طراحی سایت
تاريخ انتشار: 15 مرداد 1398 - 05:09
بیانیه مفاد پیرامون آبنمای پارک لاله:

داد خبر؛ اخیرا رییس شورای اسلامی شهر برازجان صراحتا اعلام کرد شبکه بهداشت دشتستان در پاسخ به استعلام این شورا نظر کارشناسی خود را درخصوص غیربهداشتی و خطرآفرین بودن این آبنما اعلام نموده اما شهرداری برازجان به نامه‌های شورا درخصوص تعطیلی این آبنما تا تعیین تکلیف آن پاسخی نمی‌دهد و از اصلاح این آبنما نیز استنکاف می‌ورزد.

وقوع فاجعه ی انسانی در شهر برازجان بعید نیست

به گزارش داد خبر، چندی ست که بسیاری از کودکان برازجانی پس از آب بازی در آبنمای پارک لاله راهی بیمارستانها شده اند. متاسفانه تا کنون هیچ مرجعی بصورت شفاف علت را با مردم درمیان نگذاشته و بعید نیست اگر به این شکل ادامه پیدا کند شاهد اتفاقات ناگواری باشیم که دیگر قابل جبران نباشد.

از این رو  «مجمع فعالین اجتماعی دشتستان» (مفاد) پس از تحقیقات گسترده بیانیه ای  به شرح زیر صادر نموده است: 

 

بنام خداوند جان و خرد

که از این برتر اندیشه بر نگذرد

 


در دنیای مدرن امروزی که فراگیر شدن فعالیتهای ماشینی و اداری در کنار گسترش روزافزون تفریحات ناسالمی همچون فضای مجازی، بازیهای الکترونیک و شبکه های پرتعداد تلویزیونی باعث وارد آمدن صدمات بزرگی به بافت اجتماعی جوامع و نیز روح و روان شهروندان گردیده، فضاهای تفریحی و فرهنگی شهری را میتوان در زمره ی مهمترین موقعیتهای جوامع در جهت کاهش آسیب های زندگی در قرن بیست و یکم به شمار آورد. در جوامع پیشرفته و حتی در شهرهای مختلف کشورمان نیز از پارکها، فضاهای سبز، مجموعه های فرهنگی-هنری و دیگر اماکن فرهنگی و تفریحی در جهت تقویت روحیه ی همبستگی، تفریحات دست جمعی و بهداشت جسم و روان بیشترین بهره برداریها صورت میگیرد اما در شهر مظلوم ما برازجان ظاهرا اینطور نیست.

 

عدم رعایت نکات ایمنی در طراحی و مهندسی برخی فضاها و اماکن تفریحی باعث شده این ظرفیتهای مهم که از محل بیت المال برای رفاه حال شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد، کارکردی عکس پیدا کند و جان شهروندان را در معرض شدیدترین خطرات قرار دهد. این خطرات وقتی قشر حساسی مانند کودکان را هدف قرار میدهد، بستر را برای وقوع یک فاجعه ی انسانی فراهم می کند.

 

نمونه ی بارز این معضل را می توان در طرح غیر اصولی آبنمای پارک لاله واقع در میدان ولیعصر (عج) برازجان مشاهده کرد.

برای جلوگیری از فاجعه ی مدیریتی در طراحی و مهندسی این پارک کافی بود دست اندرکاران این طرح جستجوی مختصری در اینترنت انجام می دادند. اتفاقی که رخ نداده و حالا شاهد وارد آمدن آسیبهای جدی به تندرستی فرزندان دلبندمان هستیم و بسیاری از کودکان برازجانی پس از آب بازی در آبنمای پارک لاله راهی بیمارستانها شده و برای مدتی آسایش خود و خانواده خویش را دستخوش آسیب جدی می‌بینند.

 

نکته‌ی حائز اهمیت در این موضوع این است که در تمام دنیا در چنین آب‌نماهایی (که معروف به آب‌نمای‌خشک هستند و معمولا برای آب‌بازی بچه‌ها از آن استفاده می‌‌شود) از سیستم تصفیه خانه و آبِ بدون نیترات استفاده می‌شود و اصلا چنین آبنماهایی بدون این امکانات قابلیت استفاده و راه‌اندازی پیدا نمی‌کنند چرا که متولیان بهداشت و سلامت جامعه همواره با حساسیت ویژه‌ای امکانات تفریحی مرتبط با کودکان را مورد توجه قرار می‌دهند؛ موردی که انگار در شهر ما از تعریف دیگری برخوردار است و متولیان حوزه‌ی بهداشت و سلامت شهروندان چندان حساسیتی در این خصوص نشان نمی‌دهند و حتی در مواردی که شاهد واکنش کارشناسان و متولیان شبکه بهداشت دشتستان هستیم نیز کسی به دغدغه‌های ایشان وقعی نمی‌نهد.

 

نمونه‌ی بارز آن را در بحث آبنمای کف خشک پارک لاله شاهدیم چرا که اخیرا رییس شورای اسلامی شهر برازجان صراحتا اعلام کرد شبکه بهداشت دشتستان در پاسخ به استعلام این شورا نظر کارشناسی خود را درخصوص غیربهداشتی و خطرآفرین بودن این آبنما اعلام نموده اما شهرداری برازجان به نامه‌های شورا درخصوص تعطیلی این آبنما تا تعیین تکلیف آن پاسخی نمی‌دهد و از اصلاح این آبنما نیز استنکاف می‌ورزد.

 

لذا مجمع فعالان اجتماعی مستقل دشتستان پس از بررسی جوانب مختلف ماجرا، انجام تحقیقات میدانی و گفتگو با کارشناسان امر، ضمن درخواست عاجزانه از متولیان حوزه‌ی مدیریت شهری برازجان جهت توجه به سلامتی شهروندان و پاسخگویی به کارشناسان حوزه‌ی بهداشت و سلامت شهرستان، از شهروندان عزیز نیز خواهشمند است نسبت به سلامتی کودکان دلبند خود حساسیت بیشتری نشان داده و از بازی کردن فرزندان خود در آبنمای پارک لاله که از هیچگونه امنیت بهداشتی برخوردار نیست اکیدا جلوگیری نمایند چرا که بعید نیست با رعایت نکردن دستورات بهداشتی، شاهد یک فاجعه انسانی در شهر عزیزمان برازجان باشیم.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خوشنود باشی و ما رستگار

مجمع فعالین اجتماعی دشتستان (مفاد)

پانزدهم مردادماه هزار و سیصد و نود و هشت


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان