طراحی سایت
تاريخ انتشار: 14 دي 1398 - 10:02
مهدی رضایی

داد خبر؛ اگر عراق همین رویه را در پیش بگیرد، پیش بینی ها به وضوح نشان می دهد که عراق چند رهبری، عراق چند حزبی، عراق جنگ زده و عراق نا‌آگاه بخاطر عدم تمیزِ دوست از دشمن، قطعا دچار فروپاشی خواهد شد و دوباره باید نشست و دید که ایران با این همه تفاسیر به ندای کمک آنها جواب مثبت خواهد داد یا خیر؟ 

تحلیلی پیرامون شهادت سردار سلیمانی

داد خبر ـ مهدی رضایی: در این موقعیت نگاه به سردار سرافراز اسلام، شهید حاج قاسم سلیمانی وظیفه‌ی هر نویسنده یا تحلیل گریست تا دین خود را به قلم این چنین بپردازد و من را نیز بر آن داشت که این گونه بنویسم.

 

 متاسفانه این حادثه‌ی تلخ و جانسوز چنان عمق روح و تنم را سوزاند که نتوانستم تمام افکارم را متمرکز و بروی کاغذ بیاورم تا بعد از صحبت با دوست مجاهدم که در جواب این خبر ناراحت کننده‌ گفتند: "شاید این ها همه دروغ باشد" و در تاکید دوباره ‌ام بعد از سکوتی طولانی ابراز داشتند: ''حاجی بالاخره به آرزویش رسید'' تا واقعیت را بپذیریم و در موردش بحث کنیم و تحرکات قبل و بعد از این اقدام تروریستی را بیشتر بررسی کنیم؛ حال فارغ از معرفی بزرگ مردی این چنینی که خود در  متنی چند خطی نمی‌گنجد باید پیرامون مسائل منطقه، همان گونه که تحلیل گران منطقه و جهان بارها و بارها بر آن تاکید داشته اند صحبت کرد و بر آن اشاره کرد که می توان یکی از خط قرمزهای ایران را حذف این سردار رشید اسلام بر شمرد و دید که ترامپ با چه فکر و منطقی در چنین موقعیت حساسی به چنین حکمی مهر تایید زده است.

 

به احتمال زیاد ترامپ شکست خود در انتخابات پیش رو را محتمل دانسته و با این کار بزرگترین جاه طلبی و ریسک تاریخی زندگیش را انجام داده است، بقول معروف: ''یا رومی روم یا زنگی زنگ '' .

 

حضور نظامی آمریکا در منطقه با روی کار آمدن ترامپ رنگ بوی جدی‌تری به خود گرفت و با وجود مخالفت هایی که حتی در رده های بالای نظامی آمریکا بود، در لشکر کشی ها و اقدامات نظامی آنها نرمش سیاسی خاصی مشاهده نشد و بعد از نا کامی‌های اخیر سیاسی و نظامی او در منطقه، تهدید را جایگزین هر اقدام دیگری کرد تا بطور مستقیم تمام چشم ها را  معطوف به خود کرده و عواقب آن را نیز بپذیرد تا شاید پیروز انتخابات دوره ی بعد باشد و کسی هم نبود به او یاداور شود که ریسک سیاسی و در پی آن اقدام نظامیِ این چنینی به مراتب خطرناک تر و مخرب تر از ریسک اقتصادی است که او در معاملات املاک انجام داده است.

 

چیدن و اجرای سناریویی به این شکل و با هر منطقی از هر کشوری محکوم به شکست است و این را بارها از مقامات بلند پایه‌ی آمریکا نیز شنیده‌ و به کررات در آینده خواهید شنید. 

 

دو دستگی یا چند دستگی عراق که بعد از شکست داعش توسط نیروهای بسیج مردمی عراق صورت گرفت، برنامه‌‌ی از پیش تعیین شده‌‌ی اتاق فکر آمریکا و اسرائیل نبود که بشود آن را طولانی تر مدیریت کرد؛ لذا ایران هراسی را در اقشار مختلف عراق به روی کار آورد تا بتواند از این طریق همکاری این دو کشور را به جهت از بین بردن تروریست در عراق با فشار مردم عراق و افکار کال جریانهای عراق کم و تا جان گرفتن دوباره داعش، وقت را به نفع خود بخرد تا بتواند این گونه عراق را از معادلات خارج کند.

 

اگر عراق همین رویه را در پیش بگیرد، پیش بینی ها به وضوح نشان می دهد که عراق چند رهبری، عراق چند حزبی، عراق جنگ زده و عراق نا‌آگاه بخاطر عدم تمیزِ دوست از دشمن، قطعا دچار فروپاشی خواهد شد و دوباره باید نشست و دید که ایران با این همه تفاسیر به ندای کمک آنها جواب مثبت خواهد داد یا خیر؟ 

در بحث پیچیدگی معادلات منطقه باید این را عرض کنم که هر وقت آمریکایی ها و متحدانشان دست به عملی بر ضد منافع ایران در منطقه زده اند درست عکس آن انجام گرفته است.

 

حال باید دید با این اقدام تروریستی نیروهای آمریکا، زوال اسرائیل چند سال به جلو می افتد؟ و فیلتر بمبی که از سر ندانم کاری ترامپ روشن شده است خاک کدام گوشه‌ای از منطقه‌ ای که آنها حضور فعال دارند را زیر رو می کند.

 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان