طراحی سایت
تاريخ انتشار: 12 مهر 1398 - 17:33
شهرزاد آبادی:

داد خبر؛ در پایان سال زراعی گذشته متاسفانه شاهد سوختن تعداد زیادی از این درختان بدست کشاورزان نا آگاه بودیم که قلب هر رهگذری را به درد می آورد.

برای زنده ماندن نفس های زمین تلاش کنیم

 داد خبر ـ شهرزاد آبادی: مسیر بوشهر برازجان یکی از پررفت و آمدترین و در عین حال یکی از جاده های زیبای استان بوشهر است. جاده ی همیشه سبزی که در هوای گرم و خشک استان بوشهر هم باعث تلطیف فضا و هوای آن منطقه می شود و باعث تنوعی در مسیر یکنواخت و طولانی برای رانندگان شود. جاده ای با شش ردیف درخت در دو لاین به طول نزدیک به 40کیلومتر که میتوان گفت درکل کشور بی نظیر و از جاده های زیبای کشور است.

 

 حاشیه جاده ای با کمربندی سبز از درختانی  با قدمت 50ساله که اکثر آنها در زمان قبل از انقلاب به دست گروه های پیش آهنگی دانشسرای تربیت معلم و لزیون های وزارت راه در سال های 53الی56 کاشته شده است و هنوز وقتی پای صحبتهای آن افراد مینشینیم شوق اقدامشان در چشمانشان برق میزند و با وجد از خاطرات کاشت نهال ها سخن میگویند.

درختان کهور همیشه سبزی که  با ریشه های عمیقشان نیاز به آبیاری ندارند. قطرات باران یا رطوبت شرجی  آبرسانشان است و هیچ هزینه ای نداشته بلکه میتواند منبع درآمدی برای اداره راه باشد.

درختانی که شاید بتوان گفت خود به جاذبه گردشگری تبدیل و پذیرای مسافران و رانندگان خسته در همه فصول خصوصا نوروز، پرندگان، و یا گله و حشم گشته است.

 

قطعا حفاظت از جاده ها زیر نظر اداره راه و ترابری بوده و پاکسازی حاشیه جاده  نیز از وظایف این ارگان که معمولا با تیغه کشیدن آسفالت تا حریم درخت پاکسازی حاشیه جاده راانجام میدهند. این پاکسازی برای پشت درختان هم باید تا حریم درختان صورت گیرد که متاسفانه انجام نمیشود و در بعضی مواقع به دلیل نا اگاهی یا خودخواهی کشاورزی به آتش کشیده می شوند.

 

در پایان سال زراعی گذشته متاسفانه شاهد سوختن تعداد زیادی از این درختان بدست کشاورزان نا آگاه بودیم که قلب هر رهگذری را به درد می آورد.

سوختن درختان حدفاصل خروجی برازجان تا شرکت جنوب گاز، که شاید به شمارش حدود بیش از 50 اصله باشد.

اقدامی که مطمئنا زیر چشم مسئولین نباید پنهان شده باشد چون محل در مسیر عبور و مرور روزانه کارمندان ادارات گوناگون از بوشهر به برازجان و بالعکس است.

 

یکی از وظایف جهادکشاورزی آموزش به کشاورزانش میباشد که با توجه به دیدن اتفاقات اخیر متاسفانه باید گفت قطعا کمرنگ است.

در بیشتر مواقع کشاورز نمیداند شخم کردن زمین بعد از درو باعث تقویت زمین کشاورزی اش می شود و اقدام به سوزاندن زمین می کنند که متاسفانه در بیشتر مواقع غیر قابل کنترل شده و باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیر برای طبیعت میگردد که در این مورد باعث سوختن این همه درخت سبز حاشیه جاده شده است.

 

اما روی من با نهادهای دولتی است که میتوانند در این مورد دخالت داشته باشند. از اداره محیط زیست، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد کشاورزی و اداره راه و ترابری

 

دولت یک قطب قدرتمند در حفاظت از منابع ملی است وباید برخورد و دخالت مستقیم و قاطعانه در برابر خاطیان داشته باشد و مخربان را موظف به احیا و پرداخت خسارت نماید تا این اقدام تکرار نگردد.

حال آیا اقدامی در برابر این معضلات صورت گرفته است؟

آیا زمین دارانی که برای بالا بردن ارزش زمینشان درختان حاشیه جاده را خشک یا قطع می کنند محاکمه می شوند؟

آیا اداره راه و ترابری برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات غم انگیز تمهیداتی اندیشیده است تا علت آتش سوزی ،تعلل کشاورز یا سهل انگاری مسافر اعلام    نگردد؟ و یا بهتر بگویم اصلا شاهد چنین اتفاقی نباشیم؟

 

و در آخر اینکه همه با هم بیاییم تلاش کنیم و نگذاریم این درختان که نفس های زمین هستند بمیرند.

 

شهرزاد آبادی

1398/7/12

عکسها گویا هستند:


نظرات کاربران
مسعود آتشی 8 ماه قبل گفت:
شیراز کاشته می شد من دوازده ساله بودم و همراه پدرم که در اداره کشاورزی کار می کرد و در این طرح بسیار فعال بود او را همراهی می کردم و از نزدیک شاهد آن دانشجویان دختر و پسر بودم که چگونه با علاقه این درختان را می کارند
ابوذر ابادی 8 ماه قبل گفت:
با عرض سلام ‌ از توجه شما سپاس گذارم و نشان دادن داشته هایمان که به اسانی انها را فراموش میکنیم که چه ثروتهایی را نمی بینیم خیلی راحت میتوانیم تا همیشه این میراث را حفظ کنیم کنیم اگر فقط هر مسئولی فقط وفقط وظیفه خود را انجام دهد ودنبال انداختن این سهل انگاری را به گردن دیگری نیندازد ؟ اگر مسئولین ما وظیفه انسانی خود را انجام دهد. لاعقل در قبال حقوقی که دریافت می کنند کارایی از خود نشان دهند و از همکاران خود بخواهند مسئولیت پذیر باشند . اون وقت خواهید دید جایگاه ایران وایرانی کجا خواهد بود. از طرف تمام ایرانیان واقعی وایران دوست هزاران درود بر شما میفرستم
درود بر شما خواهر فرزانه و ارزشمند.قطعا حرف دل زیادی از همشهریان را گفتید .امیدواریم که تمام نهادهای دولتی دست در دست هم به فکر محیط زیست باشند تا ما و نسل های بعد از ما از هوای پاک درختان استفاده کنیم.تشکر میکنم از حسن توجه شما خواهر بزرگوار و ارزشمند دشتستانی
سلام خانم مدیر خوب و مهربونم .شما از زمانی که من الفبای نوشتن و پای ورود به دبستان گشودم برایمان از نگهداری و حفظ محیط زیست سخن گفتید تا حالا.ما همیشه در حفظ و نگهداری درختان و محیط اطرافمان به احترام سخنان شما با جان و دل ایستاده ایم.دانش اموز شما یگانه سادات کاظمیان کلاس ششم
درود بر استاد فرهیخته خانم آبادی بسیار متن مفیدی بود . قلمتان مانا باد این جاده با یک برنامه ریزی مدون و مناسب امکان تبدیل شدن به جاده ای زیبا و سرسبز رو دارا هست . کما اینکه با کاشتن درختان و چشم انداز زیبا میتونه از کسل بودن این جاده در هنگام رانندگی هم جلوگیری کنه .
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان