طراحی سایت
تاريخ انتشار: 23 دي 1398 - 06:48
مدیر روابط عمومی و مشاور مدیر عامل سابق باشگاه استقلال:

داد خبر؛ از سری میزگردهای هفتگی کانون پیشکسوتان و‌ هواداران استقلال در استان بوشهر به موضوع چالش مدیریتی در باشگاه استقلال به لیدری محسن صدیق و همکاری اسماعیل قلیزاده برگزار گردید.

ماجرای استراماچونی بی تردید تنبلی، سستی و بی تدبیری فتحی بود

به گزارش داد خبر، آقای محمد حیرانی مدیر روابط عمومی و مشاور مدیر عامل سابق باشگاه استقلال بعنوان مهمان گروه پس از تحلیل خود به سوالات اعضای این کانون پاسخ دادند.

دور جدید این گفتگوها پس وقفه یکساله مجددا شکل خوبی گرفته که آقای صدیق مدیر کانون اعتقاد داشتند این میزگردها که توسط سایت خبری دادخبر طبق روال همیشگی لینک می شود از این پس با همکاری ایشان و عادل قلیزده بصورت صوتی از رادیو محلی کانون هواداران و پیشکسوتان استقلال در استان بوشهر نیز منتشر خواهد شد.  

 

 

 جواد ماندگار: حضرتعالی واقفید در یکی دو دهه اخیر و برای چندمین بار هست که تیم استقلال دچار چنین مشکلات و معضلاتی می شود و چیزی که بیشتر از همه نمایان میشود  اختلافات عمیقی هست که در بدنه پیشکسوتان و بزرگان تیم وجود دارد. آیا واقعأ فرد یا افرادی بین پیشکسوتان هست که از این اختلافات بهره می‌برد؟ تا کنون چه اقدامات و تمهیداتی در خصوص ایجاد انسجام فی مابین قدیمی های تیم در راستای خروج از این بحران سوءمدیریت و معضلاتی که این روزها شاهدیم صورت گرفته؟ قبول دارید اگر پیشکسوت و بزرگان تیم یکدل و یکصدا باشند وزارت نشینان و اهالی فدراسيون آنطور که باید و شاید نمی‌توانند برنامه های از قبل تعیین شده خود را  پیاده کنند؟ 

 

 

 

اینکه بگوییم که فرد یا افرادی از اختلافات درون بدنه پیشکسوتان  سود می‌برند که بشود اسم شخص خاصی را نام ببریم نه، اینگونه نبوده است، ولی خوب سال‌های سال هست که استقلال دچار چند دستگی هست به این خاطر که برخلاف باشگاه پرسپولیس که بیش از یک دهه همه تحت تاثیر شخصیت کاریزماتیک‌علی پروین بودند. 

به هر حال یک زمانی دوگانه پورحیدری ـ حجازی را داشتیم. زمانی دوگانه حجازی و قلعه نوعی را داشتیم خوب الان هم برای عده ای دو گانه مجیدی و قلعه نوعی وجود دارد. در طول سالهای گذشته همیشه این بوده ضمن این دو دستگی یا چند دستگی نزد هواداران، در درون باشگاه گاهی با  قدیمی های استقلال که صحبت می شود در جمع خصوصی کلمه اظمحلال به کار می‌ رود که هیچ وقت این باشگاه وحدت و انسجام نداشته، به هر حال عده زیادی ادعای بزرگی داشتند به قول معروف شماره ده زیاد داشتیم.  همزمان هم داشتیم اگر یادتون باشد قبل تر شماره ده همه کار زمین بودند (با خنده) از قدیم بوده مثلا روشن و‌ جباری یا فرزامی با آن گروهی که وجود داشت یا دوره ای مراغه چیان با اطرافیانش،  داخل خود پیشکسوتان بوده و هست من نمی توانم این را کتمان کنم.

مثلا آقای مرحوم غلامحسین مظلومی و پرویزخان بیش از دو دهه با هم قهر بودند یا شاهین با شاهرخ دوتا برادر خوب شما اینها را ببینید داخل تیم هم میشود تشخیص داد.

 

مصطفی هاشمی: چرا پیشکسوتان تیم یک نفر را به عنوان بزرگتر انتخاب نمیکند که بتواند جانشین خوبی برای پورحیدری باشد 

همانگونه که درپرسپولیس از علی پروین مشورت میگیرند

 

 

آقای هاشمی در صحبت‌ها عرض کردم یک شخصیت کاریزماتیک  که بتواند انحصاری همه چیز را دست بگیرد در استقلال به وجود نیامده  تا حدودی یک دهه پیش قلعه نوعی را داشتیم اما اینقدر رسانه‌های مخالف بر علیه ایشان کار کردند که من فکر می کنم در حق او اجحاف بسیاری صورت گرفت و یه عده ای هم کلا چنین سبکی چون پروین یا قلعه نوعی را پسندیده نمی دانند.

 اما بدون شک یک جریان رسانه‌ای که حاکم بود بر ورزش  تحت لیدری یک شخص خاص که خود را خیلی روشنفکر معرفی می نماید با توجه به اینکه قلعه نوعی هرگز به اینها باج نداد و با آنها دم‌ خور نشد سعی بر زدن آن داشتند و این عده یک روز دشمن مجیدی هم بودند دشمن زنده یاد حجازی هم بودند اما برای اینکه حجازی را مقابل قلعه نوعی قرار دهند و یک دو‌گانه ای را ترتیب دهند علتش هم آن بود که به هر حال قلعه نوعی دقیقا سبک و منش پروین را داشت به لحاظ شخصیتی و توانستند او را خراب کنند.

 

 

حمید زنگنه: با یک مرور اجمالی از اتفاقات استراماچونی آیا میشود مازیار ناظمی را عامل این لطمات دانست ؟ 

 

ماجرای استراماچونی بی تردید  تنبلی، سستی و بی تدبیری آقای امیرحسین فتحی بود که حقوق ایشان را به موقع پرداخت نکردند از سویی یک مقدار هم ایشان قصدی رندی داشت که زیر قرارداد فرار کند تا بتواند منافع مالی خود را تامین نماید ضمن اینکه ایشان دروغ زیاد شنیده بود.  روز اول آقای خطیر او را می برد مجموعه انقلاب و آنجا را نشان می‌دهد. مجموعه انقلاب هم که میدانید مجهزترین مرکز است. زمین تمرین، چمن خوب، استخر و همه امکانات لازم را دارد و به آقای استرا ماچونی می گویند اینجا متعلق به استقلال می باشد و آن همه اتفاقاتی که بعدا صورت گرفت.نهایتا زمینه فراهم شده بود سه ماه هم حقوق ایشان را پرداخت نکرده بودند بعدی که رفت هم در واقع هیچ تلاشی برای برگرداندن آن نشد یعنی هیچ اراده‌ای وجود نداشت که ایشان برگردد ریشتر فارغ از ظاهر قضایا دوست داشتند از دست او خلاص شوند.

 در خصوص آقای ناظمی هم ایشان  نقش عملی تو این ماجرا نداشته است.  بیشتر دوست داشت خودش را وسط  این ماجرا قرار دهد و با همان شیوه پوپولیستی خود را مطرح نماید.

بیشتر شباهت نقشی چون ملیجک دربار ، الان هم که از شواهد پیداست کنار رفته است ، چون سفر اخیری هم که یک اکیپ از طرف وزارت ورزش به لوزان رفتند آقای عبدالهی روابط عمومی کمیته المپیک جانشین آقای ناظمی شد و همراه آنان رفت می شود گمانه زنی کرد که ایشان در حال جابجا شدن است و می شود تصور کرد که آقای کیایی از معاونت امور مجلس وزارت ورزش می آید.  

 

 

علی پناهی: بنظر شما آیا تجمع مجدد راه برون رفت از این بحران هست یا فقط یک مسکن موقت بود که با دو تا خرید هوادار را ساکت نمایند؟  

 

خوب تجمع قطعا اثرگذار است تجمع قبلی یک مقدار وزیر را تکان داده بود و در مجلس هم باعث تحرکاتی شد جلساتی تشیکل شد در خصوص موضوعات صحبت شد اینکه اتفاقاتی با تجمع می افتد خوب شک نداشته باشید اما الان بحثی که وجود دارد اینکه همان آقایان  همگی در مسند قدرت هستند، بطوری که آقای فتحی  امروز بعنوان مدیر عامل باشگاه علی رغم اینکه اعلام شد کنار گذاشته شده نامه امضا می کند.

 

رضا بزرگمهر:  آیا سایت های خبری، روزنامه ها خبرنگاران و... آیا تونستن تا اینجا کمک حال باشگاه باشند یا میان خودشون هم دو دستگی وجود دارد؟

 

ببینید رسانه مستقل نداریم این واقعیت اثبات شده عملی در حوزه رسانه است. حداقل وابسته به افرادی هستند که هزینه ‌آنها را تقبل میکنند.

اگر تصور این باشد که در بسیاری از موارد مثلا روزنامه نگاران یا سایت خبری یا خبرگذاری صرفا به دنبال کمک به باشگاه استقلال بوده باشند نه این گونه نبوده است.  

به هر حال  هر گروه رسانه ابتدا به دنبال منافع خود هستند. و یک اشکال که در فوتبال ایران وجود دارد اینکه جایگاه یک دلال یا مدیر برنامه یا خبرنگار و مدیر یا مسئولان باشگاه از هم تفکیک شده نیست.

ما همزمان مسولانی داریم در باشگاه که در رسانه کار می کنند یا برای رسانه کار میکنند اخبار و اطلاعات را به آنها لو میدهند همزمان خبرنگار داریم که مشغول دلالی هستند یا دلالانی داریم که با هر دوی اینها روابط ناسالم مالی دارند و این آشفتگی که وجود دارد باعث میشود تا رسانه نقش واقعی که در یک جامعه دارد کمک حال مجموعه استقلال باشد مثلا تو همین مورد اخیر که دیبیاسی پیشنهاد شد برای باشگاه استقلال خوب یک برنامه  تلویزیونی دخیل بود یک روزنامه ورزشی هم دخیل بود .

 

 آقایان سلیمانی، هاشمی  و ماندگار: دلیل سکوت فتح الله زاده و حضور مجیدی بدون امضای معنوی هواداران آیا بله قربان گو شدند؟

و هواداران باید قید اینها را بزنند نه از دید سرمربی بلکه از دید محبویت؟ و گزینه مناسب سرپرستی به دید شما؟

 

بعد از فرایندهای پیش آمده و بازی خوردن، آقای فتح‌اله زاده دیگر فکر می‌کرد چهره‌ی محبوب بلامنازع استقلاله و اشتباهات استراتژیکی که داشت و نیز احساس خود بزرگ بینی که داشت و همه‌ی اینها باعث شد ورود کنه به مجموعه‌ی مدیریتی استقلال تا بتونه با استفاده از محبوبیتش امتیاز بگیره و استفاده کنه. در واقع خودش فکر میکرد خیلی محبوبه! وزیر هم با این که توی چند سال اخیر حتی جواب تلفن ایشون رو نمی‌داد و اصلاً از طرف مراجع بالاتر، حضور آقای فتح اله زاده در استقلال منع شده بود چون هنوز پرونده‌های مفتوح داره. حداقلش اینه که ایشون از سال ۹۲ بازنشسته است اما همچنان به عنوان دولتی فعالیت می‌کنند!

 

بنابراین حضور آقای فتح‌اله زاده در هیئت مدیره‌ی استقلال از اساس غیرقانونیه و به واسطه آقای تقی زاده (معاون وزیر) که همشهری ایشونه به وزیر سفارش شد با این توجیه که فتح‌الله‌زاده رو بیارید و از محبوبیتش استفاده کنید تا غائله‌ی  استراماچونی ختم به خیر بشه. خب با آاین اوصاف آقای فتح اله زاده ورود کرد اما هواداران استقلال نشان دادند که دیگر حتی این ماجراها را هم نمی‌پذیره چون محبوبیت استراماچونی فراتر از اینها بود. سکوت اخیر ایشون هم به خاطر اینکه تخریب وجهه‌ای که شد به خاطر مصاحبه در برنامه فرمول یک و عدم پذیرش خواسته هواداران، حالا به دنبال ترمیم این شخصیت خودش در بین افکار عمومی هستند.

 

آقای مجیدی هم ببینید از یک طرف توی اون شرایط کسی حاضر نبود بیاد مسئولیت تیم رو بر عهده بگیره و از طرف دیگه آقای مجیدی هم ولع این رو داره که زودتر به جایگاهی که دوست داشت برسه و فکر میکنه میتونه موفق بشه اما ایشون فاکتورهای لازم رو نداره و وقتی این فاکتورها رو نداره شکستش متاسفانه حتمیه. آقای زیدان  اول میره دستیار آقای آنجلوتی میشه و بعدش دو سال مربی تیم "ب" رئال مادرید میشه تا به سرمربی‌گری تیم اصلی رئال مادرید برسه اما متاسفانه آقای مجیدی چنین شرایطی رو نداره و به همین خاطر امکان این که توی یک فصل هم آقای مجیدی و هم آقای فتح اله زاده جایگاهشون رو نزد هوادار در خطر ببینند خیلی زیاده..

 

 

ستار فتحی: از شواهد چنین برداشت می شود که باشگاه استقلال تا دو سه سال آینده کماکان در مدیریت مشکل  و در کسب عناوین قهرمانی  موفقیتی نخواهد  داشت(اجرای هر برنامه موفق لااقل یک پروسه سه ساله را می طلبد) کما اینکه در  سه سال گذشته نا موفق بوده، عامل و یا عوامل در ایجاد شرایط موجود را  چه می دانید.

عامل و یا عوامل دیگر؟

 

اجازه دهید بگویم اصلا موافق نیستم چرا که برنامه مدون شده یا برنامه سالیانه اصلا در فوتبال ما وجود ندارد. هرچند با کلیات دیدگاه مطرح شده شما موافقم اما نه در فوتبال ما ، چرا که اصلا یک مربی خود نمی داند آیا یک فصل را در یک تیم به اتمام می رساند یا که نه ، کما اینکه بارها در یک نیم فصل فوتبالی بسیاری از مربیان تیمها تغیر می کنند.

حتی خود مدیران تیمهای دولتی مانند استقلال و پرسپولیس نمی دانند که آیا تا آخر فصل در آن تیم ماندگار هستند یا که نه ، بسیاری از تیمها می آیند برای ماندن در لیگ تعداد اندکی مدعی قهرمانی حال در این میان هر اتفاقی ممکن است صورت بگیرد و یک تیم بدون برنامه خاصی یا یک برنامه یکساله گاها قهرمان می شوند. بعنوان مثال بواسطه اینکه چندین سال هلند بودم و آشنا هستم به فوتبال هلند تیمی مانند آژاکس یا فاینورد میدانند که در یک برنامه سه ساله قرار است چکار کنند و چه مسیر یا موفقیتی باید طی یا کسب شود بر خلاف تیمهای ما در لیگ برتر 

 

با تشکر از جناب حیرانی و دوستانی که در این گفتگو ما را یاری کردند

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار