طراحی سایت
تاريخ انتشار: 30 ارديبهشت 1395 - 08:59
روزی روزگاری با مردمی ترین باشگاه فرهنگی ورزشی برازجان

دات نیوز؛ امروز بر آن شدیم تا برگی از تقویم را ورق زنیم و موضوع، فراموش شده و مغفول مانده باشگاه استقلال برازجان را به صورت مکتوب و مصور به جامعه ورزشی شهر معرفی و یاد آور شویم.

استقلال برازجان، از طلوع تا امروز (قسمت اول) + عکس

دات نیوز ـ محسن صدیق

از "حاج مرضیه و تاج دیروز" تا استقلال و مدرسه فوتبال امروز»
حکیمان گفته اند اساس و پایه هستی چیزی نیست الا عشق، و هیچ کس بدون حسرت از دنیا نرود الا شهید عشق، امروز اگر «فوتبال» به یکی از پیچیده ترین پدیده های قرن حاضر تبدیل گردیده، پر بیراه نیست آن را نوعی عشق نامید که به عاشقانش جان می بخشد.
بالا رفتن سن حتمی ست ، اما اینکه روح تو پیر شود ،بستگی به خودت دارد ... !!! و این مهم را امروز در نگاه سرداران دیروز و پیشکسوتان امروز این باشگاه یافتم.

از راست: محسن صدیق، محمدرضا سیاسی و رضا باباعلی

 

امروز بر آن شدیم تا برگی از تقویم را ورق زنیم و موضوع، فراموش شده و مغفول مانده باشگاه استقلال برازجان را به صورت مکتوب و مصور به جامعه ورزشی شهر معرفی و یاد آور شویم.
قبل از واکاوی و عوامل افت این باشگاه بر خود لازم می دانم کسانی که در راه زنده نگه داشتن این باشگاه و افراشته نگاه داشتن این پرچم زحمت کشیده اند، به اجتماع پیرامون خود معرفی نمایم تا به نوعی قدرشناسی و یادی از بزرگان و رفتگان را اینگونه معنا بخشیم.

قهرمان قصه ما بانویی فداکار می باشد که به حتم امروز در میان ما نیست، اما نقش بسزایی در حکایت مکتوب ما دارد. آری نفس پاکبازان مانند سپیده در ظلمت جان میدهد. و مانند صبح صادق طلوع به همراه دارد.
به صدق کوش که خورشید زاید از نفست
که از دروغ سیه روی گشت صبح نخست

تیم فوتبال تاج برازجان 1342

ایستاده از راست: اسماعیل رضایی، ابراهیم راوند، کریم محمدی، روانشاد علی فربود، روانشاد حسن پاپری، کهزاد قهرمانی و محمدرضا سیاسی

نشسته از راست: کَل حسن دهقانی، حسن اثنی عشری، رسول زمانی و ابراهیم مقدم

گذاری بر تاج دیروز :
در سال ۱۳۳۸ تعدادی از بچه های جنوب شهر برازجان (محله ی قلعه، که بعدا بچه های محله ی کلیجا و خضر به آنان پیوستند) در مجاورت منزل " کل اسماعیل باباعلی" زمینی کوچک را تسطیح و با بستن تور والیبال اوقات فراغت و روزهای تعطیل خود را اینگونه سپری می نمایند.

طولی نکشید که بر تعداد بچه های سراسر شور و احساس دیروز و پیشکسوتان امروز افزوده می گردد و رفته رفته تمام همسایه ها از سر و صدای آنان و افتادن توپ آنان در خانه شاکی و شاکی تر میشوند. در این میان تنها، بانویی بنام " حاج مرضیه" پشتیبان این نوجوانان می باشد که همواره نقش میانجی گر بین آنان و همسایگان را عهده دار می گردد.

نهایتا از یک سوی عرصه بر دوستان تنگ، از سویی دگر به دلیل استقبال و افزایش دوستان، تصمیم بر آن می شود که هم مکانی دیگر انتخاب کنند و هم اینکه والیبال به فوتبال تغییر کند.
با ساخت و تسطیح نمودن زمین معروف به انبار" شیرونی" پایین تل کوره انتخاب می گردد و از آنجایی که بیشتر این دوستان از خانواده سادات بودند به دلیل تشابه واژه سادات و "سعادت" نام تیم سعادت انتخاب می شود تا فعالیت و رقابت آنان شکل تازه تری به خود گیرد.
و افراد بزرگواری چون:
سید محمد علوی
سید محمدرضا سیاسی
سید احمد محمدی
سید سلیمان موسوی
اسماعیل دهقان
که همگی نقش حیاتی در بنیان و فعالیت این باشگاه در طول سالیان متمادی داشته و خدماتی برجسته عرضه نمودند.
به مدت سه سال این تیم محلی روز به روز شکوفاتر و فعال تر می گردد تا اینکه بر اساس خرد جمعی دوستان بر آن می شوند که مانند باشگاه تاج تهران در برازجان تیمی به نام " تاج» وجود داشته باشد و نام تیم از «سعادت» به «تاج» تغییر می کند.
یعنی در سال ۱۳۴۱ در برازجان تیم «تاج» رسما فعالیت خود را آغاز می نماید.
تا اینکه در سال ۱۳۴۲ که آقای حیدر عرفان بعنوان اولین رئیس هیئت فوتبال برازجان منصوب می گردد، باشگاه تاج با تیم های وقت چون ایرانجوان به سرپرستی " آقا رضا"، (رضا ایمنی) و شاهین به سرپرستی «کاظم احمدی» فعالیت داشتند که رقابت میان این سه باشگاه وارد ابعادی جدید می گردد.
در این میان آقای سید محمد علوی که از سال ۳۸ تا مهرماه ۱۳۴۳ سرپرستی تیم تاج را عهده دار بود از مهرماه۴۳ جای خود را به ستوان رضوی افسر وقت شهربانی - که اصالتا اهوازی بود - می دهد و ایشان نیز تا مهرماه۴۴ عهده دار این پست می گردد.
در سالهای ۴۴ و ۴۵ فرخ عزلتی فرزند ارشد سرهنگ عزلتی رئیس شهربانی وقت برازجان سکاندار باشگاه تاج میشود.
در سال ۱۳۴۵ ابوالقاسم بنازاده به مدت سه سال خدمات شایانی را به این باشگاه مردمی عرضه میدارد. به طوری که در سال ۱۳۴۵ باشگاه تاج برازجان دارای پروانه رسمی از سوی تاج تهران می گردد.
از آنجایی که تیمسار خسروانی بنیانگذار باشگاه" تاج تهران" خود فردی نظامی بود و حساب این باشگاه در بانک سپه بود ماهانه مبلغ ۷۰۰ تومان به حساب تاج برازجان واریز می نماید، تا از چتر حمایتی باشگاه تاج تهران بی بهره نباشد.
و این مهم امکان پذیر نبود مگر حمایت معنوی و مالی بزرگانی چون:
حاج محمد اسماعیل پاپری
اردشیر پاپری
ابوالقاسم بنازاده
و ابراهیم محمد حسینی کارمند وقت آموزش و پرورش که بعدها از برازجان به شیراز مهاجرت نمودند.فعالیت این باشگاه در بسیاری از رشته های ورزشی دیگر نیز چارت تشکیلاتی به خود گرفته بود که در سال ۵۷ و پس از پیروزی انقلاب فعالیت ورزشی در کل کشور با بحران هایی رو برو گردید که نهایتا در سال ۵۸ تاج برازجان فعالیت خود را توسط مرحوم "یداله پاپری» آغاز می نماید.
نکته قابل توجه اینکه در زمان تحویل گرفتن سکان باشگاه از جناب اسماعیل دهقان مبلغ هفت هزار تومان حساب مالی باشگاه بوده که به زنده یاد یداله پاپری تحویل می گردد.
در پایان و نکته آخر اینکه همه بزرگانی که نام برده شد چه کسانیکه در قید حیات می باشند چه کسانیکه امروز با نام آنها یادشان زنده می گردد همه به نیکنامی شهره عام و خاص بوده اند... " ادامه دارد"


                                                        


ایستاده از راست: محمد صداقت روز و محمدرضا سیاسی

نشسته: اسماعیل دهقان
نظرات کاربران
اصغر رضایی بيش از 5 سال قبل گفت:
ضمن سپاس از پایگاه خبری دا ت نیوز و جناب صدیق که بارها و بارها از قلم شیوا ی ایشان بهرها برده ام به امید اینکه حرکت شما باعث تحرک و پویایی دوباره باشگاه استقلال گردد
یک استقلالی بيش از 5 سال قبل گفت:
خیلی جالب بود نوستالژی خاصی داستان داشت و چقدر جالب.سپاس از نگارنده. پاینده باد استقلال
مهدی پایدار بيش از 5 سال قبل گفت:
عالی بود
تداوم این کار عالی تر خواهد بود
امیر بهزادی بيش از 5 سال قبل گفت:
از اینکه یکی از اهالی مطبوعات به موضوع فراموش شده استقلال و شهر خود پرداخته لذت بردم ایده خوبیست امیدوارم تداوم داشته باشد. منتظر قسمت های بعدی میمانم
شریف پور بيش از 5 سال قبل گفت:
عشق من آبی
bahram بيش از 5 سال قبل گفت:
امیدوارم روزی فرهنگ تاج که انسانهای وارسته ای را ساخت دوباره در این شهر زنده گردد
استقلالی بيش از 5 سال قبل گفت:
متاسفانه تیمداری و شرایط تیمداری سخت شده شما خود آقای صدیق فوتبال کرده ای و فوتبال را دنبال میکنید شرایط را حس میکنید. باز هم از اینکه نام استقلال برازجان را زنده کردید خوشحال شدم آفرین بر خلاقیت شما. و تشکر از سایت خبری دات
امیر بيش از 5 سال قبل گفت:
عالیه
پاینده باشید 👌👌👌
بهرام بيش از 5 سال قبل گفت:
خیلی خوشحالم.امیدوارم که همین روند ادامه داشته باشه و شاهد شکوفایی استقلال برازجان باشیم
رضا بيش از 5 سال قبل گفت:
واقعا بسیار عالی از خاطرات گذشته فوتبال برازجان تشکر از جناب صدیق و پایگاه خبری دات نیوز
حسین پروانه بيش از 5 سال قبل گفت:
باسلام . کاربسیار شایسته ای است چون خیلی از هواداران تاریخچه واقعی تاج (استقلال ) برازجان را اطلاع نداررند و همین کار باعث می شود که دوستداران با تاریخچه واقعی تیم خود آشنا یی بیشتری پیدا کنند . دست آقای صدیق که وقت خودرا دراین پروسه صرف می کنند درد نکند و برایشان آرزوی سلامتی و موفقییت دارم .
مرتضی انوشه بيش از 5 سال قبل گفت:
ممنونم بسیار زیبا بود ممنون ممنونم استاد
ریسی بيش از 5 سال قبل گفت:
بسیار عالی اطلاعات جالبی بود لطفا ادامه دهید قسمتهای بعدی را
محمد حسین گنجی بيش از 5 سال قبل گفت:
درود بر همه آبی دلان. سپاس فراوان از جناب صدیق
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار