طراحی سایت
تاريخ انتشار: 15 ارديبهشت 1398 - 04:24
دومین نشست انجمن دیده بان زیست بوم با موضوع آتش سوزی +عکس

دات نیوز؛ اهمیت جنگل ها و مراتع در زندگی روزمره ی انسان ها و حیات کره ی زمین بر هیچکس پوشیده نیست جنگل ها نقش بسزایی در چرخه ی حیات پیرامون خود دارند با جذب گردو غبار توسط پوشش سبز و برگ و شاخه های انبوه خود، جذب گازهای گلخانه ای و شیمیایی، از بین بردن بسیاری از باکتریها و قارچ های تک سلولی و حشرات مضر ، تعدیل آب و هوا، کنترل آب های سطحی و زیر زمینی اکوسیستم اطراف خود را بهینه سازی می کنند.

محمدی: امسال به دلیل وفور مواد سوختنی باید بیش از پیش مواظب باشیم

به گزارش، دات نیوز ـ زهرا رزم آزما: انجمن دیده بان زیست بوم در راستای نشست های تخصصی خود روز شنبه 14 اردیبهشت 98 ساعت 18 ، دومین نشست خود را با موضوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی، پیامدها و راههای پیشگیری با حضور مهندس ابوالقاسم محمدی ریس اداره منابع طبیعی شهرستان دشتستان، مهندس بحرینی معاونت این اداره، فرمانده پاسگاه ویژه اداره منابع طبیعی و فعالان مدنی و اعضای انجمن زیست بوم در فرهنگسرای متقین برگزار گردید . 

 

بنا به این گزارش، مهندس محمدی ضمن بیان اینکه پوشش گیاهی جنگلی در تولید و حفظ منابع آب زیر زمینی بسیار حائز اهمیت است چرا که طبق بررسی های انجام شده نفوذ پذیری خاکهای مناطق جنگی به ازای 1 لیتر آب مدت زمان 7 دقیقه طول میکشد در صورتی که همین مقدار در خاکهای کشاورزی به 46 دقیقه زمان نیاز دارد افزود: اهمیت پوشش های گیاهی جنگلی در حفظ و تعادل خاک هر منطقه و کشور بسیار حیاتی می باشد طوری که میزان خاک از دست رفته در اراضی فاقد پوشش گیاهی تقریبا صد برابر دارای پوشش گیاهی جنگلی می باشد و این نکته قابل تامل است که هر یک سانت خاک در طول مدت زمان صد سال بوجود می آید.

 

 

محمدی پیرامون آتش سوزی در طبیعت این نکته را بیان کرد که تا کنون حدود 800 هکتار از اراضی جنگلی ما را نابود کرده است سپس درباره مثلث آتش گفت: گرما و اکسیژن جزء دو عامل غیر قابل کنترل و خارج از مدیریت انسان میباشد ولی مواد سوختی که همان چوب و برگ درختان و مواد خشکی قابل اشتعال هستند تا حدودی قابل مدیریت می باشد .

 

رئیس اداره منابع طبیعی از آتش سوزیها گفت و برای تابستان امسال هشدار داد که با توجه به بارندگی های خوبی که داشته ایم، در تابستان که وفور مواد سوختی و دمای بالا به شدت خطر حریق منابع طبیعی یا کشاورزی را به دنبال دارد لازم به ذکر است هشدارهای لازم به کلیه مردم در جهت همکاری و جلوگیری از آتش سوزیها یا اطفا به موقع حریق داده شود.

عواملی همچون بارندگی‌های بسیار خوب امسال و رشد گیاهان متعدد و در ادامه تابستان داغ و نور آفتاب شدید یکی از بزرگترین عوامل آتش سوزی سال جاریست 

 

 

محمدی عوامل انسانی را به دو عامل عمدی و غیر عمدی تقسیم کرد که عوامل غیر عمدی شامل اتصالات برق و برخورد با آن می باشد. همچنین برخورد خودرو با موانعی که نزدیک منابع طبیعی می باشند و در اثر آتش سوزی غیر عمد دامنه آتش به منابع طبیعی کشیده است. والبته عوامل غیر عمد دیگری نیز هست که به این دو اکتفا گردید. 

ایشان عامل عمدی انسانی در آتش سوزیهای طبیعی را هم بهدو دسته تقسیم کرد و افزود: عامل اول اختلافات بین مردم با آتش سوزی در اراضی کشاورزی و سرایت به منابع طبیعی باعث از بین رفتن این منابع طبیعی جنگلی می شوند و عامل عمدی انسانی بعدی، قطع و به آتش کشیدن قسمتی از اراضی جنگلی به منظور گسترش اراضی کشاورزی مجاور

 

اقدامات قبل از آتش سوزی:

تهیه و نصب تابلوهای هشدار دهنده

آموزش افراد

تهیه وسایل لازم اطفا حریق

ایجاد پاسگاه ها و نیروهای گشت

ایجاد مسیرهای دسترسی

سازمان دهی گروههای اطفا حریق

تهیه نقشه های مناطق جنگلی و حادثه خیز 

نصب دستگاههای هواشناسی در مناطق حادثه خیز

احداث برجهای دیده بانی 

ایجاد کشیک های اطفا حریق

اعزام سریع و به موقع گروهها

در اختیار دادن وسایل اطفا حریق

دقت در استفاده از وسایل و ابزار آلات

اطلاع رسانی عمومی در خصوص تلفن رایگان 1504 جهت اطلاع از آتش سوزیها در اراضی منابع طبیعی و جنگلی

 

 

لازم به ذکر است کلیه حاضرین در جلسه، عضو گروه اطفا حریق گشته و همچنین در راستای اطلاع رسانی عمومی تلفن 1504 به مردم همکاری و مجدانه پیگیر این موضوع گردیدند.


نظرات کاربران
روزبه آموزگار حدود 1 سال قبل گفت:
درود برشما و همه سبزاندیشان
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار