طراحی سایت
تاريخ انتشار: 16 شهريور 1395 - 18:21
از حاج مرضیه و تاج دیروز تا استقلال و مدرسه فوتبال امروز

دات نیوز، 30 اردیبهشت بود که اولین قسمت از تاریخ استقلال برازجان به قلم زیبا و شیوای محسن صدیق نوشته شد و در این سایت انتشار یافت. امروز پنجمین قسمت و در واقع قسمت پایانی می باشد که به شما ورزشکاران و دوست داران ورزش تقدیم می گردد. از تک تک شما بخاطر نظرات ارزشمندتان و استقبال کم نظیرتان از این مطالب تشکر می کنیم و امیدواریم در آینده بتوانیم بسیار مفصل تر به این مهم بپردازیم.

استقلال برازجان از طلوع تا امروز ـ قسمت پنجم(بخش پایانی) + عکس

در ابتدا دوستانی که مایل هستند قسمت های قبل را بخوانند می توانند قسمت اول را از اینجا، قسمت دوم را اینجا و قسمت سوم را اینجا  و قسمت چهارم را اینجا بخوانید

 

از حاج مرضیه و تاج دیروز تا استقلال و مدرسه فوتبال امروز


باز من ماندم و این خلوت سرد
دات نیوزـ محسن صدیق، گذرِ زمان قصه ما را به روزهای پایانی و دهه طلایی فوتبال برازجان یعنی دهه ۶۰ نزدیک و نزدیک تر می نماید. رفته رفته تراوشِ نوستالژی روزهای خوب کم رنگ و کم رنگ تر می گردد، تا این موضوع باعث شود من هم مانند شما بارها و بارها از خود بپرسم، که این زندگی هست می گذرد یا اینکه همه در کوچه ای بنام "خاطره" رهگذریم! جهانی که غافل از ما در گردش خود می باشد، اما گردش او مجال ماست، او همچنان کار خود می کند، در حقیقت کار ما را می سازد. گردش او سرنوشت ماست، اما سرنوشتِ ما در گردش او هیچ! شاید خلق و خوی اوست که باعث می شود، گاهی با مروری بر روزهای رفته لختی خود را فریبانه دل خوش یا دل مشغول نماییم، تا برای بازی های او تماشاگری خوب باشیم.

استقلالِ برازجان در گذر تاریخ

سال ۱۳۶۸ مدیریت باشگاه با محمدرضا سیاسی می باشد و مرحوم فتح الله ستاری بعنوان سرپرست در کنار فرج الله لاری دشتی بعنوان سرمربی تیم، استقلال را رهبری می نمایند.
نکته قابل ذکر این فصل "ناصر سعیدی" به شاهین برمی گردد، و جمال کاظمیان هم بر اثر مصدومیت در تیم منتخب جزء یک بازی نمی تواند به استقلال کمک کند. در این سال برق قهرمان شد و استقلال فقط توانست در دسته یک بماند و سقوط نکند.

بعضی از نتایج این فصل :
استقلال ۱ مهاجرین ۲
استقلال ۱ پاس ۱
استقلال صفر ایرانجوان ۲
استقلال صفر برق ۲
استقلال ۳ دشتستان ۱

در پایان فصل و آغاز سال ۱۳۶۹ هیات مدیره به اتفاق کادر فنی استعفاء دادند. بار دیگر مرحوم یدالله پاپری باشگاه را تحویل گرفت و دو نیروی جوان، یعنی جمال کاظمیان و نصرالله پاپری بعنوان سرمربی و سرپرست انتخاب شدند.
نکته قابل توجه این سال ها انرژی منحصر به فرد نصرالله پاپری بود که برای باشگاه می گذاشت و تا به امروز ادامه دارد. ناگفته نماند که این دو با ایجاد فضایی توام با رفاقت و صمیمیت، توانستند بازیکنان جوان و مستعد زیادی را جذب باشگاه نمایند. بازیکنانی چون زنده یاد یدالله هوشنگی، مسعود شعبانی، اصغر جابری، مهران فرخنده، محمود آبادی، رضا پارسایی، محسن صدیق، محمد باباعلی...در کنار بازیکنانی چون محمود قنبری، محمدجعفر باباعلی، مهدی پاپری، محمود مهاجریان، زنده یاد نصرالله مذهبی... که در یکی دو فصل انسجام خوبی بر تیم حاکم بود.

بعضی از نتایج :
استقلال ۱ پاس صفر
استقلال ۱ شاهین ۱
استقلال صفر ایرانجوان ۳
استقلال صفر برق ۱
استقلال صفر دشتستان ۱
استقلال ۲ مهاجرین صفر
استقلال صفر پرسپولیس صفر(زنده یاد یدالله هوشنگی در این بازی پنالتی حبیب قاسمی مدافع پرسپولیس را مهار کرد)

در سال ۱۳۷۰ استقلال با همان کادر فنی و مدیریت مسابقات باشگاهی را آغاز نمود، که با بازی های درخشان و نتایجی خوب توانست نایب قهرمان شود، و اعتراض باشگاه پرسپولیس بر روی عبدالله رئیسی بازیکن برق وارد گردید تا پرسپولیس قهرمان شود.

بعضی از نتایج :
استقلال یک پاس ۲
استقلال صفر دخانیات صفر
استقلال ۱ شاهین صفر
استقلال ۱ تابان ۱
استقلال ۲ برق صفر
استقلال ۱ سازمان آب ۱
استقلال صفر ایرانجوان صفر
استقلال ۲ پرسپولیس صفر(زنده یاد نصرالله مذهبی و اصغر جابری در این بازی گلزنی کردند، و زنده یاد هوشنگی پنالتی اصغر قربان زاده را توانست مهار کند)

نامه ای برای یک دوست از دست رفته

یادش بخیر معلم دوران دبستان چه ساده دل بود، میگفت جای خالی...را با کلمات مناسب پر کنید غافل از اینکه بعضی جا خالی را هیچ وقت نمی شه پر کرد..................
شب نیمه را در طی طریق رهسپر است. شهر در سکوتی جانفرسا
فرو رفته است. آرامشی مطلق و مبهم مرا در خود گرفته، لحظاتی چندش آور در رگ زمان جریان دارد. شب با همه سیاهی اش در چادر نیلینه خود فرو رفته و غباری از تاریکی تام، بر جنبندگان وادی حیرت و درد گسترانیده است. من مدام نغنوده و ناظر بر آلام و گذشت تلخ عمر هستم. اکنون که در دل شب و در این لحظات دردناک بر قبر آرزوهای فرو مرده در قفس سینه اشک تسحیر می ریزم، اعصابی نامتعادل و خاطری بس مشوش دارم.
ای کاش دردها یک دم مرا رها می کردند. دور نمایی از کاخ با شکوه گذشته ها گر چه در غبار روز افزون به دست فراموشی سپرده می شود، اما اوقات فراموش نشدنی لحظات با هم بودن در ابعاد نهانم پیوسته جایگزین است " در خاطر منی " چه می توان کرد اعتمادی بر جهان نیست.
در همین هنگام که دارم با کلمات شکسته و از هم گریخته با تو درد دل می کنم، آسمان نیز اشک های شفاف خود را بر تن داغدار زمین فرو می ریزد. برای لحظه ای چند از اتاق نمناکم به حیاط می روم ونگاهی به آسمان می افکنم تا به صدای طبیعت گوش فرا دهم، اما طنین اشک های آسمان هم با زمزمه خاص خود فریاد می کند... نیست در عالم ز هجران تلخ تر (به یاد زنده یاد یدالله هوشنگی)

  استقلال برازجان در گذر تاریخ

از نیمه دهه ۱۳۷۰ رفته رفته مرگ تدریجی دوران با شکوه فوتبال برازجان فرا می رسد. سکوهای پیر و فرتوت تختی که روزهایی حتی برای بازی های دسته دوم هزاران مشتاق را در خود جای می داد دیگر هیچگاه چنین میزبانی را تا امروز تجربه نکرد .
دیگر نه ازتیم منتخب و جام فلق خبری بود نه از میزبانی بازی های نیروهای مسلح کشوری نه از جام شهدای ناوچه پیکان... رفته رفته شرایط تیمداری سخت و سخت تر گردید، زمین های خاکی یکی پس از دیگری از بین رفت، سکوهای فرسوده تختی هم رنگ کرختی گرفت تا نه از شور و نشاط آن دهه طلایی نشانی ماند نه عاشقان و دوستداران فوتبال، و ما سال هاست که در تبانی با آن روزهای طلایی می باشیم.
در این میان باشگاه استقلال هم از این قاعده مستثنی نبود و روزهای پر فراز و نشیبی به خود دید. از سقوط به دسته دوم در سال ۷۳ گرفته تا پس از یک فصل صعود مجدد گرفته و پس از دو سال قهرمانی در دسته اول، اما دیگر نه این شکست ها نه پیروزی ها حساسیت و دلخوشی روزهای با شکوه را نداشت.
نهایتا همه تیم های این شهر یک سرنوست تلخ و مشابه را تجربه نمودند و دیگر هیچ گاه آن پیوند عاطفی بین عاشقان و این ورزشگاه برقرار نگردید. در سال های پایانی و تا روزهای آخر فعالیت باشگاه عزیزانی که به هر شکل ممکن در ساماندهی تیم فعالیت داشتند عبارتند از :
۱-سیدجمال کاظمیان...سرمربی
۲-عباس فریدونی...دکتر
۳-کربلایی محمدعلی شهرثابت...سرپرست
۴-ماشالا بنازاده...سرمربی
۵-عبدالرسول شهنه...سرمربی
۶-اصغر محقق...سرمربی
۷-ابراهیم بحرینی...سرمربی
۸-مهرداد فرخنده...سرمربی
۹-هوشنگ سرامی...سرمربی
۱۰-عبدالرسول محمدیان....مسئول مدرسه فوتبال
۱۱-محمدحسن کریمی...مربی جوانان و نوجوانان
۱۲-اردشیر مذهبی....مربی جوانان
۱۳-مهران فرخنده...مربی جوانان و کلیه کارهای تدارکاتی تیم
۱۴-حسن رستگاری....تدارکات
۱۵-داراب شهرسبزی...تدارکات
۱۶-یدالله پاپری....موسس و مدیرباشگاه
۱۷-سیدمحمد محمدی...مدیرباشگاه
۱۸-محمدشفیع سیاسی...مدیرباشگاه
۱۹-حاج علیرضا خلیجی...مدیرباشگاه
۲۰-اصغر خلیجی....سرپرست فوتبال
۲۱-سیدحسن هاشمی...مسئول امورمالی
۲۲-ماندنی شهنه...مسئول امورمالی
۲۳-سیدعباس امیری...مربی بدن ساز
۲۴-مسعود باباعلی...مربی پیشکسوتان

25-حیدر زائری...سرپرست


مدرسه فوتبال استقلال، تنها یادگار این باشگاه مردمی

بازی های روزگار همچنان ادامه دارد. دیگر کوچه کل اسماعیل باباعلی و انبار شیرونی، بانوی قصه ما حاج مرضیه همگی به تاریخ پیوسته، و تنها نشان باقی مانده از این باشگاه مردمی مدرسه فوتبالی می باشد که چند سالی به همت دستان خالی اما پر توان رسول محمدی، توانسته این پرچم آبی رنگ را برافراشته نگه دارد.

مدرسه فوتبال استقلال برازجان از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را در رده های پایه با شرکت در مسابقات فوتسال زیر دوازده سال آغاز کرد که موفق به کسب مقام قهرمانی شهر و زیرگروه استان شد.

درسال ۱۳۸۹ در رده ی زیر ده سال و زیر دوازده سال مسابقات مدارس فوتبال قهرمان شهر و در مسابقات استانی با رده ی زیر ده سال در ضربات پنالتی نائب قهرمان استان شد که سبحان سرخی نیا از استقلال برازجان به عنوان فنی ترین بازیکن مسابقات و محمد فروتن از استقلال برازجان به عنوان آقای گل مسابقات انتخاب شدند.

درسال ۱۳۹۰ در رده ی زیر ده سال استقلال برازجان قهرمان شهر و در مسابقات استانی نائب قهرمان استان شد و رده ی زیر یازده سال هم مقام سوم مسابقات را کسب کرد.
در سال ۱۳۹۱ در رده ی زیر یازده سال و دوازده سال قهرمان شهر و در مسابقات استانی در رده ی زیر یازده سال نائب قهرمان استان گردید. درسال ۱۳۹۲ از سوی سازمان لیگ کشور مسابقات مدارس فوتبال در هیچ رده ای برگزار نشد و متعاقبا در شهر و استان هم این مسابقات تا الان دیگر برگزار نگردید.
درسال ۱۳۹۳ نونهالان استقلال برازجان با شکست سنگین هفده برصفر در برابر پارس برازجان قهرمان نونهالان شهر شد.
مدرسه ی فوتبال این باشگاه از بدو تاسیس تا کنون همیشه فعال بوده و بازیکنان خوبی را در سطح استان به تیم های لیگ برتری در رده های پایه تزریق نموده است که هم اکنون سه بازیکن استقلال برازجان در نوجوانان شاهین بوشهر در لیگ برتر کشور بازی می کنند.ایستاده از راست: جمال کاظمیان (سرمربی)، مهران فرخنده، اسفندیار قائدی، اصغر جابری، محمدجعفر باباعلی، جلال قوی دل، محمود مهاجریان، نصرالله پاپری (سرپرست)

نشسته از راست: محمود آبادی، مهدی پاپری، ضرغام غیب الهی، محمدرضا قائدی، ماندنی سیادت

رده زیر دوازده سال استقلال برازجان ـ قهرمان دشتستان در سال 1395

ایستاده از راست: محمدمهدی علی زاده، حسام کریمی، محمود تنگستانی، امیرحسین لاری دشتی، عباس برجویی، محمدحسین قادری، مسعود محمدی راد(سرمربی)

نشسته از راست: محمدمهدی اصلاح طلب، سعید نورایی فرد، حمیدرضا شبانی، محمدرضا تنگرم نژاد، رضا رئیسی

آرتین دهقانی

رضا عباسی مطلق

مهدی حیات داودی

 

بار دیگر ضمن ستایش قلم محسن صدیق عزیز سپاس ویژه ای از شما عزیزان داریم که با نظرات ارزشمندتان ما را راهنمایی می کنید.

همچنان منتظر نظرات شما هستیم.


نظرات کاربران
سعیدی بيش از 5 سال قبل گفت:
لذت بردم عالی بود
پیام بيش از 5 سال قبل گفت:
بسیارعالی و بی نقص
رضا بيش از 5 سال قبل گفت:
درود بر جناب صدیق بسیار عالی بود
جعفری بيش از 5 سال قبل گفت:
خدا قوت و سلام
خدمت همه پهلوانان آبی پوش( مدیران، مربیان، ورزشکاران و هوادران بی مانند) و همچنین نویسنده توانا جناب صدیق که با قلم شیوا و توانای خود خیلی خوب سرگذشت استقلال در برازجان را نگارش کرد.
دست همه شون دردنکنه.خیلی عالی بود، اما حیف که فقط در مورد فوتبال صحبت شد در صورتیکه در رشته های دیگه ورزشی از جمله دو میدامی و والیبال استقلال مقام قهرمانی زیاد بدست آورد.
مرضیه بيش از 5 سال قبل گفت:
درودبه قلم پرتوان محسن صدیق ازاینکه به این زیبایی گذشته هارا به امروزپیوندمیزنید ممنونیم
بهزاد بيش از 5 سال قبل گفت:
آفرین به ذات نیوز و آقای صدیق چه زیبا نوشتند چه روزهای با شکوهی بود متاسفانه فوتبال در برازجان از بین رفت
آرمون بيش از 5 سال قبل گفت:
افسوس فقط
اشکان بيش از 5 سال قبل گفت:
ستودنیست این همه دقت و اهمیت شما جناب صدیق
Barham azad بيش از 5 سال قبل گفت:
بسیار زیبا و خاطره انگیز و سپاس از آقای صدیق به خاطر زحمات فراوان در تهیه این نوشتار و به امید اینده ای باشکوه برای تمامی رشته های ورزشی بدون فساد و استوار بر پایه ی اخلاق و بازی های جوانمردانه و زنده شدن دوباره فرهنگ پر افتخار تاج در برازجان
جعفری بيش از 5 سال قبل گفت:
من از سوی پیشکوتان و هواداران استقلال از نویسنده توانا جناب صدیق و نشریاتی وزینی که در این مورد همکاری و محبت کردند بسیار سپاسگزار و خدا قوت می گویم،
اانتظار داریم جناب صدیق در مورد شهدای والا مقام استقلال برازجان هم مطلبی منتشر فرمایند.
رضا بيش از 3 سال قبل گفت:
تشکر ، بسیار عالی با قلم توانایتان خاطرات شیرین گذشته را زنده کردی . بازی شهید محمدرضا افتخاری نیا فوروارد آبادانی استقلال را هیچوقت فراموش نمیکنم.
مهدی دیوباد حدود 1 سال قبل گفت:
خیلی دوست دارم تست بدم برای استقلال برازجان


مهدی دیوباد حدود 1 سال قبل گفت:
تس
مهدی دیوباد حدود 1 سال قبل گفت:
دوست دارم تست بدم
اریو احمدی 11 ماه قبل گفت:
بینهایت تشکر از اقای محسن صدیق که واقعا زحمت کشیدند.من بازیکن حال استقلال برازجان هستم و میگویم که دوباره استقلال به دوران باشکوه خودش در لیگ برتر خواهد رسید.
اریو احمدی 11 ماه قبل گفت:
البته در رده های پایه
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار