طراحی سایت
تاريخ انتشار: 15 خرداد 1395 - 10:43
روزی روزگاری با مردمی ترین باشگاه فرهنگی ورزشی برازجان

دات نیوز؛ چندی پیش قسمت اول "استقلال برازجان، از طلوع تا امروز" را نشر دادیم که با استقبال بسیار خوبی از سوی ورزشکاران و خوانندگان "دات نیوز" مواجه گردید. اکنون بار دیگر با همت دوست عزیزمان محسن صدیق قسمت دوم آن را که برگی از تاریخ این منطقه است، منتشر می کنیم.

 استقلال برازجان، از طلوع تا امروز (قسمت دوم) + عکس

قسمت اول "استقلال برازجان، از طلوع تا امروز" را از اینجا بخوانید.

 

دات نیوز ـ محسن صدیق

" حاج مرضیهِ ، جون خدا توپِ بده تا بیا "
برای بستنِ مروری بر تاریخچه باشگاه " تاجِ برازجان" مربوط به قبل از انقلاب ، و پرداختن به دیگر رشته های ورزشی این باشگاه ، لازم بود بار دیگر از بزرگانی که از قلم افتاده اند یادی کنیم یعنی اولین اعضای هیئت مدیره این باشگاه :
"سید اکبر علوی"
"ابراهیم دهدشتی"
"غلامحسین ریسی"
"سید هاشم محمدی"
همچنین خدابخش چمنکار اولین مربی رسمی باشگاه در سال۱۳۵۴ تا نقش ارزنده ابراهیم مقدم در انسجام و جمع آوری بازیکنان که خود از بازیکنان متعصب وقت باشگاه بود. یا ابوالقاسم بنازاده مرد ارزنده این  باشگاه تا مرحوم " علی فربود" دروازبانی به لحاظ فنی و کربلایی حسن دهقان مرد زحمت کش تیم.

از سال ۱۳۵۳ محل تمرین تیم از تل کوره به زمین مرحوم یدالله پاپری به جنوبی ترین نقطه شهر منتقل شد با اجاره سالی۴۰۰ تومان که بعد از انقلاب تا اوایل دهه هفتاد نه باشگاه پرداخت کرد و نه آن بزرگوار درخواست نمود.

اوائل سال ۱۳۵۷ تیم با مربیگری حاج احمد شحنه زاد در رده نوجوانان (جام ارتشبد خاتم) قهرمان و در رده جوانان ، جام " ولیعهد" نایب قهرمان شد. و تیم تاج در این دوره از بازیها موفق شد تیم جوانان پرسپولیس را با شکست سنگین پنج بر یک بدرقه نماید. این بازی مصادف بود با شب فینال جام جهانی "۱۳۷۸ آرژانتین"

" استقلال برازجان در گذر تاریخ"
رفته رفته سردارانِ این باشگاه و بانویِ قصه ما " حاج مرضیه " به تاریخ می پیوندد. و این ترنم نوجوانان پر شر و شور دیروز :
" حاج مرضیهِ جون خدا توپ بده تا بیا "
به بخشی لاینفک ، از خاطرات زندگی آنان تبدیل میشود.

یک به یک برگهای تقویم را ورق زنان مرور میکنیم. تا به روزهای پر حادثه نزدیک میشویم. اینک بهارِ دشتستان بزرگ از راه رسیده است. و گذشت زمان یادآور این نکته که انسان بدون اراده در جهان روییده است. صدای انقلاب در جای جای ایران طنین انداز شده است و روحیات انقلابی گری تا جنوبی ترین شهر ایران یعنی برازجان سرایت نموده است. در این روزهای پرهیاهو ، این حق را باید به مردم داد که به تنها چیزی که فکر نکنند ورزش باشد و فوتبال، اما انسان عاشق همیشه با شرایط و زمان بیگانه است. حال چه شیپور جنگ باشد و چه ندای صلح، و عاشقان فوتبال همچنان به عشق خود پایبند، در این میان بیش از همه نام "تاج" مورد تاخت و تاز قرار میگیرد...

هر روز صدایی متفاوت در جامعه انعکاس می یابد. گاهی فوتبال افیونی شمرده می شود که میتواند باعث گمراهی جوانان شود! گاهی فرمان مصادره و تاراج کردن باشگاه "تاج" صادر می شود. حالا بسیاری از متولیان و بزرگان این باشگاه مانند تیمسار خسروانی و چهره های بنام فوتبالی یا از کشور رفته اند یا در بین مردم آفتابی نمی شوند.

اینک نزدیک به یکسال از پیروزی انقلاب میگذرد. رفته رفته اوضاع نسبتا سامان می یابد. حالا دیگر همه باشگاه "تاج" به صندوق عقب پیکان منصورخان پورحیدری و چند مرد عاشق پیشه خلاصه میگردد.
تا همه چشم و گوش دوستداران این باشگاه در سراسر کشور معطوف شود به تصمیمات این مردان پایتخت نشین، که برازجان و عاشقان این تیم هم از این قاعده مستثنی نیست.
در نهایت با نشستی که دوستان مرکز نشین دارند، نام با مسمای "استقلال" انتخاب و جایگزین "تاج" می شود.

هر چند شرایط ورزش در یکسال بعد از پیروزی انقلاب دچار بحران جدی می شود. اما شرایط این باشگاه به مراتب با دیگر تیمها اندکی متفاوت تر بود و مظلوم تر واقع گردید. شاید به دلیل نام باشگاه " تاج" بود.

"استقلال برازجان در گذر تاربخ"
حالا از روزها و دهه ۱۳۳۸ بیست سال گذشته است. نوجوانان پر شر و شور دیروز و طلایه داران عشق نیلگونی هر کدام سر به خود فرو برده اند و مانند دیگر جوانان پیگیر اتفاقات جامعه می باشند. یا اینکه برای ادامه تحصیل ترک وطن کرده یا عازم خدمت سربازی شده اند.

و اگر فرصتی به آنان دست دهد، با کوچه "کل اسماعیل باباعلی" و روزهای خوب با خود و خاطراتشان در تبانی می باشند.
اسماعیل دهقان مرد همیشه دلسوز و امین این باشگاه مانند دیگر هم قطاران خود در سال ۱۳۵۸ که سرپرستی باشگاه را بر عهده داشت تیم را به مرحوم " یداله پاپری" می دهد تا روزهای نوینی در تقویم این باشگاه رقم خورد.
اینک نیروهای جوان تری چون :
رضا باباعلی

فتح الله ستاری

حاج حسین پروانه
احمد شحنه زاد
زنده یاد یداله پاپری(سرپرست باشگاه)
کار را به جلو می برند. اولین دوره بازیهای باشگاهی برازجان بعد از انقلاب یعنی مهرماه ۱۳۵۹ برگزار می گردد که استقلال با نایب قهرمانی این دوره بازیها فصل را به پایان میبرد.
ظهور بازیکنان بزرگی چون :
برادران لاری دشتی، فرج اله لاری دشتی و اسداله لاری دشتی
برادران پروانه، اسماعیل پروانه و حسین پروانه
حسین دانشگر ( پدر محمد دانشگر بازیکن ملی پوش فعلی)
باقر رحیمی
کرم زارع
بهرام پاپری
غلامرضا رتبه (نمکی)
محمد فربود
محمود قنبری (یکی از بهترین مدافعان فوتبال برازجان)
مرحوم مصطفی درویشی که صرفا دروازبان تیم نبود! بلکه بیرون زمین هم بعنوان یک استقلالی به تمام معنا حجم انبوهی از بار تیم را بر دوش داشت.ایستاده از راست: خدابخش چمنکار ـ بهرام پاپری ـ علی عباسی ـ غلامرضا صالحی ـ مجید کهنسال ـ مصطفی درویشی ـ باقر رحیمی ـ محمود زنگاله (مروتی) ـ حسین دانشگر ـ محمود ابطحی

نشسته از راست: حسن شریفی ـ سادات ـ ابراهیم پروانه ـ قاسم بدره ـ اسماعیل پارسایی ـ حسین پروانه ـ محمد گرگین ـ اسماعیل پروانه ـ کرم زارع


راست: جمال کاظمیان مهاجم استقلال و منتخب برازجان

چپ: حسن علی شادکام، هافبک استقلال، کاپیتان تیم ملی جوانان و منتخب برازجانایستاده از راست: حسن شریفی . حسین پروانه . باقر رحیمی . فرج اله لاری دشتی . کرم زارع . شادروان مصطفی درویشی . غلامرضا صالحی . علی عباسی . خدابخش چمنکار

نشسته از راست: غلامحسین فقیه . اسماعیل پارسایی . شادروان فتح اله ستاری . مجید کهنسال . ابراهیم پروانه . حسین رنجبر

"ادامه دارد"

" محسن صدیق"


نظرات کاربران
حسین برازجانی بيش از 5 سال قبل گفت:
شیوه نگارش جالب بود هر چند اهل فوتبال نیستم اما اینگونه نگارش لذتبخش اسا
باباعلی بيش از 5 سال قبل گفت:
آفرین بر شما و آقای صدیق
رضا بيش از 5 سال قبل گفت:
یاد خاطرات گذشته استقلال برارجان عالی بود جناب صدیق
مهدی پایدار بيش از 5 سال قبل گفت:
عالیه
تداوم لطفا
جعفری بيش از 5 سال قبل گفت:
ضمن سپاس از جناب صدیق .
جام جهانی ۱۹۷۸ برابر با تیر ماه ۱۳۵۷
زنده یاد فتح اله ستاری یهمراه حاج رسول فربود از پیشگامان اولیه جمع و جور کردن تیم در سال ۵۸ بودند که بعدا آقای فربود از استقلال جدا و درتیم دشتستان بازی کرد.
اولین دوره مسابقات بعداز انقلاب آقایان فتح اله ستاری و حسین پروانه تیم را رهبری می کردند.
سعید زیارتی بيش از 5 سال قبل گفت:
من سالهاست از برازجان رفته ام اما منتظر قسمت دوم بودم خیلی جالب هست. بله شب بازی که جوانان تاج پنج گل زدند به پرسپولیس دقیقا شب فینال جام جهانی بود. سپاس از آقای صدیق
چمنکار بيش از 5 سال قبل گفت:
آفرین بر شما و خلاقیات شما جناب صدیق و سایت خبری دات نیوز اینکار باعث شد که نام استقلال برازجان بعد از سالها زنده گردد و تجدید خاطره بازی که استقلال دو بر صفر پرسپولیس را برد هم لطفا نشر دهید مربوط به سال هفتاد بود اگر اشتباه نکنم
درود خدا بر شما وتاج کبیر وتمام کسانیکه عاشق این مکتب اسطوره ساز بودند هستند و خواهند بود
سلام با احترام به باشگاه برزگ ک مردی (تاج)
استقلال امروزی
واقعااا این باشگاه از خانواده خودم بیشتر دوست دارم
وخواهم داشت
از اقای صدیق واقعااا سپاسگزارم وبا تشکرو تقدری داره
کسی که واقعااا واس تاریخچه استقلال برازجان زحمت کشید
اما بنده حقیر خیلی خیلی تو این باشگاه زحمت کشیدم
از نان خانواده ام زدم وخرج این باشگاه کردم چون عاشقش بودم
تعداد ۲۵ برگ چک که مربوط به بازیکنان بود خودم پردتخت کردم
هنوز هم مدرکش موجود
اقای نصرالله پاپری و محمد شفیع سیاسی
ومهران فرخنده واس کسی که
اینقدر واس این تیم زحمت کشیده
بعد نیست فقط اسمش بیارید
ممنونم از اقای صدیق
حاج سید حسن هاشمی
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار