طراحی سایت
تاريخ انتشار: 26 تير 1398 - 11:29
گزارش «مفاد» پیرامون مشکلات بیمارستان شهید گنجی برازجان:

داد خبر؛ این روزها حاشیه ها، شایعه ها و اتفاقاتی که در بیمارستان شهید گنجی برازجان رقم می‌خورد، موجی از ناامیدی و اعتراض به حق مردم را درپی داشته و دارد که متاسفانه تاکنون هیچ مسئولی نیز جواب قانع کننده ای مبنی بر عدم وقوع چنین حوادثی در آینده را به مردم نداده است.


 

از  دخالت های مسئولین غیر مرتبط تا حضور گروهی به نام مافیای بیمارستان

به گزارش داد خبر، شرح کامل بیانیه ی «مجمع فعالین اجتماعی دشتستان» (مفاد) پیرامون مشکلات بوجود آمده در راستای بیمارستان شهید گنجی برازجان به شرح زیر می باشد:

 

بنام خداوند جان و خرد

که از این برتر اندیشه بر نگذرد

 

بیمارستان ها از دیرباز تاکنون تنها تکیه گاهی بوده اند که مردم سوای زجر بیماری، با مراجعه به آن ها، اندکی درد خود را فراموش کرده و امید به بهبودی می یابند.

 

متاسفانه بعد از آتش‌سوزی و سوختن بیمارستان هفده شهریور برازجان، در شهری که محل مراجعه بیماران این شهر و دیگر شهرها و روستاهای اطراف یا حتی استان های همجوار بوده فاجعه ی درمانی بزرگی در حال نمود است که اگر در اسرع وقت این مشکل مرتفع نگردد هزینه های بسیاری که تا کنون برای مردم رقم خورده است را افزون خواهد نمود.

 

این روزها حاشیه ها، شایعه ها و اتفاقاتی که در بیمارستان شهید گنجی برازجان رقم می‌خورد، موجی از ناامیدی و اعتراض به حق مردم را درپی داشته و دارد که متاسفانه تاکنون هیچ مسئولی نیز جواب قانع کننده ای مبنی بر عدم وقوع چنین حوادثی در آینده را به مردم نداده است.

از این رو، جمعی از فعالان اجتماعی شهرستان دشتستان به صورت منسجم و در قالب یک گروه به نام «مجمع فعالان اجتماعی دشتستان» (مفاد)، فارغ از مرزبندی‌های سیاسی و گرایش های حزبی و گروهی، بر آن شدند تا در این زمینه تحقیقات میدانی انجام داده و نتیجه را جهت آگاهی به اطلاع عموم مردم برسانند.

 

 

 

حال و پس از تحقیقات صورت گرفته، "مجمع فعالان اجتماعی دشتستان"  (مفاد) دلایل زیر را باعث وقوع چنین مشکلاتی استنباط نموده که آن ها را به سمع و نظر می رساند؛

 

1) عدم ثبات در مدیریت بیمارستان

عدم ثبات مدیریت در بزرگترین مرکز درمانی شهرستان دشتستان که می بایست الگویی باشد برای سایر دستگاه اجرایی، بزرگترین ضربه را به ساختار بیمارستان وارد ساخته است.

همانگونه که همه بر آن آگاه هستیم، تغییرات مدیریتی مجموعه در کشور، فرایندی‌ست که متاسفانه بسیار وقت گیر، چالشی و حتی گاهی با هرج و مرج همراه می باشد. از این رو عدم ثبات مدیریتی در بیمارستان شهید گنجی نیز مشکلات عدیده ای به وجود آورده است که قطعا مقصر اصلی در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی استان می‌باشد، زیرا وظیفه‌ی انتصاب مدیریت بیمارستان را به عهده دارد.

 

 

2) دخالت های مسئولین غیر مرتبط در امور بیمارستان

متاسفانه تحقیقات میدانی ما نشان داد که بسیاری از مسئولین غیر مرتبط، که افراد پر نفوذ و بالارتبه‌ای نیز می باشند، در امور بیمارستان به کرات دخالت کرده و همیشه باعث مشکلاتی در امور مدیریتی شده‌اند. دانشگاه علوم پزشکی نباید اجازه دهد مسئولین غیرمرتبط در امور بیمارستان دخالت کنند. اینجا تخصص حرف اول را می‌زند و پای جان مردم در میان است.

 

 

3) حضور گروهی که به مافیای بیمارستان شهرت یافته‌اند

تلاش مدیران میانی بیمارستان و مدیریت واحدهای اجرایی بیمارستان با توجه به نفوذ به حمایت‌های مخرب خارج از قانون، می‌تواند در مدیریت بیمارستان اخلال ایجاد کرده و برای مدیر ارشد بیمارستان قوه قاهره باشد.

دستورات و عوامل خارج از بیمارستان باعث شده است، مدیر بیمارستان گاه نتواند جهت مدیریت صحیح، تغییراتی را در مجموعه زیردست خود انجام دهد. به عینه می‌بینیم با تعویض چند مدیر بیمارستان، چندین مدیریت واحد، همچنان بدون تغییر باقی مانده‌اند.

این افراد کسانی هستند که حمایت مدیران پرنفوذی را به همراه دارند و به مافیای بیمارستان شهرت یافته اند.

در تحقیقات به‌عمل آمده اکثریت مسئولین مرتبط و کارمندان، حضور این افراد را تلویحا تایید کرده‌اند که به جد باید برای حل این موضوع اقدامی سریع انجام داد و مدیریت جدید نیز آگاه است چندین نفر پیش از ایشان بنا به همین دلیل و عدم اختیارات لازم در این زمینه، این پست را رد کرده‌اند.

 بنابراین مدیریت جدید باید این موضوع را مد نظر قرار داده و متوجه این چالش باشد.

 

 

4) نبود امکانات و تجهیزات کافی در بیمارستان

قطعا یک مجموعه، آن هم مجموعه ای چون بیمارستان، بدون امکانات و تجهیزات کافی و مرتبط نمی تواند خدمات قابل قبولی ارائه دهد.

در بیمارستان شهید گنجی بارها بخاطر نبود امکانات اولیه‌ای چون سرم یا دارو، مشکلاتی برای بیماران و همراهان آنها به وجود آمده که نارضایتی های عموم را به همراه داشته است.

مسئولین ارشد استانی باید متوجه این موضوع شوند و اگر چنین مشکلاتی را باید خارج از مجموعه ی بیمارستان جستجو کرد به رفع این مشکل کمک نمایند.

 

 

5) عدم مرزبندی دقیق رابطه های بین شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان و بیمارستان شهید گنجی

هر چند نظارت بر بیمارستان وظیفه‌ی شبکه بهداشت و درمان می‌باشد ولی متاسفانه بنا به دلایلی از جمله انتخاب رئیس بیمارستان و منابع مالی آنجا، نوع نظارت شبکه بهداشت و درمان نسبت به بیمارستان نظارت کاملی نیست؛

 

الف) انتخاب رئیس بیمارستان تمام و کمال در حوزه‌ی اختیارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی می‌باشد، مگر بصورت تعاملی  که رئیس شبکه بهداشت و درمان فقط گزینه ای را پیشنهاد دهد.

 

ب‌) بیمارستان و شبکه بهداشت و درمان، منابع مالی و سیستم حسابداری مجزا از هم دارند و بیمارستان مستقیما با دانشگاه علوم پزشکی در ارتباط است. قطعا این استقلال مالی بیمارستان، باعث اخلال در نظارت صحیح شبکه بهداشت می شود.

بسیاری معتقدند شبکه بهداشت و درمان علاوه بر حکم یک نهاد نظارتی، باید رابط بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی باشد که در طول هم قرار بگیرند. چرا که شبکه بهداشت از نظر جایگاه در سطح بالاتری قرار دارد و از این رو باید در تمامی مراحل فعالیت بیمارستان، شبکه در جریان امر قرار بگیرد، اما چنین نیست. 

 

 

6) عدم آشنایی و آگاهی مردم در زمینه بهداشت و مراکز بهداشتی

بنا به اطلاعات دریافتی، بار مراجعه به بیمارستان شهید گنجی از نرم کشوری و جهانی بالاتر است. اصولا مراجعاتِ خارج از توان، کیفیت خدمات را پایین می آورد.

متاسفانه اکثریت ما مردم با انواع مراکز بهداشتی، وظیفه و نوع خدماتی که ارائه می دهند، بصورت کامل آشنایی نداریم و گاها بخاطر بیماریهای جزیی به مراکزی چون بیمارستان رفته که بسیار وقت گیر و باعث نارضایتی خودمان از آن مرکز می گردد.

خوشبختانه باید به سمع و نظر مردم برسانیم که درمانگاه بیمارستان هفده شهریور بصورت کامل راه اندازی شده است و این کار باعث برداشتن قسمتی از بار مراجعات پزشکی از بیماستان شهید گنجی شده که مردم عزیز می توانند به این درمانگاه مراجعه نمایند و از لحاظ هزینه با بیمارستان تفاوتی ندارد. 

 همچنین بنا به قول رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، کلینیک دیگری که نزدیک دژ می باشد تا دهه‌ی فجر بصورت کامل تجهیز و آماده ی پذیرش بیماران می باشد.

 

 

7) عدم معرفی و حضور ریاست جدید بیمارستان شهید گنجی

هر چند امروزه تا زمانی که فرد شروع به کار نکرده باشد با قاطعیت نمی‌توان چیزی گفت، اما بنا به اخبار موثق، حکم ریاست جدید بیمارستان، دکتر زهره بجلی، پزشک متخصص داخلی و اهل برازجان، صادر شده است که از اول مرداد ماه کار خود را در بیمارستان شهید گنجی شروع می کند.

 

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از تمامی کسانی که در این امر پاسخگو بودند و ما را همراهی نمودند، از مردم عزیز می خواهیم همچنان که مطالبه گر بوده و در پی احقاق حقوق خود می باشند، به برخی از شایعات در فضای مجازی که مستدل نمی باشد دامن نزنند و آنها را منتشر ننمایند.

 

 

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خوشنود باشی و ما رستگار

 

مجمع فعالین اجتماعی دشتستان (مفاد)

 

بیست و ششم تیرماه هزار و سیصد و نود و هشت


نظرات کاربران
مطلع 5 ماه قبل گفت:
سلام و عرض ادب
با تشکر از بررسی و تحلیل مشکلات در بیمارستان شهید گنجی برازجان
متاسفانه بی تدبیری و بی تجربگی مدیریت شبکه بهداشت دشتستان و بعضا مداخلات و حمایتهای غیرکارشناسانه از مدیران میانی بدلیل وام دار بودن به مسئولین ارشد استان باعث مشکلات و چالش های بیشتر شده است.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان