طراحی سایت
تاريخ انتشار: 21 دي 1398 - 18:54
فهیمه زنگنه

داد خبر؛ خواهر غنیمت اژدری یکی از کشته شدگان سانحه ی هواپیمای اکراین در مصاحبه با رسانه ها اذعان کرد که خبر سقوط را فوری به خانواده ایشان اطلاع نداده و آنها از طریق اخبار متوجه حادثه شده اند 

سقوط هواپیما و آنچه در بطن جامعه می گذرد

داد خبر ـ فهیمه زنگنه:

 

هر صباحی غمی از دور زمان پیش آید

 گویم این نیز نهم بر سر غم‌های دگر

 

سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین با ۱۸۰ سرنشین به مقصد کیف، که روز چهارشنبه در شهرک لاله‌ واقع در شاهد شهر به وقوع پیوست و متاسفانه در پی آن تعدادی از نخبه‌های کشور جانشان را از دست داده و بسیاری از خانواده‌های ایرانی و حتی خارجی داغدار عزیزانشان شدند، چند روزیست موضوع تحلیل رسانه هاست.

 

خواهر غنیمت اژدری یکی از کشته شدگان سانحه ی هواپیمای اکراین در مصاحبه با رسانه ها اذعان کرد که خبر سقوط را فوری به خانواده ایشان اطلاع نداده و آنها از طریق اخبار متوجه حادثه شده اند و اکنون با شنیدن خبری مبنی بر این که خطای انسانی باعث این اتفاق شده مانند این است که بار دیگر این حادثه ی دلخراش برای عزیزشان اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به پیشینه ی شغلی و علمی خواهرش خاطر نشان کرد که سهمیه ی قبولی خواهرش در مقطع دکترا به یک فرزند شهید داده شده و افسردگی غنیمت را تا مدتها در پی داشته و همین امر موجب اقدام وی برای ادامه ی تحصیل در خارج از کشور می شود. همچنین تاکید داشت که تاکنون هیچگونه دلجویی از خانواده ی ایشان صورت نگرفته و تنها برای تست دی ان ای آنها را فراخوانده اند.

من کاری به حقیقت یا دروغ بودن این گفته ها ندارم ولی می دانم که اکنون حافظه و زبان عمومی مردم به اینسو و اینگونه سخنان پیش رفته است و با توجه به عملکرد بسیار ضعیف مسئولان در اطلاع رسانی، هیچ بعید نیست بازار شایعات و حتی دروغها بالا بگیرد که باعث پیامدهای ناگواری باشد.

 

گذشته از این با توجه به جریحه دار شدن احساسات مردم، علی الخصوص خانواده های داغدار و با توجه به واکنش احساسی دیگر کشورها به این موضوع، چرا در فرودگاه امام خمینی هیچ نشانی از کوچکترین همدری با مردم داغدیده، حتی در قالب  یک جمله ی تسلیت بر  دیوار نیست؟ شایسته بود شمعی بیفروزند یا گلی بگذارند بر سر راه داغدارانی که جهت پیگیری و شناسایی عزیزانشان در حال مراجعت به ایران هستند تا بلکه مرهمی بر دل غمگینشان باشد.

 

و اما مسئله ی دیگر اینست که آیا خطای انسانی منجر به این حادثه شده یا خطای تکنولوژی؟

خطای انسانی که وضعیتش مشخص است ولی چنانچه مورد دوم اتفاق افتاده باشد، ضعف پدافند هوایی سپاه پاسداران را آشکار می‌کند و با توجه به صحبت های مدیر عامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوای ایران که گفت: "لغو برنامه های پروازی به عهده ی مرکز کنترل فضای کشور می باشد"، انتظار می رفت در چنین شرایط حساس نظامی، تدابیر امنیتی بیشتری از قبیل لغو پروازها، مورد توجه مسئولین مربوطه قرار می گرفت.

 

نکته ی دیگری که احساسات مردم را جریحه دار نموده است، این می باشد که چرا قبل از باز شدن جعبه ی سیاه اقدام به نظر کارشناسی قاطعانه و اعلام نقص فنی نموده اند و آیا اگر فشار کشورهای دیگر نبود شاید این مسئله سر به مهر باقی می ماند؟

 

شاید گفتن این موضوع سخت باشد ولی اگر فردی در بطن جامعه باشد و پای زبان مردم بنشیند می شنود که: حوادث اخیر در ایران نه تنها عربستان را در حادثه‌ی منا، بلکه آمریکا را در انهدام هواپیمای مسافربری ایران در سال ۶۷ تبرئه کرد و بسیاری از موضوعات را برای مردم قابل شک و حتی انکار کرد.

 

انتظار می رود با عاملان این حادثه و افرادی که در روزهای گذشته با پنهان کاری در این مورد اظهار نظر کرده‌ و شعور مردم را به تمسخر گرفتند، در هر مقامی برخورد قاطع صورت گرفته و محاکمه شوند.

 

از رستم پیروز همین بس که بپرسند

 از کشتن سهراب به تهمینه چه گفتی؟

 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان