طراحی سایت
تاريخ انتشار: 08 آذر 1398 - 19:58
حسن احمدی

داد خبر؛ همانطور که در عهد قاجار مصرف بالای توتون و تنباکو و قند با زندگی بیشتر مردم ایران پیوند خورده بود و کمیاب شدن و یا بالا و پایین شدن قیمت آن کالاها می توانست حرکت های اعتراضی را به دنبال داشته باشد در زمان حال نیز تاثیرگذاری برخی کالاها بر زندگی اکثریت مردم یک کشور، میتواند حرکت های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

از تحریم تنباکو تا گران کردن بنزین!

داد خبر ـ حسن احمدی: در زمان ناصرالدین شاه قاجار وقتی قراداد توتون و تنباکو با تالبوت انگلیسی منعقد گردید، چنان اعتراضی در ایران شکل گرفت که پس از فتوای تحریم تنباکو توسط آیت الله میرزای شیرازی، حتی زنان اندرونی حرم شاه نیز، به صف تحریم کنندگان پیوسته و همراه مردم شدند. قیام تنباکو  چنان تاثیرگذاری در جامعه  ایران داشته است، که عده ای  از مورخین، از آن بعنوان جرقه ی آغاز انقلاب مشروطه نام برده اند.

 

گران شدن قند و فلک شدن بازرگانان قند در دوره مظفرالدین شاه نیز، سرآغاز حرکت های اعتراضی و تسریع در روند انقلاب مشروطه گردیده است.

 

در انقلاب کبیر فرانسه نیز گویند دو کالای؛ شراب و نمک باعث حرکت های اعتراضی بوده است.

همانطور که در عهد قاجار مصرف بالای توتون و تنباکو و قند با زندگی بیشتر مردم ایران پیوند خورده بود و کمیاب شدن و یا بالا و پایین شدن قیمت آن کالاها می توانست حرکت های اعتراضی را به دنبال داشته باشد در زمان حال نیز تاثیرگذاری برخی کالاها بر زندگی اکثریت مردم یک کشور، میتواند حرکت های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

 

در ایران، سالهاست بنزین از نظر مقدار مصرف و قیمت آن، هم برای حکومت و هم برای مردم چالش آفرین گردیده است.

گران کردن بنزین در سالهای گذشته به شدت بر افزایش تورم و گران شدن کالاهای دیگر نقش داشته است، این موضوع باعث گردیده است که مردم ایران، خصوصا طبقات پایین که زیر بار فشارهای شدید اقتصادی به سر میبرند به هیچ عنوان تحمل یک افزایش چندبرابری بنزین و گرانی های حتمی بعداز آن را نداشته باشند.

 

گرچه اعتراضات اخیر ملت ایران به گرانی ناگهانی بنزین طبیعی بود، اما تعجب آور این بود که ظاهرا مسئولان کشور با وجود اعتراضات قبلی به گرانی بنزین هنوز درک نکرده اند که بالا بردن قیمت بنزین و تاثیر آن در گرانی ها میتواند کشور را دچار چالش امنیتی نماید!

 

علاوه بر آن، شیوه خشن برخورد حکومت با معترضان، این چالش امنیتی را تشدید و مشروعیت مردمی حکومت را نیز بیش از پیش خدشه دار خواهد نمود.

 

مسئولان به هوش باشند که سخنان آنان در دفاع از گرانی بنزین نه تنها قانع کننده نبود بلکه زمینه ساز خشم بیشتر مردم گردید، بنابراین با وجود نارضایتی های فرو خورده ی مردم که هر آن میتواند به مثابه ی آتش زیر خاکستر روشن شود، مسئولان نباید با تصمیمات اینچنینی بر آتش زیر خاکستر بدمند.

 

 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار