طراحی سایت
تاريخ انتشار: 21 مرداد 1398 - 05:25

داد خبر؛ گزارش اتحادیه املاک از افت 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن در تهران حکایت دارد

ورود مسکن به فاز کاهش قیمت

روزنامه خراسان در شماره بیستم مرداد خود گزارش داد: پس از چند ماه افزایش بی سابقه قیمت مسکن، مسئولان اتحادیه املاک از فروکش کردن تب قیمت ها در این بازار به دلیل رکود بی سابقه معاملات خبر می دهند.

چنان که رئیس این اتحادیه از کاهش 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن پس از جهش بیش از 100 درصدی آن خبر داده است. چندی پیش نیز رئیس اتحادیه املاک مشهد از افت 10 تا 20 درصدی قیمت مسکن در مشهد خبر داده بود. به این ترتیب بازار پس از ورود به رکود سنگین با بازگشت نسبی قیمت ها مواجه شده است تا با عقبگردی کوچک بخشی از جهش بلند مسکن را جبران کند.

 

به گزارش فارس، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش متوسط 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران غیر از دو منطقه خبر داد. عقبایی نایب رئیس این اتحادیه نیز با بیان جزئیات بیشتر اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه واحدهای 150 متر به بالا 30 درصد کاهش قیمت داشته باشند و در واحدهای زیر 150 متر نیز افت قیمت از 5 تا 30 درصد خواهد بود.

البته این افت قیمت ها منوط به این است که شرایط ویژه‌ای برای حامل‌های انرژی و بازار ارز رخ ندهد. عقبایی کسادی عمیق و بی سابقه بازار را عامل اصلی افت قیمت ها اعلام کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد که میزان معاملات مسکن 78 درصد کاهش داشته است و در چند سال گذشته چنین افت معاملاتی نداشته ایم. به نظر می رسد یک دلیل افت معاملات مسکن را باید در کاهش انگیزه های سفته بازانه در بازار مسکن دانست. چرا که با افزایش نرخ ارز در سال های اخیر، انتظارات تورمی و در نتیجه معاملات سوداگرانه در بازار مسکن نیز افزایش یافته بود.

نایب رئیس اتحادیه املاک در این زمینه آمار قابل توجهی ارائه داد و اظهار کرد: در سال‌های 96 و 97 بیش از 80 درصد خرید مسکن برای سرمایه‌گذاری بود و 20 درصد معاملات تنها توسط مصرف‌کننده‌های واقعی انجام شده است. شایان ذکر است حدود سه هفته پیش، علی مراد زاده، رئیس اتحادیه املاک مشهد نیز در گفت و گو با خراسان از روند نزولی قیمت مسکن در مشهد خبر داده و اعلام کرده بود که قیمت مسکن در مشهد طی هفته های اخیر 10 تا 20 درصد کاهش یافته است.

برچسب ها:
قیمت , نرخ , مسکن

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان