طراحی سایت
تاريخ انتشار: 18 ارديبهشت 1398 - 03:41
دو کلام با پزشکان؛

دات نیوز؛ آنچه محور اصلی این نوشتار است این است که جامعه پزشکی که نقشِ وسیله خدا بودن برای شفای بندگان خدا را ایفا میکنند و در سوگندنامه پزشکی و طبابتشان از نظر اخلاقی وشرعی وانسانی به خدا و مردم تعهد داده اند که طبیب جان و امین حریم حرمت مردم باشند نباید اجازه دهند افرادی از ساحت مقدس پزشکی سوء استفاده یا ایجاد شُبهه نمایند.

خلاف واقع یا واقعه خلاف

دات نیوز ـ راضیه بهیان نژاد: مدتها است جامعه محترم  پزشکی در اکثر تخصص ها باعث یک ابهام افکنی درمیان مردم و شاخصا خود نگارنده و بستگان و آشنایان شده است!

امکان ندارد مردم عزیز ما بویژه خوانندگان به این مطلب با این معضل دچار نشده باشند.

نگارنده در میان اعضا خانواده و اقوام و خویشان مثل پزشک دهکده مامور امورطبـــی  و آمبولانس خانواده هستم و متاسفانه با توجه به شرایط غذایی امروزه که هم روغن های پالم دار و هم مواد خوراکی تراریخته در ساختار غذایی جامعه جولان میدهد درخانواده با انواع و اقسام بیماریها مرسوم و معمول سروپنجه نرم میکنیم.

 

اما آنچه محور اصلی این نوشتار است این است که جامعه پزشکی که نقشِ وسیله خدا بودن برای شفای بندگان خدا را ایفا میکنند و در سوگندنامه پزشکی و طبابتشان از نظر اخلاقی وشرعی وانسانی به خدا و مردم تعهد داده اند که طبیب جان و امین حریم حرمت مردم باشند نباید اجازه دهند افرادی از ساحت مقدس پزشکی سوء استفاده یا ایجاد شُبهه نمایند.

بارها وبارها شاهد بوده اید و هستیم که مطب هایی درمیان مطب ها، اقدام به ویزیت کردن بیمار برای چهار تا شش ماه ویا بیشتر و کمتر(نوبت مدیدی) کرده و در دفاتری ثبت تاریخ می کنند. و به اصطلاح نوبت دهی می کنند.

 

به عنوان حقوق شهروندی و اینکه دانستن حق مردم است ، می پرسم  آیا این یک امر قانونی است؟ و در واقع حقیقت دارد یا واقعیت دارد اما حقیقت ندارد؟

قصد هیچ گونه جسارت و اهانتی به جامعه مکرم و محترم و ذی شرافت پزشکان را ندارم، اما در مواردی این احساس به من شهروند دست می دهد که این بیشتر نمایشی و برای نشان دادن سطح بالای تخصص پزشک مورد نظر است تا ازاین راه به اهمیت کار پزشک نوبتی ، مشتریان وبیماران ساده اما صادق را جلب خود کنند.

به نظر میرسد بدلایلی پزشکان و وکـلای محترم و دفترخانه های اسناد رسمی حق تبلیغ صنفی خود را نداشته باشند واین یک قانون زیباست.

اما گویا مثل عمل مذموم پولشویی ، تبلیغ شویی پزشـکی هم برای دور زدن این قانون زیبا متداول و معمول گردیده و این میتونه خیلی نازیبا و به دور از شأن وشئون قشر محترم و وسیله خدا باشد.


شما به این تابلو که همراه مطلب ارسال میدارم خوب نگاه کنید.

نوبت چهارماهه برای پوست؟!

درست است که در دنیای فانتزی وپــر زرق وبرق دار وچشم هم چشمی امروزیا یه عده به طبابت به چشم مهندسی دکوراسیون اندام وآرشیتکت صورت می نگرند،اما این مدرن نگری در استان اخلاق محور و سنتی زیست ما بوشهریها کمتر خودنمایی می کند.

مگر چندنفر اونقدر به این مورد اهمیت می دهند که پزشک پوست نوبت چهارماهه می دهد و در هر  روز هم حداقل پنجاه نفر را ویزیت میکند.؟؟؟

نمیدانم شاید با هجوم ملخ های پوست خوار یا اپیدومی آسیب پوستی مواجه شده ایم. وگرنه چه توجیهی می تواند این رخداد را مُوَّجه جلوه دهد؟

نگارنده منکر این نیست که پزشکان حاذقی هستند که به دلیل طبابت وتخصص خاصشان بیماران زیادی مراجعه کننده دارند اما آیا این باید از یکی دونفر، تجاوز کند؟

قصد بی احترامی ندارم اما یکی از دوستان که قصد اخذ ویزیت از یکی از همین نوع مطب های (نوبت‌مــــــــدید)دریکی از شهرها راداشت ،بهش گفتم این مطب نوبتش چهار تا شش ماهه است.او لبخندی زد وگفت تو همراه من باش.

رفتیم و از همان مطب نوبت چهار روزه گرفت!!!!!!

موضوع را جویا شدم،با کنایه گفت ،قرار شد تو پی ببری که میشه گرفت یانه!!!!همین!!!

 

پدیده دوم که شاید عادی و بی اهمیت جلوه کند اقدام زشت وناپسندیده تره  قفل کردن درب دستشویی مطب هاست که یا ندارند یا اگر دارند قفل گنده ای با این دوکلمه (خراب است)!!! بر آنها مسئولیت خود را خاتمه یافته تلقی میکنند.

اولا این عمل ازانسانیت به دور است ،چراکه باعث بروز اشکالات جسمی وظاهری همنوعانت شده ای، دوم اینکه تو ویزیت پنجاه هزارتومانی اخذ کرده ای ،آیا

بیمار تو این حق  رانداردکه اگر نیازمندبه قضای حاجت شد،رفع نیاز کند؟؟؟

واین عمل قفل زدن تو در کدام جای حقوق بشر وحقوق شهروندی واصلا وظایف تو در دادن تسهیلات به بیمارانت قید شده؟؟؟

بیمارانی که در مطب شماها گرد آمده اند از راه های دور ونزدیک آمده اند،چه اینکه نیاز به دستشویی راه دور ونزدیک نمیشناسد، شما فکرنم یکنید در میان این بیماران ممکن است بیماری وجود داشته باشد که در خودکنترلی ادرار توانایی طبیعی را نداشته باشد و اگر خود را خیــس کرد ،چه اتفاقی می افتد وآبروی آن بیمار و همراهانش چه میشود؟؟؟ وای و وای اگر آن بیمار  زن باشد!!!

اینست انسانیت ؟اینست تعهد طبابت خلق؟اینست سفارشات دین اسلام ؟دینی که به نص صریح حضرت صادق ع که ، آبروی مؤمن را بالاتر از حرمت خانه کعبه می پندارد؟؟؟ یک نکته ازآن معنی ،گفتیم و همین باشد 

 

بازهم اعلام می کنم به عنوان یه شهروند که دارای حقوق شهروندی ام، و دونستن را حق من دونسته،ازمسئولان ذی ربط میخواهم این معضل پزشکی اجتماعی را مورد کنکاش وریشه یابی  و راستی آزمایی قرار داده وشهروندان را به حقوق شهروندیشان آگاه نمایند.

باز هم از جامعه وزین و محترم و تاثیر گذار طب وطبابت پوزش میطلبم انتظاردارم فرزندنوازی کرده وجسارتم را به منزله تضعیف یا تخفیف این صنف که رسالت انسانی خطیری بر دوش  دارند ،نگذارند.

 

  با احترام راضیه بهیان نژاد فعال اجتماعی


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان