت، باید جلوی این کار را می گرفتید اما آن روزها خواب بودید و ندیدید و حرف‌های بیداران را هم نشنیدید تا سبب‌ساز گسیل هموطنان مان به دیارمان شوید و این اتفاق فقط و فقط حاصل بی‌تدبیری و انفعال شماست که بابتش باید در پیشگاه افکار عمومی و وجدانهای بیدار پاسخگو باشید.

 

۲- اینک که چنین تصمیم گرفته اید جناب استاندار بایستی در صدا و سیمای ملی و نه شبکه استانی در برنامه زنده مصاحبه می کرد و بارها پخش می شد تا همه ی ایران بدانند ورود به استان بوشهر قدغن گشته و هموطنان عزیزمان در این شرایط به استان بوشهر نیایند؛ حتی باید دهها کیلومتر پیش از ورودی های استان بیلبوردهای آگاهی رسانی نصب می کردید نه اینکه بلندگوهایتان را فقط برای مردم استان مسلح کنید!

 

۳- حال که تصمیم بر این شده ورودی های استان را کنترل کنید با کدام امکانات و نیروها؟ شما به اندازه کافی در ورودی ها دستگاه تب سنج هم ندارید و آن هم که هست با یک یا دونفر در حال انجام است که کاری نشدنی است و بازدیدهایی که در ورودی های استان صورت گرفته نشان از ناتوانی در کنترل ورودی هاست. حال با کدام ابزار و امکانات عملیاتی، "منم" می‌زنید؟

 

۴- فرموده اید افراد مشکوک یا باید با هزینه خودشان دو هفته قرنطینه شوند یا برگردند که این بیشتر به شوخی و فکاهی مانند است تا راهکار.

اگر فرد به تشخیص دانشگاه علوم پزشکی مشکوک است که باید بدون درنگ بستری و قرنطیه شود نه اینکه مختار باشد قرنطینه شود یا برگردد؟ چرا فرد مشکوک باید در جامعه رها شود و شمار زیادی را گرفتار کند؟ آیا قانون و تعهد پزشکی و البته مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا چنین سخنی و نظری را می پذیرد؟ آیا شما از کرونا و چگونگی انتشار آن آگاهی دارید؟ چرا با این موضوع حاد که حالا یک بحران ملی است این گونه سطحی و ساده برخورد می کنید؟ چرا جزیره ای فکر می کنید و خود را جدای از کشور می دانید؟ آیا این است درایت و تدبیرتان برای مهار کرونای جهانگیر؟!

 

۵- اگر قرار است ورودی ها کنترل و افراد مشکوک قرنطینه شوند، کجا باید قرنطینه شوند در حالیکه در تمام استان تنها یک بیمارستان برای این کار در نظر گرفته اید؟ شما برای پذیرش مبتلایان درون استانی مشکل دارید چگونه می خواهید مسافران مشکوک را قرنطینه کنید آن هم اختیاری؟

 

۶- تمام ورودی های استان یک طرف، جنوب استان و صنایع بزرگ و گسترده نفت و گاز و فلات قاره و حوزه نفتی شمال استان یک طرف! آیا برای کنترل ورودی های  برون استانی صنعت نفت و گاز که از همه جاهای ایران (که خود گرفتار کرونا و در شرایط بدتر از ما هستند) و در کنار نیروهای درون استانی کار و زندگی می کند و بعد نیروهای استانی به خانه هایشان در جای جای استان می روند هم اندیشه ای کرده اید؟ آیا نمی دانید که وضعیت در جنوب استان و دیگر مناطق صنعتی استان بسیار خطرناک‌تر و پیچیده‌تر است؟

 

۷- برای هم استانی های ساکن دیگر استان ها چه تدبیری اندیشیده اید؟ آیا آنها نیز در زمره مسافران به شمار می آیند یا خیر؟ آیا قرار است تمامی کسانی که وارد استان می شوند کنترل شوند یا فقط شماره های ماشین ها را کنترل می کنید؟ البته که مشاهدات میدانی ما در یکی از پرترددترین گلوگاههای ورودی به استان یعنی ایست و بازرسی شهید صلاحی حکایت از این دارد که کنترلی اگر باشد هم تنها با تمرکز بر روی پلاکهای غیربومی است!

 

۸- پروازها و مسافران هوایی که همه از مناطق آلوده به کرونا وارد استان می شوند را چگونه کنترل کرده اید؟ آیا پایانه های بار و مسافر را مراقبت و پایش می کنید؟ روزانه حجم وسیعی بار وارد استان می شود؛ آیا بر سلامت رانندگان و بارهای وارده نظارتی دارید؟

 

۹- اگر قرار بر قرنطینه است بایستی مأموران شبکه بهداشت، محله به محله و خانه به خانه را بصورت چند روز یکبار پایش و نظارت کنند تا افراد گرفتار شناسایی و درمان شوند نه اینکه بیایید بسیار سطحی به ماجرا بنگرید و تصمیاتی بگیرید که نه راهبردی بوده و نه قابلیت اجرایی داشته باشد.


در پایان از شما تصمیم گیران خواهشمندم از همه ظرفیت‌های دانشی استان به ویژه از ظرفیت و پتانسیل نیروهای ارزشمند و متخصص و خبره صنعت نفت و دانایان و نخبگان دانشگاهی و فعالان مدنی بهره گیرید و برای مهار این بلای جهانگیر راهکارهایی علمی و منطقی مبتنی بر تجارب جهانی را در دستور کار قرار دهید تا از گرفتار شدن همه ی جامعه به این ویروس جانگیر و جهانگیر جلوگیری شود. 

 

 

 

 


نظرات کاربران
دو صد درود و قلمت مانا باد جناب محبی🌹
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان