طراحی سایت
تاريخ انتشار: 11 مرداد 1398 - 16:35
در شهرداری برازجان چه خبر است(3) +عکس

داد خبر؛ عدم پاسخگویی به نامه ها/ انجام معامله بدون اطلاع شورا/ پرونده موجود است/ پرونده موجود نیست/ از لحاظ اداری و قانونی تخطی صورت گرفته/ قرارداد به تایید کارشناس حقوقی نرسیده است/ چرا در بین خلاء دو شورا؟!/ از قراردادی که بچه ی اول دبستانی قبولش ندارد تا جرم کیفری/ ضميمه طرح تفكيكي هيچ قراردادي وجود ندارد/ چرا 106 پلاک؟/ قرارداد سیستمی و قرارداد کتبی!/ ناظر اول بر کارهایم را خدا می دانم/ رئیس جلسه من هستم/ تاريخي كه اين اتفاق افتاده كاملا اتفاقي ست/ باید شهرداری مورد تشویق قرار گیرد!/ چرا قدر السهم از اين پلاك برداشت نشده است؟/ زمین گرفته شده شما یک هبه است/ چرا قدرالسهم از پلاک تفکیکی گرفته نشده است؟

گزارش کامل جلسه شورای شهر با شهردار

با توجه به نامه های ارسالی از طرف شورا به شهرداری و استانداری، متاسفانه مدت دو سال است پرونده معروف به 69 پلاکی که مربوط به تعاونی مسکن سلحشوران استان بوشهر(بسیجیان سابق) و قرارداد بین این تعاونی و شهرداری برازجان می باشد، به نتیجه خاصی نرسیده است و بقول نائب رئیس شورا هنوز شفاف نیست.

 

به گزارش داد خبر، جلسه ی شورای اسلامی شهر برازجان در روز چهارشنبه، نهم مرداد ماه، با دعوت از شهردار و تعدادی از مشاورین و معاونین ایشان همراه با محمد زیارتی بعنوان کارشناس و مطلع در این زمینه و با حضور رسانه ها و فعالین مدنی این شهر به این موضوع اختصاص داده شد.

بنا به این گزارش، پس از این جلسه، اکثریت افرادی که حضور داشتند از این جلسه راضی و خواستار چنین جلساتی برای شفاف سازی بسیاری از عملکرد شهرداری شدند. همچنین مهدی نیکنام، رئیس شورای شهر برازجان گفت: با جلسه ی امروز به این نتیجه رسیدیم که تمامی پرونده های سالهای اخیر پیرامون تعاونی ها را مجددا مورد بررسی قرار دهیم تا میزان تخلفات احتمالی مشخص شود.

در زیر گزارش کاملی از این جلسه که توسط خبرنگار «داد خبر» تهیه شده است، ارائه می گردد.

شایان ذکر است در این گزارش سعی نموده ایم حتی کمترین ویرایش را در جمله بندی ها انجام دهیم تا بیانگر دقیق آنچه اتفاق افتاده است باشد


 از عدم پاسخگویی به نامه ها تا انجام معامله بدون اطلاع شورا

به گزارش داد خبر، ابتدای جلسه با صحبتهای مهدی نیکنام، رئیس شورای شهر برازجان شروع شد که گفت: طي دو سال گذشته از طرف شورا ٥ نامه پيرامون موضوع معروف به ٦٩ پلاك سلحشوران به شهرداري زده شده است كه متاسفانه هنوز جوابي به شورا ارسال نشده است. مورد بعد با توجه به اينكه شورا در سال گذشته مكررا نامه نگاري و مكاتبات و سقف معاملات شهرداري را براي شهردار تعيين نكرده، علت اين معامله بدون اطلاع شورا و در خلا دو شورا چه بوده است؟ و در مباحث بعدي اگر صورت جلسه از اعمال ماده ١٠١ شده و به امضا كارشناسان شهرداري رسيده ارائه شود. صورتجلسه كميسيون فني تخصصي اگر انجام شده نيز در خدمت دوستان هستيم تا ارائه داده شود. صورتجلسه از شوراي اسلامي شهر اگر وجود دارد لطفا ارائه شود. اين موضوعات جزء شبهاتي مي باشد كه اگر امكان دارد روشن شود. همچنين ارائه اسنادي كه بين شهرداري و تعاوني مذكور رد و بدل شده ارائه داده شود را ممنون مي شويم.

 

محمدحسن محمدی شهردار برازجان: ما هر نامه اي كه زده ايد جواب داده ايم، كما اينكه ما اين گله را از شورا داريم. ما الان چند مدت است كه به عنوان مسئول شهرسازي كه ازتباط مستقيم با مردم دارد شما جواب امضايش را نمي دهيد.

 

مهدی نیکنام رئیس شورای شهر: آقاي محمدي داستان ما الان فقط پيرامون ٦٩ پلاك (پرونده سلحشوران) است و هيچ داشتان حاشيه اي نداريم. فقط و فقط شما اين موضوع را بفرمائيد. شما كه مي فرمائيد جواب نامه ها را داده ايد بفرمائيد كجاست؟

 

محمد حسن محمدی: (خطاب به دکتر عبدالرحیم يزدان پرست مسئول املاك شهرداري) چند نامه زده اند؟

 

مهدی نیکنام: جناب آقاي محمدي با تمام احترامي كه براي همه قائل هستيم اما قرار نبود ايشان در جلسه باشد شما بايد پاسخگو باشيد.

 

محمد حسن محمدی: ايشان مطلع هستند و آورده ام كه كمك كنند. ايشان مسئول املاك من هستند. قرار نيست شهردار از جزئيات كار مطلع باشد.

 

مهدی نیکنام: شما قرارداد به اين مهمي را امضا كرده ايد. اطلاعات كافي نداشتيد يعني چه؟

 

موضوعی که دو سال است ذهن شورائیان را مشغول کرده

پس از اینکه گفتگوی دوطرفه بین رئیس شورا و شهردار کمی بالا گرفت مهراب بنافی نائب رئیس شورای شهر وارد گفتگو شد و گفت: ضمن سلام به همه حضار بايد عرض كنم كه امروز ما جمع شده ايم تا پيرامون موضوعي كه دو سال است درگيرش هستيم شفاف سازي شود. من خواهش مي كنم كه جناب نيكنام و محمدي صبوري به خرج دهند تا موضوعي كه دو سال است كل ذهن ما را مشغول كرده است.

 

پرونده موجود است

مهدی نیکنام: جناب شهردار پرونده موجود است؟

 

محمد حسن محمدی: بله، شما اجازه دهيد ما صحبت كنيم، پرونده را هم خدمت شما مي دهيم.


شرحی از گذشته تا کنون

دکتر عبدالرحیم یزدانپرست مسئول املاک شهرداری: شرحي از حدود دوازده ـ سيزده سال پيش، زماني كه در برازجان طرح تفضيلی و طرح جامع برازجان شروع شد، چندين تعاوني بودند كه در خواست دادند براي تفكيك پلاك هاشون اين تعاوني هم مثل بقيه تعاوني ها يك مورد تفكيك ارائه دادند و بر اساس آن  از طرف شهرداري ١١٠ پلاك شهرداري دريافت كرد كه اسنادش هم موجود است.

سال ٨٧ بود كه بحث مسكن مهر بوجود آمد و تعاوني مذكور درخواست داد تعدادي از اين پلاك ها را تجميع كند. بعد از آن سياست دولت نسبت به مسكن مهر تغيير كرد. و اين تعاوني نيز درخواست تفكيك داد و نقشه اش را به شهرداري ارائه داد. علاوه بر آن كه شهرداري قبلا تفكيك را انجام داده بود و سرانه هايش را دريافت كرده بود، مجددا سرانه از آنها گرفته شد.


چرا از شورا مجوز گرفته نشده است؟/ جلسه حقوقی گرفته نشده است

دکتر حسین آران مسئول اداره حقوقی و املاک: پيرامون اين موضوع كه چرا از شورا براي اين كار مجوز گرفته نشده است بايد گفت كه شهرداري براي تفكيك و اقدامات شهرسازي يك سري ضوابط و چهارچوب هايي دارد كه بر اساس طرح تفضيلي و طرح جامع مشخص شده است و گاها نياز نيست موردي دوباره مجوز گرفته شود. حالا در اين قضيه به زعم بنده  به نظر مي رسد كه صرفا براي تفكيك نياز به قرار داد ندارد مگر اينكه تعهدي بايد باز شود از طرف متقاضي تفكيك جهت اينكه آينده ايشان ملزم باشد سهمي را به شهرداري بدهد يا اينكه بهايي را پرداخت كند كه موكول به اقدام بعد از تفكيك باشد.

 

مهدی نیکنام: جناب دكتر آران شما چند جلسه حقوقي در اين مورد گرفته ايد؟ جلسه كميسيون فني تخصصي گرفته شده است؟

 

حسین آران: والا، حالا جلسه اي كه حقوقي و من خود اونجا باشم...

 

مهدی نیکنام: جناب دكتر امضا شما پاي قرار داد ها هست. آيا امضايي داريد دو طرفه؟ اگر دارید لطفا ارائه دهید.

 

حسین آران: نفس قرارداد اين است كه دو طرف دارد و اگر جلساتي در اين زمينه ضروري باشد قطعا بايد جلساتي گرفته شود ولي بعضا شيوه به گونه اي بوده است كه ابهامي وجود نداشته پس جلسه كميسيوني گرفته نمي شود.

 

مهدی نیکنام: يعني گرفتن جلسه و كميسيوني براي همچين پرونده اي و پلاكي نياز نبوده و همه چيز شفاف است؟

 

حسین آران: اين را من نمي گويم كه نياز نبوده..... بالاخره روند پرونده ... خوب ابن....

 

مهدی نیکنام: جناب دكتر بفرمائيد با توجه به اطلاعات جنابعالي چنين جلسه اي گرفته شده است؟

 

حسین آران: نه جلسه اي فكر نكنم گرفته شده باشد.

 

عبدالرحیم یزدانپرست: بله گرفته شده است و صورتجلسه هم موجود است كه مسكن و شهر سازي وقت اين كار را كرده و گزارش داده است كه مهندس عسكري مدير شهرسازي وقت اين كار را انجام داده

 

مهدی نیکنام: پس محبت بفرمائيد كميسيوني كه با امضا دوستان رسيده را ارائه دهيد

 

عبدالرحیم یزدانپرست:  نه، به صورت گزارش است و گزارش داده اند.

 

مهدی نیکنام: جناب يزدان پرست مگر اعضاي شورا  نبايد حضور داشته باشند. اصلا كميسيوني گرفته شده است يا نه؟

 

عبدالرحیم یزدانپرست: نه نيازي نيست كه كميسيوني گرفته شود.

 

ساحل تنگستانی عضو شورای شهر: من دوسال عضو كميسيون هستم يك متر زمين هم باشد به كميسيون مي آيد چطور اين همه پلاك در كميسيون نيامده است؟ بعد شما مي فرمائيد لزومي نديديد؟


از لحاظ اداری و قانونی تخطی صورت گرفته

حسین آران: فكر كنم ابهام سوال از اينجا شروع مي شود كه آيا ما بايد با تفكيك جديد دوباره سهام مي گرفتيم يا نه. تفكيك جديد انجام شده است. سهامش در قالب همان ١٠٦ پلاك تفكيك قبل كه سالهاي گذشته انجام نشده است به شهرداري پرداخت شده است. واقعيت اين است كه نمي دانم آنچه ميخواهم بگويم گفتنش به صلاح باشد با نه....

 

مهدی نیکنام: خواهش مي كنم هرچه حق است بفرمائيد.

 

حسین آران: چون مي خواهم شفاف سازي شود ممكن است از اينجا به بعد روند برش خورده باشد و از لحاظ اداري و قانوني تخطي باشد. اما خوب يكي هم مي گويد شما بايد مسير قانون را مي رفتيد و حتي اگر مسيري رفته ايد كه به نفع هم بوده نبايد مي رفتيد يا اينكه مجوز مي گرفتيد ولي ما مي خواهيم اين را بگوئيم كه مسيري كه رفته ايم به مصلحت بوده است. ما ميگويم در تفكيك سهامي بايد به خود شهرداري داده شود و قبلا بايد آن فضاي سبز به شهرداري داده مي شد بايد تعهدي براي مالك می بود كه بعد از اختصاصي پلاك و صدور سند مي آمد و این سند را بنام شهرداري مي زد ولي نكرده  و سال ها گذشته.

 

حالا در تفكيك جديد كه سهم آن را قبلا در کلیت گرفته شده بود. واقعيت اين است كه شهرداري گرو كشي كرده  و گفته مثلا در محاسبه جديد سهمتان  مي شود اين مقدار  و اگر در اينجا نداريد سهم فضاي سبزي كه قبلا در فلان جا تفكيك كردیم را نیاز داریم و می خواهیم اجرا کنیم، پس آن را به ما دهید و به این شکل سند فضای قبلی به نام شهرداری شده و تفکیک صورت گرفته شده است.

 

قرارداد به تایید کارشناس حقوقی نرسیده است

مهدی نیکنام: جناب آران عزيز من جوابم را هنوز نگرفته ام در اين داستان نقش جنابعالي به عنوان رئيس امور حقوقي شهرداري چي بوده است؟ وقتي كه شما نه حضور داشته ايد و نه امضايي نموده ايد، الان هم به عنوان وكيل مدافع اينجا حضور داريد. كميسيون فني هم كه نداشته است. مگرشما به عنوان رئيس امور حقوقي حداقل نبايد آگاه به اين مسائل مي بوديد؟

 

حسین آران: بله از لحاظ حقوقي بايد به تاييد كارشناس حقوقي مي رسيد.

خب درست است ...نرسيده است. من منكر گفته هاي شما نيستم ولي ميگويم شايد اين كار به مصلحت شهرداري بوده است.

 

چرا در بین خلاء دو شورا؟!

مهدی نیکنام: اما جناب آقاي شهردار شما چرا اين كار را در خلا بين دو شوراي چهارم و پنجم انجام داده ايد؟

(شایان ذکر است خلاء بین دو شورا هر چهار سال یک بار و در یک روز خاص، هنگام تفویض اختیارات شورای قدیم به جدید رخ می دهد)

 

محمدحسن محمدی: اين درخواستي بوده كه به ما داده شده است.

 

مهدی نیکنام: درخواست، درخواست تازه اي نبوده و از قديم اين درخواست داده شده و اين نيست كه درخواست تازه اي باشد و شما بگوييد از آن بي اطلاع بوده ام و الان به صورت سر زده اين درخواست در اين روز داده شده و اين روز بايد اينكار انجام مي شد.

 

محمد حسن محمدی: جناب نيكنام درخواستي آمده بود و من طبق وظيفه ام آن را جواب داده ام و در اين بين خلائي نمي شناسم. اينكه چرا اين تاريخ اتفاق افتاده اصلا موضوع اين نيست كه در باره اش بحث شود شما در باره ي كليات موضوع بگوييد.


از قراردادی که بچه ی اول دبستانی قبولش ندارد تا جرم کیفری

محمد زیارتی کارشناس در امور شهرداری ها و کارمند بازنشسته استانداری: من سه مورد را بيان مي كنم اول اينكه اگر دوستان سوالي داشتند يادداشت كنند و اگر من ميتوانستم جواب ميدهم و اگر هم نتوانستم ميگويم بلد نيستم. يكي ديگر اينكه جلسه شورا با حضور شهردار براي شفاف سازي از يك طرف يك جلسه بسيار خوبي است و از طرفي ديگر هم بايد مباحث به سمت و سويي نرود كه خداي ناكرده باعث شود كه گروكشي بخواهد صورت گيرد. موضو ع آخر هم اينكه اين روز ها متاسفانه در جامعه اينقدر القاب زياد شده است كه نگو... اما من نه دكتر هستم و نه مهندس، بلكه يك كارمند بازنشسته استانداري هستم. من صحبت هاي جناب شهردار و آقاي نيكنام و كارشناسان را هم شنيدم و اكنون ما بخواهيم بحث بر تفكيك باشد به دو مبحث مي خوريم كه يكي قبل از ماده ١٠١ است و يكي هم بعد از اصلاح ماده ١٠١ است.

آيا قبلش قدر و سهم شهرداري اصلا لحاظ نشده بود؟ مالك مكلف بوده نقشه را از طريق اداره ثبت ـ نه از طريق شهرداری ـ بفرستد شهرداری و شهرداری فقط وظیفه اش انطباق طرح تفکیکی با طرح هادی یا طرح جامع است.

خوب بعدا ديدند كه شهرداري در اين كار سودي نمي برد و در حالي كه بايد در خدماتي ارائه دهد سپس آمدند به قانون ماده ١٠١ را اصلاح كردند.

 

حالا من كاري به چيزي ندارم بلكه كاري به تبصره ذيل ماده ١٠١ دارم كه بحث اينجاست در تبصره ٣ ذيل ماده ١٠١ گفته كليه اراضي كه از طرف مالك يا مالكين مي خواهد تفكيك شود زمين هايي كه بالاي پانصد متر مي باشد كه شرطش هم سند مالكيت شش دانگ است. اين ها تقاضايشان را به ثبت اسناد مي دهند و ثبت اسناد مسئول تفكيك است. خواهش مي كنم اين را مد نظر قرار دهيد كه شهرداري مسئول تفكيك نيست. حال وقتي اين مالك به شهرداري مراجعه مي كند شهرداري مي تواند تا ٢٥ درصد خدمات عمومي اش می باشد و ٢٥ درصد ديگر شوارع و گذر ها در تبصره چهار همين قانون هم آمده كه كليه گذر ها و شوارع ناشي از تفكيك، مربوط به شهرداري و شهرداري حق پرداخت يك ريال به مالك را هم ندارد و مالك هم حق مطالبه پول ندارد.

 

كمكي كه به شهرداري شده است همين جاست. قدر السهم به شهرداري داده شده است در تبصره ٤ هم گفته شده است اگر قدر السهم را نتوان در آن زمين تفكيك شده گرفت با پيشنهاد شهردار و ارزش گذاري توسط كارشناس دادگستري و با مصوبه شورا، وجه را بايد از مالك گرفت.

يعني قدر السهم را به صورت پول گرفته و ميزنند به حساب شهرداري و حتي شهرداري حق ندارد آن را ٤٠ به ٦٠ كند چون مي دانيد كه درآمد شهرداري ٤٠ به ٦٠ مي شود ولي بعضي از درآمد ها ٤٠ به ٦٠ نمي شوند و اين هم يكي از آنهاست اما موضوع بسيار مهم اينكه در ماده ١٠١ اصلا چنين چيزي نيامده كه اگر يك زمين تفكيك شده و شهرداري سهمش را هم گرفته باشد اگر مالك تقاضاي تجميع كند مجددا برگردد براي تفكيك شهردار بگويد نه آقا چون من قبلا قدر السهم گرفته ام، ديگر نمي گيرم. بلكه شهرداري موظف است ماده ١٠١ را در هر حالتي اجرا كند و در هر صورت دوباره قدر السهم را بگيرد. من اگر بازرس بودم و مي ديدم چنين تفكيكي صورت گرفته قطعا طبق تبصره ٥ ذيل اين ماده پرونده را به مقامات قضايي ارجاء مي دادم و ايشون را به عنوان مجرم معرفي مي كردم. سپس بنابر اين قدر السهم شهرداري  و اينكه ده بار هم گرفته باشد هيچ دليلي نمي شود كه يكي بيايد تجميع كند و هي تفكيك كند و....

 

حالا در اين قراردادي كه عكس آن را براي من فرستاده شده من گله اي دارم از شهرداري:

جناب آقاي محمدي! للاهن اين قرارداد را بچه كلاس اول ابتدايي هم قبولش ندارد. اصلا و ابدا.

حتما اگر اين قرارداد بايد منعقد مي شد بايد كارشناس امور حقوقي ورود پيدا مي كرد و ابعاد حقوقي اين قرارداد را مسجل مي كرد. چون وقتي قرارداد بسته مي شود تبعات حقوقي دارد.

 

دوم اينكه جناب آقاي محمدي! اصلا ما براي تفكيك به هيچ وجه حق نداريم با مالك قرارداد ببنديم اين را هم صراحتا عرض مي كنم كه اين قرارداد اشتباه است به خاطر اينكه وقتي طرف نقشه تفكيكي را مي آورد من شهردار وظيفه ام است با طرح انطباقش بدهم. اگر با طرح منطبق است قدر السهم را بردارم و بعد به ثبت اسناد بنويسم كه تفكيك اين مالك بلا مانع است.

 

پس اينكه مالك به جاي قدر السهم جاي ديگري ملكي را به شهرداري بدهد اصلا قابل قبول نيست  و مغاير اين ماده است حتي مي دانيد كه در تبصره ٥ گفته شده است: عدم رعايت مفاد اين قانون توسط هر مرجعي كه باشد جرم تلقي مي شود- و نه تخلف- و پرونده بايد به محاكمه رود و آنجا كيفري مي باشد.

 

اما سوال ديگري كه ممنون مي شوم اگر  حتي دكتر جواب دهند اين است كه اگرچه در ماده ١٠١ قدر السهم وجود نداشته باشد١٠٦ قطعه خيلي هم عالي گرفته شده اين و من تحسين مي كنم. ولی این را توضيح دهند چرا ١٠٦ و چرت كمتر و يا بيشتر نه؟ اگر اين موضوع روشن شود خىب است.

 

حال جدا از موضوع طرح تفكيك كه عرض كردم سوالي كه براي من مي باشد اين است كه دوستان عزيز بفرمايند چرا به اين ميزان قدر السهم از مالك گرفته اند و دوم اينكه چرا طرح تفكيكي را مستقيما از مالك گرفته و نگذاشته از اداره ثبت اسناد؟ اين كه خلاف است.


قرارداد مواردي كه بايد اشاره مي شد، انجام شده است

محمد حسن محمدی: با تشكر از آقاي زيارتي، موضوعي را در باره قرار داد مطرح كردند كه بايد بگويم جناب زيارتي! قرارداد مواردي كه بايد اشاره مي شد، انجام شده است، يعني تفكيكي كه بايد انجام مي شده و قدر السهمي كه بايد شهرداري مي گرفته، اون انجام شده. فراي از ١٠٦ پلاك بوده و ارتباطي با الان ندارد و در سال ٨٦ بوده.

 

محمد زیارتی: نه عرض بنده دو تا هست یكي اينكه ايشون گفتند ما ١٠٦ پلاك گرفته ايم

 

محمد حسن محمدی: نه! اون مربوط به ٨٦ بوده

 

محمد زیارتی: بله پس قدر السهم نبوده و سوال من اين است كه چرا ١٠٦ پلاك گرفته شده است. اما حرف من اين است كه موضوعي كه در باره قرارداد مي فرمائيد اين است كه ماده ١٠١ هيچ ضرورتي براي تنظيم قرارداد وجود ندارد چون نقشه تفكيكي كه از اداره ثبت مي آيد شهرداري انطباق مي كند و به ثبت هم مي رسد كه قدر السهم من اين مي باشد پس وظيفه ثبت  است كه قدر السهم شهرداري را سند بزنند.

 

محمد حسن محمدی: جناب زيارتي توافقي كه انجام شده است وراي اينكه بايد قرارداد باشد يا نه و ممكن است آن توافق نبايد انجام مي شده، نسبت به آن قدرالسهم آيا شهرداري كمتر از قدر السهم برداشته؟

 

ضميمه طرح تفكيكي هيچ قراردادي وجود ندارد/ چرا 106 پلاک؟

محمد زیارتی: سوال همين است ديگه، اما دو موضوع است يكي به قبل از سال ٩١ و يكي بعد از سال ٩١.

قبل از سال ٩١ جناب دكتر آران مي فرمايند مالك كه تشريف آورده و نقشه تفكيكي آورده ما ١٠٦ پلاك را از ايشون گرفتيم حالا من مي گم چرا ١٠٦ پلاك؟ و مطلب ديگر هم اينكه ضميمه طرح تفكيكي هيچ قراردادي وجود ندارد. اينكه بگويد سهم را برو ده متر آنطرف تر بردار.

 

محمد حسن محمدی: ما اينها را به ريز توضيح ميدهيم. اگر نسبت به قدر السهم كه مي گرفته ما بيش از ٥٠٠ متر يعني ٦٧٠ متر بايستي گرفته ميشده اگر در قضيه قدر السهم ما كاري نداريم روي كاغذ چي اومده ما براي شما اين را توضيح مي دهيم. حالا ما بايد ببينيم آيا قدر السهم را بيشتر گرفته ايم يا كمتر؟

 

محمد زیارتی: نه، جناب محمدي شما متوجه عرض بنده نشديد. اين دو موضوع در دو زمان متفاوت انجام شده است ما اين را تفكيك كرديم قبل از سال ٩٠ و ١٠٦ پلاك  هم گرفته ايم. من كه تشكر كردم و مي گم كار بسيار خوبي كرديد اما بحث من  اين است كه چرا ١٠٦ تا؟ و اين روشن شود. موضوع دوم اينكه مثلا اگر تجميعي صورت گرفته ابن حق شهرداري بود اگر مالك مجددا بعد از تجميع براي تفكيك مراجعه كند  شهرداري بايد قدر السهم مي گرفت و اگر نگرفته تخلف كرده.

 

محمد حسن محمدی: خوب بايد اين مشخص شود اگر شهرداري قدر السهم گرفته مشخص شود، چون شما اشاره كرديد به قرارداد شايد بعضي بگويند چون آقاي زيارتي به قرارداد اشاره كرد پس شهرداري حق السهم نگرفته

 

نوید متین عضو شورای شهر: جناب محمدي سوالات مشخص است

 

مهدی نیکنام: ببينيد دوستان در اين قرارداد نه آدرس زمين نه متراژ و نه ...

 

قرارداد سیستمی و قرارداد کتبی!

محمد حسن محمدی: نه نه، ببينيد آقاي زيارتي اين قرارداد در سيستم ثبت شده است و اين قراردادِكتبي مي باشد. حالا دو بحث پيش مي آيد آيا قدر السهمي كه بايد گرفته شود يا گرفته يا نه كه ما الان اين را تك تك روي وايت برد توضيح مي دهيم

ولي اينكه چرا قرارداد به اين نحو نوشته شده است و چرا به اين نحو امضا شده است بله ممكن است توي كاغذ چيزي باشد ولي ما قدر السهم گرفته ايم و سند زمين موجود است

 

وحید مصدق عضو شورای شهر: نه جناب محمدي آنچه مي باشد اين است كه چرا اين قدر السهم جابه جا شده است؟

 

محمد حسن محمدی: همين را هم الان توضيح ميدهم

 

ناظر اول بر کارهایم را خدا می دانم/ کسی به من نگفته پرونده را بیاورم/ پرونده را من تقدیم می کنم

عبدالرحیم یزدانپرست: اول بگويم من قبل از اينكه شوراي شهر را ناظر بر كار خودم ببينم خدارا ناظر بر كارم ميبينم اول جناب نيكنام سوالي فرمودند كه چرا اين قرارداد در اين تاريخ بوده ؟

 

مهدی نیکنام: من هم عرض كردم كه جناب يزدان پرست پرونده اي كه به دست من داده ايد چيزي در آن نيست و قبلا من پرونده را در بايگاني ديده ام كه چند برگه است كه با امضاي جنابعالي بوده و اكنون نيست

 

عبدالرحیم یزدانپرست: به من نگفته بودند كه پرونده را بياورم

 

مهدی نیکنام: عجب!

بنده نامه اي را كه زده ام به شهرداري گفته ام آقاي شهردار، آقاي آران...

 

محمد حسن محمدی: آقاي نيكنام آقاي نيكنام پرونده را من تقديم به شما ميكنم بگذاريد تا توضيح دهند من همين الان پرونده هرچه كسر دارد نقديم به شما ميكنم

 

رئیس جلسه من هستم/ بفرمائید بروید پرونده را بیاورید!

مهدی نیکنام: آقاي محمدي عذر ميخواهم رئيسه جلسه من هستم قدم شما هم بر روي چشم الان من دارم سوال مي كنم لطفا بگذاريد سوالم را بپرسم اگر قرار است جنابعالي يك تنه صحبت كنيد و توجيه كنيد كه هيچ.

آقاي آران پرونده اي كه بايد به من تحويل دهيد بايد نقشه تفكيكي در آن باشد قرارداد ها و نامه ها و كميسيون ها و استعلام ها و همه آنها در آن باشد لطفا اين پرونده را به من بدهيد الان آن را ميخواهم.

 

عبدالرحیم یزدانپرست: اگر اجازه دهيد من بروم و پرونده را بياورم

 

مهدی نیکنام: بفرماييد بروید پرونده را بياوريد چون من در نامه نوشته بودم با پرونده تشريف بياوريد.

 

محمد حسن محمدی: اقاي نيكنام اجازه دهيد توضيح بدهند و بعد پرونده را بياورند.

 

تاريخي كه اين اتفاق افتاده كاملا اتفاقي ست

عبدالرحیم یزدانپرست: جناب نيكنام اين را من واقعي عرض كردم كه ناظر كار خودم را خدا مي دانم و نه كساني ديگر. اين تعهد اخلاقي را بر خود دارم و نه فقط در شوراي شهر يا شهرداري، چون كارهاي ديگر غير از شهرداري را خودم انجام ميدهم.

تاريخي كه اين اتفاق افتاده كاملا اتفاقي است و قصدي نبوده كه منتظر باشيم اين شورا تغيير كند و شوراي جديد بيايد و در اين خلا انجام شود آقاي زيارتي فرمودند كه چرا ١٠٦ قطعه؟ 

من اول صحبت ها گفتم كه ٤ تعاوني بودند كه در سال ٨٦  نقشه هاي آنها را به شهرداري ارائه دادند و جلسات متعددي در شوراي شهر برگزار گرديد و طبق اين جلسات ١٠ درصد از آنها گرفتيم و اين ١٠٦ پلاك هم بنا به اين طريق بوده

 

باید شهرداری مورد تشویق قرار گیرد!

پس از آن، دكتر آران توضيحاتي پيرآمون گذشته تا كنون و روال تفكيك و قدر السهم را بيان نمودند پس از آن يزدان پرست از روي وايت توضيحاتي پيرامون نوع تفكيك زمين و قدر السهم شهرداري ارائه دادند و در پايان مدعي شدند كه بايد شهرداري مورد تشويق قرار بگيرد چون قدرالسهمي اضافه بر آنچه كه بايد مي گرفته گرفته است در مجموع شهرداري از اين پلاك ٦٠ درصد گرفته كه بايد ٤٣/٧٣ درصد ميگرفته پس ٤٣ درصدي كه قانون گفته را ما اضافه گرفتيم حالا اگر خلافي صورت رفته من خودم جوابگو هستم و بعد شهردار و اگر به ضرر شهرداري بوده ما كاملا جوابگو هستيم.

 

چرا قدر السهم از اين پلاك برداشت نشده است؟

نوید متین: بحثي كه آقاي زيارتي مطرح كردند و دوستان شورا دارند اين است كه چرا قدر السهم از اين پلاك برداشت نشده و در جاي ديگر گرفته شده است

 

محمد حسن محمدی: اجازه بدهيد يكي يكي پيش برويم اما اجازه بدهيد نسبت به اين موضوع من از آقاي زيارتي بپرسم كه آيا الان كاري كه شهرداري انجام داده تخلف است ؟

 

محمد زیارتی:  بسيار خوب من الان مي گويم آقاي مهندس اين گذري كه شما مي فرماييد ١٨٥٠ متر شوارع مي باشد ناشي از تفكيك است يا بر اساس طرح تفضيلي ؟

 

عبدالرحیم یزدانپرست: هر نقشه اي باشد شهرداري طرح تفضيلي را اعمال مي كند

 

محمد زیارتی:  نه! شما جواب سوال مرا بدهيد، گذري را كه شما رسم كرده ايد اين گذر در نقشه تفكيك است يا بر اساس طرح تفضيلي مي باشد؟

 

عبدالرحیم یزدانپرست: بر اساس طرح تفضيلي آن را بيان كرده ايم

 

محمد زیارتی: پس گذر هايي كه مالك اعمال كرده كجاست؟

 

عبدالرحیم یزدانپرست: هيچ گذري نداشته

 

محمد زیارتی:  يعني اين زمين ١١ هزار متري هيچ گذري نداشته؟

پس شما چطور ميگوييد براي شهرداري گذر برداشته ايم؟

من صحبتم اين است كه نقشه اي كه مالك به شما داده در آن گذر بوده يا نه؟

 

عبدالرحیم یزدانپرست: نه نبوده و ما بر اساس طرح تفضيلي اعمال كرده ايم.

 

محمد زیارتی: اين را كه شما انجام داده ايد و مالك انجام نداده حالا شما فرض كنيد اين گذر نباشد مالك در خانه اش را كه بدون گذر نميتواند در بياورد حالا شما چطور آن را به حساب شهرداري مي زنيد؟

 

عبدالرحیم یزدانپرست: اصلا ما حساب نزديم.

 

محمد زیارتی: شما الان حساب زديد ديگر اين دست خط مباركتان روي تابلو است كه شما جمع زده ايد شما الان داريد مي فرماييد شهرداري به جاي ٤٣ درصد ٦٠ درصد گرفته و روي آن مانور ميدهيد ديگر، خوب اين مانور شما به خاطر آن ١٨٥٠ متر است ديگر، اصلا شهرداري درست گرفته باشد من ميگويم شهرداري ٦٠ درصد نگرفته

 

محمد حسن محمدی: پس آقاي زيارتي اعلام كردند كه درست گرفته است (با صداي بلند) من ميخواستم همين را آقاي زيارتي بگويند.

 

محمد زیارتی: ولي جناب محمدي اين زميني كه به شهرداري بايد ميرسيده نيست شما قدر السهم را بايد از ملك تفكيكي مي گرفتيد

 

عبدالرحیم یزدانپرست: جناب زيارتي مالك از همان جنس همان پهنه و همان شهرك به ما داده است

 

محمد زیارتی: نه! مهندس جان، تبصره 3 می گوید قدرالسهم شهرداری باید از محدوده تفکیک باشد.

 

عبدالرحیم یزدانپرست: بله هست

 

محمد زیارتی: نه! نيست! چون خودتان الان حساب كرديد ديگر.


زمین گرفته شده شما یک هبه است

محمد حسن محمدی: دو سه كارشناس از طرف شورا و ما قطعه زميني كه گرفته شده را ارزيابي ميكنيم اگر دوبرابر اين زمين ارزش مالي ندارد بعد شهرداري خلاف كرده

 

محمد زیارتی: آقاي مهندس گوش بدهيد اصلا شما فرض كنيد اين زميني كه شما گرفته ايد قيمتش ١٠٠ برابر باشد ولي حرف من اين است كه ميگويم اين زميني كه گرفته ايد بر اساس بند ١٠ قانون شهرداري از طرف تعاوني به شهرداري هديه شده است. من ميگويم زمين جزو اراضي تفكيكي نيست كه شما روي قدر السهم آن مانور مي دهيد، جناب دكتر هم تشريف دارند و اگر هم من اشتباه ميگويم بفرماييد ما قدر السهم را بايد حتما از محدوده تفكيك برداريم، اون يك هبه است.

 

حسین آران: بله آنچه جناب زيارتي مي فرمايند در قانون هم صراحتا گفته است قدر السهم بايد از همان نقطه باشد اما ما عرض كرديم ممكن است در مسير كم يا زيادي باشد از لحاظ شكل كار اما اينكه جناب زيارتي ميگويد هبه است ما در قرارداد نوشته ايم.

 

محمد زیارتی: خوب بلد نبوده هبه نامه بنويسد و هبه نامه را اشتباه نوشته. حرف اين است كه شما بايد قدر السهم را بايد از محدوده تفكيكي مي آورديد و آن زمين هم هبه است و شما نميتوانيد آن را جزء ٢٥ درصد بياوريد همين!

 

محمد حسن محمدی: من آمدم توي كار شهرداري از آن مساحتي كه ميخواسته بدهد زميني به مراتب بهتر است

 

محمد زیارتی: جناب محمدي در تبصره ٤ گفته است كه چنانچه نشود قدر السهم را از پلاك تفكيكي برداشت شهردار وظيفه اش اين است كه با نظارت كارشناس قدر السهم را به ريال تبديل كند و به شورا داده آن را تصويب كند و پولش را بگيرد حالا من فقط اين سوال را دارم كه جواب دهيد ممنون مي شود اصلا اين زمين هم هبه نيست، علت اينكه شما نتوانستيد ميزان قدر السهم را از اين پلاك برداريد چه بوده است؟

دوم اينكه اگر فرض كنيم اين زمين خارج از محدوده به ريال به خواهد تبديل شود شما نياز به مجوز شورا داشته ايد پس نكرده ايد برداشتنش هم خلاف بوده است و اسمي كه ميتوان گذاشت فقط هبه است

 

محمد حسن محمدی: آره تفسير شماست

 

چرا قدرالسهم از پلاک تفکیکی گرفته نشده است؟

وحید مصدق: چرا از همان پلاك نگرفته ايد؟

 

عبدالرحیم یزدانپرست: ما ميگوييم تجميع صورت مي گيرد و ووقتي تجميع صورت بگيرد دقيقا همان پهنه مي شود وقتي همان پهنه باشد هم ما از همان پهنه گرفته ايم در همان شهرك در همان ناحيه اگر ما در علي آباد گرفته بوديم يا حسين آباد درست

 

محمد حسن محمدی: اما نه ١٠٠ متر آنطرف تر و صد متر هم نیست

(توضیح: فاصله زمین تفکیکی تا زمین گرفته شده ٤٤٤ متر است)

 

محمد زیارتی: چرا شما از محدوده تفكيك نگرفته ايد؟ شايد آن پهنه اي كه ميگوييد ١٠٠ هكتار باشد و همه يك پلاك بوده باشد و مالك بخواهد ٢٠ هكتارش را تفكيك كند ٨٠ هكتار ديگر هم باقي مانده باشد، شهرداري مكلف بوده در اجراي تبصره ذيل ماده ١٠١ اصلاحيه قانون شهرداري ها در آن ٢٠ هكتار، قدر السهم را بردارد و چنانچه نميتوانسته بايد تبديل به ريال كرده با مجوز شورا بنابر اين شما مي توانستيد قدر السهم را از همان محدوده تفكيكي برداريد. علت اينكه اين كار را نكرده ايد و قدر السهم خود كه ٤٣/٧ درصد مي باشد را از محدوده تفكيكي برداريد و ناگزيرا آمده ايد ٤٣٠٠ متر را خارج از محدوده تفكيكي برداريد اين ابهام است.

 

محمد حسن محمدی: اجازه بدهيد من توضيح بدهم جناب زيارتي ما در شهرداري مجبوريم بر اساس خواسته هاي مردم مكان يابي كنيم و بعد از مكان يابي تشخيص دهيم كجا باشد در ادامه محمدي تاكيد كرد كه زميني كه با موقعيت بهتر و ارزش ريالي بهتر گرفته ايم كه بار ديگر اقاي زيارتي گفتند حرف و سخن ما اين است كه چرا شهرداري ماده ١٠١ تبصره ٣ را رعايت نكرده است

 

محمد زیارتی: آقاي محمدي شما به حريم شهرداري اعتقاد داريد؟

 

محمد حسن محمدی: بله

 

محمد زیارتی: شما يك محدوده داريد و پنج برابر محدوده مي شود حريم حالا حريم شما انطباق پيدا ميكند با حريم يك شهرداري ديگر، شما ميتوانيد خارج از حريمتان برويد زمين تملك بكنيد؟

 

مثلا از حريم شهرداري مجاورتان زمين برداريد؟ قانونگذار به صراحتا گفته بايد قدر السهم در محدوده تفكيك باشد و توضيح داده اگر امكان ندارد تبديل به ريال كند

 

محمد حسن محمدی: ولي آقاي زيارتي ما اعتقادمان بر اين است كه همان محدوده است

 

محمد زیارتی: پس ديگر بايد شورا مشخص كند چون من محدوده رانميدانم. همه ميگويند در محدوده نيست

 

محمد حسن محمدی: همه كيه جناب زيارتي؟

 

محمد زیارتی:  آقاي محمدي شما روي صحبت من شبهه ايجاد كرده ايد شبهه ايجاد نكنيد بي زحمت.

صحبت من اين است دو ـ دوتا مي شود چهارتا.

من نه طرفدار اقاي نيكنام هستم و نه ديگر در جلسات شما شركت مي كنم من را آورده اند فقط براي اطلاع. من سوالم اين است ايشون مي گويند تفكيك كرده ايم. احسنت! براساس قبل از ماده ١٠١ بوده و تفكيك كرده ايد؟ قدر السهم شاملش نمي شود و ١٠٦ پلاك گرفتيد، كار بسيار خوبي كرديد، كار خداپسندانه اي كرديد مالك تفكيك اوليه را تجميع كرده به پلاك واحد بعدا كه نقاضاي تفكيك دوم را داده است بعد از اصلاحيه ماده ١٠١ بوده است. سوال من اين است؛ اگر واضح هم نيست من انگليسي بلد نيستم ولي عربي بلدم تا عربي صحبت كنم، سوال من اين است بعد از تجميع كه ايشان امده تفكيك كرده قدر السهمتان را چگونه برداشته ايد؟اگر از ١١ هزار متر برداشته ايد درست است اگر از ١١ هزار متر نيست درست نيست، نه.


مهدی نیکنام: بر محمد و  آل محمد صلوات

 

به گزارش داد خبر، در پایان این جلسه که حدود سه ساعت به طول انجامید، خبرنگاران و فعالین مدنی سوالاتی را از آقای زیارتی داشتند که ایشان با صبر و حوصله به آنها پاسخ داد

 


نظرات کاربران
۹۸ 4 ماه قبل گفت:
بسیار جامع و کامل، البته میشد چند تا جزئیات دیگه رو هم بهش اضافه کرد، اینکه شهردارِ محترم اینقدر استرس داشت که حرکات هیستریک انجام میداد ، مثلا اگر دستش میرسید کل میز رو با دستمال کاغذی پاک می‌کزد، چون جلوی خودشو مرتب دستمال می‌کشید
محسن 4 ماه قبل گفت:
درود بر جسارت شوراي شهر اميدواريم تا اخر پاي اين تخلف بياستند.
شهروند 4 ماه قبل گفت:
شوراي محترم اگر تا اخر پيگيري نكردين اين موضوع را حق مردم بر گردن شما تا ابد مي ماند
احسنت 4 ماه قبل گفت:
احسنت به شورای شهر که بحق پیگیر هستند.
مهدی 4 ماه قبل گفت:
درود بر محمدی محبوب قلبها
من یقین دارم‌ محمدی تخلفی ازش سر نزده
شهروند 4 ماه قبل گفت:
با سلام. اونايي كه تو شورا سنگ محمدية به سينه ميزدن و اونا ومحمدي عوام فريبي ميكردن با ٤تافواره با اين همه بودجه حالا بيان پاسخ بدن. احسنت به چن تا از افراد دلسوز شورا بخصوص جناب نيكنام كه با درايتى كه دارن پيگير كارهاي خلاف شهرداري هستند
حمید 4 ماه قبل گفت:
متاسفانه بعضی قوانین که به شهر و شهروندان کمک نمیکند بلکه موجب پس رفت نیز میشود. ۱-چه اشکالی دارد که شهرداری بجای سهمش پول یا یک زمین از جایی دیگر بگیرد ۲-چرا قانون باید باعث شود که روز به روز از اختیارات شهرداری کاسته و بیشتر اختیارات شهر به کمیسیون ماده پنج استان داده شود و شهرداری نتواند در صورت صلاحدید مجوز ساخت(با رعایت اصول فنی) یا تفکیک دهد ولی در مقابل بوشهر برای شهر خودش هر مجوزی صادر کند( در کوچه ۶ متری دادن مجوز ۷ طبقه) در صورتی که ندادن مجوز و یا تعلل در آن باعث می‌شود که ساخت و سازها به حاشیه شهر کشیده شده( تیشه به ریشه خود زدن) و ساخت و سازهای غیر مجاز صورت گیرد. ۳-برازجانیها فقط برای شهروندان خودشان زرنگ هستن و در استان .... ؛ بجای محکوم کردن یکدیگر در کمیسیونهای استان از حق و حقوق شهر و شهروندان دشتستان دفاع کنید
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان