طراحی سایت
تاريخ انتشار: 13 آبان 1396 - 20:09
از سری نشست های کافه کتاب در برازجان؛

دات نیوز؛ از سری نشت های کافه کتاب براجان که به همت انجمن اهل قلم و کافی شاپ پدیده برگزار می گردد به کتابداری و کتابفروشی اختصاص داده شد.

به گزارش دات نیوز، نهمین جلسه کافه کتاب برازجان که به همت انجمن اهل قلم برازجان، روز شنبه 13 آبان برگزار گردید با محوریت کتابفروشی و استقبال از کتاب از دیروز تا امروز بود.

بنا به این گزارش، در این جلسه محمدحسن زندویان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتستان و کتابداران قدیم و جدید برازجان حضور داشتند که کتابداری و کتابفروشی در برازجان مورد بررسی قرار گرفت.

 

محمدحسن زندویان در این جلسه با بیان اینکه واکاوی سبقه ی فرهنگی یک منطقه نشانه ی غنای فرهنگی آن منطقه است گفت: در برازجان نزدیک به 230 نویسنده فعال داریم که بسیار قابل توجه و در استان یک رکورد محسوب می شود.

ایشان همچنین ضمن تشکر از هنرمندان اظهار داشت: هنرمندان با دستی خالی و دلی سرشار از عشق فعالیت می کنند. هر کجا که اسم کارهای فرهنگی بیاید از تجارت خبری نیست ولی این فرهنگ غنی باعث می شود که آن منطقه از هر لحاظ پیشرفت کند و این هنرمندان هستند که باعث پیشرفت فرهنگی یک جامعه می شوند.

وی با درخواست از همه ی هنرمندان و فرهنگ دوستان برای کمک به طرح پایتخت کتاب برازجان در امسال گفت: ما پارسال از بین 104 شهر کشور که نامزد پایتخت کتاب شده بودند در بین 20 شهر قرار گرفتیم و این در حالی بود که بسیاری آن را غیرممکن می دانستند و تنها شهرستان کشور بودیم که دو شهر برازجان و شبانکاره را داشتیم که در بین 20 شهر قرار گرفتند. امسال نیز با همت، همکاری و همفکری شما ثابت می کنیم که برازجان جایگاه بالاتر از اینها دارد.

سخنان زندویان با نظرات و پیشنهادات مختلفی همراه بود و مقرر گردید به زودی جلسه ای پیرامون این موضوع با حضور اقشار مختلف مردم برگزار گردد. 

 

حسین برازجانی نویسنده و محقق دشتستانی نیز از کتابفروشی های قدیم برازجان گفت و با بیان اینکه اولین کتابفروشی حدود سال 1300 در برازجان وجود داشته اولین ها را حاج علی صلح جو، حاج سیدمحمود محمدی، اکبر آتش فراز، حبیب الله نگهبان، حاج ماشاالله کازرونی و ... معرفی کرد.

وی همچنین افزود: مرحوم سید ابوالقاسم حسینی توسلی دهدشتی نیز در بازار شمالی کتابفروشی داشته است که اولین فردی بود صحافی کتاب درشهر بوشهر رامرسوم کرد ایشان یا قبل ویاهمزمان با مرحوم صلح جو بوده است. 

ایشان با بیان اینکه در یک برهه ی زمانی قبل از انقلاب در برازجان 9 کتابفروشی فعال داشتیم در حالی که فقط یک لبنیاتی وجود داشت.

 

جمال کازرونی نیز از وضعیت کتابفروشی و مطبوعات قبل از انقلاب گفتند و فروش هزار نسخه روزنامه در یک روز را در دوره ای بعد از انقلاب نشانه ی توجه بیشتر مردم به روزنامه خوانی و مطالعه دانست.

کازرونی همچنین گفت: سه کتابخانه بزرگ و بسیار ارزشمند در برازجان به آقایان اسد کمارجی، همایون بحرانی و مرتضی عارف تعلق داشت که متاسفانه بعد از فوت آنها به فراموشی سپرده شد و چنان که باید حفظ می شدند، نشد.

علی پیرمرادی و غلامرضا راستان نیز دیگر افرادی بودند که از کتابفروشی قبل از انقلاب گفتند.

 

از کتابفروشی های جدید شهر برازجان مسوول خانه کتاب نیز با تشکر از رئیس اداره ارشاد اسلامی شهرستان دشتستان که در سال گذشته تعدادی از کتابفروشی های فعال را معاف از مالیات کرده اند گفت: تعامل اداره فرهنگ و ارشاد با کتابفروشی ها باعث رونق بیشتر این کتابفروشی ها شده است و در طرح باشگاه کتابخوانی نیز ما همکاری کامل را داریم و به اعضای این باشگاه 50 درصد تخفیف می دهیم.
شایان ذکر است مجری این جلسه را شهرام قلی زاده بود که از موسسین انجمن اهل قلم نیز می باشند.نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار

اخبار ورزشی

ایران و جهان