تاريخ انتشار: 31 مرداد 1396 - 13:21

دات نیوز، زهاب نیشکر در حال حاضر تنها منبع تامین آب تالاب شادگان است. این موضوع نیز به درخواست مسوولان استان خوزستان و مردم محلی و بومیان تالاب شادگان انجام می شود.

بخش هایی از تالاب شادگان به شوره زار و دریاچه نمک تبدیل شد.
به گزارش دات نیوز، ولید آلبوناصر عضو شورای شهر شادگان گفت: اين درياچه نمک از حوالي دارخوين كه پساب هاي نيشكر در تالاب مي ريزد آغاز مي شود و تا نيروگاه گازي آبادان ادامه می یابد.
این عضو شورای شهر شادگان و فعال زیست محیطی افزود: شور بودن آب هاي ورودي به تالاب از پساب های نيشكر كه تنها منبع تامين آب تالاب است، قطع حق آبه تالاب از رودخانه های كارون و جراحي و تبخير شديد از عوامل ايجاد اين نمک زار است.
يكي ديگر از علل شكل گيري اين نمک زار بستن دروازه هاي عبور آب تالاب به طرف دريا از جاده ماهشهر آبادان و محصور كردن آب هاي شور است.  
وی افزود: مساحت اين درياچه 90 هزار هكتار تخمين زده مي شود كه با احتساب 400 هزار هكتار تالاب ثبت شده يک چهارم آن به شكل نمك زار درآمده است.
در اين درياچه ماهي های خشک شده و مرده اي به چشم مي خورد كه لايه اي از نمک آنها را پوشانده است.
گياهان موجود در تالاب هم در ميان لايه اي از نمک قرار گرفته اند.
آب های شور باعث شده به نخلستان های اطراف تالاب نیز آسیب برسد از جمله می توان به آبیاری نخلستان هاي مناطق خنافره و عبودی با آب شور اشاره کرد.
تالاب شادگان یکی از تالاب های بزرگ ایران است که در جنوب خوزستان قرار دارد. تالاب شادگان یکی از بزرگترین زیستگاه های طبیعی، مکان حیات ماهی ها و پرندگان مختلف و محل زندگی و امرار معاش تعداد زیادی از روستاییان است. 
توضیحات 
یک منبع مطلع درباره این خبر توضیحاتی را ارائه کرد.
وی در گفتگو با خبرنگار عصرایران توضیح داد: زهاب نیشکر در حال حاضر تنها منبع تامین آب تالاب شادگان است. این موضوع نیز به درخواست مسوولان استان خوزستان و مردم محلی و بومیان تالاب شادگان انجام می شود.
در حال حاضر صنایع نیشکر امکانات انتقال مستقیم زهاب نیشکر به دریا فراهم است و در صورت تقاضا می توان در مدت 48 ساعت خروجی زهاب نیشکر را از تالاب شادگان به سمت دریا منتقل کرد.
این منبع آگاه درباره صنایع نیشکر ادامه داد: قبل از این نیز صنایع نیشکر ورودی زهاب به تالاب را متوقف کرد که به دلیل اعتراض شدید بومیان و روستاییان تالاب شادگان، این اقدام لغو شد و زهاب دوباره به سمت تالاب هدایت شد.
همچنین زهاب نسبت به گذشته از درصد بسیار کمتری برخوردار است زیرا زهاب سال به سال، املاح کمتری دارد و به اصطلاح هم اکنون دیگر شیرین است.
او ادامه داد: قطعا بهتر این است که علاوه بر زهاب، آب رودخانه نیز به سمت تالاب شادگان هدایت شود تا در صورت افزایش دمای هوا و گرما، تنها املاح باقی نماند.
 
عکس: سيد احمد موسوي فرد

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار