طراحی سایت
تاريخ انتشار: 14 آذر 1398 - 21:21

داد خبر؛ اعضای انجمن دیده بان زیست بوم دشتستان با همیاری اعضا و سایر سمن ها و مردم بومی و ادارات مختلف محدوده ای به وسعتی در حدود 20 هکتار را نهال کاری نمودند.


انجمن دیده بان زیست بوم دشتستان در مراسم نهضت درختکاری

داد خبر ـ زهرا رزم آزما: در تاريخ 14 آذر ماه 98 انجمن دیده بان زیست بوم دشتستان در مراسم نهضت درختکاری که توسط اداره منابع طبیعی دشتستان برگزار گردید شرکت کرد.

 

 اعضای شرکت کننده انجمن جناب مهندس ایوب باز آمده، جناب علی رنجبر، جناب مهندس محمد جواد دشتی، خانم دکتر هاجر زارعی و مهندس زهرا رزم آزما بودند.

این مراسم با حضور مدیر کل منابع طبیعی استان، روسای ادارات مختلف، ائمه جماعات، نماینده مجلس و بسیاری از مسئولین و سمن های مردم نهاد در حوزه های متعدد علی الخصوص منابع طبیعی و محیط زیست و مردم علاقمند و.... با تلاوت آیات قرآن و سخنرانی تعدادی از مسئولان به مناسبت روز درختکاری آغاز گردید.

 

جناب مهندس صدقی از اداره کل مراتع، جنگل‌ها و آبخیزداری کشور در این مراسم حضور داشتند که در جلسه نیم ساعته ای که با اعضای انجمن در محل داشتند فرمودند: در راستای طرح دولت جهت جنگل‌کاری می‌بایست در سال جاری 14 میلیون اصله نهال کاشت گردد که این تعداد در استان بوشهر تا کنون در دو مرحله  کشت و آغاز به کشت گردیده است، در محله اول 35 هکتار از اراضی و در این مرحله بالغ بر 100 هکتار از اراضی منابه طبیعی استان بوشهر در منطقه تنگ ارم و بوشکان به زیر کشت نهال های جنگلی خواهند رفت که انتخاب محل کشت با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ترجیحا با توجه به میزان بارش‌ها در این منطقه صورت گرفته است، لازم به ذکر است گونه های کشت شده  غالبا از نوع درختان بیابانی و مقاوم در برابر خشکسالی انتخاب گردیده اند.


همچنین ایشان فرمودند: با توجه به اینکه مهمترین مرحله جنگل‌کاری، مراقبت پس از کشت و مرحله داشت میباشد سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور با تقبل هزینه‌های نگهداری تا یکسال اقدام به اخذ پیمانکار جهت نگهداری یکساله نهالها به منظور عبور از مرحله بحرانی نموده است.

 ایشان با ذکر این مطلب که وضعیت جوی استان بوشهر در حال حاضر مناسب جهت نهال کاری میباشد به همین دلیل در روز نهضت درختکاری اقدام به برگزاری این مراسم نموده اند چرا که روز درختکاری از آنجایی که در اواخر سال برگزار می‌گردد و در آن زمان برای استان های جنوبی زمان مناسبی جهت کشت نهال نیست لذا تغییر زمان درختکاری به اقتضای شرایط جوی صورت گرفته است. ضمن اینکه ایشان استفاده از تنوع گونه ای در کشت نهال ها را به دلیل احتمال بروز آفت و بیماری عنوان کردند چرا که جنگل تک گونه ای در صورت بروز هر گونه آفت و بیماری امکان نابودی کامل دارد ولی جنگلی با گونه های متنوع باعث پایداری و حفظ جنگل از نابودی احتمالی می‌شود.

 

همچنین جناب مهندس صدقی از حضور سمن ها تشکر کردند و از پیشنهاد انجمن جهت ورود به عرصه های جنگل کاری استقبال نموده و فرمودند سمن ها می‌توانند با ایجاد تعاونی و شرکت در طرح های جنگل‌کاری بصورت پیمانکاری نقش بسزایی در احیای جنگل‌های غیر از شمال کشور داشته باشند.

 

همچنین مهندس صدقی به عنوان نکته حائز اهمیت فرمودند که روز درختکاری در اصل روز نهال کاری میباشد چرا که تفاوت عمده ای میان درخت و نهال وجود دارد و وقتی که شما از واژه نهال استفاده می کنید در واقع حساسیت و میزان مراقبت را گوشزد میکنید بدین جهت باید به مردم آموزش داده شود که تا زمانیکه نهالی به درخت تبدیل گردد مراقبت ویژه نیاز دارد و کشت نهال بدون مراقبت در رفع پدیده بیابان زدایی و جنگل‌کاری به تنهایی موثر نیست. 

 

اعضای انجمن دیده بان زیست بوم دشتستان با همیاری اعضا و سایر سمن ها و مردم بومی و ادارات مختلف محدوده ای به وسعتی در حدود 20 هکتار را نهال کاری نمودند.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار