طراحی سایت
تاريخ انتشار: 03 مرداد 1395 - 11:12
گفتگوی شبانه کانون هواداران استقلال

دات نیوز؛ کانون هوداران استقلال، دومین میزگرد شبانه را این بار به دوران باشکوه "پاس بوشهر" اختصاص داد، که ضمن تجدید خاطرات، به واکاوی عوامل نزول و افت این باشگاه اشاراتی شد.

دوران باشکوه پاس بوشهر

به گزارش دات نیوز، کانون هوداران استقلال، دومین میزگرد شبانه را این بار به دوران باشکوه "پاس بوشهر" اختصاص داد، که ضمن تجدید خاطرات، به واکاوی عوامل نزول و افت این باشگاه اشاراتی داشت.
آقایان ولید صفری و هادی متوسلی بعنوان لیدر گفتگو، محسن صدیق و رضا بزرگمهر بعنوان مدیران این میزگرد حضور داشتند.
این گفتگو را همراه عکس می توانید مشاهده نمایید.


ولید صفری: سلام
باشگاه پاس بوشهر قبل از انقلاب توسط شهربانی اداره می شد که در اوایل انقلاب در اختیار آقای علی اکبر شمسا قرار گرفت و این مربی با تزریق بازیکنانی از محله کوتی و شیخ سعدون توانست فوتبال ناب و پر محتوایی را درسطح کشور ارائه کند. تیم پاس با بازیکنی همچون رضا ابراهیمی، علیرضا طارمی، حسین وردیانی، حسن و حسین حیدری، مصطفی خاک، شهیدعباس نسترن، فیصل عبیدی، غلامرضا پور، ولید صفری، عباس تیشه، اصغر کامیاب، سعید و رضا شیروانی، حمید بازیاری و بسیاری دیگر که فعلا در خاطرم نیست، شاید به جرات بتوان گفت که این تیم بازیکنان زیادی را به رده های مختلف تیم ملی داده است.
ولید صفری: شاید به جرات بتوان گفت که این تیم بازیکنان زیادی را به رده های مختلف تیم ملی داده است. بازیکنانی همچون اصغر کامیاب، سعید شیروانی رضا ملاح زاده، عباس تیشه، شهید عباس نسترن، ولید صفری و رضا ابراهیمی که در آن زمان یک برند برای استان محسوب می شد.
محسن صدیق: باشگاه پاس به شخصه اعتقاد دارم یک تیم افسانه ای بود از حیث زیبا فوتبال کردن، نه صرفا در استان بلکه جز تیم های مطرح کشور در دهه شصت بود، کما اینکه بازیکنان بزرگی به فوتبال ایران و تیم ملی معرفی کرد، چرا نتوانست این روند رو به رشد و تکاملی را ادامه دهد، ضمن اینکه باشگاه متعلق به نیروی انتظامی بود، و سوال دوم اینکه علی اکبر شمسا اینک کجاست ساکن بوشهر است؟ فعالیت ورزشی هم دارد؟
ولید صفری: یکی از مهم ترین موضوعاتی که موجب شد تیم پاس منحل شود البته به اعتراف مسئولان دو باشگاه شاهین و ایرانجوان سرمایه گذاری آنهابرای تخریب این تیم بزرگ بود و عامل دیگر آن نبود حمایت مالی... بله علی اکبر شمسا عضو شورای شهر بوشهر هستند و در بهمنی سکونت دارند
هادی متوسلی: همانطورکه دوستان اطلاع دارند درسال ۱۳۶۱ در یک تورنمنت هیجان انگیز ورزشی درسطوح عالی استانی تیم برق برازجان با پاس بوشهر در فینال جام حذفی استان پس از حذف تیم های قدرتمندی در بوشهر با هم روبروشدندکه درآن بازی پرافت وخیز و هیجان انگیز پس ۱۲۰ دقیقه بازی در زیرنور کار به ضربات پنالتی کشیده شدکه با شکست ۳ بر ۲ به سودپاس به اتمام رسید جهت تجدید خاطره دو عدد عکس تقدیم می نمایم، و درادامه درخدمت دوستان هستم
رضا بزرگمهر: جناب متوسلی شما آن بازی درون دروازه بودید؟
هادی متوسلی: بله و اولین پنالتی تیم برق را من زدم که گل شد.
محسن صدیق: لطفا ترکیب تیم برق؟
هادی متوسلی : زنده یاد محمد سعیدی، یدلله گرمسیری، نادر فاریابی، رسول بنازاده، عبدالرضا بازیار، ناصر راستی، اکبرحاجیونی حسنعلی مرادی نسب، جهان قناعت زاده ، ماشاله حسینی
مصطفی خضری: جناب صفری عذر میخام تو تیم شما پاس بازیکنی به نام اقای محمد رضا بند امیری هم بودن؟
ولید صفری بله: محمد رضا بند امیری عزیز در تیم امید بوشهر بازی می کرد و در آن زمان دفاع یارگیری سرسخت و فوق العاده ایی بود.
محسن صدیق: بعد از دوران خوب پاس و تیمهای خوب برازجان اصلا شاهین و ایرانجوان دهه های اخیر چنگی به دل نزد با اینکه شاهین لیگ برتری شد، برق قهرمان حذفی توی تبریز جلو تراکتور چه بازی ارئه داد ...افسوس کجاست هافبکی به خلاقیت حسن حیدری یا رضا ابراهیمی توی شاهین و ایرانجوان!
ولید صفری: ببینید برازجان یا درواقع دشتستان کبیر به لحاظ استعداد بی نظیر بود بازیکنانی فوق العاده تاثیر گذار در منتخب های استان بودند....بنده با منتخب جوانان بوشهر در تهران شرکت کرده بودم و چند بازیکن از همین برازجان در منتخب بازی می کردند. کیهان ورزشی با چاپ تصویر زیبایی از بنده از برد از خوزستان در حضور سی هزار تماشاگر نوشت، تیم منتخب جوانان بوشهر با بازیکنانی از برازجان، درواهی، دیلم و گناوه بسیار خوش درخشید.....واقعا حیف بود
ولید صفری: استان چیزهای زیادی را در خود گم کرده است....و به علت ناپایداری در مدیریت ها و نداشتن سازمان به این ورطه دچار شده است بی شک بنده همیشه از فوتبال برازجان ،دیلم و گناوه لذت می بردم علیرغم تمام بداخلاقی هایی که نسبت به آنها وجود داشت.
مهدی پایدار: سلام خدمت اعضاء گرو خدا قوت
حسن شادکام : آقای صفری جوان شاد قدیم و پیشکسوت مجرب حال با جرات میگم اگه ورزش استان بها به نسل طلایی میدادن فوتبال به این روز نمی افتاد.
ولید صفری: وقتی که اسم حسنعلی شادکام به میان می آید به واله به احترام اقتدار و فوتبال زیبایش می ایستم. شادکام بی نظیر بود.
یه خاطره از شادکام عزیز:
در تیم ملی جوانان همراه با حسنعلی شادکام تمرین می کردیم و تنها بازیکن دو پا و جنگنده در فوتبال جوانان آن زمان بود اینها می خواستند که به یه عنوانی حسن را خط بزنند... نمی تونستند. چرا؟ بخاطر اینکه شادکام را در تمام پستها امتحان کردند و ایشان سربلند بیرون آمد یعنی به واله عملکرده فوق العاده ایی داشت....خب چیزی برای گفتن نداشتند بی دلیل ایشان را به خانه فرستادنند....
حسن شادکام : سپاس از لطف شما جناب صفری. چرا آقای شمسا بعد از رفتن به تیم ملی سیر نزولی را طی کردند؟
ولید صفری: در آن زمان بعد از ملی با تیم های منتخب و پاس موفقیت های زیادی کسب کرد اما بعداز انحلال پاس بود که متاسفانه کسی سراغ ایشان نرفت و اینک عضو شورای شهر بوشهر می باشد.
علیرضا عباسی: اولین عامل مدیریت قوی در آن مقطع زمانی که نظم وانضباط حرف اول را میزد دومین عامل بازیکنان مستعد و با کیفیت که در اوج فوتبال بوشهر در تمام رده سنی بود سومین عامل بکار گیری مربی بسیار با فکر و ریسک پذیر و متعهد و با اخلاقی مانند برادر خوبم جناب شمسا که در زمان خودش ایده نو و قابل قبولی را در فوتبال بوشهر بوجود آورد ایشان به جوانان اعتقاد خاصی داشت بطور مثال سعید شیروانی با ۱۷ سال سن فیکس تیم پاس بود خیلی از همین جوانان به فوتبال ایران معرفی شدند از جمله ولید صفری ،شهید نسترن، شیروانی، ملاح زاده... وپارتی بازی نبود باندی وجود نداشت تا جایی که ملاح زاده کاپتان امید ایران می شود. افسوس که باشگاهی مثل پاس دوران شکوفایی و اقتدارشان زود به پایان رسید.
هاد متوسلی: جدا ازسبک وکلاس فوتبال پاس دران دوران لذت میبردم فوتبالی تک ضرب و بابرنامه با بازیکنانی تاکتیک پذیر با مدیریت عالی اقای شمسا که درمقاطعی دیگرمربیم بود و دیسیپلینی بی نظیرداشت.
سید هاشمی : تا الان من یاد ندارم پاس لباسش قرمز بوده باشد!
سبز یک دست و یا سفید یک دست یا هم سبر و هم سفید البته معذرت می خواهم. توی این عکس اما !!
ولید صفری: بله درست می فرمائید این البسه براساس اجبار بود،

رسول عباسی : متاسفانه استان بوشهر بیشترین ضربه رو از ضعف مدیریت و مدیران غیر بومی خورده که فوتبالش به این روز افتاده مگه تراکتور با شاهین به لیگ برتر نیامد الآن اونها چه شرایطی دارند شاهین چه وضعیتی دارد!!
مرتضی مرادپور: جادارد یادی هم از مرحوم علی خالدی مدافع تکنیکی منتخب جوانان استان و پاس بوشهر کنیم ایشان بازیکنی شایسته و متینی بود که به حقش نرسید نامبرده در سفردریایی کشتیشون غرق شد و به همراه دوتا از برادران جانشان را از دست دادند. روحشان شاد. مرادپور هستم مربی استقلال بندرریگ

علیرضا عباسی: من اصلا به آینده فوتبال استان بوشهر خوش بین نیستم افول فوتبال چند ساله شروع شده سال به سال هم بدتر می شود. یک روز شهر بوشهر فقط ۱۸ تیم محلاتی غیراز باشگاهی داشت امروز دسته یک شهر بوشهر رسیده به ۴ تیم دسته دو و سه هم که وجود ندارد. در شهرهای استان هم که فوتبالی وجود ندارد از این وضعیت چه آینده ای غیراز نابودی و فنا متصور خواهیم بود.
حسن شادکام : یادش گرامی مرحوم خالدی خیلی خوش اخلاق بود.
ولید صفری : یکی از علل تنزل و افت فوتبال استان ورود نو کیسه ها و فرهنگ غلط سیاست گذاران این رشته بود. کسانی که با حرص و طمع وسازمان یافته به سراغ این پدیده اجتماعی و مردم پسنده آمدن و در یک کودتاه برنامه ریزی شده خاک خورده ها و کاربلدها رو کنار گذاشتند....و از این رو امروز شاهد این همه ناپاکی ها و به فنا رفتن فوتبال هستیم
محسن صدیق: جناب صفری مصطفی خاک چی شد، کامیاب کجاست؟
ولید صفری: مصطفی خاک آلمان زندگی می کند و پسرشان از بهترین دروازبانان رده پایه در آلمان هستند و کامیاب در اداره ورزش مشغول بکارند
جناب صفری محمد سعیدی یکی از مهاجمین تکرار نشدنی برازجان فهمیدی فوت کردند؟
ولید صفری: جدی؟ نه؟ خدا رحمتش کند . یادش گرامی باد.
ستار فتحی : ان شاا... که شاهد رونق بیش از پیش ورزش در بین جوانان باشیم. و این یعنی دنبال کردن بخشی از اهدافی که این کانون هواداران استقلال دنبال می کند.
هادی پاپری: بزرگان مکتب پاس از سال۱۳۶۲تا ۱۳۶۹ ولیدصفری
علیرضا طارمی(علیشاه) حسین وردیانی،حسن حیدری،عباس تیشه
رضا ابراهیمی،مصطفی خاک،عباس نسترن،اصغرکامیاب، سعید شیروانی، عبدالرضا ملاح زاده
رضا بزرگمهر: جناب صفری بنظر شما آقای شمسا در طول زمان مربیگری ،مربی موفق بودن؟
ولید صفری: بله به روزمه ایشان توجه کنید مربیگری درلیگ و مربی تیم ملی جوانان در بازیهای آسیایی...
رضا بزرگمهر: سوال من بخاطر این بود که بنده حقیر حدود ۲سال افتخار این را داشتم به عنوان بازیکن زیر نظر جناب شمسا باشم واقعا مربی خوبی بود. دانشگاه آزاد بوشهر دسته دوم کشور بود با مربیگری ایشون دانشگاه آزاد بوشهر توانست به دسته اول کشور صعود کند و چندبار قهرمان منطقه یک کشور و دومی کشور بدست بیارد.
سید احمد محمدی: آقای شادکام بازیکن کاملی..
حسن شادکام: عرض ادب خدمت استاد خودم
محمد پورحیدر: بله خاطرات دبیرستان امام خمینی و طالقانی زنده شد با گل شما
حسن شادکام: سپاسگزارم.
نصرالله پاپری: در استان مخصوصا برازجان کسانی هستند که ورزش را فدای جیبشان کردن وکسانی بودن که زندگیشان را فدای ورزش الخصوص فوتبال کردن متعصبانه فعلا فوتبال دست کسانیست که دارن فدای جیبشان میکنند.
محسن صدیق: با جناب متوسلی موافقم اصلا سبک بازی پاس متفاوت بود و دیگر توی استان تکرار نشد. واقعا آدم افسوس میخورد با یاد باشکوه آن دوران، مثلا شما هافبک های امروزی را ببیند آقای شادکام را بیاد بیاورید سه بازیکن آویزان او میشدند حریف نمیشدند سرشار از هوش، قدرت، خلاقیت، و شوت زنی با پاسورهای بی نظیرش، هیچ وقت با باشگاه شاهین و ای انجوان نتوانستم ارتباط بر قرار کنم و از فوتبال انها لذت ببرم. علی رغم اینکه شاهین لیگ برتری هم شد، شاید عاملش دوران باشکوه پاس است که در مخیله خیال امثال ماست .

ضمن تشکر و سپاس از همراهی شما بزرگواران پایان میزگرد امشب.


نظرات کاربران
حسین بيش از 5 سال قبل گفت:
این گروه مباحث تحلیلی بسیار عالی در زمینه ورزش دارد برخلاف گروهای دیگر که این همه...داخلش یافت میشود
رضا بيش از 5 سال قبل گفت:
واقعا کار جالبی که کانون هواداران استقلال انجام دادن احسنت به دات نیوز
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار