طراحی سایت
تاريخ انتشار: 02 دي 1398 - 15:54
با احترام به زنده یاد ایرج شمسی زاده و نکوداشت امرالله خدری

داد خبر؛ با حضور جمعی از شاعران استان بوشهر و علاقمندان به شعر و ادبیات فارسی، چهارمین شعر شعرزمستانه یلدا در روستای خلیفه از بخش شبانکاره دشتستان با شکوه هر چه تمام تر برگزار شد.

چهارمین شب شعر زمستانه یلدا در خلیفه ای دشتستان برگزار شد

داد خبر ـ حسین غلامی: این آئین با  حضور چشمگیر علاقه مندان، شاعران، فرهنگ دوستان و چهره های ادبی هنری استان با تلاوت آیات روح بخش قرآن شروع و در ادامه نمایش کلیپ خلیج فارس سروده ایرج شمسی زاده ساخته مهدی تنگستانی با ادای احترام به روح زنده یاد ایرج شمسی زاده پخش شد.

 

همچنین این مراسم به شکلی خاص با توجه بیشتر به فرهنگ و ادبیات عامیانه مردم این دیار در دو بخش شب شعر محلی "زمستانه" خلیفه و آیین نکوداشت شاعر محلی سرا به پاس زحمات فراوانش در برگزاری ۱۲ سال شب شعر محلی بهارونه لیراوی  و بخش جانبی موزه مردم شناسی که اختصاص به معرفی وسایل و ابزار فلزی در زندگی مردمان این دیار داشت، برگزار شد.

 

موزه مردم شناسی توسط فرهنگ دوستان این دیار آقایان اسماعیل کریمی و رضا محمدی گردآوری و چیده شده بود تا چشم و ذهن را به عمق زندگی گذشتگان خیره کند.  

 

 بخش شب شعر "زمستانه"

مجری برنامه آقای مرتضی بهرامی مجری توانمند از شاعرانی چون استاد فرج اله کمالی ،محمد غلامی، امراله خدری ، محمدبحرینی فرد ،اصغر شمسی پور، نوذر فولادی، محمدجوادجعفری همت، جواد نگهبان ، رسول سنایی و محمدجعفر نجدی برای شعرخوانی دعوت  کرد که به خوانش تازه ترین محلی سروده های خود پرداختند؛ گفتنی است که استاد کمالی چند دقیقه در مورد ریشه های یکی از اصطلاحات بومی توضیحاتی دادند و به دو شعر کوتاه اکتفا نمود.

 

شهرام استواریان از خوانندگان صاحب سبک هم استانی با اجرای یکی از ترانه های فولکلور خود و پیانو نوازی در خلال برنامه شور و حال این شب را  دو چندان کرد.  

 

بخش نکوداشت امراله خدری

پخش کلیپ زیبای مستند ویژه نکوداشت و سخنان دلنشین شاعر فرهیخته و شعر خوانی، معرفی مجموعه شعر وی و تقدیم لوح سپاس و تصویر نقاشی شده وی با حضور استاد فرج اله کمالی به این شاعر تقدیم شد و از زحماتش در زمینه شعر محلی تجلیل به عمل آمد.

 

در این آیین همچنین آقای اسماعیل کریمی نیکوکار روستای خلیفه لوح سپاسی را به سیاوش قائدی به پاس تلاش های وی در زنده نگهداشتن فرهنگ بومی تقدیم وی کرد.

 

دکتر کامران محمدخانی معاون دانشکده مدیریت دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران مهمان ویژه برنامه بود که به دعوت مجری پشت تریبون قرار گرفت و از شکوه برگزاری آیین یلدا و صفا و صمیمیت مردم و غنای فرهنگ بومی منطقه جملاتی بیان کرد.  

 

متولیان این برنامه به ترتیب آقایان سیاوش قائدی و محمدجعفر نجدی بودند و عوامل اجرایی این برنامه نیز به ترتیب مهدی تنگستانی فیلمبردار و صدابردار، شهرام استواریان اجرای موسیقی زنده و عکاسان برنامه نیز آقایان میلاد بحرینی و امین جهانبین بودند.

 

عکس: میلاد بحرینی، امین جهانبین
نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان