طراحی سایت
تاريخ انتشار: 25 آذر 1398 - 15:51
در کانون هواداران استقلال در استان بوشهر

داد خبر؛ تاکید آقای استرا بر تفکرات فنی‌اش سبب شد به مرور زمان همین طور که بازی‌ها رو به جلو رفته، روند نتیجه‌گیری تیم نیز تغییر کند و به نتایج قابل قبولی دست پیدا کند و به همین خاطر تماشاگران و هواداران استقلال احساس خوبی نسبت به این مربی پیدا کرده‌اند.

گفتگو با مهرداد فرخنده پی

این سایت خبری در یکی دو سال گذشته بطور منظم میزگردهای هفتگی کانون هواداران استقلال در استان بوشهر را پوشش می داد که پس از وقفه ای نسبتا طولانی، مجددا تحلیل های فوتبالی در این گروه واتساپی و فعالیتهای این کانون با مدیریت محسن صدیق احیاء گردیده است.

گفتگویی که در زیر می خوانید با مهرداد فرخنده پي پیشکسوت با اخلاق استان می باشد.

مهرداد بازیکن پیشین دخانیات برارجان و‌ ملوان بوشهر، دارنده مدرك تحصيلي ليسانس تربيت بدني و ليسانس حقوق، همچنین فوق ليسانس حقوق خصوصي است.

فرخنده پی داراي مدرك مربيگري A آسيا، مربی گری در لیگ های دسته دو و سه کشور با تیمهای سایپا، شهرداری، مقاومت، پرسپولیس برازجان، ابوذر کنگان، شاهين عامري، پيام چغادك که در حال حاضر بعنوان مدرس فوتبال در فدراسیون فعالیت دارد.

 

این گفتگو کمک اسماعیل قلی زاده تهیه گردیده و با برگزاری میزگردهای بعدی در خدمت هواداران استقلال و فوتبال دوستان خواهیم بود.

 

 

عادل قلی‌زاده: درود بر شما جناب فرخنده‌پی عزیز و سپاس از اینکه پاسخگوی اعضای کانون هوادارن استقلال هستید.

به عنوان اولین سوال میزگرد امشب میخواهم این پرسش را مطرح کنم که صرف‌نظر از تغییرات پرشمار بازیکنان در ابتدای فصل، چه تفاوتی در عملکرد استراماچونی و وینفرد شفر وجود دارد که هوادار استقلال اینچنین از تیم تحت فرمان آندره‌آ استراماچونی احساس رضایت میکند؟

 

با تشکر از مجموعه‌ی مدیریت و اعضای کانون هواداران استقلال که من را به این میزگرد دعوت کردند در پاسخ به سوال آقای قلیزاده باید بگویم  یکی از تفاوت‌های فاحش و آشکار آقای استراماچونی با آقای شفر در این است که استرا شرایط جوانی بهتری دارد و به نظر من این موضوع به این مربی ایتالیایی کمک کرد تا از موقعیت و شرایط تیمش بهترین بهره‌وری ممکن را داشته باشد. آقای شفر شاید به دلیل سن بالا و تفکرات محافظه‌کارانه‌اش به درک لازم نسبت به تیم استقلال نرسیده بود ولی استراماچونی در فرصت کمی که داشته نسبت به تیم، بازیکنان، ابزارها و امکانات، پتانسیلها و چالشهای این تیم شناخت کاملی پیدا کرده و تفکری که خودش می‌خواسته و می‌توانسته را در استقلال پیاده کرده. شما ببینید آقای استرا حتی در هفته‌های اول فصل که تیم نتیجه نمیگرفت هم روی تفکرات تاکتیکی و فنی خود باقی ماند تا بالاخره بازیکنان با ایده‌های او سازگاری پیدا کردند و توانستند خواسته‌های فنی این مربی را در زمین به خوبی پیاده کنند. تاکید آقای استرا بر تفکرات فنی‌اش سبب شد به مرور زمان همین طور که بازی‌ها رو به جلو رفته، روند نتیجه‌گیری تیم نیز تغییر کند و به نتایج قابل قبولی دست پیدا کند و به همین خاطر تماشاگران و هواداران استقلال احساس خوبی نسبت به این مربی پیدا کرده‌اند. هواداران استقلال این فوتبال زیبایی که استقلال بازی می‌کند را می‌بینند و احساس رضایت میکنند و این باعث شده که استرا به جایگاه خوبی نزد هواداران تیمش دست پیدا کند. این در حالی است که آقای شفر علیرغم طولانی شدن روند شناخت از تیم و بازیکنان نتوانست به درک صددرصدی نسبت به بازیکنان و ابزارهایی که در اختیار سرمربی است برسد.

 

 

مراد خواجه: از دیدگاه شما ایا این استقلال بوی قهرمانی میدهد یا حاشیه ها ومدیریت ادامه راه رابرای استقلال سخت می کند

 

در پاسخ به پرسش دوست عزیزم جناب آقای خواجه باید عرض کنم به نظر من در این فصل با توجه به برنامه فنی که استرا و مجموعه‌ی همکاران و کادرفنی اش در تیم استقلال پیاده کردند، این تیم به هارمونی خوبی رسیده و آن نگاه بالای جدولی و قهرمانی هم در تیم استقلال دیده میشود و شما مطمئن باشید که در پایان مسابقات لیگ نوزدهم قطعاً استقلال جایگاه خوبی خواهد داشت. البته به شرط اینکه مجموعه‌ی عوامل اجرایی و ستادی باشگاه بتوانند ترتیبی اتخاذ کنند که این تیم خوب دچار حاشیه‌های خارج از مستطیل سبز نشود.

 

ممل پور: لطفا در مورد خط هافبک و خط دفاعی تیم هم نظرتان را بفرمایید. آیا عملکرد تیم را در منطقه‌ی دفاعی و میانه‌ی زمین موفق میدانید یا نه؟

 

استقلال با توجه به تغییرات زیادی که هم از لحاظ کادر فنی و هم از نظر بازیکنان در این فصل داشته و بعد از حدود ۱۰ سال که همواره با سیستم ۱-۳-۲-۴ یا ۲-۴-۴ (۴ دفاع خطی) بازی می‌کرده، در این فصل با نظر فنی آقای استرا ماچونی از سیستم بسیار زیبا اما خطرناک ۲-۵-۳ استفاده میکند. سیستمی که جذابیت بازی را بالاتر می‌برد اما بسیار ریسک بالایی دارد و خطرناک است. آقای استرا با آگاهی کامل از مخاطرات سیستم دفاع ۳ نفره، به این سیستم روی آورده. در سیستم ۲-۴-۴ یعنی سیستم چهار دفاعه‌ی خطی، شما دو نفر دفاع وسط دارید ولی الان با توجه به سیستم دفاعی ۳ نفره که سرمربی استقلال پیاده میکند، از ۳ دفاع متمرکز بهره می‌برد که ریسک بالایی دارد اما با تمرینات تاکتیکی مناسب، بازیکنان استقلال به این شکل مطلوب از بازی و کیفیت فنی که باید داشته باشند رسیدند. اگر شما بازی سپاهان و نساجی را نگاه کرده باشید امیر قلعه‌نویی در آن دیدار از سیستم ۳ دفاعه استفاده کرد ولی متاسفانه در اجرای این سیستم دچار مشکل شدند. در این سیستم باید بازیکنان مناسبی در اختیار داشته باشید که در خط دفاعی برتری عددی را به وجود بیاورند، در خط هافبک و در مناطق جلوتر از کناره‌ها به برتری عددی مورد نظر برسند و در فاز هجومی هم در مواقع لزوم شرکت داشته باشند. تیم استقلال بر خلاف سپاهان علاوه بر آگاهی کامل از سیستم ۲-۴-۴، سیستم ۲-۵-۳ هم به خوبی جا افتاده است و هر موقع که دچار مشکل شوند به راحتی به سیستم ۴ دفاعه‌ی خودشان برمی‌گردند و این سیستم را پیاده می‌کند.

 

محسن صدیق: مهرداد جان؛ فکر نمی کنید بال سمت چپ یعنی میلیچ با وریا بالانس نیست و میلیچ علی رغم اینکه بازیکن باکلاسی است اما از نظر بدنی آن کشش لازم را ندارد؟

 

 

خدمت شما آقامحسن صدیق عرض کنم که قطعن بالانس لازم وجود ندارد چون میلیچ از نظر انرژیک بودن و توانایی رفت و برگشت‌های سریع و پی‌درپی نسبت به وریا سطح پایین‌تری دارد یا به عبارتی دیگر ووریا انرژی بالاتری نسبت به میلیچ دارد و همین موضوع باعث شده استقلال در سمت راست خود توان هجومی بهتری داشته باشد. با توجه به شرایط سنی میلیچ، هنوز این بازیکن نتوانسته کارآیی لازم را در این سیستم نشان بدهد و کمی با تامل در برنامه‌های هجومی حضور دارد و از سرعت تیم در فاز هجومی می‌کاهد. به همین خاطر ما در سمت چپ استقلال با مشکل سرعت مواجهیم. البته با توجه به اینکه در سمت چپ شاهد مصدومیت زکی پور هستیم، میلیچ توانسته کیفیت مطلوبی از خود نشان بدهد اما نه در تراز وریا. خدمت دوستان عرض کنم استراماچونی با توجه ملیت ایتالیاییش و تمرکزی که روی فوتبال کشورش داشته، از تیم ملی ایتالیا الگوبرداری کرده و تلاش میکند این الگو را در استقلال هم پیاده کند. شما ببینید تیم ایتالیا از پیرلو به عنوان یک بازی‌ساز خلاق و گنارو گتوزو به عنوان یک بازیکن تخریبچی در میانه‌ی میدان بهره میبرد و با چنین ترکیبی توانسته بود حرکات تیم را هم در فاز هجومی و بازی‌سازی برای حرکات رو به جلو و هم در فاز دفاعی به یک هارمونی خوب و اثربخش برساند. استراماچونی دقیقاً از این روش ایتالیا الگوبرداری کرده و در استقلال پیاده میکند. استرا از علی کریمی به عنوان ایفاگر نقش پیرلو جهت انجام حرکات خلاقانه و ارسال پاسهای قطری به پشت دفاع حریف و پخش کننده‌ی توپ در مرکز زمین بهره می‌برد و مسعود ریگی به عنوان تخریبچی و دونده وسط زمین همان کاری را در استقلال انجام می‌دهد که گتوزو در تیم ملی ایتالیا انجام می‌داد‌. استرا در حال پیاده‌سازی این الگوی اثربخش از تیم ایتالیا در فوتبال ایران است و قطعن توانسته پاسخگو باشد و نتیجه‌ی لازم را بگیرد. این را هم عرض کنم که فرشید اسماعیلی در تیم آقای استراماچونی دارد کار بزرگی برای استقلال انجام می‌دهد. اینکه استقلال در زمان حمله در کنار دیاباته و مهدی قائدی قرار می‌گیرد و سه نفر به عنوان سه مهاجم جلو و میلیچ و آقای غفوریان از سمت راست حمله می‌کنند و کاملن برتری عددی را نصیب خط آتش استقلال می‌کنند و در پاس های عمقی و اضافه شدن به مهاجمین هدف، وجود یک بازیکن با خصوصیات فرشید اسماعیلی بسیار لازم است. با کارایی بالایی که اسماعیلی در این تیم از خود نشان داداه من فکر میکنم یکی از گزینه‌های انتخابی تیم ملی هم باشد.

 

رضا بزرگمهر: جناب فرخنده‌پی عزیز؛ نظر شما در مورد سه بازیکن بوشهری استقلال چیست؟ آیا عملکرد و رفتار ورزشی قائدی، دانشگر و دشتی در لیگ امسال راضی کننده بوده یا خیر؟

 

بازیکنان بوشهری هم از نظر شخصیت و هم از نظر احساس و اخلاق و رفتار ایشان بسیار انسان های خوبی هستند. بازیکنان استان بوشهر که در این فصل برای استقلال بازی میکنند در مجموع عملکرد رضایت‌بخشی داشته‌اند. اگر چه آقای قائدی دریک مقطع زمانی شرایط خوبی نداشت ولی الان با توجه به اینکه یک روانشناس خوب در کنار خود دارد قطعن تغییراتی در رفتارهای شخصی و حرفه‌ای او مشاهده می‌شود. شما نگاه کنید همین چند وقت پیش یک موضوع مطرح شد که ایشان گزینه‌ی یکی-دو تیم‌ انگلیسی است. وقتی خبرنگاران در این مورد از ایشان سوال کردند در پاسخ گفت من استقلالی هستم و به هیچ چیز دیگری فکر نمیکنم! این یعنی قطعن آقای مهدی قائدی تغییر کرده. آقای علی دشتی بازیکن بسیار خوبی است که استقال از سایپا گرفت. دشتی می‌تواند برای تیمش بسیار مثمر ثمر باشد. او قطعن باید حوصله کند.

 

حمید آرین فر: جناب فرخنده پی عزیز، بنظر شما در طول مسابقه سیستم استقلال از سه پنج دو به پنج چهار یک و یا در مواقعی به سه چهار سه لوزی تغییر پیدا نمیکنه؟؟

 

به نظر من تیم استقلال الان تنها تیم لیگ برتر است که چندین سیستم را در طول مسابقه ۹۰ دقیقه‌ای بازی می‌کند. ۲-۵-۳، ۳-۴-۳ و در مواقعی هم ۱-۵-۴! تنها تیمی که الان در فصل مسابقه در شرایط مختلف با توجه به شرایط و ضرورت‌های بازی، همه سیستم ها را دارد بازی میکند.

بدون اغراق می‌توان گفت آقای استراماچونی یک کلاس درس فوتبال در لیگ ما دارد برگزار میکند و انواع تاکتیکهای فوتبالی را به همه‌ی فوتبال ما آموزش می‌دهد! ایشان با توجه به جوانی و خلاقیتش تا الآن با این تیم به نتیجه‌ی خوبی رسیده. سرمربی استقلال هیچگاه نگفته بازیکنانم خوب نیستند یا به درد نمیخورند یا این بازیکنان انتخاب من نبوده‌اند! ایشان با یک سازماندهی و برنامه‌ریزی خوب توانسته تیمش را به هارمونی لازم برساند. مطمئن باشید این قدرت تهاجمی خوبی که الان تیم استقلال دارد حاصلانضباط تیمی و تفکرات تاکتیکی آقای استراماچونی است؛ فکر نکنید که مثلن این خلاقیت فقط مال دیاباته، قائدی یا هر بازیکن دیگری است. شما به گل استقلال در مقابل شهرخودرو توجه کنید؛ پاس زیبای علی کریمی را به خاطر بیاورید؛ جایگیری عالی و ضربه‌ی سر زیبای مهدی قائدی که تبدیل به پاس گل شد. قطعاً همه شما و دیگر هواداران استقلال در یک مقطع زمانی از علی کریمی به شدت ناراحت بودید ولی الان همه چیز کاملا تغییر کرده. حالا آقای علی کریمی و تیم استقلال از نظر فنی به جایگاه ویژه‌ای درست پیدا کرده‌اند یعنی استقلال میتواند با هر تیمی یک سیستم پیاده کند. در واقع همه‌ی بازیکنان از نظر فنی به جایگاهی رسیده‌اند که قادرند دستورات مربی تیم را به بهترین شکل ممکن پیاده کنند.

 

حامد گرگین: همانطور که مستحضرید استرا تنها مربی خارجی استقلال در تمامی ادوار لیگ برتر است که تیم را به صدر جدول رسانید. (رولند کخ و شفر نتوانستند)

با توجه به اینکه بعد از ناصرخان حجازی و اتفاقاتی که رخ داد، ظهور اسطوره جدید و فرد محبوب بین مردم و هواداران به نوعی خط قرمز برای عده ای در سطوح بالا تبدیل شده و فرد محبوب به هر طریق باید حذف شود. لطفا بفرمایید جلوگیری از حواشی پیرامون استرا که دارد تبدیل به فردی محبوب میشود باید چگونه توسط مدیران باشگاه صورت پذیرد.

 

جناب آقای گرگین یک سوال کاملن مدیریتی و تخصصی مطرح کردید. من فکر می کنم وقتی یک باشگاه بزرگ مثل منچستریونایتد می‌تواند مربی بزرگی همچون فرگوسن را ۲۷ سال نگهدارد و با تمرینات منظم و با یک مدیریت منظم به نتایج کم‌نظیری دست یابد و طی این سالها نیروهای خوبی را پرورش داده و در سطح دنیا مطرح کند و مخصوصن رضایت کامل مردم و طرفداران تیم منچستر یونایتد را جلب نماید باید آن را حاصل یک مدیریت اصولی با یک تلاش شبانه‌روزی دانست که توانسته منابع مالی مناسبی را  به باشگاه بیاورد. همانطور که میدانیم جذب منابع مالی در ورزش همواره حرف اول را میزند و ضعف در این زمینه یکی از مواردی است که می‌تواند باعث اختلال در هر مجموعه، اجتماع و خانواده‌ای شود و در همه‌ی برنامه‌ها خلل ایجاد کند. حالا برگردیم به بحث استقلال و آقای استرا؛ مدیریت باشگاه با آقای استراماچونی قراردادی بسته پس وقتی که قرار شده حقوقی به این مربی پرداخت شود باید این کار به نحو احسن انجام شود. من خودم به عنوان یک مربی در سطح کشور در لیگ‌های دو و سه کار می‌کنم. اگر چنانچه مدیران به قولهایی که می‌دهند عمل نکنند شک نکنید که تیم دچار تزلزل میشود. حالا هر چقدر که من کار بکنم اما چون انگیزه لازم دیگر در من وجود نخواهد داشت باز یک جای کار به شدت لنگ می‌ماند. آقای استرا به عنوان یک مربی حرفه‌ای حق دارد احساس ناراحتی بکند و از باشگاه گلایه داشته باشد چون کار بزرگی کرده و خود شما می‌دانید که تیم را از کجای جدول به کجا رسانده بنابراین باشگاه باید در شرایط بغرنج از وزارت ورزش، از کمیته ملی المپیک از فدراسیون فوتبال از نمایندگان مجلس بخواهد که با توجه به اینکه استقلال یکی از قطب‌های اصلی فوتبال در سطح ایران و آسیاست حمایت مالی لازم را به عمل بیاورند تا انشاالله شرایط خوبی برای همه هواداران استقلال در کشورمان رقم بخورد چرا که هر موقع استقلال و پرسپولیس قدرت خوبی داشته باشند تیم ملی خوبی داریم پس بنابراین مطمئناً مدیریت باشگاه خیلی میتواند به این موضوع کمک کند و یا اینکه برعکس، باعث اختلال در روند رو به رشد تیم شود.

 

اسماعیل سلیمانی: نظر شما در مورد مشکلات داوری که اغلب باعث از دست رفتن چندین امتیاز برای تیم استقلال شده چیست؟


در پاسخ به سوال شما جناب آقای اسماعیلی باید عرض کنم ما خیلی به بحث داوری ورود نمی‌کنیم و نخواهیم کرد اما من به عنوان کسی که سالها در فوتبال بوده‌ام و و البته کوچک همه عزیزان هستم باید به عرضتان برسونم که آیا مدیران باشگاه اشتباه می کنند یا نه؟! آیا سرمربی تیم در مواقع خاص دچار اشتباه نمی‌شود؟ آیا بازیکن اگر توی یک شرایط خاص قرار بگیرد دچار اشتباه نمی‌شود؟ اگر در بازی با سپاهان آقای وریا غفوری و آقای عارف غلامی به خوبی آقای نورافکن را پوشش می‌دادند و روی پای او می‌رفتند، استقلال گل مساوی را می‌خورد؟ پس اشتباه شامل همه می‌شود! با شما موافقم که اشتباهات شاید در مواقعی استقلال را دچار مشکل کرده اما فکر می‌کنم این تیم نام بزرگ استقلال را یدک می‌کشد و تیم استقلال و شما هواداران برای اینکه به کار بزرگ و به نتیجه بزرگ برسید باید خیلی حوصله و صبر خودتان را بالا ببرید. به نظر من استقلال همیشه باید آنقدر قدرتمند باشد که بتواند با یک تیم ۱۲ نفری یا ۱۳ نفری مبارزه کند نه فقط با یک تیم ۱۱ نفره! همیشه نگاه استقلال باید اینطوری باشد که اصلن داوران با تیم مقابل هستند! باید همیشه تمریناتش، قدرتش مدیریتش و بازیکنانش و همه‌ی تفکرات حاکم بر مجموعه‌ی باشگاه اینگونه باشد که طرف مقابلشان دوازده یا سیزده نفر هستند. استقلال اگر می‌خواهد قهرمان شود و اگر میخواهد در آسیا دوباره مثل گذشته عرض اندام بکند باید اینقدر قدرتمند باشد و البته شما هم باید آنقدر قوی تر باشید که بتوانید با صبر و حوصله بیشتری با داوری و دیگر مشکلات فوتبال دست و پنجه نرم کنید. با نظر همه‌ی هواداران استقلال موافقم که این تیم از داوری ضربه خورده ولی خب باید یکم صبر و حوصله بیشتری داشته باشید.

 

 جناب آقای فرخنده‌پی، بسیار از شما مربی ارزشمند دشتستانی ممنونیم که در این میزگرد حضور پیدا کردید.


من هم از مدیران گروه و همه‌ی اعضای محترم این گروه تشکر و قدردانی می‌کنم که صحبت‌های مرا تحمل کردند. اگر کمی و کاستی بود بر من ببخشند. آرزوی توفیق برای عزیزان حاضر در گروه دارم. امیدوارم استقلال بزرگ امسال به تلافی همه‌ی ناکامی های سالهای گذشته بتواند فصل موفقی را بگذراند و دل هوادارانش را شاد کند. سربلند و پیروز باشید انشالله


نظرات کاربران
حسن ارین فر 7 ماه قبل گفت:
با تشکر از سایت دادخبر و کانون هواداران استقلار و اینکه این کانون فوتبالی دوباره احیا گردید
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان