طراحی سایت
تاريخ انتشار: 09 آذر 1398 - 09:28
ثبت نام از فردا دهم آذر تا پایان وقت اداری 16 آذر

داد خبر؛ از فردا تا پایان وقت اداری شنبه 16 اُم آذر، چهار حوزه استان یعنی بوشهر، دشتستان، دشتی و کنگان داوطلبان یازدهین دوره مجلس شورای اسلامی خود را می شناسند و مردم با تحلیل خود از اشخاص جایگاه آنها را در موج انتخابات مشخص می کنند.

نگاهی به چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر و کاندیداهای احتمالی

داد خبر ـ علی کیانی: فردا یازدهم آذرماه درحالی ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شروع می شود که با تغییر قیمت بنزین، جامعه دستخوش اتفاقات ناگواری بوده است.

نامزدهای احتمالی که از مدتها پیش دید و بازدیدهای خود را شروع کرده بودند به ناگهان دچار سردرگمی شده و دیدارهای جمعی به دیدارهای انفرادی تبدیل شد.

 

از فردا تا پایان وقت اداری شنبه 16 اُم آذر، چهار حوزه استان یعنی بوشهر، دشتستان، دشتی و کنگان داوطلبان یازدهین دوره مجلس شورای اسلامی خود را می شناسند و مردم با تحلیل خود از اشخاص جایگاه آنها را در موج انتخابات مشخص می کنند.

 

اگر طبق شنیده ها بخواهیم نگاهی به چهار حوزه داشته باشیم می بینیم که استقبال از ثبت نام در چهار حوزه نسبت به سالهای قبل بیشتر می باشد اما همچنان رقابت بین شخصیتها می باشد و حضور موج های انتخاباتی و احزاب در آن از دوره های قبل کمتر شده است.

 

در ادامه فرض بر اینکه نامزدهای احتمالی از فیلتر شورای نگهبان بگذرند، نگاهی به چهار حوزه ی انتخابی داریم:

 

حوزه بوشهر و رای آری یا خیر

بی شک نماینده فعلی در حوزه بوشهر یکی از رقیبان جدی می باشد و هر چند از تیم و حمایت قبلی موج امید و اصلاح طلبان خبری نیست و حتی ناامیدی بر آن سایه افکنده است، تیم ایشان با قدرت در پی جذب حداکثری آرا و بر کرسی نشاندن مجدد ایشان می باشد اما رقیبان جدید و قدرتمندی که پا به عرصه گذاشته اند معادلات انتخاباتی در حوزه بوشهر را بهم ریخته اند.

 

در این میان صدای مدیر کل سابق آموزش و پرورش که نقطه ی مقابل نماینده ی کنونی می باشد بیشتر به گوش می رسد.

دکتر ناصر کرمی که در بین فرهنگیان استان جایگاهی خاصی دارند و با توجه به درگیری ایشان با خدری و تغییراتی که در حوزه آموزش و پرورش رخ داد، حضورش می تواند فضای انتخاباتی آن حوزه را دو قطبی نموده و موج انتخاباتی به راه بیاندازد. ضمن اینکه شواهد نشان از استقبال خوب بوشهر و گناوه از کرمی دارد.

 

دشتستان، ترافیک نامزدها و احتمال کناره گیری شانس اول 

حوزه ای که مثل همیشه بیشترین کاندیداها را داشته است، پیش بینی می شود این دوره با ثبت نام یشترین تعداد نامزد انتخاباتی، این رکورد را بشکند و به نوعی در دشتستان با ترافیک کاندیداها موجه هستیم.

تعداد زیاد کاندیداها باعث شده است نگاه مردم  دشتستان به سوی جبهه های سیاسی در این حوزه سوق داده شود و اصلاح طلب و اصول گرایی و مستقل سه طیف باشند که کاندیداها را می توان در آین سه طیف قرار داد. اما با تمام تفاسیری که می شود گویا در کل مردم از طیف های سیاسی استقبال چندانی نداشته اند تا جایی که یکی از افراد اول که در برازجان بیشترین فعالیت را داشته است مرتب از این جبهه به آن جبهه تغییر رویه می دهد!

 

اصولگرایان که این دوره پی جبران شکست قبل می باشند با حضور فردی جوان و جویای نام قصد دارند کفه ی ترازو را بسمت خود بکشند ولی تشدد آرا در این جبهه کار را سخت کرده است.

بی توجهی به نظرات بزرگان اصولگرا در دشتستان باعث رنجش آنان گردیده است. این رنجش کار را برای ائتلاف اصولگرایان سخت نموده است و به مهمترین چالش برای آنان تبدیل شده است.

 

در مقابل اصلاح طلبان که خود مدتهاست دچار گسست و شکاف شده اند، هنوز کاندیدای خاصی را مد نظر ندارند. اما شنیده ها حاکی از نشست مجمع اصلاح طلبان با نماینده فعلی و قول حمایت از ایشان داده شده است.

کانون اصلاح طلبی دشتستان هم با حضور کدخداپور و با توجه به نزدیکی به ایشان، احتمال حمایت از وی می شود که خود قطبی همیشگی در انتخابات دشتستان بوده است.

 

اما نگاه توده مردم در این انتخابات بیشتر سمت افراد می باشد که در این میان چندان توجهی به دیدگاه سیاسی آنان نمی شود و به ظن بسیاری، بیشترین اقبال با این افراد است، که به عنوان افراد مستقل معرفی شده اند.

شنیده ها خبر از اتفاقی مهم دارد و این اتفاق چیزی نیست جز منصرف شدن یکی از کاندیداهای احتمالی.

کسی که اکثر افراد ایشان را یک پای فینال می دیدند، گویا با توجه به اتفاقات اخیر و نقش کم رنگ مجلس در تصمیم گیری ها، از نام نویسی در این دوره منصرف شده است ولی اقشار مختلفی در پی حضور ایشان می باشند.

 

حوزه دشتی و رقابت غول های انتخاباتی

در حوزه دشتی و تنگستان، بیش از آنکه نگاه سیاسی باشد، نگاه شخصیتی وجود دارد.

در این دوره حضور نماینده فعلی که متفاوت تر از سه نماینده دیگر کار کرده است، همراه با پورفاطمی، زینبی، افراشته، اصغر پاکدل و... این حوزه را به حوزه ی غولهای انتخاباتی تبدیل نموده است.

نمی توان منکر این شد که عملکرد شهریاری نسبت به سه نماینده دیگر بهتر نبوده است چرا که حداقل کارهایش را بدون حاشیه پیش برده است و همچنان بین حامیان خود از مقبولیت بالایی برخوردار است.

مهدی پورفاطمی که نماینده چهار دوره ششم تا نهم بوده است و از این نظر در استان رکورد دار است حضورش قطب یکی دیگر از ستونهای ساختمان انتخابات این حوزه را تشکیل داده است که طرفدارانش امیدوارند یازدهمین دوره مجلس، پنجمین دوره حضور ایشان باشد.

علی افراشته استاندار پیشین بوشهر با تجربیات بالایی که در این سالها در پست معاونت اجرایی رئیس مجلس داشته است نیز از دیگر کاندیداهای احتمالی می باشد که می تواند خود را بعنوان رقیبی جدی در این حوزه نشان دهد.

اما علی زینبی که معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر و عضویت در برخی از کمیسیون های مجلس شورای اسلامی و مشاوره هایی در وزارت خانه های مختلف را در کارنامه خود دارد با تشکیل تیمی منسجم مدتهاست خود را آماده حضور نموده است و به گمان بسیاری، وی یک پای فینال می باشد.

اصغر پاکدل که نگاهی کاملا اصلاح طلبی دارد و با توجه به میزان بالای رای چهار سال پیش که به سبد برادرش محمد ریخته شد نیز فردی ست که جوانان بسیاری از وی حمایت می کنند و در صورت ثبت نام قطعا نام ایشان را بیشتر خواهید شنید.

 

انتخابات و ابهامات در جنوب استان

از جمله حوزه هایی که بعد از گرانی بنزین دچار خسارات و اعتراضات شدیدتری نسبت به دیگر حوزه ها شد، حوزه کنگان بود که سه شهرستان دیگر یعنی عسلویه، دیر و جم را در کنار خود دارد.

قطعا با توجه به شدت اعتراضات و در صورتی که دولت با دستگیرشدگان و خانواده های آنها به توافق نرسد، استقبال در این حوزه با شک و تردیدهای زیادی همراه خواهد بود. اما در نهایت انتخابات برگزار می شود و فردی از صندوق رای راهی بهارستان خواهد شد.

در این حوزه نیز پیش بینی تعدد کاندیداها می رود و با توجه به موقعیت و حضور شخصیتهای متفاوت، ابهامات بسیاری ولی با توجه به شرایط پیش آمده در چهار سال پیش، تغییر موضع نماینده کنون پس از راه یافتن به مجلس و سرخوردگی اصلاح طلبان در دوره پیش، از جمله حوزه هایی که یک اصلاح طلب همچنان می تواند بیشترین شانس را داشته باشد، حوزه کنگان می باشد.

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان